Презентація "Візантійська імперія"

Про матеріал

Презентація до теми: "Візантійська імперія". З метою поглибленого вивчення даної теми та для кращого сприйняття учнями всесвітньої історії. На той час Візантійська імперія була конкуренткою Київської Русі і ми мусимо провести паралелі їхніх традицій і що саме дала нам Візантія стосовно культури.

Перегляд файлу

                                        Тема уроку:  Візантійська імперія

Мета: характеризувати становище Візантійської імперії на протязі свого існування; визначати зовнішню та внутрішню політику імперії; характеризувати внутрішню та зовнішню політику Юстиніана; давати характеристику особи Юстиніана; показувати на карті територію Візантії; мати уявлення про історію Візантійської імперії та особливості її культури визначати рівень розвитку культури та вплив Візантії на історію слов’янських народів, у тому числі Київської Русі.

        Очікувані результати

Після уроку учні:

• показуватимуть на карті територію Візантії;

• матимуть уявлення про історію Візантійської імперії;

• характеризуватимуть внутрішню та зовнішню політику Юстиніана;

• даватимуть характеристику особи Юстиніана.

 

Тип уроку: комбінований

 

Обладнання уроку: підручник, атлас, мультимедійна система, планшети, презентації , використання програми Smart, роздавальний матеріал,історичні тексти,ілюстрації, відео

 

  Основні дати та події:

• 330 р. — римський імператор Костянтин переніс столицю імперії на

місце колишньої грецької колонії Візантія;

• 395 р. — розподіл Римської імперії на Західну та Східну;

• 476 р. — припинення існування Західної Римської імперії;

• 527–565 рр. — правління Юстиніана;

• 532 р. — повстання «Ніка»;

• 534 р. — створення Кодексу Юстиніана;

• 1204 р. — взяття Константинополя хрестоносцями;

• 1453 р. — падіння Константинополя під ударами Мехмеда II Завойовника.

 

Основні поняття:

Іконоборчий рух, повстання «Ніка»; «Великий шовковий шлях»; торговий шлях «з варяг у греки»;

Імена історичних діячів: Констянтин, Юстиніан, Прокопій Кесарійський, Теодора, Мехмед II Завойовник.

 

Структура уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів, оголошення теми, мети уроку

ІV. Вивчення нового матеріалу:

  1. Народження Візантії.
  2. Імперія Юстиніана.
  3. Іконоборство.
  4. Візантія в ХІІ-ХV ст.
  5. Культура Візантії.

V. Узагальнення і систематизація набутих знань.

VІ. Підсумки уроку.

VІІ. Домашнє завдання.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

- Перевірка присутності учнів

- Перевірка підготовленості учнів до уроку

- Створення позитивного емоційного настрою

Бажаю усім, щоб до кожного з вас

Завітало натхнення сьогодні у клас,

І збудило бажання здобути знання

Щоб потім життям ви не йшли навмання

      Слайд Заставка

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Учитель. Розпочати наш урок я хочу легендою – задачею для справжніх знавців історії, відповідь на яку стане ключем до нашої сьогоднішньої теми.

В безхмарному небі над берегами Босфору кружляв орел зі змією в кігтях. Змія, звиваючись, намагалася вжалити ворога, але орел каменем упав вниз і роздробив їй голову ударами сильного дзьоба. Перемогу царя птахів зустріли радісними окриками посланці римського імператора, які шукали місце для нової столиці величезної імперії. Битву орла зі змією вони розтлумачили як знак небес і на місці старої грецької колонії було засновано місто.

Отже, чотири невідомих:

1 – хто цей імператор, що шукав місце для нової столиці?

 2на місці якої грецької колонії?

3яку столицю?

4в якому році було засновано?

Проглянувши відеоролик про створення Константинополя, ми дамо відповіді на наші запитання 2.14

Відповідь учнів:

У 330 р. на березі Босфорської протоки імператор Константин І заснував нову столицю Римської імперії – Константинополь. Раніше тут було місто Візантій. Від цього й пішла назва Східної Римської імперії.

Слайд 2

 

 

 

 

 

 

 

Розповідь учителя

395 р. приніс Римській імперії розкол на Західну Римську імперію ( столиця якої м. Рим ) та Східну Римську або Візантійську ( столиця в Константинополі

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів, оголошення теми, мети  уроку.

А зараз ми переглянемо документальний відеоролик про народження Візантії 2.14

 

Отже, тема сьогоднішнього уроку «Візантійська імперія» запис на дошці, план уроку

 

ІV Вивчення нового матеріалу

 

  1. Народження Візантії

До її складу ввійшла чимала територія – Балкани, Мала Азія, Сирія, Палестина,Єгипет, частина Месопотамії і Закавказзя, острови Кріт і Кіпр.

Розповідь учителя з допомогою карти .   Візантія мала дуже вигідне географічне положення. Ця держава знаходилася на перехресті Сходу та Заходу. Більшість населення імперії складали греки, тому й державною мовою вважалася грецька. Через Константинополь проходили важливі торгові шляхи «Великий шовковий шлях» та «з варяг у греки».

Слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Великий шовковий шлях» — це караванна дорога, що існувала протягом багатьох століть. Цією дорогою йшли купецькі каравани, що перевозили шовк, прянощі з Індії, прикраси та срібний посуд з Ірану, фарфор з Китаю. Європейські купці, що досягали до Китаю, витрачали на дорогу близько трьох років. Від берегів Східного Середземномор’я вони рухалися крізь Сирію та Іран до середньоазійських міст Самарканда та Бухари, де також виготовляли шовкові тканини, а потім через Північний Памір, обходячи пустелю з півдня та півночі, степами добиралися Китаю. На шляху їх чатували небезпеки: негода й спека, напади розбійників.

Через Візантію проходив також і торговий шлях «з варяг у греки» ( діяв між Руссю і скандинавськими країнами ( Швеція, Норвегія, Данія). Цей шлях виник набагато пізніше, ніж «Великий шовковий шлях».

Запитання:

  1. Як ви думаєте, що могли возити купці цим шляхом?

Орієнтовні відповіді учнів

З Києва-хліб,віск і ремісничі вироби , з Новгорода-ліс і хутра, з Візантії-коштовні тканини, прянощі, книги, ювелірні та скляні вироби.

Учитель. Візантією керував імператор. Грецькою мовою це слово звучало як василевс. Він був «земним Богом», його влада нічим не обмежувалася. Ромеї були переконані, що їх василевс — володар усього християнського світу. У Візантії був створений потужний апарат державного управління.  Ст. 136 Робота з  підручником

 

 

 

 

Слайд  Управління Візантійською імперією

 

 

 

 

Урядовці призначалися імператором та отримували подарунки. Спеціальні служби відповідали за збирання податків, пошту, дороги, існувала також таємна поліція. Візантія мала сильну армію та флот.

Причини зростання могутності Візантійської імперії:

- вигідне географічне положення — на перехресті торгових шляхів;

- традиційно розвинені ремесло і торгівля;

- сильна армія та флот;

- міцна імператорська влада.

Слайд особливості розвитку Візантійської імперії

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Правління Юстиніана

Розповідь учителя

Найбільшої могутності Візантія досягає у період правління імператора Юстиніана (527-565 рр.), який проводив активну внутрішню та зовнішню політику.

 

      Метод «Персоніфікації»

 

Учень у ролі Юстиніана

 Я народився в бідній селянській родині. Мій дядько Юстин, розпочавши службу простим солдатом, пізніше став полководцем, а внаслідок двірського перевороту став імператором. Він приблизив мене до двору, дав освіту. А після смерті дядька я успадкував трон. Моя мрія —  відродження Римської імперії майже здійснилася.  І для досягнення мети я не гребував жодними засобами. Передусім, намагався посварити між собою своїх ворогів.

 

Перегляд відео про діяльність Юстиніана 3.00

Після цього клас обєднується  у ІІІ групи та працює з підручником ст..129-131.

 

Завдання для І групи

Складіть план до запитання: «Зовнішня політика Юстиніана»

  1. Розгром вандалів у Північній Африці.
  2. Війна з вестготами. Приєднання Південної Іспанії
  3. Війна з остготами. Приєднання Італії.
  4. Приєднання Південного берега Криму.                Відповіді прикріплюють до дошки

 

Слайд

 

 

 

Учениця показує на карті Візантія за Юстиніана

 

Завдання для ІІ групи

Складіть план до запитання «Внутрішня політика»

1) Створення Кодексу Юстиніана.

2) Р озвиток культури.

3) Широке будівництво (храм Святої Софії)

4) З алучення на службу державі талановитих людей.

5) Р озправи над неугодними.              Відповіді прикріплюють до дошки

 

Метод «Персонофікації»

Учень у ролі Юстиніана

Жорстоко переслідував я єретиків і язичників, а для вшанування віри моєї християнської наказав побудувати храм Святої Софії. Церква отримувала від мене щедрі пожертвування.

Всі закони я велів зібрати і видав «Кодекс Юстиніана». Саме цей звід законів залишається основою для всіх правових систем країн Європи, в тому числі і вашої України.

 

Слайд кодекс Юстиніана

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд храм Святої Софії

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Запитання

Чи можна цю споруду віднести до чудес світу ?

 

Робота з документом

 

Слайд Текст 5. Реформи Юстиніана [10, С. 57–59]

 

Юстиніан провів реформи у державі. Він зменшив кількість провінцій.

У руках намісників він зосередив цивільну та військову владу. Захоплення

вельможами селянських земель були заборонені. Багато уваги Юстиніан

приділяв зміцненню обороноздатності імперії. Всі міста уздовж кордонів

були пов’язані між собою лінією фортець. Їхні гарнізони були завжди забезпечені

достатньою кількістю зброї та води.

Вживалися заходи щодо розвитку торгівлі. У провінціях будувалися дороги,

викопувалися колодязі. За час свого правління Юстиніан заснував

наново понад 150 міст. Велике значення він приділяв зміцненню християнської

релігії. Основним правилом його політики була «єдина держава,

єдиний закон, єдина релігія». 

 

Завдання для ІІІ групи

Імператор Юстиніан — характеристика історичного діяча.

1) Хитрий та гнучкий правитель.

2) Виявив страх під час повстання «Ніка».

3) Жорстокість імператора.

 

 

Робота з документом

Слайд 

 Лист Юстиніана одному з «варварських» племінних вождів

[19, С. 39]

Я надіслав свої подарунки наймогутнішому з ваших вождів. Вони були

призначені тобі.., але інший силою перехопив мої подарунки, заявивши,

що він перший між вами. Доведи йому, що ти вище за всіх, відбери у нього

те, що він узяв у тебе, помстися йому.

 

Колективна робота: яку політику, відому ще з часів Римської імперії, застосовував імператор? «Розділяй і володарюй» - розпалювання ворожнечі між державами

 

Метод «Персоніфікації»

 

Учень у ролі Юстиніана

  І тільки одного разу я злякався і мало не зрікся влади..

 

Учениця у ролі Теодори

Я, Теодора не дозволила йому цього, нагадавши стародавню мудрість:царська влада — то чудовий саван, що означає: за владу можна навіть віддати життя. Походила я з бідної сім’ї і з дитинства заробляла на життя професією актриси, яка в ті часи вважалася ганебною. Та Юстиніан, оцінивши мій розум і волю, не побоявся одружитися зі мною. Так, я любила розкіш, і поза очі мене називали вчителькою безсоромності, але великі суми наша родина жертвувала на розвиток освіти, культури.

 

 

Прослуховування аудіо запису «Повстання Ніка» 57с.

 

 Слайд «Повстання Ніка»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Робота з документом

Слайд

Текст З «Таємної історії» Прокопія Кесарійського*

…Ця людина не мала спокою у своєму лютому шаленстві, доки не нацькує

варварів один на одного.

Цей імператор без жодного коливання підписував папери, призначені

для руйнування містечок, знищував великі міста пожежами, захоплював

у рабство цілі племена без жодної провини з їхнього боку…

Цей імператор ніколи не розслідував справи, а вислуховував донощиків

і виносив своє рішення.

* Прокопий Кесарийский. Тайная история. — М., 1991.

 

Запитання

Як ці  події характеризують якості Юстиніана І ?

 

3. Іконоборство

 

Учитель

Після смерті Юстиніана правління якого названо «золотим віком». Візантії довелося захищатися від персів. Араби захопили Єгипет і Близький Схід і ледь не вступили в Константинополь. Скорочувалось володіння, населення переїжджало до сільської місцевості, скорочувалася торгівля. Слайд Візантія в 8 ст.

 

 

 

 

 

 

 

Розповідь учителя

Представник нової династії Лев ІІІ відстояв імперію. А коли період занепаду минув на поч..8 ст. влада вступила в серйозний конфлікт з церквою, намагаючись придбати до рук її майно. Конфлікт увійшов в історію як іконоборство – рух проти вшанування ікон.

 

Слайд іконоборський рух

 

 

 

 

 

 

 

 

Розповідь учителя. Так в чому ж суть цього конфлікту? Все візантійське суспільство розділилося на два табори: іконоборці та іконо шанувальники. Табір іконоборців очолив василевс Лев ІІІ Ісавр, який першим указом наказав замінити ошатно прикрашені розп’яття на прості хрести. Другим указом розпорядився замалювати лики святих або підняти їх на таку висоту, щоб віруючі не змогли їх цілувати. А табір іконошанувальників представляло духівництво та ревні  поборники своєї віри.

 

Завдання.    Визначте причини цього явища.                  (боротьба між церквою і державою).          

 

Розповідь учителя

Між обома угрупуваннями боротьба тривала 100 років і велася найбрутальнішими методами. 845-відновлення шанування ікон.

 

Робота з планшетами та використання інтернету - Рубрика «Історична цікавинка»  (Користуючись планшетами та інтернетом прошу мені знайти розповідь  про імператрицю Ірину та Іоана Дамаска, які були шанувальниками ікон.

 

Слайд Фото Ірини та Іоана Дамаска

 

-вводимо у гуглі про імператрицю Ірину захисницю ікон:

-пять отців 7 вселенського собору

 

-вводимо Іоан Дамаскін захисник ікон:

-Святий Іван Дамаскин

- Православна церква вшановує пам'ять  ікони Божої Матері «Троєручиця»

 

Перша розповідь про імператрицю Ірину, яка після смерті чоловіка не побоялася виступити на одному з церковних соборів, де висловила таку думку: лик Христа дивним чином відбився на тканині, якою обгорнули його тіло, то чому б не сприймати ікони як відображення святих ликів.

Друга розповідь стосується життя одного священика з міста Дамаск: Іоанна. Проповідуючи поклоніння іконам, Іоанн стверджував, що священними є не матеріал з якого виготовлені ікони, а дух святий, що виходить з них. Халіф Дамаска, бажаючи припинити проповіді Іоанна, звинуватив його в шпигунстві на користь Візантії, і наказав в знак покарання відсікти кисть правої руки. Іоанн, приклавши відрізану руку, всю ніч молився Пресвятій Богородиці і на ранок трапилося диво: рука приросла і лише тоненький червоний рубець нагадував про кару. Тоді Іоанн Дамаскін наказав зобразити лик Богородиці і приставити до ікони виготовлену зі срібла руку. З того часу в деяких церквах можна побачити ікону «Троєручиця», яка зцілює тілесні вади віруючих.

 

4.Падіння Візантійської імперії

 

Розповідь учителя

Черговим випробуванням Східної імперії стали війни з Болгарським царством, у складі якого були й словяни. Імперія розвивалась. Наступний імператор Василій ІІ завзято воював за володіння. На початку ХІ візантійці подолали болгар.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відео про падіння Візантійської імперії та Василія ІІ   3.26

Слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Розповідь учителя.  Останній період підйому був пов’язаний з періодом правління династії Комнінів. Але на імперію обрушилися турки-османи. Проте не кочовики стали причиною першого зруйнування Константинополя.

Робота у групах

Робота з документом

І группа  Захоплення та розгром Константинополя. З мемуарів Жоффруа Віллардуена [17, С. 231–232]

«У цю ніч… через страх, що греки можуть напасти на нас, хтось підпалив квартал, що відокремлював нас від греків. І місто запалало, і палало усю цю ніч і до вечора наступного дня. Це була третя пожежа у Константинополі з часу прибуття франків, під час якої будинків згоріло більше, ніж було у трьох найбільших королівствах Франції.

…Здобич же була настільки великою, що ніхто не був у змозі визначити кількість знайденого золота, срібла, судин, коштовних каменів, оксамиту, шовкових матерій, хутряного одягу та інших предметів».

Запитання:

  1. Як ви вважаєте, коли сталися описані у документах події? 
  2. Кого автори документів називають франками та латинянами?

 

Робота з документом

ІІ група  Із хроніки Нікіти Хоніата [17, С. 232]

«Деякі латиняни розбивали дорогоцінні чаші, прикраси з яких ховали за пазуху, а з чаш пили, ніби з келихів. Про грабіж головного храму не можна слухати байдужо. Святі налої, прикрашені коштовностями надзвичайної краси, що захоплювали подих, були розрубані на шматки та розділені між воїнами. Коли їм треба було вивезти з храму священні судини, предмети надзвичайного мистецтва…, срібло й золото…, вони завели до храмів мулів і коней з сідлами».

Запитання:

  1. Як ви вважаєте, коли сталися описані у документах події?
  2. Кого автори документів називають франками та латинянами?

 Учитель.     Слайд     Я нагадую, що ця подія сталася у 1204 році, під час хрестових походів. На території Візантії була створена Латинська імперія, але візантійці поступово відвоювали свої землі, й у 1261 р. Візантійська імперія була відновлена.

Латинська імперія

 

Остаточно Константинополь під ударами Мехмеда II Завойовника скорився у 1453 р..

ІІІ  группа

Робота з документом

Михайло Дука про трагедію у храмі Святої Софії [2, С. 249–250]

«Отже, коли був ранній ранок і день світив ще, як вовк очима, деякі з ромеїв під час вторгнення турок до міста та втечі громадян прибігли, щоб дістатися своїх домівок та захистити дітей та дружин. Жінки питали їх: «Що ж трапилося?» А коли почули жінки огидну ту мову: «Вороги всередині стін міста та вбивають ромеїв», — спочатку не вірили цьому, та, правду кажучи, навіть лаялися та висловлювали презирство, як віснику, що накликав нещастя. Побачивши ж позаду інших, всіх у крові, зрозуміли, що наблизилася до вуст чаша гніву Господа. І тоді всі жінки й чоловіки, ченці й черниці побігли до Великої церкви з дітьми своїми на руках, залишивши домівки свої охочому ввійти. І можна було бачити, що вулиця забита людьми. Отже, величезний храм той в одну годину заповнився як чоловіками, так і жінками: й унизу, й вгорі, й у бічних прибудовах, й в усякому місці натовп незліченний. Замкнувши двері на замки, стояли, чекаючи на порятунок…

Турки, розбігаючись в усі сторони, вбиваючи та беручи у полон, прийшли, нарешті, до храму, коли ще не минула перша година ранку, і, побачивши, що ворота замкнені, розламали їх сокирами. Коли вони, озброєні мечами, увірвалися всередину й побачили незліченний натовп, кожний став в’язати свого полоненого. В одну хвилину розрубали собаки святі ікони, викравши з них прикраси, намиста й браслети».

Запитання:

  1. Де шукали порятунку жителі Константинополя?
  2. Яка доля спіткала жителів міста?
  1. Культура Візантії.

 Продовження розповіді вчителя.

Та якими б не були злети і падіння, чорні і білі смуги в історії держав, в ріку забуття потрапляє все, крім величного і вічного мистецтва. Культура Візантії – це місток між минулим і сучасним. Між країнами і народами.

І доведемо ми це, прослухавши виступи учніів, які, отримавши завдання на випередження, підготували розповіді про різні напрямки культурної спадщини Візантійської імперії.

Учні презентують результати міні- досліджень

(Технологія «Навчаючи, вчуся»).

Розповіді про розвиток освіти, наукових знань, літератури, архітектури і мистецтва у Візантії супроводжуються показом слайдів

Слайди  

Розповідь учителя

Візантія мала величезний культурний вплив на держави Сходу, Західної та Східної Європи. Країна високої освіченості для решти світу служила немов би мостом, що з'єднав античність та середньовіччя, та поєднала у собі особливості обох історичних форм розвитку європейської цивілізації.

Надамо слово історику – мистецтвознавцю, який  досліджував вплив культури Візантії на українську культуру.

Слайд  Софія Київська

 Перед вамизображення Софії Київської. Храм був побудований за наказом Ярослава Мудрого в ХІ ст.

Слайд Софія Константинопольська

 

У місті свята Софія виглядає накопиченням каменю і цегли. Ця незбагненність протиставляє її всьому місту і привертає до неї увагу. Цей храм називали просто Великою церквою. Він був побудований у 532 – 537 рр. за замовленням імператора Юстиніана. Його архітектура базується на канонах архітектури хрестово-купольних храмів. Для будівництва головного собору Візантійської імперії були запрошені не професійні архітектори, а професора математики і геометрії, Анфімій із Тралл та Ісидор з Мілета. Цікаво, що за задумом будівничих Софія Київська повинна була наслідувати і повторювати Софію Константинопольську.

 Слайд  Монастир Різдва Богородиці   

А на цьому слайді – Монастир Різдва Богородиці    в Козельщині. Цікаво, що і цей храм побудований як хрестово-купольний, адже також являється святинею православ’я, чиєю батьківщиною була Візантія.

За методом  «Історичні паралелі» учні висловлюють свої судження щодо взаємовпливу культур.

V. Узагальнення і систематизація знань.

Завдання на  Смарт дошці

 

 

VІ . Підсумки уроку

Рефлексія

  1. Найбільше мене сьогодні вразило…
  2. На сьогоднішному уроці я вперше дізнався…
  3. Я хотів би більше почути про……

 

Учитель оцінює роботу учнів на уроці

VІІ. Домашнє завдання

Опрацювати параграф 10 та параграф 1 ст.118-132 Крижановський О., скласти схему «Візантійське суспільство».

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Авдеева Елена
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Рубежанська Юлія Ігорівна
    дуже сподобався урок, але відео в інтернеті такої тематики і хронометража я, на жаль, не знайшла.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
11 січня 2019
Переглядів
6646
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку