Це урок-казка. Мета уроку - узагальнити та систематизувати знання учнів,розвивати логічне мислення, уважність; виховувати зацікавленість, допитливість, інтерес до математики.
Тема. Узагальнення й систематизація знань учнів. Складання та розв’зування задач. Порівняння чисел. Попереднє і наступне числа.
Мета. Удосконалювати вміння складати й обчислювати вирази на додавання і віднімання, порівнювати числа в межах 10, визначати попереднє і наступне числа до даного числа, навчати складати та розв’язувати задачі ; закріпити графічні навички письма цифри 3; формувати вміння вчитися – самоорганізовуватись до навчальної діяльності у взаємодії з іншими учасниками навчально-виховного процесу; розвивати логічне мислення, уважність; виховувати зацікавленість, допитливість, інтерес до математики, бережливе ставлення до хліба; формувати уміння слухати й розуміти іншого.
Обладнання. Ілюстрації казкових героїв (казка« Колобок»), презентація.
Форма уроку. Урок – казка
Хід уроку
І Організація класу
Добрий день, шановні гості!
Добрий день, мої маленькі математики!
Чи почули всі дзвінок?
Він покликав на урок.
Ви його усі чекали,
Все давно приготували.
Тож девіз тепер згадаймо
І урок розпочинаймо!
Розум – твій найкращий скарб,
Коли з ним ти маєш лад!
Тож розпочнемо наш урок.
ІІ Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці ми будемо удосконалювати вміння порівнювати числа в межах 10, розв’язувати приклади, складати і розв’язувати задачі, називати попереднє і наступне числа.
ІІІ Мотивація навчальної діяльності
- Діти, сьогодні ми потрапимо у відому вам казку, але будемо її не просто слухати, а допомагати головному герою.
- А хто головний герой цієї казки ви здогадаєтесь послухавши пісеньку. (Звучить пісня Колобка).
Я колобочок-колобок
Від діда - стриб, від баби – скок.
Катаюсь я як в маслі сир
Я в лісі перший командир.
Рум’яний бік , сметанний ніс
Я сміх і радощі приніс.
Із борошна я «вищий клас»
Втечу швиденько я від вас.
- Так, це казка « Колобок».
ІV Актуалізація опорних знань.
Розпочнемо казку.
Жили собі баба й дід.
Було їм багато літ.
Жили – поживали,
Горенька не знали.
Дід із печі бабі каже:
- Гарно в хаті ти прибрала,
Їсти наварила,
Та забула, певно, ти
Колобка мені спекти.
Спечи мені колобок –
Бочок рум’яненький!
Чую, чую! Вже іду!
Зараз борошно знайду.
Я спечу, а ти чекай
Та гаряче не чіпай!
Колобок у нас гарненький,
Рум’яненький, замашненький.
Із віконця виглядає …
Та ще й пісеньку співає!
Я колобочок-колобок
Від діда - стриб, від баби – скок.
Катаюсь я як в маслі сир
Я в лісі перший командир.
Скік та скок.
Скік та скок.
Покотився колобок.
1.Усний рахунок.
Йде наш колобок один,
Аж сорока перед ним (малюнок сороки).
Десь вона намисто вкрала,
Та одразу й розірвала.
Погубились намистинки,
Закотились за ялинки.
Колобка вона вона зустріла
І чемненько попросила.
Намистинки віднайди,
По порядку розмісти.
Діти, допоможемо Колобку зібрати намисто?
(Розташування цифр від 0 до 10 по порядку).
Визначення попереднього та наступного числа чисел 4, 6, 8, 5, 9.
(Підсумок)
2. Каліграфічна хвилинка
А тепер уже пора взятися і до пера,
Цифри записати
І знання свої показати.
Сьогодні ми повторимо написання цифри три.
-У яких казках зустрічається число три?
(Учитель пояснює написання цифри 3.)
-Хто дасть характеристику числу 3?
Пальчикова зарядка
Пальчик, пальчик, де ти був?
Я з цим братом в ліс ходив,
А з цим братом борщ варив,
А з цим братом куштував,
А з найменшим заспівав.
Розгорніть свої робочі зошити, та пропишіть каліграфічно рядок цифри 3.
(Зошит лежить похило, спинки рівненькі,..)
Скік та скок.
Скік та скок.
Покотився колобок.
Далі й далі у лісок.
Покотився колобок.
А на зустріч зайчик,
Сірий пострибайчик.
Зайчик. Колобок, колобок, я тебе з’їм!
Колобок. Не їж мене, я тобі пісеньку проспіваю.
Зайчик. Ні, колобочку, ти краще пограй зі мною в математичний струмочок.
3. Завдання зайчика
Гра «Математичний струмочок»
- Діти , пограємо з колобочком?
(Повторення складу числа 8. Учням роздати картки з цифрами. Діти виходять із картками до дошки. Кожен з учнів повинен знайти свою пару, щоб сума чисел складала 8).
Гра «Мовчанка»
(Розв’язування прикладів усно. Відповіді учні показують на картках).
- Діти, ви добре попрацювали. Молодці! Відпустив зайчик колобка.
V. Узагальнення й систематизація знань учнів
Знов котився колобок
Далі й далі у лісок,
Раптом вовк іде страшнючий.
Подає він голосок
Вовк. Я голодний і сердитий,
Хочу їсти , хочу пити.
В мене повний рот зубів
І ще жодний не поїв!
- Колобок наш пахне смачно,
Ще й співає необачно.
Колобок, колобок, я тебе з’їм!
Колобок. Не їж мене, я тобі пісеньку проспіваю.
Вовк. Ні, колобочку, ти краще виконай моє завдання.
- Діти, колобок просить знов вашої допомоги..
Діти виконують порівняння чисел .
VІ. Фізкультхвилинка (під пісеньку колобка)
- Знов біжить наш Колобок,
Весело співає,
Аж тут раптом з – за ялини
Ведмідь виглядає.
Ведмідь. Я ведмедик – ласунець,
Люблю солоденьке,
Чую, чую, близько десь
Пахне щось смачненьке!
- Ой, зрадів же наш ведмедик,
Не знайшов сьогодні меду,
Та солодкий колобок
Іще краще за медок.
Слинку наш ведмідь ковтає,
Колобку він промовляє:
Ведмідь. Колобок, колобок, я тебе з’їм!
Колобок. Не їж мене, я тобі пісеньку проспіваю.
Ведмідь. Ні, колобочку, ти краще виконай моє завдання.
2. Завдання ведмедя: розв'язати приклади , скласти за малюнком задачу та розв’язати її.
- Знов котився колобок
Далі й далі у лісок,
А на зустріч лисичка.
Лисичка. Я красива і хоробра,
А іще я дуже добра,
Люблю рибку, люблю птичку,
Бо я хитрая лисичка.
Лисичка. Колобок, колобок, я тебе з’їм!
Колобок. Не їж мене, я тобі пісеньку проспіваю.
Лисичка. Ні , колобочку, ти краще виконай моє завдання.
Завдання з логічним навантаженням
Діти, допоможемо знову колобку, попрацюємо у парах.
-Потрібно розкласти пазли , розташувавши цифри від 1 до 10 в порядку зростання.
-Який предмет ви отримали?
-Чи можна батон назвати «родичем» колобка? Чому?
-Діти, хліб усьому голова, тому треба ставитися до нього бережно.
- Молодці , діти, ви допомогли Колобочку виконати завдання лисички.
- Заморився Колобок,
Сів спочити на пеньок,
Та ще трохи засмутився,
Що один він залишився.
- А ти не сумуй, Колобок, ти не один, подивись скільки у тебе друзів.
VІІ. Підсумок уроку
- Наша казкова подорож скінчилась. Чи сподобалась вона Вам?
Давайте оцінимо нашу роботу за допомогою карток настрою.
- Бачу, що урок Вам сподобався.
Робота з кубиком
Повертаю до учнів грані кубика з малюнками.
Які завдання були для вас легкими, цікавими?
Що було важко виконувати?
Що на уроці було незрозумілим?