урок в 11 класі ": ПРИЧИНИ ПОРУШЕННЯ ПРОЦЕСІВ ЗАПЛІДНЕННЯ У ЛЮДИНИ"

Про матеріал

Урок біології в 11 класі на тему: ": ПРИЧИНИ ПОРУШЕННЯ ПРОЦЕСІВ ЗАПЛІДНЕННЯ У ЛЮДИНИ", проведений в спеціальній школі для дітей з вадами слуху.

Перегляд файлу

Клас  11

 

ТЕМА УРОКУ: ПРИЧИНИ ПОРУШЕННЯ ПРОЦЕСІВ ЗАПЛІДНЕННЯ У ЛЮДИНИ

Мета уроку:

навчальна:  сформувати знання учнів про репродуктивне здоров'я, поглибити уявлення з проблеми здорового способу життя; розширити  уявлення про чинники, що впливають на репродуктивне здоров‘я молоді.

розвиваюча: розвивати  логічне та абстрактне мислення, творчі здібності                                        учнів, комунікативність; позитивне ставлення учнів до навчально – пізнавальної діяльності, вміння самостійно робити висновки.

виховна: виховувати свідоме ставлення до власного здоров'я та здоров'я оточуючих, дисципліну, зібраність, прищеплювати зацікавлення до інтелектуальної праці.

методична: сформувати ключові компетентності учнів, активізувавши їх навчально – пізнавальну та самостійну діяльність; розвинути в них креативне мислення,  використовуючи інтерактивні методи навчання.

Тип уроку: комбінований

Вид уроку: бесіда, розповідь, виконання вправ, робота в групах, самостійна робота, демонстрація

Очікувані результати:

Знаннєвий компонент  -  учні оперують термінами та поняттями: мітоз, репродукція, мутації, ембріогенез,органогенез, регенерація, гаметогенез, запліднення, онтогенез; пояснюють причини порушення процесів запліднення у людини.

Діяльнісний компонент   -  порівнюють і характеризують причини порушення процесів запліднення» у чоловіків та жінок.

Ціннісний компонент  -   вплив позитивних і негативних чинників на ріст та розвиток людини; обґрунтовує судження про: вплив способу життя на формування людського організму та репродуктивне здоров’я; необхідність відповідального ставлення до планування родини.

Міжпредметні зв’язки: медицина, перукарська справа, основи санітарії та гігієни, матеріалознавство,  та інформатика

Дидактичне забезпечення: ноутбук, телевізор, підручники В. І. Соболь Біологія і екології 10 клас, плакат «Діаграма Вена», маркери, відеоролик         «12 тижнів життя», дидактичні картки із завданнями, опорні конспекти учнів.

 

Хід уроку

І. Організаційна частина

  1.   Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку.
  2.   Налаштування на урок.

Своїм виразом обличчя  подаруйте сусіду хороший настрій.

Бажаю вам, щоб гарний настрій залишався до кінця дня.

Прийом  розминка – «Поясніть прислів’я» (прислів’я читаються через QR-код).

 

«Здоров’я маємо – не дбаємо, а втративши – плачемо»

 

«Бережи одяг, доки новий, а здоров’я, доки молодий»

«Здоровий злидар щасливіший

 від багача»

 

{Уміння вчитися впродовж життя: здатність до пошуку та засвоєння нових знань, набуття нових умінь і навичок, зокрема через ефективне керування ресурсами та інформаційними потоками,вміння визначати навчальні цілі та способи їх досягнення, вибудовувати свою освітньо-професійну траєкторію, навчатися впродовж життя.}

ІІ. Актуалізація знань

Прийом  «Так чи  ні»:

  1.   Ембріогенез – це розвиток зародка ссавців. (ні)
  2.   Мітоз особливий вид нестатевого розмноження. (так)
  3.   При овоґенезі утворюється сперматозоїди. (ні)
  4.   Гаматогенез – це процес утворення статевих клітин.(так)
  5.   Статевий  спосіб розмноження характерний для всіх живих організмів.(ні)
  6.   Для вегетативного  розмноження характерне утворення гамет. (ні)
  7.   Репродукція (розмноження) – відтворення собі подібних.(так)
  8.   Для дріжджів характерний спосіб розмноження  - спороутворення. (ні)
  9.   Утворення нового організму з виростів тіла материнського організму характерна ознака нестатевого розмноження. (так)
  10.  Зигота має диплоїдний набір хромосом.(так)

 

{Спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами: здатність усно і описувати факти, формулювати та аргументувати, зрозуміло для слухачів доносити власні погляди на актуальні наукові та суспільні проблеми у сфері біології та екологічної безпеки…..}

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Зачитування епіграфа уроку з елементами бесіди.

 

ІV. Вивчення нового матеріалу.

  1.   Метод «Робота в групах» (заповнення опорного конспекту учня протягом уроку).

Пояснення нового матеріалу відбувається за допомогою виконання учнями завдань проблемного та творчого характеру.

Попередньо учні були поділені на 3 групи. Кожний групі роздається картки з текстом «Причини порушення процесів запліднення» у чоловіків та жінок.

Група 1.

Проблеми в організмі чоловіка, що можуть бути причиною порушення процесів запліднення:

• ендокринні порушення, які стають причиною загибелі сперматозоїдів або перешкоджають їх утворенню;

• інфекційні захворювання (паротит, бруцельоз, захворювання, які передаються статевим шляхом);

• утворення пухлин в яєчках (як доброякісних, так і злоякісних);

• розширення кровоносних судин в яєчках (варікоцеле) через яке температура статевих залоз підвищується понад 34°С, що спричиняє загибель сперматозоїдів;

• вроджені аномалії розвитку статевих залоз;

• розлад сексуальних функцій (часто мають психологічні причини);

• запалення простати (різної природи);

• вплив зовнішніх фізичних або хімічних факторів, які пошкоджують клітини статевих залоз (радіаційне опромінення, токсичні сполуки тощо).

Група 2.

Проблеми в організмі жінки, що можуть бути причиною порушення процесів запліднення:

• ендокринні порушення, які стають причиною порушення розвитку і дозрівання яйцеклітин;

• порушення прохідності маткових труб після травм, абортів або інфекційних захворювань, що перешкоджає процесу запліднення;

• вроджені аномалії розвитку статевих залоз;

• гінекологічні захворювання;

• інфекційні захворювання (бруцельоз, захворювання, які передаються статевим шляхом);

• вплив зовнішніх фізичних факторів та хімічних речовини, які пошкоджують клітини статевих залоз (радіаційне опромінення, токсичні сполуки тощо).

Група 3.

Причини порушення репродуктивного здоров'я. Виділити  захворювання за видами збудників (робота з підручником с.243 - 244).

 

     {Ініціативність і підприємливість: генерувати нові ідеї й ініціативи щодо проектної та винахідницької діяльності, прогнозувати вплив біології на розвиток технологій…..}

{Соціальна та громадянська компетентності:   уміння працювати в команді з метою досягнення спільного результату при проведенні заходів; готовність брати участь у природоохоронних заходах; громадянська відповідальність за стан довкілля, пошанування розмаїття думок і поглядів.}

 

  1.   Метод «Діаграма Венна»   - робота учня біля дошки заповнення спільних та відмінних причин запліднення у чоловіків та жінок, учні можуть доповнювати.

 

{Екологічна грамотність і здорове життя:…усвідомлення ролі навколишнього середовища для життя і здоров’я людини, здатність і бажання дотримуватися здорового способу життя.}

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1.   Прийом «Бесіда»  - проблемне запитання: Чи впливає професія «Перукар» на стан репродуктивної системи?

Ймовірні варіанти відповідей:

-         порушення  опорно – рухового апарату, що спричиняє навантаження на органи малого тазу;

-         варикоз нижніх кінцівок та ОМТ;

-         вплив засобів дезінфекції (сурфаніос), окиснювачів, препаратів для завивки волосся, акрігелів, лаку та пінки для укладання волосся.

Це  призводить до порушення розвитку плода у вагітних, до передчасних пологів та переривання вагітності. Критичним періодом розвитку зародка є період до 12 тижнів.

 

  1.   Перегляд відеофрагменту «12 тижнів життя»  -  зверніть увагу на те, які системи органів уже сформовані на даний момент розвитку плода.
  2.   Метод «Розв'язування  вправ».  Перед вами посилання, за допомогою якого ви зможете виконати вправу на Learning Apps.

https://learningapps.org/display?v=poc73sgd519  - пазл

https://learningapps.org/display?v=pu90pj2e219  - класифікація

https://learningapps.org/display?v=p4d99gxfj19 - знайди пару

 

{Інформаційно-цифрова компетентність:застосування інформаційно-комунікаційних технологій для створення, пошуку, обробки, обміну інформацією у навчальній діяльності…..}

6. Прийом «Поясни значення термінів» (випереджувальне завдання).

1. Еmbryongenesis (гр. embryon – зародок, генез - походження).

2.  Оrganongenesis (гр.оrganon   - орган , генез - походження).

3. Mutatio (лат. mutatio - зміни) – мутації.

4. Medicina (від лат. medicina  -  «лікувальне мистецтво») – медицина.

5. Reproducіo (лат. reproducіo - створюю) – репродукція,  відтворення.

6.  ζυγωτός – зигота

 

{Спілкування іноземними мовами: використовувати іншомовні навчальні джерела для отримання інформації біологічного та екологічного змісту; описувати іноземними мовами, аналізувати та оцінювати роль природних явищ у сучасному світі, доречно використовувати біологічні поняття та найуживаніші терміни в усних чи письмових текстах, читати й тлумачити біологічну   термінологію іноземною мовою.}

V. Підведення підсумків

 Рефлексія

 «Для мене здоров’я - це…»  Здоров'я  - розкіш для людини,

Найбільша цінність у житті.

  Як є здоров'я день при днині,

                                         Можливість є йти до мети.

 

{Обізнаність та самовираження у сфері культури:….розуміння гармонійної взаємодії людини й природи…..}

 

Повідомлення домашнього завдання:

  1.   Опрацювати в підручнику § 62 та завершити заповнення опорного конспекту.

 

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Біологія, Розробки уроків
Інкл
Додано
9 грудня 2023
Переглядів
324
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку