Урок "Узагальнення знань з теми "Членистоногі"

Про матеріал
узагальнення та систематизація знань учнів про представників типу Членистоногі, продовження формуваня в учнів уміння аналізувати отримані знання, користуватися додатковою літературою, застосовувати одержані теоретичні знання на практиці; розвивати навички самостійності, вміння працювати в групі, приймати спільні рішення, творчі здібності, кмітливість, мислення; виховувати любов до природи, бережливе ставлення до живих організмів, інтерес до біології.
Перегляд файлу

 

C:\Users\Galina\Desktop\родные\МИхайлюк кер. МО класних кер..jpg

 

 

 

Михайлюк

Галина Анатоліївна

учитель біології, хімії,

спеціаліст вищої категорії,

вчитель – методист

опорного закладу освіти

 “Раухівський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів 

Березівської районної ради

Одеської області”

 



Тема. Поширення солей у природі та їх практичне значення

 

Цілі уроку: систематизувати знання учнів про хімічні властивості класів неорганічних сполук на прикладі хімічних властивостей солей; показати поширення солей у природі, їх практичне значення.

 

Тип уроку: поглиблення й систематизація знань.

 

Форми роботи: лабораторна робота, навчальний міні-семінар, робота з опорною схемою.

 

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів, розчини реактивів.

 

 

 

                              ХІД УРОКУ

 

 І. Організація класу

 

 ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

 

 

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

 

 

  1. Склад солей :  МехRy ,                    де  Меметал або металоподібна частинка,

                                Rкислотний залишок.

 

Солі – це сполуки, до складу яких входять метали й кислотні залишки.

 

Назви солей:  назва металу + (валентність Ме, якщо вона є змінною) +            

                назва кислотного залишку.

        Приклади: Cu3(PO4)2 – купрум (ІІ) фосфат,   

                     Na2SiO3 – натрій силікат,   

                     NH4NO3 – амоній нітрат.

 

 

2.К  Л  А  С  И  Ф  І  К  А  Ц  І  Я       С  О  Л  Е  Й

 

Середні

Кислі

Основні

Подвійні

Мішані

Комплексні

MexRy

Mex(HR)y

[Me(OH)x]zRy

MeIMeIIR

MeRIRII

Mex

[комплекс]y

 

Al2(SO4)3

Al(HSO4)3

[Al(OH)2]2CO3

KAl(SO4)2

Ca(OCl)Cl

Na3[Al(OH)6]

 

 

 

3. Х  І  М  І  Ч  Н  І       В  Л  А  С  Т  И  В  О  С  Т  І     С  О  Л  Е  Й

      Заповнюємо опорну схему «Хімічні властивості солей».

 

В Л А С Т И В І С Т Ь

П Р И К Л А Д

Метал-1 + Сіль-1 Метал-2 + Сіль-2,або

МеІ + МеІІR  МеІІ  +  МеІR

Увага! У ряді напруг МеІ  має бути ЛІВІШЕ від МеІІ  !!!

Fe + CuCl2 Cu + FeCl2

CuCl2 + Fe не йде

Витяг з ряду напруг: Мg Al Mn Zn Cr Fe Ni Sn Pb Cu Hg

Сіль-1 + Кислота-1 Сіль-2 + Кислота-2, або

МеRI   +   HRII     MeRII  +  HRI

Увага! У ряді леткості кислот HRII  має бути ЛІВІШЕ від HRI

 

Na3PO4 + H2SO4 Na2SO4  + H3PO4

Na2SO4 + H3PO4 не йде

Витяг з ряду кислот: H2SO4 HCl=HNO3=H3PO4 H2SO3 H2S H2CO3 H2SiO3

Cіль-1 + Луг-1 Сіль-2 + Луг-2  або

Сіль-1 + Луг-1 Сіль-2 + Основа

Увага! Сіль-1 має бути РОЗЧИННОЮ у воді.

Li2SO4 + Ba(OH)2 BaSO4 + LiOH

CuCl2 + KOH KCl + Cu(OH)2

Сіль-1  +  Сіль-2  Сіль-3  + Сіль-4

Увага! Обидві солі-реагенти мають бути розчинними у воді. Хоча б ожна з солей-продуктів має бути у воді нерозчинною.

AgNO3 + Na3PO4 NaNO3 + Ag3PO4

ZnF2 + BaS ZnS + BaF2

Розклад під час нагрівання різні продукти

CaCO3 CaO + CO2

KNO3 KNO2 + O2

AgNO3 Ag + NO2 + O2

(NH4)2CO3 NH3 + CO2 + H2O тощо

 

 

 

  1. Лабораторна робота № 7. Взаємодія солей з металами

 

У три пробірки наливаємо по 1 мл розчину купрум (ІІ) сульфату й занурюємо по одній гранулі заліза, алюмінію, цинку.

 

У наступні три пробірки наливаємо по 1 мл розчину цинк сульфату й занурюємо по одній гранулі міді, заліза, алюмінію.

 

- Що спостерігаєте? Заповніть протокол.

 

 

Протокол лабораторної роботи № 7

 

 

Чому в графі «Рівняння реакції» у деяких випадках немає запису? (Ряд активності)

 

 

 

  1. . Лабораторна робота № 8. Взаємодія солей з лугами в розчині

 

У дві пробірки наливаємо розчини CuSO4 й ZnSO4, потім в обидві пробірки по краплях додаємо натрій гідроксид до появи осаду.

Чому до розчину ZnSO4 натрій гідроксид необхідно додавати акуратно, по краплях?

А якщо, навпаки, додавати розчин ZnSO4 до розчину натрій гідроксиду?

Заповніть протокол лабораторної роботи № 8.

 

 Протокол лабораторної роботи № 8

 

 

 

 

 

5. Лабораторна робота № 9. Реакція обміну між солями в розчині

 

Протокол лабораторної роботи № 9

 

 

 

В якому випадку ми можемо стверджувати, що реакція не відбувається? Чому?

 

 VI. Міні-семінар

 

Учні розповідають про практичне застосування солей, їх поширення в природі.

 

 

ІІІ. Повторення і закріплення знань

 

Дайте назви речовинам та розподіліть по классам.

1.Складіть хімічні формули та здійсніть класифікування даних речовин: а)барій ортофосфат, б)йод, в)хлоридна кислота, г)калій карбонат, д)ферум (ІІІ) сульфід, е)водень, є)алюміній бромід, ж) плюмбум (ІІ) силікат,  з)натрій сульфіт, и)хлор, і)нітратна кислота, ї)хром (ІІІ) йодид, й)барій фторид, к)аргентум оксид, л)кальцій метафосфат, м)ортофосфатна кислота, н)кисень, о)меркурій (ІІ) сульфат, п)манган (ІІ) нітрат, р)станум (ІV) гідроксид, с)сульфітна кислота, т)натрій силікат, у)ферум (ІІІ) сульфат, ф)магній бромід, х)алюміній нітрат, ц)цинк гідроксид, ч)барій сульфід, ш)натрій карбонат, щ)манган (IV) оксид, ю)сульфур (VI) оксид, я)хлор (VII) оксид, ь)нітроген (І) оксид. Обчисліть масову частку найлегшого елемента в сполуці.

 

2. Назвіть і здійсніть класифікування речовин, формули котрих: а)H2SiO3 б) CrO3  ,  в)Pb(OH)2  г)AlCl3  д)Na2SiO3  е)CO2  є)MnBr2  ж)Ba3(PO4)2  з)AgF  и)Pb(NO3)4  і)CaI2  ї)ZnO  й)O2  к)Li2CO3  л)HPO3  м)MgS  н)Al(OH)3  о) Cr2(SO4)3  п)K2SO3  р)SO2  с)Hg  т)SnSiO3  у)BaCl2 ф)C  х)Cu2SO4 ц) NO2  ч)Be(NO3)2  ш)Mn2O7  щ)Zn3(PO4)2  ю)Ag  я)K2S  ь)PbI4  z)Cr2(SO4)3 .

 

3. Напишіть по 5 формул солей, з якими реагуватиме:

а) Mg, б) Al, в) Mn, г) Zn, д) Cr,  е) Fe,

є) нікель, ж) станум, з) свинець, и) мідь, і) ртуть.

 

Складіть хімічні рівняння взаємодії даного металу з двома наведеними Вами солями. Послідовність металів у п.п. а-і відображає їх послідовність у Ряді напруг металів.

 

4. Напишіть по три формули солей, які реагуватимуть з такими кислотами:

 а) сульфатною, б) ортофосфатною, в) нітратною, г) хлоридною, д) сульфітною,

е) сульфідною, є) карбонатною.  Складіть відповідні хімічні рівняння. Послідовність кислот у п.п. а-є відображає їх послідовність у ряді леткості кислот.

 

5. Складіть хімічні рівняння за даними схемами:

 

а) калій гідроксид + ферум (ІІІ) сульфат

і)  FeCl2 +Zn

б) барій гідроксид + натрій карбонат

ї)  H3PO4 + Na2SiO3

в) меркурій (ІІ) хлорид + калій фосфат

й)  Al2O3 + HBr

г) манган + ферум (ІІ) сульфат

к) Ca(OH)2 + K2SO3

д) магній + сульфідна кислота

л)  H2O + Na

е) барій нітрат + сульфатна кислота

м)  Fe(NO3)3 + Ba(OH)2

є) сульфітна кислота + калій силікат

н)  ZnBr2 + Na2SO3

ж) барій карбонат + нітратна кислота

о) AgNO3 + HI

з) натрій гідроксид + ферум (ІІ) йодид

п) Mg + H2SO4

и) аргентум нітрат + хром (ІІІ) бромід

Р) AlBr3 + K3PO4

 

6. Дано: а) сульфатну кислоту, б) магній, в) їдке калі, г) мідь, д) натрій сульфід, е) кальцій карбонат, є) аргентум нітрат, ж) залізо, з) вуглекислий газ, и) купрум (ІІ) оксид.

 

Складіть рівняння можливих реакцій кожної із речовин (а…и) з 1) манган (ІІ) хлоридом, 2) сульфатною кислотою, 3) гідроксидом літію.

 

VII. Домашнє завдання

 

Здійснити перетворення.   

    а) Na NaOH Na2CO3 NaCl NaNO3

    б)  S SO2 H2SO3 K2SO3 ZnSO3

    в)  Ca CaO Ca(OH)2 Ca3(PO4)2 H3PO4

    г) Zn ZnCl2 Zn(OH)2 ZnO Zn(NO3)2

    д) P P2O5 H3PO4 Na3PO4 NaBr

    е) CaCl2 CaCO3 CO2 K2CO3 BaCO3

    є) H2SO4 H2 H2O KOH Cu(OH)2

    ж) MgO Mg(NO3)2 Mg(OH)2 MgSO4 MgCl2

    з) SO3 Na2SO4 NaI Na2SO4 BaSO4

 

Опрацювати відповідний параграф підручника, підготуватися до практичної роботи № 1 «Дослідження властивостей основних класів неорганічних сполук».

docx
До підручника
Біологія 8 клас (Матяш Н.Ю., Остапченко Л.І., Пасічніченко О.М., Балан П.Г.)
Додано
28 березня 2019
Переглядів
1040
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку