Урок – узагальнення з теми «Гриби»

Про матеріал

Метою даної розробки є: узагальнення, систематизація набутих знань учнями з теми «Гриби»; розвивати навички узагальнення та систематизації знань, уміння аналізувати, творчо розв'язувати поставлені завдання; створювати атмосферу співпраці та співдружності, виховувати етично-ціннісне ставлення до природи.

Перегляд файлу

Урок – узагальнення з теми «Гриби»

 

Мета:

освітня: узагальнити, систематизувати, проконтролювати та відкоригувати набуті учнями знання з теми «Гриби»;

розвивальна: розвивати навички узагальнення та систематизації знань, уміння аналізувати, творчо розв’язувати поставлені завдання;

виховна: створювати атмосферу співпраці та співдружності, виховувати етично-ціннісне ставлення до природи.

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань

Методи і методичні прийоми: інформативно-рецептивні (фронтальна бесіда), репродуктивні (виконання контрольної роботи).

Основні поняття і терміни: гриби, гіфи, міцелій, сапротрофи, паразити, симбіонти.

Обладнання: індивідуальні картки.

 

Структура уроку

  1. Організаційний момент

Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.

 

2. Повідомлення теми, мети і завдань уроку

2.1.   Повідомлення теми уроку

2.2.   Формулювання разом з учнями мети і завдань уроку

Мета уроку: узагальнити набуті знання з теми «Гриби»

Завдання уроку:

— узагальнити знання з теми;

— систематизувати знання з теми;

— проконтролювати знання з теми;

— коригувати знання з теми.

 

3. Мотивація навчальної діяльності

Епіграф уроку:

«Найважчий крок в житті — оцінити себе».

(З народної мудрості)

Слово вчителя

Сьогодні на уроці ви продемонструєте свій рівень знань з теми «Гриби».

 

4. Узагальнення і систематизація знань

Виконання різнорівневих тестових завдань.

Варіант 1

I рівень (1 завдання – 0,5 бала)виберіть одну правильну відповідь

1. До оболонки клітин грибів входить властива тваринним організмам речовина, що має назву:

а) хітин;                                                    б) хлорофіл;

в) глікоген;                                               г) міцелій.

2. Гіфи утворюють:

а) ніжку, грибницю;                                   б) плодове тіло, грибницю;

в) шапку, грибницю.

3. До нижчих грибів належать:

а) мукор;                                                     б) пеніцил;

 в) мухомор.

4. Тіло лишайнику має:

а) корені, листки, стебла;                            б) гіфи гриба, ризоїди;

в) гіфи гриба й клітини водорості.

5. Тіло гриба складається з тонких безбарвних: 

а) гіменофору;                                       б) гіфів ;

в) ризоїдів;                                                 г) спорів.

6. Приблизно третина видів грибів здатна існувати на інших організмах. Одні з них не можуть існувати поза організмом хазяїна, а інші живляться, розкладаючи деревину мертвих або живих дерев. Такі гриби називаються…

а) гриби-паразити;                                      б) шапинкові гриби;

в) сапротрофні гриби;                                 г) лишайники

II рівень (1 завдання – 1 бал)виберіть декілька правильних відповідей

7. Вибрати ознаки, притаманні лишайникам.

а) тіло лишайнику складається з гіфів гриба і водоростей;

б) живлення лишайників здійснюється за рахунок процесу фотосинтезу у клітинах водоростей;

в) розрізняють дві групи лишайників: накипні і кущисті;

г) лишайники характеризуються високою стійкістю до несприятливих умов;

д) лишайники є біоіндикаторами води.

8. До грибів-паразитів відносяться:

а) мукор;                                                    б) трутовик; 

в) фітофтора;                                              г) сироїжка;

д) ріжки;                                                    е) іржасті.

9. Виберіть ознаки подібності грибів з тваринами:

а) відсутність хлорофілу;

б) запасна речовина глікоген;

в) наявність клітинної стінки;

г) у склад клітинної оболонки входить – хітин;

д) характерний автотрофний спосіб живлення;

е) розмножуються спорами.

III рівень (1 завдання – 1 бал)

10. Дай відповідь на запитання

Про, які організми йде мова:

1) зелений або блакитний цвілевий наліт, який зустрічається переважно на різноманітних субстратах; багатоклітинний організм; використовують для виготовлення антибіотику;

2) паразити дерев; вони потрапляють всередину рослини через корені або пошкодження на корі та розростаються; спричиняють трухлявіння дерева та його руйнування.

11. Шапинкові гриби люди знали здавна, ще за часів Теофраста та Арістотеля (ІУ ст. до н. е.). Всі гриби за можливістю використання в їжу розподіляються на певні групи. Встановіть відповідність, розставивши в кожну з даних груп наведені гриби.

І група – їстівні гриби

ІІ група – умовно їстівні

ІІІ група – отруйні гриби

а) свинушка;

б) бліда поганка;

в) білий гриб;

г) підберезник;

д) підосичник;

е) мухомор червоний;

є) маслюк;

ж) печериці;

з) несправжні опеньки;

и) рядовка.

12. Розгляньте малюнки. Визначте до якої грипи, за способом живлення відносяться організми зображені на малюнку та вкажіть їх назву.

А

Б

В

Г

IV рівень (1 завдання – 3 бала)

Дайте розгорнуту відповідь на одне запитання

13. Чому зрізання плодового тіла трутовика не приводить до «одужання» дерева?

14. Чому осика розвивається краще, коли поряд з нею ростуть гриби?

 

Варіант 2

I рівень (1 завдання – 0,5 бала) виберіть одну правильну відповідь

1. Співжиття живих організмів, що належать до різних систематичних одиниць називають:

а) симбіоз;                                                  б) лишайником;

в) сапротрофність;                                      г) парзитизмом.

2. Вегетативне тіло гриба - це:

а) ніжка, шапка;                                         б) міцелій.

3. До одноклітинних  вищих грибів відносять:

а) мукор;                                                    б) печериці;

в) дріжджі.

4. Сировиною для одержання  пеніциліну, біоміцину є:

а) цвілеві гриби;                                         б) дріжджі;

в) шапкові гриби.

5. У клітинах грибів немає:

а) хітину;                                                 б) хлорофілу; 

в) ядра;                                                       г) глікогену.

6. Поширені майже по всій планеті – від холодних арктичних регіонів до спекотних пустель, бо здатні витримувати періоди несприятливих умов – низьких чи високих температур, посухи, крім забруднення повітря. І цю властивість людина використовує для визначення чистоти повітря.

а) лишайники;                                           б) симбіонти;

в) сапротрофи;                                           г) гриби-паразити.

II рівень (1 завдання – 1 бал) виберіть декілька правильних відповідей

7. Вибрати ознаки, притаманні шапинковим грибам.

а) шапинкові гриби названі так, тому що вони утворюють плодове тіло, що поділяється на ніжку і шапинку;

б) вони мають добре розвинену покривну і механічну тканини;

в) усі шапинкові гриби їстівні;.

г) грибниця живе кілька років, а плодове тіло — кілька днів або тижнів;

д) живляться готовими органічними речовинами;

е) серед шапинкових грибів багато сапротрофів і мікоризоутворюючих грибів.

8. До сапротрофних грибів належать:

а) мукор;                                                   б) фітофтора;

в) пеніцил;                                                г) трутовик;

д) аспергіл;                                                е) печериці.

9. Виберіть ознаки подібності грибів з рослинами:

а) гетеротрофний спосіб живлення;

б) наявність клітинної стінки;

в) необмежений ріст;

г) запасна речовина – глікоген;

д) у складі клітинної стінки – хітин;

е) розмноження спорами.

III рівень (1 завдання – 1 бал)

10. Дайте відповідь на запитання

Про, який організми йде мова:

1) комплексні організми; за зовнішнім виглядом розрізняють три групи цих організмів (накипні, кущисті, листуваті); мають тіло — слань;

2) викликає псування продуктів харчування; одноклітинний організм; його ще називають «біла цвіль»

11. Шапинкові гриби люди знали здавна, ще за часів Теофраста та Арістотеля (ІУ ст. до н. е.). Всі гриби за можливістю використання в їжу розподіляються на певні групи. Встановіть відповідність, розставивши в кожну з даних груп наведені гриби.

І група – їстівні гриби

ІІ група – умовно їстівні

ІІІ група – отруйні гриби

а) печериці;

б) рядовка;

в) маслюк;

г) підберезник;

д) чортів гриб;

е) мухомор червоний;

є) вовнянка;

ж) бліда поганка;

з) несправжні опеньки;

и) білий гриб

12. Розгляньте малюнки. Визначте до якої грипи, за способом живлення відносяться організми зображені на малюнку та вкажіть їх назву.

А

Б

В

Г

IV рівень (1 завдання – 3 бала)

Дайте розгорнуту відповідь на одне запитання

13. Чому зрізання плодового тіла трутовика не приводить до «одужання» дерева?

14. Чому осика розвивається краще, коли поряд з нею ростуть гриби?

 

5. Підбиття підсумків уроку

Учитель разом з учнями підбиває підсумки уроку.

Технологія «Мікрофон»

  • Як би ви оцінили свою роботу на уроці?

 

6. Домашнє завдання

- скласти кросворд до теми «Гриби»

docx
Додано
29 серпня 2018
Переглядів
3682
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку