Урок "Узагальнення та тематичний контроль знань учнів за розділом "Київська держава (Русь-Україна ) наприкінці Х-у першій половині ХІ ст""

Про матеріал

Конспект даного уроку розроблено відповідно до діючої програми з історії України 7 клас,з використанням інтерактивних методів навчання,відповідно до вікових особливостей учнів,з метою узагальнення,систематизації та контролю знань учнів з даної теми та формування ключових компетентностей.

Перегляд файлу

Урок

Тема.  Узагальнення  та  тематичного контролю знань  учнів за    розділом «Київська держава (Русь-Україна)                                                 наприкінці Х - у першій половині ХІ ст.»

 

Мета: здійснити узагальнення й тематичний контроль знань, умінь і навичок набутих  учнями упродовж вивчення теми; удосконалити набуті вміння і навички; виховувати повагу до видатних діячів минулого; сприяти формуванню патріотичної свідомості .

 

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:

  • пояснювати,чому Русь-Україна наприкінці Х - у першій половині ХІ ст. була «знана і чувана в усіх чотирьох кінцях землі»;
  • визначати причини, суть та наслідки основних явищ та подій даного періоду розвитку держави;
  • давати  узагальнюючу характеристику діяльності історичних діячів ( Володимира Великого, Ярослава Мудрого, літописця Нестора) та розкривати їх місце і значення в історичному процесі;
  • застосовувати на прикладах терміни та поняття: закон, «Руська правда», реформи, монастир, хрещення Русі,шлюбна дипломатія, «тесть Європи»;
  • висловлювати власні судження  та аргументувати їх;
  • удосконалити навички роботи в групах;
  • розвинути вміння узагальнювати та систематизувати  матеріал.

 

Тип уроку: узагальнення та контролю знань.

Методи та прийоми навчання.

 Інтерактивні методи:робота в малих групах; дискусія; метод проектів,елементи ІКТ.

Прийоми : «займи позицію», «прес», «незакінчене речення»

Обладнання: атласи з історії України 7 клас; Н.О.Вєнцева. Дискусійні методи на уроках історії України 7-8 класи.-Х.:,«Основа»,2007-128с.; Слабошпицький М. З  голосу нашої  Кліо: події і люди української історії - К.:Махаон-Україна,2000.-219с.;                                                                                підручник з історії України для 7 класу /О.В.Гісем,О.О.Мартинюк–Х.:Видавництво«Ранок»-2015– с77-79

мультимедійний проектор, екран, узагальнюючі  портфоліо  учнів на електронних носіях; картки з джерелами інформації та завданнями;листи оцінювання.

 

 

 

                                     Хід уроку

1.Організаційний момент

1.1 Вступне слово вчителя                                                                                              З давніх літ на цій землі                                                                                                     І дорослі, і малі,

 Щоб прийнять якусь ухвалу,

Віче праведне скликали.                                                                                       

Давній звичай не забутий                                                                                Знов дідівські сурми чути                                                                                        Знов козацький бубон кличе

Починаймо наше віче

 1.2 Оголошення теми  та  очікуваних результатів.

Дорогі діти, сьогодні наше віче - зібрання учнів 7класу, буде прославляти рідну землю, першу державу на її теренах –                  Русь -Україну та  провідних князів-державотворців: Володимира Великого та Ярослава Мудрого, а також славного «батька української історії » -  Нестора -літописця.

Вчитель знайомить учнів з очікуваними результатами уроку.

1.3 Інструктаж  учнів щодо організації навчальної діяльності  на уроці:

- з метою узагальнення навчального матеріалу  та контролю рівня знань, сформованості умінь і навичок учні на уроці будуть виконувати завдання теоретичного та практичного блоків;

- теоретичний блок : робота в малих групах (захист міні- проектів з даної теми); дискусія з приводу проблемних запитань даної теми.

- практичний блок: робота з навчальним текстом; виконання тестових завдань;

- застосовується рейтингова оцінка навчальних досягнень учнів, у зв’язку з цим розробляється лист оцінювання

Лист оцінювання

Назва групи

Склад групи

П.І.П.учнів

Теоретичний   блок

Практичний блок

Загальна  кількість балів

 

 

 

Оцінка

Захист

міні –проекту (6 б)

Участь в дискусії

 

(6б)

Робота з текстовим документом

(3б)

Тестові завдання

 

(9б)

 

1.

 

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

3.

 

 

 

 

 

4.

 

 

 

 

 

5.

 

 

 

 

 

 

І група «Послідовники літописця Нестора»

ІІ група «Славні воїни Володимира Великого»

ІІІ група «Книжники і філософи Ярослава Мудрого»

 

 

Ранжування  рейтингових балів

 

Кількість рейтингових балів

1-2

3-4

5-6

7-8

9-10

11-12

13-14

15-16

17-18

19-20

21-22

23-24

Рівень навчальних досягнень учнів

Початковий

Середній

Достатній

Високий

Кількість балів за критеріями оцінювання

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

 

 

 

2.Узагальнення та оцінювання знань

 

2.1 Теоретичний блок

 

2.1.1 Робота в малих групах – захист міні-проектів (матеріал систематизований в електронні портфоліо)

- І група – міні–проект «Літописець Нестор – «батько української історії»»

- ІІ група - міні-проект «Похвалимо ж і ми по силі нашій малими похвалами того, хто велике і дивне створив…-  великого кагана нашої землі Володимира»                                        -ІІІ група – міні-проект «…Ярослав Володимирів син ,засіяв книжними словами серця вірних…»

Проміжні висновки (Застосовується прийом «незакінчене речення»)

 

  1.  Русь-Україна, об’єднавши у своїх кордонах усі східнослов’янські племена, досягла найвищої могутності за часів ………
  2. Київська держава   на початку ХІ століття стала знана і чувана в усіх чотирьох кінцях землі, завдяки…….
  3. М. Слабошпицький  називає літописця Нестора…..тому, що він……

 

2.1.2.Метод «Панельна дискусія», прийом «Займи позицію», прийом «прес»

 

І група – проблемне запитання : «Після смерті Святослава між його синами розгорілась боротьба за Київський престол. Чи можна було уникнути цього явища,за яких умов?»

 

ІІ група – проблемне запитання : «Володимир Великий – видатний реформатор  чи знищувач традицій слов’ян?»

 

ІІІ група – проблемне запитання : «На відміну від свого батька, Ярослав Мудрий не став героєм билин і сказань. Як ви вважаєте чому?»

Проміжні висновки.

2.2 Практичний блок

 

2.2.1 Робота з текстовим документом.

Ю. Шкрумеляк про князя Володимира 

Звав тебе народ ласкавим,

Називав теж “Сонцем ясним”,

Бо зробив ти край великим,

А свій люд багатим, щасним.

Ти зібрав всі руські землі

Від Кавказу по Карпати –

І від моря аж по Волгу

Став «Великий» панувати.

Ти   віддав громаді владу

Всім найстаршим громадянам.

Сам став зверхнім судією

Й опікуном всім підданим

Християнську вніс ти віру

У народ – мов цвіт обнови,

Що красив нам нашу землю

Світлом правди і любові.

І побивши печенігів –

               Жив з сусідами у згоді,

 

 

Лад поширював в державі

І добробут у народі.

Тож за твого князювання

Край зацвів, як квітка рожі,

І за те ти в нас «Великий»,

А «Святий» у церкві божій!

Завдання : І група – підкресліть слова в тексті  документа, що характеризують  внутрішню політику князя Володимира.

ІІ група –підкресліть слова в  тексті документа,  що характеризують зовнішню політику князя Володимира.

ІІІ група - підкресліть слова в тексті  документа, що визначають форму правління в Київській державі.

 

2.2.2. Тестові завдання

1.Що було спільним у зовнішній політиці Володимира Великого   

і Ярослава Мудрого? 1 бал

А походи на Константинополь

Б боротьба за Червенські міста

В запрошення місіонерів із Риму

Г відсіч агресії варягів

 

2. Які кочові племена здійснювали напади на південні кордони       

Русі за часів правління князя Володимира Великого?    1 бал

А хозари Б печеніги

В половці Г монголи

 

 

3. Завдяки яким обставинам великий київський князь Ярослав

Мудрий у 1036 р. «став єдиновладним володарем Руської землі»?1 бал

А успадкування земель Мстислава Володимировича

Б створення зводу законів «Руська правда»

В заснування Києво-Печерського монастиря

Г перемога над печенігами у битві під Києвом

 

 

4.Розташуйте назви споруд у хронологічній послідовності їх будівництва  3 бала

А.Собор Святої Софії

Б.Києво-Печерська лавра

В.Золоті ворота

Г.Десятинна церква

 

5.Поставте у відповідність . 3 бала

                                 1. Розгром печенігів під Києвом.                                

А.996р..                   2.Будівництво Десятинної церкви.

                                 3.Відмова князя Ярослава сплачувати                                  

Б.1036р                      податки Києву

                                 4.Заснування першої бібліотеки при Софійсь-                        

В.1014р.                   кому  соборі

 

 

  1. Підсумки.
    1.    Підведення підсумків навчальної діяльності,виставлення оцінок.
    2.    Підведення узагальнюючого підсумку.

5.Рефлексія

Які уроки   державотворення  періоду Русі-України сучасні українці можуть  використати як досвід  для  розбудови і процвітання  неньки –України?  Які факти , події ,персоналії  спонукали  вас  до поглиблення своїх знань з історії  Русі-України даного періоду? Які труднощі у вас виникли під час узагальнення знань з теми? Які висновки особисто для себе зробили ви після вивчення даної теми?

  1. Домашнє завдання

 

Опрацювати  текстовий документ «Із настанови Ярослава Мудрого своїм синам»( документ із запитаннями  надається вчителем )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

За якого князя Русь почала карбувати власну монету?

А Олега

Б Святослава

В Ярослава Мудрого

Г Володимира Великого

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Сіліверстова Олена Олексіївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
23 червня 2020
Переглядів
1993
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку