Тема: Узагальнення знань за темою «Іменник»
Мета: Узагальнити і систематизувати знання учнів за темою «Іменник». Формувати вміння аналізувати мовний матеріал, перевірити рівень навчальних досягнень з теми. Розвивати спостережливість, увагу, памʼять, звʼязне мовлення. Виховувати любов до рідної мови, бережливе ставлення до природи.
Обладнання: міні-зошити, картки зі словами, предметні малюнки, картки із завданнями для груп, ілюстрації зими, фізична карта України, сигнальні картки, ялинка, зірочки.
Хід уроку
І. Організація класу.
1. Поетична хвилинка.
Весела пісенька дзвіночка
Покликала нас на урок.
І посміхнулись наші личка
І очі з безліччю думок.
Ми помандруєм в світ науки,
Що гордо мовою звемо.
Та лиш кмітливість і увагу
З собою завжди беремо.
- Що ще можна взяти з собою на урок? (доброту, вміння охайно писати, старанність, активність, відповідальність, взаємодопомогу)
2. Девіз уроку.
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
3. Рефлексія.
- Закрийте очі та подумки повторюйте: я уважний, я можу, у мене все вийде.
Відкрийте очі. Я вам бажаю успіхів.
ІІ. Повідомлення теми.
- Яку частину мови ми вивчали? (іменник)
- Сьогодні ми будемо повторювати та узагальнювати знання з теми «Іменник».
- Відгадайте загадку і ви дізнаєтесь, яка поважна гостя до нас завітає:
Дорога біла стелиться.
І краю їй нема.
Сніжок мете. Метелиця.
Прийшла до нас … (зима)
- Скільки складів у слові «зима»?
- Який склад наголошений?
- Назвіть перший звук.
- Який це звук: голосний чи приголосний?
- Звук [з] дзвінкий чи глухий?
- А прийшла зима перевірити ваші знання. Для цього вона принесла незвичайний зошит, в якому є багато цікавих завдань.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Каліграфічна хвилинка.
- На знак поваги до нашої гості та й за традицією почнемо роботу з каліграфічної хвилинки.
Зошит свій я відкриваю
І під нахилом кладу.
Ручку я ось так тримаю,
Сяду рівно, не зігнусь.
Буду я писати вправно,
До роботи я берусь.
- Запишемо дату, класна робота.
Урок продовжим без зупинки
з каліграфічної хвилинки.
- Сьогодні панночка Каліграфія пропонує вам каліграфічно записати буквосполучення:
Сн лі ій іг ід ін
- Які «зимові» іменники можна утворити з цих буквосполучень?
- Запишіть їх.
Сніг, лід, іній.
- Прочитайте слова в зошиті. Складіть з поданих слів речення та запишіть його.
до, зима, Прийшла, нас.
- Чи є в цьому реченні іменник?
- За якими ознаками ви його впізнали?
ІV. Узагальнення і систематизація знань учнів.
- Яка частина мови називається іменником?
- Гра «Відшукай!»
Зафарбувати кружечок навпроти іменника.
- Обміняйтеся картками з сусідом. Перевірте з дошки.
- На які питання відповідають слова – назви істот?
- Хто відноситься до істот?
- На які питання відповідають слова – назви неістот?
- Діти, я буду показувати малюнок, а ви називаєте слово і питання на яке воно відповідає. (демонстрація предметних малюнків)
- Зимонька -Зима намалювала вам малюнок. На ньому зображено те, що вона побачила, пролітаючи нашою рідною Україною.
- Діти, що зображено на малюнку?
- Що роблять діти?
- А чому вони годують тварин?
- Я сподіваюсь, що ви теж не забуваєте про братів наших менших і дбаєте про них.
- Скажіть, чим полюбляють ласувати птахи?
- До якої частини мови відносяться ці слова?
- Знайдіть і запишіть 3 іменника-істоти, а потім 3 іменника-неістоти.
- Як змінюється іменник за числами?
- Однина – це скільки предметів?
- А множина?
- Зима-білосніжка намела кучугури зі слів. Прочитаймо.
- Розподіліть ці слова у два стовпчика: однина множина
Сніги, мороз, поля, річка, дерева, снігур, діти, олень.
- Діти, назвіть іменники, які належать до істот.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
І група: Добери назви предметів за групами.
Риби:
Комахи:
Слова для довідки: мураха, карась, бджола, щука, метелик, сом.
ІІ група: До кожного слова добери протилежні за значенням.
Небо – земля
Добро –
День –
Холод –
ІІІ група: До кожного слова добери близькі за значенням.
Заметіль – віхола
Учень –
Алфавіт –
Товариш –
ІV група: Зміни слова за питаннями що? – хто?
Скрипка – скрипаль
Ліс –
Море –
Школа –
- Турботлива матінка-Зима приготувала для вас цікавий диктант-ситечко:
Змайстрував мій братик Гриць гарну хаточку для птиць.
- Прочитайте речення. Лише іменники і запишіть.
- Які слова ви записали? (братик, Гриць, хаточку, птиць)
- Чому слова братик, хаточку, птиць пишемо з маленької букви? (загальна назва)
- З якої букви пишемо власні назви?
- Пригадайте! Які слова треба писати з великої букви?
Прізвища,
імена, по батькові
Назви міст, сіл, Назви вулиць,
річок, морів, гір площ, майданів
З великої букви
пишемо
Назви свят Назви країн Клички тварин
- Назвіть своє прізвище, імʼя та по батькові.
- Як називають людей з однаковими іменами? (тезками)
- За вікном розгулялась віхола і деякі слова не втримались – розлетілись як сніжинки. Відновіть текст, добираючи слова з довідки.
Моя бабуся_______ і дідусь _______ проживають в селі_______ .
У них є корова ________, кінь _______, собака ______, кіт ______ .
Слова для довідки: Степан, Марія, Зірка, Іванівка, Орлик, Пушок, Рекс.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА ДЛЯ ОЧЕЙ
- Діти, в якій країні ми живемо?
- З якої букви напишете це слово?
- Користуючись картою, знайдіть і запишіть 3 назви міста і 3 назви річок, назви морів. (коментовано біля дошки)
- З якої букви будете їх писати?
V. Підсумок уроку.
Дидактична гра «Так чи ні».
- Діти, зараз будьте уважні. Якщо твердження правильне, підніміть зелену сигнальну картку, якщо неправильне – червону картку.
VІ. Рефлексія уроку.
- Пані Зимі дуже сподобалась ваша робота на уроці. І напередодні свята Нового року вона пропонує вам прикрасити ялинку. Прикраси у нас будуть зірочки-успіху:
цікаво, легко, все зрозуміло
цікаво, все зрозуміло, але були труднощі
нічого не зрозумів, не цікаво
- Ми з вами стоїмо на порозі чарівних свят: свята Святого Миколая та Нового року. Я бажаю вам здоровʼя, щастя, усмішок, добра, успіхів. Нехай всі ваші бажання здійсняться!
- На цьому урок наш закінчено. Дякую учням за плідну роботу і за ваші старання. А гостям дякуємо за увагу та щирі посмішки.