Тема: Узагальнення й систематизація вивченого з теми «Прислівник»
Мета: повторити найважливіші відомості про прислівник як частину мови, зокрема про основні граматичні особливості прислівників і їх правопис; відновити, узагальнити й систематизувати знання учнів з теми «Прислівник», удосконалювати уміння і навички правильно вживати в мовленні й писати прислівники;формувати загальнопізнавальні вміння знаходити прислівники в текстах, визначати їх морфологічні ознаки;
розвивати вміння використання прислівників у власних висловлюваннях; кмітливість як важливі елементи розумової діяльності; збагачувати словник учнів; спостережливість, уважність;
виховувати почуття прекрасного, смак до художнього слова.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації вивченого.
Обладнання: мультимедійна презентація, індивідуальні завдання.
Тема: Узагальнення й систематизація вивченого з теми «Прислівник»
Мета: повторити найважливіші відомості про прислівник як частину мови, зокрема про основні граматичні особливості прислівників і їх правопис; відновити, узагальнити й систематизувати знання учнів з теми «Прислівник», удосконалювати уміння і навички правильно вживати в мовленні й писати прислівники;формувати загальнопізнавальні вміння знаходити прислівники в текстах, визначати їх морфологічні ознаки;
розвивати вміння використання прислівників у власних висловлюваннях; кмітливість як важливі елементи розумової діяльності; збагачувати словник учнів; спостережливість, уважність;
виховувати почуття прекрасного, смак до художнього слова.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації вивченого.
Обладнання: мультимедійна презентація, індивідуальні завдання.
Хід уроку
І. Організаційний момент
День добрий, друзі! Ще один урок
До нас прийшов за розкладом сьогодні.
Отож озбройтесь книгою й пером,
Щоб знову нам пірнуть у мовну ту безодню.
( Учні повторюють за вчителем по одній фразі)
Ми – хороші школярі!
Ми – особистості творчі!
Ми – думаємо і замислюємося!
Ми хочемо все знати!
Як парость виноградної лози,
Плекайте мову. Пильно й ненастанно
Політь бур’ян. Чистіша від сльози
Вона хай буде. Вірно і слухняно
Нехай вона щоразу служить вам,
Хоч і живе своїм живим життям.
М. Рильський
- Як ви розумієте ці слова М.Рильського ?
- Про який бур’ян говорить автор?
- Що нам потрібно робити, щоб його не було у нашій мові ?
- Отже, якщо ми хочемо, щоб нас поважали як людей, що мають власну гідність, давайте повсякчас поглиблювати і вдосконалювати знання рідної мови. Адже скільки цікавого і невідомого вона таїть у собі. Тож давайте разом працювати, щоб нам сьогодні, завтра, щодня, щороку, завжди, тут, там, весело, радісно, щасливо було.
- А урок у нас сьогодні буде незвичайний. Ми будемо плести віночок, вплітаючи у нього квітку, після кожного виконаного завдання.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- А зараз відкрийте зошити і запишіть число, класна робота.
- Зверніть увагу, що на дошці не записано тему уроку.
- Чим же ми будемо зайняті сьогодні?
- Сподіваюся, що ви, як учні кмітливі, після роботи, яку я вам зараз запропоную, зможете самі сформулювати тему нашого уроку.
- Ми з вами спробуємо відгадати лінгвістичну загадку :
- Назвіть 5 днів тижня, не називаючи при цьому ні числа, ні назви днів.
( Позавчора, вчора, сьогодні, завтра, післязавтра)
1. Бліц – опитування
- До якої частини мови відносяться слова,які ви використали ? (Прислівники)
- До яких частин мови належить прислівник? ( Самостійних)
- Яка найголовніша ознака прислівника? ( Незмінність)
- А що означає незмінна частина мови? ( Він не має ні роду, ні числа, ні часу, ні виду)
- На які питання відповідають прислівники?
- На які групи за значенням поділяються прислівники ? (Якісно - означальні, кількісно-означальні, способу дії, обставинні)
- Які прислівники утворюють ступені порівняння ? (Якісно - означальні )
- Які ступені порівняння утворюють прислівники? ( Вищий і найвищий)
- Яку синтаксичну функцію виконують прислівники у реченні?
- Яким членом речення виступає найчастіше?(Обставиною)
- Пригадайте, на які питання відповідають прислівники?
- Які орфограми, пов’язані з прислівником, ми вивчали? (не, ні з прислівниками; -н- і -нн- у прислівниках; написання прислівників разом, окремо, через дефіс).
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
- Отже, що ми будемо робити сьогодні на уроці? ( Узагальнювати й
систематизуватимемо знання про прислівник та його правопис )
-Так, ви правильно відповіли. Тема нашого уроку: Узагальнення й систематизація вивченого з теми «Прислівник». Запишіть її у зошити.
- Визначте мету нашого уроку . Сьогодні на уроці ми повинні ………….
- Ми виконали перше завдання, тому вплітаємо у наш віночок першу квітку ромашку, яка символізує дівочу чистоту, ніжність.
ІV. Основна частина.
1. Вибіркова робота
- Переходимо до другого завдання. Я читаю слова, а ви випишіть прислівники, поясніть їх правопис, визначте до якого розряду вони належать.
Вдень, зелень, зелено, радіти, униз, добре, сюди, довгий, день, потихеньку,
вранці, ранок, втретє, подекуди, троє, поставити, пліч -о- пліч, без кінця,
чесний, навесні, пролісок, день у день, боротьба, тихо,абикуди.
2. Творча робота
- Які є ступені порівняння прислівників і як вони творяться?
- Чи всі прислівники утворюють ступені порівняння? Які саме?
- Утворіть від поданих прислівників ступені порівняння.
Глибоко, важко, вузько, красиво.
3. Словотвір
- Прислівники творяться різними способами. Які існують способи творення прислівників?
- Укажіть у поданих прислівниках спосіб творення.
Скрізь – крізь ( преф.);
гладенько – гладко ( суф.);
змолоду – молодий ( преф.-суф.);
рано – ранній (суф.);
взимку – зима (преф.-суф.);
тяжко-важко (складання близьких за значенням слів);
босоніж – босі ноги (злиття основ);
їздити весною (перехід однієї частини мови в іншу - субстантивація).
4. Розподільний акродиктант
- Як пишуться прислівники?
- Коли пишуться через дефіс? разом? окремо?
- Запишіть слова, розподіляючи їх у три колонки: разом, окремо, через дефіс.
Навпочіпки, вдалечині, по-моєму, напам’ять, ні на гріш, по-іншому, втридорога, в нагороду, де-небудь, зранку, на ніщо, як не як, завидна, в затишку, хтозна-звідки, згарячу, день у день, навесні, взаперті, внизу, до вподоби, інколи, в цілому, увосьме, до діла, щонайкраще.
- Підкресліть третю літеру, якщо правильно розподілили слова, то прочитайте вираз, який утворився. ( Вправа виконана на відмінно)
Картка №1
Складіть прислівники і запишіть їх.
Є, по, му,мо; ків, сь, бать, по, ки; будь, де, не; зна, хто, що; но, по, му, во; ко, бу, ли, не, ть; каз, що, на (через дефіс)
Картка №2
Складіть прислівники і запишіть їх.
Ве, не, ло, се; но, не, руги, по; да, ко, не, ле; ку, вліт; хто, ні; зим, ку,в; ру, вго; би, а, що; я, де, кий; лі, руч., во (разом)
Картка №3
Складіть прислівники і запишіть їх.
Нець, кі, цем, кін; від, час, су, ча; день, з, на, дня; у рік, рік; ні, без, ву, сум; чі, до, ре; у, раз, раз (окремо)
- І вплітаємо мак, що є символом поєдинку любові й ненависті: червоні пелюстки – то любов, а чорна серцевина – ненависть.
5. Фізкультхвилинка.
- А зараз трішки перепочинемо, виходить учень, який сьогодні проводить фізкультхвилинку.
Встаньте , діти, усміхніться,
Землі нашій уклоніться
За щасливий день вчорашній.
Всі до сонця потягніться,
Вліво,вправо нахиліться,
Веретенцем покрутіться.
В нас природа оживає,
Тому «Прощай» зимі махаєм.
Тобі ще холодно? – не замерзай,
Пальці рук згинай і виправляй.
По колінам вдарим нижче,
Руки вгору піднімем вище.
Раз – і вгору, два – і вниз,
На сусіда не дивись.
Будем дружно присідати,
Щоб ногам роботу дати.
На носках стоїть весь клас.
Раз – присядьте, два – присядьте
І за парти тихо сядьте.
6. Гра «Сходинки з прислівників»
- Як ми пишемо прислівники з не? з ні?
- Коли пишемо -н-, -нн-?
- складіть сходинки з прислівників, які пишуться з –нн- (зрання, навмання, спросоння, попідтинню, попідвіконню)
_ _ _ння
_ _ _ _ _ ння
_ _ _ _ _ _ ння
_ _ _ _ _ _ _ нню
_ _ _ _ _ _ _ _ _ нню
6А. Лінгвістична гра «Одним словом»
-Замініть одним словом, прислівником
З почуттям подяки, з готовністю віддячити – вдячно
Ручним способом, без використання механізмів – вручну
Охоче, із задоволенням – залюбки
Догори обличчям – горілиць
Зігнувши ноги в колінах і тримаючись на пальцях – навпочіпки
У гнів, дуже розсердившись – спересердя.
- І вплітаємо квітку барвінку, що означає життя, довголіття.
7. Синтаксичний розбір речення.
- Визначте, яким членом речення виступають прислівники.
Сонце яскраво освітлювало галявину. У його променях особливо принадно виглядала кожна ягідка, гордо і непорушно красувалася кожна квітка. Мені було добре.
8. Морфологічний розбір прислівників.
І-В. Яскраво – присл., як? якісно-означ., проста форма вищого ступеня порівняння, обставина.
ІІ-В. Непорушно – присл., як? способу дії, осбавина.
-Таким чином, закріпивши знання про прислівник як незмінну самостійну частину мови, ми сплели віночок із чудових квітів. А зараз прослухаємо ваші міні-твори про виплітання вінка , які ви писали вдома, використовуючи прислівники.
V. Підсумок уроку
Сенкан
Прислівник
Незмінний,загальновживаний
Виражає,відповідає, утворює
Частина мови
Чудово
Сенкан
Прислівник
Самостійний, незмінний
Передає, означає,приєднується
Має ступені порівняння
Добре
Під час уроку я
Дізналася(вся)
Повторив(ла)
Навчився(лася)
Труднощі відчув(ла)
Мене захопило
Я не вмів(ла), а тепер
VІ. Домашнє завдання
- Вважаю, що все те, що відбувалося сьогдні на уроці , допоможе вам у вихованні свідомого ставлення до знань, надбань нашого народу.
- Запишіть домашнє завдання :
1. Повторити правила з теми «Прислівник», підготуватися до контрольної роботи;
2. Виконати вправу ;
3. Скласти висловлювання на тему «Квіти у моєму житті», використовуючи прислівники різних способів творення.
Фізкультхвилинка
Встаньте , діти, усміхніться,
Землі нашій уклоніться
За щасливий день вчорашній.
Всі до сонця потягніться,
Вліво,вправо нахиліться,
Веретенцем покрутіться.
В нас природа оживає,
Тому «Прощай» зимі махаєм.
Тобі ще холодно? – не замерзай,
Пальці рук згинай і виправляй.
По колінам вдарим нижче,
Руки вгору піднімем вище.
Раз – і вгору, два – і вниз,
На сусіда не дивись.
Будем дружно присідати,
Щоб ногам роботу дати.
На носках стоїть весь клас.
Раз – присядьте, два – присядьте
І за парти тихо сядьте.
Картка №1
Складіть прислівники і запишіть їх.
Є, по, му,мо; ків, сь, бать, по, ки; будь, де, не; зна, хто, що; но, по, му, во; ко, бу, ли, не, ть; каз, що, на (через дефіс)
Картка №2
Складіть прислівники і запишіть їх.
Ве, не, ло, се; но, не, руги, по; да, ко, не, ле; ку, вліт; хто, ні; зим, ку,в; ру, вго; би, а, що; я, де, кий; лі, руч., во (разом)
Картка №3
Складіть прислівники і запишіть їх.
Нець, кі, цем, кін; від, час, су, ча; день, з, на, дня; у рік, рік; ні, без, ву, сум; чі, до, ре; у, раз, раз (окремо)