Урок узагальнення та систематизації з теми "Рівняння"

Про матеріал

Метою уроку узагальнення знань та вмінь учнів з теми "Рівняння" 5 кл., є застосовувати знання і уміння учнів при розв'язуванні рівнянь;

розвивати цікавість учнів до математики, прагнення краще вчити предмет; здатність до творчого застосування знань і вдосконалення умінь, до забезпечення переносу знань і способів дій у нові умови;

виховувати допитливість, уважність, натхнення, любов до навчання та вміння працювати разом.

Перегляд файлу

Тема уроку: Узагальнення знань та вмінь учнів з теми "Рівняння"  5 кл.

Мета уроку:

застосовувати  знання і уміння учнів при розв’язуванні рівнянь;

  розвивати цікавість учнів до математики, прагнення краще вчити предмет; здатність до творчого застосування знань і вдосконалення умінь, до забезпечення переносу знань і способів дій у нові умови;

виховувати допитливість, уважність, натхнення, любов до навчання та вміння працювати разом.

Тип уроку: узагальнення і систематизація

        Хід уроку    

  1. Фронтальна перевірка домашнього завдання (вчитель перевіряє правильність д.з. за допомогою сигнальних карток: зелена – правильна відповідь, червона -   неправильна відповідь)

II.Актуалізація опорних знань.

 «Мікрофон»

1. Які числа називається натуральними?

3.  Чи є 0 натуральним числом?

4.  Яке найменше натуральне число?

5.  Чи існує найбільше натуральне число?

6. Які дії можна виконувати з натуральними числами?

7. Назвіть цифри, що служать для запису натуральних чисел?

  1. Сформулюйте властивість віднімання суми від числа.
  2. Сформулюйте властивість нуля при додаванні.
  3. Сформулюйте властивість нуля при відніманні.
  4. Сформулюйте властивість віднімання числа від суми.
  5. Як називають числа при додаванні?
  6.  Як називають числа при відніманні?
  7.  Яке число не впливає на суму?
  8.  Яка дія обернена до додавання?
  9.  Коли можлива дія віднімання для натуральних чисел?
  10.  Числовими виразами називається ...;
  11. Буквеним виразом називається ...
  12. Що називається рівнянням?
  13. .Що означає розв’язати рівняння?
  14. Як знайти невідоме зменшуване?
  15. Наведьть приклад рівняння, в якому невідомий доданок.
  16. Що називається коренем рівняння?
  17. 2.Як знайти невідомий доданок?
  18.   Що називають коренем рівнянням?
  19. Що потрібно зробити, щоб знайти невідомий від’ємник?

 

Завдання. З’єднати стрілками ліву частину, що представляє собою буквені вирази, з правою частиною, де записані їх назви. Зверніть увагу, що у правій частині їх менше, ніж у лівій  .( Робота в парах)

1.    a – (b + c) = a – b - c

Переставна властивість додавання

2.    a + b = b + a

Сполучна властивість додавання

3.    (a + b) – c = b + (a – c)

Властивість нуля при додаванні

4.    a + b + c = (a + b) + c

Властивість нуля при відніманні

5.    (a + b) – c = b + (a – c)

Правило віднімання суми від числа

6.    a + 0 = a

 

 

Правило віднімання числа від суми

7.    a – 0 = a

8.    a – a = 0

 

ІІІ. Систематизація матеріалу.

Вибрати правильні корені рівняння і заповнити пропуски в умовах

 

  1)                + 48 = 94          2)                   - 174 = 206

 

3)  234 +                = 452          4) 378 -                  = 165

 

 

    Приклади рівнянь

1) х + 15 = 100, х – невідомий доданок;

2) х – 15 = 100, х – невідоме зменшуване;

3) 115 – х = 100, х – невідомий від’ємник.

 

На дошці записані рівняння з помилкою. Знайди помилку в розвязанні рівнянь.

  х+14 = 25

    34-х =17

  х-18=25

   х=25-14

    х=34+17

   х=25-18

      х=10

     х=51

      х=7

 

ІV.Узагальнення матеріалу.

Тестові запитання. (взаємоперевірка)

1 В

1.Лимон коштує m к., а банан – n к. Скільки коштують два лимони і три банани?

  а) m 3 + n + 2;  б) m + n ∙ 3;  в) m ∙ 2 + n ∙ 3;  г) m ∙ 2 + n.

2.Площа лугу х га, а площа саду в 2 рази більша. Яка площа саду?

  а) х – 2;  б) х : 2;  в) х ∙ 2;  г) х + 2.

3.Яке з чисел є коренем рівняння 9 – х = 1?

  а) 10;  б) 8;  в) 9;  г) 0.

4.Яке число треба поставити замість крапок, щоб рівність була правильною? 1 доба 3 год. = …год.

  а) 24;  б) 26;  в) 27;  г) 2009.

5.Знайди значення виразу а + 8, якщо а = 10.

  а) 16;  б) 17; в) 28;  г) 18.

6.Спростіть вираз: 8х + 12х.

  а) 20х;  б) 18х;  в)  17х;  г) 4х.

7.Знайди число х таке, що х : 7 = 11.

  а) 777;  б) 77;  в) 11;  г) 7.

8.Чому дорівнює а : b, якщо 725 ∙ b = а?

  а) 527;  б) 725;  в) 72;  г) 25.

9.Спрости вираз: 16а – 8 – 2а.

  а) 14а – 8;  б) 6а;  в) 18а – 8;  г) 26а.

10.Яка з рівностей є рівнянням?

  а) 5х + 9;  б) 4х – 2 = 6;  в) 6 3 – 4 = 14;  г) 10х + 2х + 3х.

2 В

1. За формулою S = v t знайти S, якщо v = 30 км/год, а t = 5 год.

  а) 35 км;  б) 150 км;  в) 6 км;  г) 25 км.

2.За 4 години літак пролетів S км. З якою швидкістю летів літак?

  а) S : 4;  б) S ∙ 4;  в) 4 : S;  г) S – 4.

3.Різниця чисел 16 і 2 це:

  а) 18;  б) 32;  в) 8;  г) 14.

4.Знайти 8а, якщо а = 9.

  а) 17;  б) 1;  в) 72;  г) 89а.

5.Знайти 8 – х, якщо х = 4.

  а) 4;  б) 8 – 4х;  в) 12;  г) 3.

6.Дано числа 8 і а.Запиши квадрат їх суми.

  а) 8 + а2;  б) (8 + а)2;  в) 82 + а2;  г) 64 + а2.

7.Спрости вираз: 14а 6.

  а) 20а;  б) 8а;  в) 84а;  г) 64а.

8.Сторона квадрата дорівнює а см. За якою формулою знаходять суму його сторін?

  а) 4а;  б) 2а;  в) а2;  г) 3а.

9.Знайти число, яке на 8 більше за число х.

  а) 8 : х;  б) 8 + х;  в) 8 – х;  г) х – 8.

10.Яке число треба відняти від 100, щоб отримати число 35.

  а) 135;  б) 55;  в) 65;  г) 45.

 

C:\Documents and Settings\Пользователь\Мои документы\Downloads\31-450.gif 

C:\Documents and Settings\Пользователь\Мои документы\Downloads\images (2).jpgЯкий м’яч не влучив у ворота?

  1.                                                                                         (х+83)-92=45;
  2.                                                                                         62-(х-23)=34;
  3. C:\Documents and Settings\Пользователь\Мои документы\Downloads\37d409c16bccbbfb5c38d477d523abee.jpg                                                                                        888-(х+364)=419;

Відповідь:    

Фізхвилинка

Разом, діти, підніміться і до сонця потягніться,

Ніби сонях золотавий, погойдайтесь вліво й вправо.

Раптом вітер налітає й до землі всіх прихиляє…

Дощик пил увесь з нас змив і усіх повеселив,

Тож за парти слід сідати і роботу розпочати!                

 

«Збери горіхи». Малюнок на дошці.

На горіхах написані номери рівнянь. Їх потрібно покласти в корзину з відповіддю

.

1) х+13=20

4) 21-х=12

2) х+12=27

5) 14-х=6

3) 18 - х=12

6) х - 8=2

Image418

6

Image418

7

Image418

15

Image418

10

 

Image418

8

Image418

9

 

 

 

 

 

 

Інтелектуальна розминка

1. Рівність, що містить змінну , називається ...

А ) виразом ; П) рівнянням ; К) формулою.

2. Щоб знайти невідоме зменшуване, потрібно від'ємник і різниця ...

О) скласти ; В) відняти ; С) розділити .

3. Рівняння 2х - 2х = 0 має ...

Д) один корінь ; Г) два корені ; Л ) багато коренів .

4. Значення букви, при якому рівняння стає вірним числовим рівністю, називається ...

О) коренем ; І ) змінної; У) значенням.

5. Коренем рівняння 18х - х = 170 є число ..

Н ) 10 ; О) 17 ; Ф) 100

6. Рівняння х - х = 3 ...

Б) має багато рішень; Д) одне рішення ; С) не має рішень.

7. Щоб знайти невідомий множник , треба добуток ... . на відомий множник

А ) помножити ; К) розділити ; С) відняти.

8. Діма купив три машинки по 8 грн. , І х шоколадок по 12 грн. Скільки коштує вся покупка?

А ) 3 + 8 + х + 12 ; І ) 24 + 12х ; М ) х + 36 .

9. Петя зібрав 23 кг яблук , Артем в 6 разів більше, а Діма і Вася по х кг яблук. Скільки яблук зібрали хлопці разом?

Й) 161 + 2х ; Р) 138 + х ; Ж) 6х + 23 .

відповіді :

 

Номер завдания

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Правильна відповідь

П

О

Л

О

Н

С

К

И

Й

 

Самостійна робота

 

Картка №1

15х = 90;

(х + 11) – 16 = 4;

3х + 7х – 2 = 118.

 

Картка №2

12х = 72;

(х – 2) + 19 = 25;

14х – 9х + 4 = 59.

 

V. Підсумок уроку.

      Гра світлофор (якщо вчитель каже правильне твердження то                                    

учні показують зелену картку, а якщо ні то червону).

 1.Буквений вираз-це запис, який складається із чисел, знаків дій і

дужок.

2. Рівняння - це рівність, що містить невідоме число.

3.Щоб знайти невідомий доданок потрібно до суми додати відомий

доданок.

4.Результат множення називається часткою.

5.Щоб знайти невідомий множник потрібно добуток поділити на

відомий множник.

6.Щоб знайти невідоме зменшуване,потрібно від різниці відняти від’ємник.

7.Розвязати рівняння означає – знайти його корінь.

8.Щоб знайти невідоме ділене,треба різницю помножити на дільник.

9. Результат віднімання називається сумою.

10.Корінь рівняння – це розв’язок рівняння.  

 

VI. Оцінювання навчальних досягнень учнів.

Домашнє завдання. №274, 276.

Завдання. Придумайте задачу, яка розв’язувалась би за допомогою рівняння:

    (х+83)-92=45;

doc
Додано
4 липня 2018
Переглядів
2152
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку