Урок в 6 класі "Internet Experiences"

Про матеріал

Методична розробка для проведення уроку англійської мови в 6 класі з використанням проектної технології (груповий міні-проект "How to Avoid Internet Traps"). В розробці використані приклади слайдів презентації.

Перегляд файлу

Методична розробка уроку англійської мови

в 6 класі

 

Тема:                INTERNET EXPERIENCES

 

Мета:              

 - закріпити вивчену тематичну лексику;

 - практикувати учнів в читанні;

 - закріпити і активізувати граматичний матеріал   

   (питання в Present Perfect);

 - вдосконалити навички усного мовлення;

 - розвивати навички роботи в команді;

 - виховувати толерантне ставлення один до одного

 

Тип уроку:        комбінований

 

Обладнання:   підручник English Plus-3, зошит до підручника з  друкованою основою,  проектор, слайди презентації, музичний  супровід,  кольоровий папір, фломастери

 

Хід уроку

І. Введення в атмосферу іншомовного спілкування.

1. Привітання. Організаційний момент.

 Good morning! Glad to see you all. Is everybody here? Great!

  We are going to start our lesson. But first let’s see if you have everything (books, notebooks, pens, daybooks). Good for you! It shows that you are very organized and ready for work.

2. Мотиваційна установка.

Before starting our work, please, look at the screen (слайд 1).

What do you see? Yes, these are whales. How many are there? (3). What do 3 whales usually symbolize? You know the Russian expression.

These are 3 foundations of our work.

Number 1 is … (attention).

          Number 2 is … (activity).

Number 3 is … (bravery).

So, just remember: you should be attentive, active and brave. Don’t be afraid of anything! We’ll make a great team together.

3. Формулювання теми і мети уроку.

 We are going to speak about our Internet experiences today. You have already spoken about the role of the Internet in our life, haven’t you? When you think about it what comes to your mind?

 

                                                   INFORMATION

                                              EDUCATION             

INTERNET                              GAMES

                                               ENTERTAINMENT

                                               COMMUNICATION

                                               PROBLEMS

 

                                     ADDICTION            CRIMES

 

3. Фонетична зарядка.

Last time you spoke about cybercrimes. Which words did you use? We’ll  need them today, too.

hacker                     anti-virus software

virus                        inbox

password                 spam

firewall                    spam filter

We need to make sure your tongues will work well.

ІІ. Основна частина уроку.

1. Актуалізація опорних знань.

 We’ve just mentioned the words connected with cybercrimes. Have you noticed anything interested about them? Have you compared them with their Russian/Ukrainian equivalents?

  Учні роблять висновки про те, що всі ці слова використовуються в рідній мові майже без змін.

   We use these words in our language, too. Why? What do people all over

the world have in common? (have in common = have the same)

We all use the Internet and face the same problems.

     If we have the same problems, we need to solve them together. Do you agree?

         2. Установка на роботу з міні-проектом.

So, today we are going to discuss our Internet experiences, problems and we are going to make recommendations “How to Avoid Internet Traps” (слайд 2).

It will be the task of our mini-project. Let’s divide into 3 groups. Name your groups, please. At the end each group should produce 2 recommendations

and we’ll make a guidebook for the Internet users.

Do you think it’s important? Will you try to work hard?

 3. Контроль домашнього завдання.

 Ex.4 p.32 (1 учень читає питання, інші відповідають. При необхідності вчитель ставить уточнюючі питання).

Після контролю домашнього завдання вчитель деталізує проектні завдання для груп:

           We’ve just spoken about 3 things. What are they?

            virus/spam

            crimes (phishing/identity theft)

  addiction (games, Vk)

Each group will choose one of them for their recommendations.

4.Закріплення граматичного матеріалу

- Speaking about Internet experiences, you’ve used certain grammar structures. Which grammar tense have you used? Present Perfect

- Can you tell me its meaning? (explain the paradox – present tense is used for the past action )

 - Speak about the forms of this tense. I am sure you know your irregular verbs very well. (вчитель питає у 2-3 учнів форми неправильних дієслів).

          - Фізкульхвилинка для очей (відео з музичним супроводом «Танок ромашки»)

 - закріплення маркерів Present Perfect (слайд 3)

 - повторення структури питань (слайд 4) і робота з ними

- виконання вправ (ex.1, 5 p.33)

5. Робота з проектом.

Now it’s time to work at our project (слайд) and present your recommendations «How to avoid Internet traps».

 Учні працюють в групах (на аркушах кольорового паперу складають рекомендації за допомогою фломастерів)

6. Представлення результатів проекту.

 Group 1 – VIRUSES AND SPAM E-MAILS (слайд 5)

 Group 2 -  ADDICTION (GAMES, VK) (слайд 6)

           Group 3 -  CRIME (PHISHING) (слайд 7)

ІІІ. Заключний етап уроку.

1. Домашнє завдання.

2. Рефлексія (слайди 8-9).

3. Підведення підсумків. Оцінювання.

1

 

doc
Додано
13 серпня 2018
Переглядів
763
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку