Урок В.О. Сухомлинський "Усмішка"

Про матеріал
Активізувати знання дітей про життя і творчість видатного українського педагога і письменника; розвивати уміння аналізувати, передбачати, структурувати текст, висловлювати свою думку, виділяти головне,розвивати мовленнєву компетентність; удосконалювати вміння виділяти й пояснювати зв'язок між причиною та наслідком.
Перегляд файлу

4 клас

                               

 

Тема: Від усмішки йде до всіх тепло. В.О.Сухомлинський "Усмішка".

Мета: активізувати знання дітей про життя і творчість видатного українського педагога і письменника; розвивати уміння аналізувати, передбачати, структурувати текст, висловлювати свою думку, виділяти головне,розвивати мовленєву компетентність; удосконалювати вміння виділяти й пояснювати зв'язок між причиною та наслідком; відпрацювати навички правильного читання, коригувати мову учнів; виховувати в учнів доброзичливе ставлення до оточуючих., загальнокультурну  компетентність

 

 

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: презентація до уроку, роздатковий матеріал, мікрофон.

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.

 

Треба всім нам привітатись:

– Добрий день!

Дружно, весело сказати:

– Добрий день!

Вліво-вправо поверніться.

Один-одному всміхніться.

Оберніться до гостей:

Добрий, добрий, добрий день!

 

– Працювати на уроці будемо під гаслом…

 Щоб прочитати гасло, треба

відновити послідовність рядків, що переплуталися.

 

Не просто слухати, а чути. (1)

Не просто відповідати, а міркувати. (3)

Дружно і плідно працювати. (4)

Не просто дивитися, а бачити.(2)

 

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно працювати.

 

Вчитель. Діти, розпочинається урок, а на уроці ми …

Уважні

Розумні

Організовані

Кмітливі

– Діти, скажіть, яким би ви хотіли, щоб був  наш урок?

(Цікавим, навчальним, продуктивним,світлим, веселим, проблемним….)

– Отже, постараємося разом створити такий урок.

II.  Мотивація навчальної діяльності

- Сьогодні  на уроці ми будемо мандрувати стежками. Навколо все так
зелено, красиво, що хочеться з'єднатися з природою.

  •             Отже 1 стежка - стежка СПОСТЕРЕЖЕНЬ.
  •             Мандруючи, цією стежкою, нам необхідно виконати завдання.

1. Вилучи зайве і дізнайся назву розділу, який вивчатиметься сьогодні на уроці.

Людинапочинаєтьсяздобра .(Людина починається з добра)

 

- Як ви думаєте, про що ми будемо читати у творах цього розділу?

 2. Закінчи речення

Добра людина - це та, яка...

 

    3. Лабіринт

- Розшифруйте ім’я автора твору, над яким ми будемо працювати на цьому уроці.

            си су млин                       кий

Ва                     ль                            хо                       сь

III.   Актуалізація знань

- Ми вже опинилися на стежинці СПОГАДІВ.

1. Мікрофон (гра).

- Що ви знаєте про життя і творчість В.О. Сухомлинського?

 

  1. В. О. Сухомлинський народився 15 серпня 1918 року в с. Васильківці на Полтавщині у селянській сім’ї. У сім’ї, крім Василя, було ще троє дітей. Батьки ніколи не карали своїх дітей. Усі діти в сім’ї Сухомлинських  обрали професію вчитель.
  2. В. О. Сухомлинський – найвідоміший педагог і письменник. Він працював у школі. Василь  Сухомлинський – заслужений вчитель України, якого любили і батьки, і діти.
  3. Василь Олександрович теж любив дітей і написав для них безліч цікавих оповідань, казок. У його творах переважає доброта, бо він сам був доброю людиною і хотів, щоб ви ми виросли добрими, чуйними, працьовитими, щоб любили тата й маму, свою родину, домівку і нашу велику прекрасну Батьківщину.
  4. Понад 35 років працював Василь Олександрович на педагогічній роботі і вів щоденник, у якому записував свої спостереження за поведінкою дітей. А потім його роздуми виливалися на папір, ставали книгами, статтями. Всього він написав понад 70 томів цікавих розповідей  для дітей: мініатюр-казок, оповідань, легенд, притч, новел. Його Школа під Голубим Небом – це джерело живої думки і слова, щоб стати людьми великої душі.
  5. Твори В. О. Сухомлинського мають виховний характер, тому що це           був письменник та педагог за покликанням, який усім своїм талантом, роботящим умом, всім серцем бажав зробити світ і людей у ньому добрішими.
  1. Створення асоціативного куща.

 

                                                                                                                                            

 

 

 

 

 

     3. Кросворд

- Пригадайте назви творів Сухомлинського, які ми читали, і ми зможемо
дізнатися назву ще одного оповідання.

 

1

 

 

 

2

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. "Кінь..." (утік)
  2. "... книга" (спляча)
  3. "Про що думала..." (Марійка)
  4. "Найкраща..." (лінійка)

5."Який слід повинна... людина на землі?" (залишити)

  1.               "Сергійкова..." (квітка)
  2.               "... дівчинка" (горбатенька)

- Прочитайте слово по вертикалі і скажіть назву оповідання, яке ми будемо
сьогодні читати.

        IV.   Оголошення теми і мети уроку

  • Сьогодні ми познайомимося з твором В.О. Сухомлинського "Усмішка" і з'ясуємо, чого від усмішки йде до всіх тепло.
  • Як ви розумієте,що таке усмішка?(діти висловлюють свою думку)
  • Давайте звернемось до довідкового бюро і дізнаємося, що означає це слово?

Усмішка – міміка обличчя, уст, що виражає задоволення, прихильність, іронію; безголосий сміх. Якщо кажуть: доля усміхається, це значить, що людині щастить, таланить.

  • А зараз зустрічаємо наших героїв, які разом з нами опановують секрети спілкування.

(виходять 2 учні: дівчинка Риторика, і хлопчик Курсорик)

  • Доброго дня, шановні гості. Я – Риторика.
  • А я – Курсорик. Риторико, як ти думаєш, навіщо потрібна усмішка?
  • Я вважаю, що усмішка допомагає людині: усуває настороженість, долає всякі перешкоди у спілкуванні з людьми. Відкрите обличчя, прямий погляд, привітна посмішка – це прикмети людини чесної, розумної, привітної, вихованої. А ти, Курсорику, якусь інформацію підготував?
  • Так, я прочитав, що найчастіше посміхаються американці. Вони говорять: «З усміхненою людиною приємніше мати справу, ніж із насупленою, похмурою»
  • Як приємно бачити усміхнене обличчя, почути ласкаві, звернені до тебе слова. І тоді твій настрій стає піднесеним, веселим. Так само і людям приємно почути від тебе приємні, лагідні слова. Тож давайте будемо посміхатися, щоб іншим було приємно. Тож подаруймо один одному усмішку. Молодці.
  • Непомітно переходимо на стежинку РОЗДУМІВ

V.  Опрацювання твору В.О. Сухомлинського „Усмішка"

1. Словникова робота «Блискавка»

іде луг страх

дибає ціпок похмурі

оволодів повагом запитливо

барвистий тремтіла жайворонок

почимчикувала затьмарився насторожилася

  • Доберіть синоніми до слів „тремтіла", „барвистий".
  • А які слова є близькими за значенням?
  •       Як ви розумієте слово „ціпок"?

2.. Читання оповідання з передбаченням (сильними учнями)

1 зупинка

  •       В яку пору року відбувалася подія?
  •       Який настрій був у дівчинки?
  •       Яке бажання її охопило?
  •       Як ви думаєте, що може трапитися з дівчинкою? Чому?

2 зупинка

  •       Кого зустріла дівчинка?
  •       Що несла вона назустріч діду?
  •       На що сподівалася?
  •       Що буде далі?

3 зупинка

  •       Чому змінився настрій дівчинки і ЇЇ серцем оволодів страх?
  •       З ким відбулася її друга зустріч?

- Поміркуйте, що буде після цієї зустрічі?

4 зупинка

  •       Як бабуся зустріла дівчинку?
  •       Яким став світ від подарованої усмішки?

Фізкультхвилинка

 

  •       Хто ж там, хто вже так втомився? Та наліво нахилився?
  • Треба дружно всім нам встати і про „Усмішку" згадати? (Діти співають пісню і виконують рухи)
  1. Мовчазне читання тексту.
  •       Яка тема тексту?

Тест «Чи уважний ти читач?» (для перевірки розуміння змісту тексту)

  1. Дія оповідання відбувалася:

а) у травні; б) у червні; в) у липні.

  1. Грав на срібних струнах:

а) струмок; б) шпак; в) жайворонок.

3.  Хто викликав у дівчинки усмішку?

а) бабуся; б) дідусь; в) метелик.

4. Хто був непривітним?

а) бабуся; б) дідусь; в) дівчинка.

5. Що викликала у дівчинки зустріч з дідом?

а) усмішку; б) сльози; в) співчуття.

6. Що зробила бабуся?

а) привіталась; б) пригорнула дівчинку; в) посміхнулась.

Взаємоперевірка: (Відповіді на екрані)

  •    Наступна наша стежинка - стежинка СПРОБ

4. Робота в малих групах. Гра «Встанови порядок дій».

Завдання. Пронумеруй речення з тексту так, щоб вони відображали зміни настрою дівчинки.

Страх оволодів серцем дівчинки.

Дівчинка заплакала.

Їй стало так радісно, що захотілося, аби цілий світ бачив її усмішку.

Цілий світ навколо дівчинки знову ожив, заграв, заспівав, переливаючись різними барвами.

Її серце затремтіло, коли вона побачила – знову назустріч хтось іде.

 

5.  Робота в великих групах. Гра «Дебати».

Вчитель. Заповніть таблицю.

Зміни в навколишньому світі

 

До зустрічі

з дідом

 

І варіант

Внаслідок зустрічі

з дідом

ІІ варіант

Внаслідок зустрічі

з бабусею

ІІІ варіант

Луг

 

 

 

Небо

 

 

 

Світ

 

 

 

Кульбабки

 

 

 

Бджоли й джмелі

 

 

 

Жайворонок та його спів

 

 

 

 

Перевірка завдання. Обмін думками, дискусія.

5. Робота у парах, на картках.

1) Знайдіть і доповніть порівняння словами з тексту.
Біле, мов... волосся (спіла пшениця)

Срібна пісня жайворонка тремтіла, мов…(той струмок, що ось-ось помре)

Мов …,знову заясніли, кульбабки ( маленькі  сонця)

  1. Як по-іншому можна назвати оповідання? Напиши свої заголовки.
  2.  
  • Що автор схвалює, а що засуджує в оповіданні?

  Схвалює: доброзичливість, людяність, повагу до живого, любов до природи;

Засуджує: поганий настрій, насупленість, непривітність, зневагу до оточуючих.

- Яка основна думка тексту?

- Ось ми опинилися на останній стежинці - стежинці ПІДСУМКУ

VI. Домашнє завдання(диференційовано)

7 балів - читати оповідання на сторінці 126 - 128;

  1. балів - розповісти оповідання так, ніби це трапилося з тобою;
  2. балів - написати твір-міркування;,Людина починається з добра".

VII. Підсумок

- На що ж здатна посмішка? (Міркування дітей).                              

( Піднімає настрій; облагороджує; посилює довіру один до одного; гасить злобу, ненависть; робить життя людей красивим, радісним).

           - Поміркуйте до чого автор закликає?

Дівчата.

 Лиш посмішка єдина, 
Лиш ніжний погляд крадькома 
І розумієш – ти людина, 
Створена для любові і добра… 

Хлопці.

Хай добро перемагає 
всюди в нашому житті. 
І повсюди сонце сяє 
для всіх мешканців Землі! 
 

        - Отже, хто посміхається – той живе.

        - Дякую за гарну працю.  Будьте добрими!  Частіше посміхайтеся!

  Гра «Якщо ти добра людина, то повинен…..»

Умови гри: якщо людина повинна робити те, що я називаю, то ви плескаєте в

долоні, а якщо ні, то нічого не робите.

 Робити комусь зле, якщо цього ніхто не бачить.

 Допомагати мамі мити посуд.

 Не вмиватися.

 Берегти рідну природу і охороняти її.

 Шанувати працю інших людей.

 Галасувати, коли хтось відпочиває.

 Бути вихованою, стриманою.

 Обманювати, сваритися, хвалитися.

 Насміхатися з чужого горя.

 Добре вчитися, багато читати.

 Не слухати батьків.

 Ділитися тим, що в тебе є.

 Ображати інших.

 Спати на уроках.

 Красти.

 Захищати слабшого.

 Допомагати друзям у біді.

 

 

                                                                                 Додаток 2.

 

Посмішка – це найважливіший засіб спілкування.

Посмішка – «послання до людини».

Посмішка – це маленьке свято.

Посмішка може творити справжнє диво.

Посмішка – це візитна картка людини.

Посмішка – як знак якості.

Посмішка – маленький знак гарного настрою.

Посмішка – це дотик любові.

Посмішка – це джерело пустелі.

Посмішка  краще лікує, ніж ліки.

Посмішка нічого не коштує,  але багато дає.

Посмішка триває одну мить, але в пам'яті залишається надовго.

Посмішка робить дім щасливим.

Посмішка – відпочинок для тих. Хто втомився.

Посмішка – ліки від будь-яких неприємностей.

Посмішку потрібно дарувати.

 

Вчитель. А я очікую від вас плідної праці. Сподіваюся, що ви будете активними, дружними, творчо працюватимете.

 

1

 

doc
Додано
12 березня 2020
Переглядів
1314
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку