Урок в 7 класі з Всесвітньої історії "Франція.Столітня війна"
Мета: ознайомитись з процесом становлення централізованої держави у Франції;сформувати на рівні уявлень, понять і причинно-наслідкових зв'язків картину найтривалішої війни в історії; вчити визначати причини та привід історичних явищ; перебіг подій і наслідки Столітньої війни; висловлювати судження щодо внеску історичних осіб в розвиток французької держави; виховувати почуття патріотизму на прикладі французького нараду.
Очікувані результати:
Після уроку учні
- знатимуть причини Столітньої війни;
- матимуть :уявлення про хід війни;
- знатимуть, як вплинула війна на Францію та Англію;
- даватимуть оцінку історичним діячам;
- показиватимуть на карті місця основних дат.
Поняття: «парламент», «станова монархія», «генеральні штати».
Обладнання: Пометун ОІ., Малієнко Ю.Б. Історія середніх віків: підручник для 7-го кл.— К.: «Основа», 2015; атлас, наочність.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
ра
Тема: Франція. Столітня війна
Мета: ознайомитись з процесом становлення централізованої держави у Франції;сформувати на рівні уявлень, понять і причинно-наслідкових зв’язків картину найтривалішої війни в історії; вчити визначати причини та привід історичних явищ; перебіг подій і наслідки Столітньої війни; висловлювати судження щодо внеску історичних осіб в розвиток французької держави; виховувати почуття патріотизму на прикладі французького нараду.
Очікувані результати:
Після уроку учні
- знатимуть причини Столітньої війни;
- матимуть :уявлення про хід війни;
- знатимуть, як вплинула війна на Францію та Англію;
- даватимуть оцінку історичним діячам;
- показиватимуть на карті місця основних дат.
Поняття: «парламент», «станова монархія», «генеральні штати».
Обладнання: Пометун ОІ., Малієнко Ю.Б. Історія середніх віків: підручник для 7-го кл.— К.: «Основа», 2015; атлас, наочність.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційна частина уроку
ІІ. Актуалізація знань учнів
Самостійна робота
І варіант.
Монархія –
Станова монархія-
Парламент –
2 Назвати станово-представницькі органи влади в:
Іспанії –
Франції -
3.Назвати 3 позитивних наслідки Хрестових походів.
ІІ варіант.
Феодальна роздробленість –
Централізована монархія –
Хрестові походи –
2 Назвати представницькі органи влади в:
Англії -
Польщі –
3.Назвати негативні наслідки Хрестових походів.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1.Мотивація.
Вчитель. Або-де Франсом – у дослівному перекладі означає острів Франція – називають сьогодні невеликий район у сучасній Франції. Ця територія була єдиним земельним володінням, яке належало французьким королям у ХІ – ХІІст..Більше, ніж половиною території Франції володів англійський король. Процес збирання французьких земель розпочав онук королеви Анни Ярославни - король Людовік VІ і тривав він понад три століття – з ХІ до середини ХV ст..
2.Робота з картою.
Розгляньте карту атласа або підручника та назвіть герцогства з якихскладалася Франція.
Вчитель. Війна, що увійшла в історію як Столітня, насправді тривала з перервами116 років – з 1337 по 1453 рр., але остаточний мирний догові був підписаний лише через 18 років.
В ХІ ст..влада монарха була слабкою і поширювалася лише на його домен – землі навколо Парижа та Орлеана. Важливу роль у житті Франції відіграли королі Філіпп ІІ Август і Людовік ІХ Святий.Обидва правителі намагалися подолати роздробленість країни, зміцнити королівську владу, суд і грошову систему.
Завдання.
Працюючи з текстом у парах виділіть і коротко запишіть основні події,з якими пов’язанот правління Філіппа ІV Красивого. Порівняйте свої записи.
Визначити, що можна віднести до його перемог.
1). Метод «Прес». Починаючи словами «Я вважаю, що... можна віднести до успіхів Філіпа, тому що...»
-. Що таке генеральні Штати?
2) Робота з документом.»Із грамоти Філіппа ІV…стор.111.
- Які стани до них входили?
-. Яка роль відводилася цьому органу?
Генеральні штати — дорадчий орган при королі, який проіснував у Франції з 1302 до 1789 р.
Учитель на дошці записує дати «1337–1453 рр.» та пропонує учням, звернувшись до підручника (С. 111 – 112) з’ясувати:
1. Яка подія пов’язана з цими датами? (Столітня війна)
2. Звідки походить ця назва? (Вона тривала понад 100 років.)
3. Які країни брали участь у цій війні? (Англія та Франція)
4. Знайдіть на карті Фландрію і поміркуйте, чому через цю територію виникали суперечки між Францією та Англією?
З’ясувати, осмислити та записати в зошит привід, причини війни Учитель нагадує учням пам’ятку щодо вивчення подій війни.
1. Хронологічні рамки війни.
2. Причини початку війни.
3. Привід для початку війни.
4. Хід війни.
5. Підсумки війни.
Причини війни |
Привід до війни |
Прагнення Англії повернути свої володіння, втрачені нею у ХІІІ ст. (Нормандія і суміжні території). Прагнення Франції повернути Аквітанію і Гасконь, які перебували під владою Англії. Намагання обох держав приєднати багату Фландрію |
По смерті синів Філіпа IV не залишилося прямих спадкоємців. Династичні претензії на французький престол з боку Англії. |
|
|
-Чому у початковий період війни англійська армія та флот здобули кілька важливих перемог?
Робота з контурною картою. Учитель пропонує учням позначити в контурній карті головні битви на початковому етапі війни.
3.Подвиг Жанни-де-Арк. Завершення війни.
Повідомлення учня.
Учні, прослухавши повідомлення. відповідають на запитання.
-Хто така Жанна –д-Арк?
-Яким чином Жанна-д0Арк змогла переломити хід війни на користь французів?
-Чому жителі Орлеану прозвали Жанну Орлеанською дівою/
-Чого варто вчитися у Жанни-д Арк?
-Коли було страчено Жанну-д-Арк?
-Чому французький король відмовився врятувати Жанну-д-Арк?
Робота з підручником.
Опрацювати текст (п.3), відповісти на запитання.
-Коли було знято облогу з Орлеану?
У чому Жанна переконала короля?
-Хто такі бургундці, чому вони схопили Жанну і передали англійцям?
-Що сталося з Жанною \-д-Арк?
-Чому французи вважають Жанну народною героїнею?
-
Учні, опрацювавши текст підручника (С.115), мають визначити головні підсумки війни. Учитель записує відповіді учнів на дошці.
IV. Узагальнення та систематизація знань
1) Яку війну називають Столітньою?
2). Якими були причини Столітньої війни?
3) Які події були приводом до війни?
4). Яку роль відіграла Жанна д’Арк в історії Франції?
Прийом “Кейс» Учням пропонується наповнити свої уявні кейси думками і положеннями,що їм запам’ятались впродовж уроку.
V. Домашнє завдання
Опрацювати §16 С.110 –115)
Філіпп IV
Красивий
Жа́нна д'Арк
Додаток до уроку№20
Самостійна робота
_______________ _________
(Прізвище, ім’я учня) ( Дата виконання)
А) князь Б) конунг
В) мулла Г) король
2. Народні збори у Скандинавії?
А) Віче Б) Дума
В) Буле Г) Тинг
3. Верховний бог язичників-скандинавів?
А) Дажбог Б) Тор
В) Один Г) Зевс
4. В якому році було підписано «Кальмарську
унію»?
А) 1300 році Б) 1112 році
В) 1358 році Г) 1397 році
5. Дайте визначення поняття:
Саги – _______________________________________
____________________________________________________________________________________________
6. Які три країни підписали Кальмарську унію?. ______________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________
Додаток до уроку№20
Самостійна робота
_______________ _________
(Прізвище, ім’я учня) ( Дата виконання)
А) князь Б) конунг
В) мулла Г) король
2. Народні збори у Скандинавії?
А) Віче Б) Дума
В) Буле Г) Тинг
3. Верховний бог язичників-скандинавів?
А) Дажбог Б) Тор
В) Один Г) Зевс
4. В якому році було підписано «Кальмарську
унію»?
А) 1300 році Б) 1112 році
В) 1358 році Г) 1397 році
5. Дайте визначення поняття:
Саги – _______________________________________
____________________________________________________________________________________________
6. Які три країни підписали Кальмарську унію?. ______________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________
Додаток до уроку№20
Самостійна робота
_______________ _________
(Прізвище, ім’я учня) ( Дата виконання)
А) князь Б) конунг
В) мулла Г) король
2. Народні збори у Скандинавії?
А) Віче Б) Дума
В) Буле Г) Тинг
3. Верховний бог язичників-скандинавів?
А) Дажбог Б) Тор
В) Один Г) Зевс
4. В якому році було підписано «Кальмарську
унію»?
А) 1300 році Б) 1112 році
В) 1358 році Г) 1397 році
5. Дайте визначення поняття:
Саги – _______________________________________
____________________________________________________________________________________________
6. Які три країни підписали Кальмарську унію?. ______________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________
Додаток до уроку№20
Самостійна робота
_______________ _________
(Прізвище, ім’я учня) ( Дата виконання)
А) князь Б) конунг
В) мулла Г) король
2. Народні збори у Скандинавії?
А) Віче Б) Дума
В) Буле Г) Тинг
3. Верховний бог язичників-скандинавів?
А) Дажбог Б) Тор
В) Один Г) Зевс
4. В якому році було підписано «Кальмарську
унію»?
А) 1300 році Б) 1112 році
В) 1358 році Г) 1397 році
5. Дайте визначення поняття:
Саги – _______________________________________
____________________________________________________________________________________________
6. Які три країни підписали Кальмарську унію?. ______________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________