Конспект уроку вміщує різнорівневі завдання для узагальнення і систематизації знань з теми " Вступ. Клітина."
Урок № 14 Біологія 6 клас
Тема:Узагальнення знань з теми: «Вступ. Клітина»
Мета: перевірити рівень засвоєння знань учнями класу, закріпити набуті знання з даних тем; розвивати вміння аналізувати, шукати причинно-наслідкові зв’язки; виховувати бережливе відношення до природи.
Тип уроку: урок закріплення знань і вмінь.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку. Перевірка присутніх.
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь
За допомогою фронтальної бесіди з учнями виявити рівень засвоєння ними основних понять.
ІІІ. Мотивація навчальної й пізнавальної діяльності
Повідомити учням тему і мету уроку.
IV. Виконання письмової роботи по варіантах
Варіант 1
1.Укажіть організми, здатні застосовувати енергію Сонця.
а) гриби
б) бактерії
в) багатоклітинні тварини
г) рослини
2. Укажіть ученого, який є одним із співавторів клітинної теорії.
А) Антоні ван Левенгук
Б) Роберт Гук
В) Роберт Броун
Г) Матіас Шлейден
3. Укажіть науку, яка вивчає бактерій.
А) вірусологія
Б) бактеріологія
В) зоологія
Г) ботаніка
4. Укажіть, завдяки якій структурі клітина рослини підтримує свою форму.
А) клітинній мембрані
Б) клітинній оболонці
В) цитоплазмі
Г) ядру
5. Укажіть органічну речовину, яка забезпечує передачу спадкової інформації під час поділу клітини.
А) білок
Б) вода
В) ДНК
Г) вуглевод
6. Укажіть структуру клітини, яка є складовою частиною клітин і рослин, і тварин.
А) вакуоля з клітинним соком
Б) клітинна оболонка
В) хлоропласт
Г) ядро
7. Укажіть структури, що входять до складу ядра.
А) хлоропласти
Б) мітохондрії
В) хромосоми
Г) вакуолі
8. Укажіть органелу, яка керує всіма процесами життєдіяльності клітини.
А) вакуоля
Б) ядро
В) хлоропласт
Г) мітохондрія
9. Укажіть органелу, в якій міститься клітинний сік.
А) ядро
Б) хромопласт
В) вакуоля
Г) хлоропласт
10. Укажіть, чим можуть бути заповнені вакуолі в рослинних клітинах.
А) цитоплазмою
Б) целюлозою
В) клітинним соком
Г) ядерним соком
11. Установіть відповідність між різними групами організмів та їхніми представниками.
1. Віруси а) комар
2. Рослини б) ВІЛ
3. Гриби в) дуб
4. Багатоклітинні г) кишкова паличка
Тварини д) мухомор
12. Установіть відповідність між властивостями організмів та їхніми характеристиками.
1. Живлення а) збільшення розмірів і маси
2. Розмноження б) здатність відтворювати собі подібних
3. Ріст в) забезпечення організму поживними речовинами
4. Подразнення г) видалення з організму продуктів життєдіяльності
д) здатність організмів змінювати прояви життєдіяльності у відповідь на дію подразника
13. Укажіть неорганічні речовини, що входять до складу клітини. Яке їх значення в клітині?
14. Намалюйте схему будови клітини шкірки луски цибулі й укажіть її складові частини.
Варіант 2
1. Укажіть науку, яка вивчає життя у всіх його проявах.
а) зоологія
б) ботаніка
в) екологія
г) біологія
2. Укажіть організми, які вивчає наука мікологія.
А) гриби
Б) рослини
В) тварини
Г) бактерії
3. Укажіть структуру, яка захищає клітину від проникнення хвороботворних мікроорганізмів.
А) клітинна мембрана
Б) цитоплазма
В) мітохондрія
Г) ядро
4. Укажіть процес, пов'язаний із сприйняттям клітиною подразників.
А) ріст
Б) подразливість
В) розмноження
Г) розвиток
5. Укажіть ученого, який запропонував термін «клітина».
А) Антоні ван Левенгук
Б) Роберт Гук
В) Ян Пуркінє
Г) Роберт Броун
6. Укажіть оптичний прилад, який забезпечує збільшення об’єкта дослідження до 10 млн разів.
А) штативна лупа
Б) ручна лупа
В) світловий мікроскоп
Г) електронний мікроскоп
7. Укажіть непостійні структури клітини.
А) мітохондрії
Б) цитоплазма
В) клітинні включення
Г) клітинна мембрана
8. Укажіть, які неорганічні речовини є у складі клітини.
А) мінеральні солі
Б) білки
В)ДНК
Г) ліпіди
9. Укажіть органелу клітини, яка належить до пластид.
А) ядро
Б) мітохондрія
В) вакуоля
Г)хлоропласт
10. Укажіть науку, яка вивчає будову клітин різних груп організмів.
А) екологія
Б) зоологія
В) мікологія
Г) цитологія
11. Установіть відповідність між різними групами організмів та їхніми представниками.
1. Бактерії а) хрущ
2. Рослини б) вірус
3. Гриби в) липа
4. Багатоклітинні г) кишкова паличка
Тварини д) опеньок
12. Установіть відповідність між прізвищами вчених та відкриттями, які вони здійснили.
1. Теодор Шванн а) описав ядро рослинної клітини
2. Роберт Броун б) співавтор клітинної теорії
3. Роберт Гук в) вивчав будову бактерій
4. Матіас Шлейден г) відкрив ядро у клітині
д) відкрив клітину
13. Укажіть органічні речовини, що входять до складу клітини. Яке їх значення в клітині?
14. Намалюйте схему будови клітини листка елодеї й укажіть її складові частини.
V. Узагальнення та систематизація знань
Учні обговорюють питання, які вони не змогли виконати на контрольній роботі.
VI. Підведення підсумків уроку
Аналіз контрольної роботи
VIІ. Надання домашнього завдання
Скласти кросворд або ребуси з теми «Клітина»