Мета: Атосфера. Узагальнення
Мета:
Тип уроку: узагальнення і контроль знань
Обладнання: фізична карта, таблиці, діаграми, газети учнів «Атмосфера», сигнальні
картки, комп’ютер
Хід уроку
I.Організаційна частина
- Добрий день, шановні гості! Добрий день, діти!
Сьогодні у нас узагальнюючий урок – змагання по темі «Атмосфера», в ході якого ми повинні повторити, узагальнити та перевірити знання, уміння та навички, отриманні під час вивчення теми.
- Девізом нашого уроку буде китайська мудрість: «Не бійся, що не знаєш – бійся,що не навчишся!» Тому, не бійтесь помилитися!
- Покажіть свій настрій, з яким ви прийшли на урок сьогодні.
Картка червона – відмінний. Зелена – нормальний. Синя – поганий.
- Отже, посміхніться один одному! Гарний настрій допоможе вам бути активними на уроці.
Бажаю вам успіху!
II. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
- Що таке атмосфера?
- Відповідайте хором: «Так – ні»
Що таке атмосфера?
Може, це літосфера? - Ні!
Може, це гідросфера? - Ні!
Може, це просто точка? - Ні!
Значить, це оболочка? - Так
Я до синего неба рукой дотянусь.
К облакам я ладошкой своей прикоснусь,
Наслаждаясь покоем и светом,
Облаков бело-розовым цветом.
Только небо мое встрепенулось,
Понеслось и обратно вернулось,
Сильным ветром в лицо мне дохнуло
И куда-то опять упорхнуло
Я с восторгом и трепетной верой,
Наблюдаю дела атмосферы.
Где-то дождь почему-то пролился.
Где-то снежный буран расшалился.
Иней тонким пушистым налетом,
Покрывает крыло самолета.
Сквозь туманы плывут корабли
Далеко от родимой земли.
Много вредных космических лучиков,
Атмосфера не пустит без ключика.
Для непрошенных, злобных лучей,
Не должно быть открытых дверей.
Наш воздушный большой океан,
«Омывающий» множество стран,
Наш защитник, обидчик, помощник,
Без которого жить не возможно.
III. Узагальнення знань, умінь та навичок
Вивчаючи тему «Атмосфера», ми познайомилися з багатьма новими термінами. Треба підібрати до кожної букви слова «АТМОСФЕРА» слова, пов’язані з цією темою.
А - зот
Т - иск
М - усон
О - пади
С - ніг
Ф - люгер
Е - кзосфера
Р - оса
А - антициклон
I команда
(ізотермами)
II команда
- Яке відношення до теми «Атмосфера» мають ці цифри?
I команда II команда
- Йому радіють особливо навесні та влітку.
– Він буває і теплим, і холодним.
- Коли під ним погуляєш, то можна захворіти.
- Від нього ховаються під парасолькою. (Дощ)
- Він легко переносить навіть дуже важкі предмети.
- Одна з його характеристик – швидкість.
- Особливо приємно відчувати його на своєму обличчі спекотного літнього дня.
- Прилад, який допомагає вивчати це природне явище, називається флюгер.
(Вітер)
- Географія тісно пов’язана з математикою. Треба розв’язати задачі, хто швидше.
Задача 1.
|
Красноярськ |
Санкт - Пітербург |
t червня |
+19 С |
+18 С |
t січня |
-17 С |
-8 С |
амплітуда |
? |
? |
Задача 2.
висота |
температура |
0 м |
+16 С |
? м |
-8 С |
Задача 3.
Час |
температура |
6 годин |
-7 С |
12 годин |
+3 С |
18 годин |
+2 С |
24 години |
-2 С |
- Визначити середньодобову температуру повітря.
Задача 4.
висота |
атм. тиск |
? м |
450 мм |
0 м |
750 мм |
I команда II команда
вуглекислий газ. стратосфера.
меридіани. 22 грудня.
I команда
II команда
- Тут знаходиться незвичайна річ, яка дуже чутлива до вологості повітря. Про яку річ ідеться? В якому приладі її використовують? (знежирена людська волосина)
I команда
II команда
- Всі ми знаємо капітана Врунгеля:
Где-то под руками были близко
Капитана Врунгеля записки.
Он себя считает знатоком,
Климат ему также был знаком.
- І він нам надіслав листа:
Добрий день, діти! Багато я мандрував по світу і ось до якого висновку дійшов: важко обходитися без знань з географії. Нещодавно я відправився у навколосвітню подорож на кораблі. Але спочатку я заїхав додому, взяв географічний атлас, щоб проаналізувати кліматичні карти. Треба ж знати, який одяг з собою взяти. Та ось біда, атлас був старим, і аркуші всі розсипалися й переплуталися. Діти! Допоможіть мені визначити за допомогою кліматодіаграм клімат різних районів Землі, де я вирішив побувати.
I команда II команда
Екваторіальний пояс Арктичний пояс
Помірний пояс Тропічний пояс
(Учитель показує кліматодіаграми)
- Показ комп’ютерної презентації: прилади – термометр, барометр, гігрометр, флюгер, опадомір, анемометр.
- Назвати метеорологічні прилади та їх призначення.
- Кожній команді вручається стрілка з назвою повітряної маси (мУВ, кУВ) та картка з завданнями:
-Чотири конверти – «ВІТЕР». «ВОЛОГІСТЬ», «ОПАДИ» та конверт, в якому картки з термінами: - флюгер, бриз, мусон, сила, швидкість, пасат, західний, роза вітрів;
- водяна пара, випаровування,насичення, гігрометр, абсолютна, відносна,
відсоток, температура;
- опадомір, плювіограф, сніг, іній, хмари, циклон, дощ, атмосферний фронт.
- Треба терміни відправити адресату.
- Десять пелюсток, на яких написані не тільки чинники, що впливають на формування клімату: - рівень сонячної радіації
- географічна широта місцевості
- вивітрювання
- рельєф
- близькість океанів
- рух повітря
- течії
- висота місцевості над рівнем моря
- склад гірських порід
- діяльність людини.
- Треба залишити квітку з 8 пелюстками, на яких будуть тільки кліматотвірні чинники (2 хвилини).
- Треба записати:
I команда II команда
Джерела забруднення атмосфери Пропозиції щодо охорони атмосфери
IV. Підсумок уроку
- Атмосфера!
Летиш з планетою Земля у космосі холоднім.
І бережеш її, немов мале дитя,
Бо поглинаєш згубні промені космічні,
Щоб на Землі було життя.
Ти не проста, повітря оболонка,
До тебе входить кисень і азот,
І вуглекислий газ, інертні гази.
Вода і пил, та ще й озон.
Не маєш ти ні смаку, ані кольору,
Заходиш у легені з кожним подихом.
Ти є - і небо голубе,
І на планеті – все живе.
В тобі народжуються хмари,
Вітри ширяють, блискавки горять,
Полярне сяйво в екзосфері сяє,
Крилаті літаки дороги борознять.
Земля без тебе, Атмосферо,
Як мандрівник в пустелі без води.
Якщо тебе не збережемо, зруйнуємо,
Зазнаємо великої біди.
И в заключение хочу сказать,
Что лучше географи предмета не сыскать.
Мир географи огромен.
Стремитесь вы его познать.
Підведення підсумків змагання.