Тема. Узагальнення вивченого з теми: «Іменник».
Мета. Повторити і поглибити знання учнів про загальне значення та граматичні ознаки іменника; продовжувати формувати вміння визначати рід, число,відмінок іменників, ставити іменники в початковій формі; розвивати мовлення і мислення учнів, творчій підхід до виконання завдань; збагачувати словниковий запас; виховувати культуру мовлення, вміння вести дискусію, інтерес до вивчення рідної мови.
Обладнання: таблиці, картки для індивідуальної роботи, малюнки, кошик із листочками, відео презентація, роздатковий матеріал.
Тип уроку: закріплення та узагальнення знань.
Хід уроку:
1. Організація класу.
Інтерактивний прийом : «Тепло душі»
-Добрий день,діти! Прошу прочитати слова,записані на відеопрезентації.
Нехай першими сядуть уважні,другими-чуйні, а тепер сердечні і щирі.
Поверніть руки долонями один до одного. Ви відчуваєте тепло, яке посилає вам ваш товариш. Це тепло його серця,його душі, яке зігріває вас під час уроку.
2. Повідомлення теми і мети уроку.
Тепло,руки,долоні,душа,товариш серце…..
Правильно. Отже, урок в нас підсумковий, а проводимо ми його за темою «Іменник». Пригадаємо з вами основні знання, які ми отримали про цю частину мови.
3. Актуалізація опорних знань. “ Асоціативний кущ”
ІМЕННИК
( Учні на кольорових смужках записують і прикріплюють слова та речення,які характеризують іменник.)
Що іменують слова-іменники? (Предмети)
Щоб іменники відгукнулись, яке питання треба поставити?
(Хто? Що?)
Чому до одних іменників ми ставимо питання хто?, а до інших — що? (бо є істоти і неістоти).
Чому одні іменники ми пишемо з великої літери, а інші з маленької?
(Іменники бувають загальними і власними).
4. Хвилинка каліграфії.(Розгортаємо зошити)
-Ос,осінь,не,неб,небо,похмуре.
- Складіть речення із будь - яким словом на вибір та запишіть його.
5. Контроль, корекція та узагальнення знань.
В гостях у нас красуня жовтолиста і їй даруємо урок (відкриваю малюнок осені). У кошику вона принесла вам листочки, на яких є бали. Одна правильна відповідь - я даю вам листочок . За правильно виконані командні завдання - отримуєте листочок з двома балами. В кінці уроку підрахуємо, хто скільки заробив балів.
СЕНКАН «Осінь»
-Ваше завдання скласти сенкан до слова «Осінь»
Осінь.(Іменник)
Прекрасна,чудова.(Прикметники) (І команда зачитує)
Іде,золотить,сипле.(Дієслова) (ІІ команда)
Осінь – чудова пора року.(ІІІ команда)
Золота осінь ступає по землі.(ІV команда)
6.Розвиток умінь і навичок
Завдання 1 (Робота в групах)
Восени дуже часто бувають вітри. От і сьогодні дуже сильно подув вітер,і розсипав усі слова. Серед розсипаних літер відшукайте слово та провідміняйте його.
І команда – і,нь,о,с- осінь;
ІІ команда – я,л,т,и,с – листя;
ІІІ команда –ж,у,а,й,о,р – урожай;
ІV команда – п,о,а,д,и,л,с,т- листопад.
Н.в.(хто?що?) осінь,листя,урожай,листопад.
Р.в.(кого?чого?) осені,листя,урожаю,листопада.
Д.в.(кому?чому?) осені,листю,урожаєві/урожаю,листопадові/листопаду.
Зн.в.(кого?шо?) осінь,листя,листопад.
О.в.(ким?чим?) осінню,листям,урожай,листопадом.
М.в.(на кому? на чому?) на осені,на листі,на урожаї, у/на листопаді.
Кл.в. – осене,листя, урожаю,листопаде.
Осінь – неістота,загальна назва,одн.,ж.р.
Листя – неістота,загальна назва,мн.,с.р.
Урожай – неістота,загальна назва,мн,ч.р.
Листопад – неістота,загальна назва,одн.,ч.р.
-Чому ви вважаєте що осінь - ж.р.,а урожай - ч.р.?
- Чим вони відрізняються?(За родами)
Завдання 2
Іменники,гуляючи по лісі загубили своїх подруг прикметників.
Доберіть спільнокореневі слова-прикметники до поданих: осінь, жовтень, вітер,дощ,туман. Визначте рід іменників.
Осінь- осінній,жовтень – жовтневий,вітер – вітряний,дощ- дощовий,туман – туманний.
Висновок: слова,які вжиті в даних реченнях – це слова іменники)
Фізкультхвилинка
Робота з підручником
Завдання 3
С.50,вправа 117(2-3- речення)
Завдання 4
Робота в групах (один учень коментує,інші – перевіряють)
«Відгадай загадку»
Вставте пропущені слова із довідок.
В якому відмінку вони вжиті?
Жовте _____летить,
Під ногами шелестить
____ вже не припікає
І коли це все буває?
(Восени)
Слова для довідок:листя,сонце
*****
Краплі з неба, дахів, стріх.
____холодний, перший ____.
Почорнів без листя ___,
Що за місяць?
Слова для довідок: Сніг,дощ,сад
Листопад
Відгадування ребусів. Самостійна робота.
(калина)
(вежа)
(їжа)
-Провідміняйте слова ребусів в орудному відмінках.
Завдання 5. Гра «Вирости речення»
Кожна група складає по два речення зі словами:
1 група: Осінь
2 група: Дерева
3 група: Звірі
4 група: Птахи
6.Аналіз та оцінка знань.
(Підрахунок листочків-балів).
7.Підсумок уроку
Рефлексія ( кошичок)