Урок в 5 класі за темою "Great Britain. London is the capital of Great Britain"

Про матеріал
Цікавий та змістовний урок для дітей 5 класу з теми "Great Britain". Містить різні форми роботи. Мета уроку: активізувати та закріпити вивчений лексико-граматичний матеріал, удосконалювати вміння та навички аудіювання, читання, письма, усного мовлення; формувати в учнів комунікативну компетенцію; закріплювати ступені порівняння прикметників та вживання їх у мові з опорою на текст
Перегляд файлу

Topic (тема) : Great Britain. London is the capital of Great Britain and England (Великобританія. Лондон столиця Великої Британії та Англії)

 

Objectives (мета) : 

  • навчальна : активізувати та закріпити вивчений лексико-граматичний матеріал, удосконалювати вміння та навички аудіювання, читання, письма, усного мовлення; формувати в учнів комунікативну компетенцію; закріплювати ступені порівняння прикметників та вживання їх у мові з опорою на текст;
  • розвиваюча : мотивувати готовність брати участь в іншомовному спілкуванні; розвивати різні типи пам’яті – слухову, зорову, увагу, уяву; учити логічно висловлювати думку; розвивати усні комунікативні уміння з опорою на наочність, розвивати соціокультурну компетенцію;
  • виховна : виховувати уміння сконцентруватись, слухати інших, формувати доброзичливу атмосферу в класі; виховувати зацікавленність у розширенні своїх знань, скріплення навчального матеріалу з життям;  виховувати загальну культуру учнів, толерантність один до одного.

Equipment (обладнання) : підручники, робочі зошити, презентація до уроку, карта Великої Британії, картки з символами Великої Британії.

 

 

Хід уроку

The Procedure of the Lesson

 

  1. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

 

Greeting                   1. Привітання.

 The song “Hello everybody, how are you today”

https://www.youtube.com/watch?v=pqDEwPi7vxg

 

 T : Hello my children! Glad to see you! Sit down, please.

Aim                        2. Повідомлення теми та мети уроку.

 T : Today we are going to travel to Great Britain. This travel is not real unfortunately, but I`m sure you`ll like it. We`ll tell what we know about Great Britain, read the texts, listen to the texts, do interesting exercises. So, let`s start our lesson

Warming up           3. Уведення в іншомовну атмосферу.

 T : Please say me at first how are you today? Please hook a clothespin to the weel of mood. (ask every pupil about his mood today, and they hook clothespins to the weel)

 

 

  1. Основна частина уроку

 

Vokabulary              1. Повторенна й активізація лексичного

Revision                       матеріалу.

and Practice                   

 T : So, today we are travelling  to the Great Britain. Say me please the full name of Great Britain.

 P : The United Kingdom of Great Britain and Nothern Ireland.

 T : And how shot can we name it?

 P : Great Britain or the United Kingdom, the

UK.

 T : How many countries are in the UK? What are they?

 P : There are 4 countries in the UK. They are : England, Scotland, Wales, Nothern Ireland.

 T: What is the capital of England? Show it on the map please.

 P : London is the capital of England.

 T: What is the capital of Scotland? Show it on the map too.

 P : Edinburgh is the capital of Scotland.

 T : What is the capital of Wales? Show it on the map too.

 P : Cardiff is the capital of Wales.

 T : What is the capital of Northen Ireland? Show it on the map too.

 P : Belfast is the capital of Northen Ireland.

 T : Now I`ll show you pictures with the symbols of this countries and you must name them and hang  them on our map of the UK.

 So, what is this? The symbol of what country is this? ( the teacher shows the pictures, pupils name the simbols and the country this symbol belons to, then hang them on the map)

 

 

   1 23     4

 

5 6 7 8

 

 

 

 

 Grammar              2. Подання граматичного матеріалу : ступені

Presentation              порівняння прикметників.

  1. Бесіда з учнями

T : Look at the grammar table on the blackboard and let`s remember how to build the Degreese of Comparison of Adjectives (the teacher ask the questions and the pupils answer)

So, we have comparative and superlative degreeses. How we build comparative? When we use it? How we build Superlative? When we use it?

  1. T : Now let`s do exercise 8 at page 125. The task is to put the adjectives in brackets into the comparative form.

Open your exercise-books and write down the day and the date. What day is it today? What date is it today?

 

Ex. 8, p.125

Put the adjectives in brackets into the comparative form.

England is (0) bigger than the other three countries. Eastern England is (1) ..... (dry) than the west. It's very flat here, too.

Wales and Scotland are (2) ..... (wet) than England. They are very hilly, too.

Scotland is (3) ..... (cold) than England. There are a lot of hills and mountains there. In winter it often snows and you can go skiing.

The weather in the south of the UK is (4) ..... (nice) than in the north. It is (5) ..... (warm) and (6) ..... (sunny). A lot of people come there on holidays.

 

Listening                   3. Аудіювання та обговорення.

Comprehension

And Discussing

 

 T : Now please take you seats at our double-decker. We are going to travel moreover.

 

 The song “ The weels on the bus go round and round”

https://www.youtube.com/watch?v=I46IcoFAVdU&t=105s

 Kids, where are we now? Yes, we are at London, the capital city of Great Britain and England.

 Now we`ll watch a small video about  London. Please, listen to the text attentively.

 

 Video “London”

https://www.youtube.com/watch?v=piIXzRnJ8PM&t=9s

 

Єтап перевірки розуміння почутого.

 Now let`s do fallowing task. You must say if the sentenses are True or False accoding to the video about London.

  1. London is a new and small city. – False (London is a very old and big city)
  2. The Houses of Parlament is a beautiful building with Big Ben. –True
  3. The Quin lives and works at the Buckingham Palace. – True
  4. Tower Bridge stands over the river Severn. – False (Tower Bridge stands over the river Thames)
  5. You can see all the city of London from the London Eye. – True
  6. Few people visit London every year. – False (A lot of people visit London very year.

 

 

 

 

 

Practise                     4. Розвиток умінь мовлення.  Практичне                              

                                      застосування знань.

Very good. You were very active and attentive. Look at the picture and name the parts of the world.

 

Now let`s play a game. We have such unusual map of London. Using the parts of world and my instructions you must say where we are.

Compass Directions : At London

  1. From the Start go NORTH 4 steps. Where are you now?

We are at Big Ben

  1. Go 3 steps to the EAST. Where are you now?

We are at the Houses of Parlament.

  1. Go 3 steps to the SOUTH. Where are you now?

We are at Buckingham Palace.

  1. Go 4 steps to the WEST. Where are you now?

We are at Tower Bridge.

  1. Go 5 steps NORTH. Where are you now?

We are at London Eye

  1. Go 3 steps SOUTH and then 2 steps WEST. Where are you?

We are at the Trafalgar Square.

  1. Go 3 steps SOUTH. Where are you?

We are at Nelson`s Column

  1. Go 4 steps EAST, 2 steps NORTH, then 3 steps WEST. Where are you?

We are at the double-decker.

 

  1. Заключна частина

 

Summaraising        1. Підведення підсумків уроку

 T : Yes , now we are at our double-decker again and our travelling, our lesson is almoust over. All of you were very attentive, worked hard. Thank you for this lesson.

 

Reflektion                    2.  Рефлексія

 T : Do you like the lesson and our travel? What do you like most of all?

  P : Answer what they like the best.

 T : So let`s say “goodbuy” to each other.

 

 The song “Goodbye to you”

    https://www.youtube.com/watch?v=STMl4yjPpoM

docx
До підручника
Англійська мова (5-й рік навчання) 5 клас (Несвіт А.М.)
Додано
2 листопада 2021
Переглядів
2369
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку