Тема: Василь Сухомлинський «Оленчин горобчик».
Мета: удосконалювати навички правильного і виразного читання та навички літературного аналізу твору, уміння самостійно працювати, поширювати кругозір учнів, збагачувати словниковий запас, розвивати звʼязне мовлення, фантазію, виховувати любов до природи, пізнавальну активність, бажання більше знати.
Обладнання: Портрет В. Сухомлинського, пелюстки квіточки, таблиця для розчитування, текст скоромовки, пірамідки слів, міні-підручник.
Термін проведення: ІІ семестр, травень.
Тип уроку: повідомлення нової теми.
Хід уроку
І. Організація класу
Любі діти, у наш клас
Завітали люди щирі;
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром.
Ми вам раді, люди добрі
І вітаєм щиро вас!
І запрошуєм ласкаво
На урок у другий клас.
Зараз сядуть всі дівчатка,
А за ними і хлопʼятка.
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок.
1, 2, 3 – вдихаємо повітря, 4 – видихаємо, ніби розганяємо хмари;
1 – вдихаємо повітря, 2, 3, 4 – видихаємо, імітуємо подих вітру.
а о у і и е
рн ↓ нч
дв бч
кн вс
г ↑ х
а) Скоромовка.
Скоро, скоро мовить Ганка
Скоромовки - спотиканки.
Слово в слово Слава ловко,
Скоро мовить скоромовки.
б) Гра «Впіймай на гачок».
Як ми вміємо швидко складати слова.
би - ку - ки ро - на - во ша - ми
ка - ляль луб - го па - мав
ник - ко ро - бець - го ка - біл
ля - те тел - дя рах - хов
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
-Сьогодні ми познайомимось з оповіданням В. Сухомлинського та спробуємо пофантазувати (скласти кінцівку оповідання). А про кого це оповідання ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку – добавлянку.
Я ловлю комах, жучків,
Їм маленьких червʼячків,
В теплий край я не літаю,
Під стріхою хату маю.
Цвірінь! – сів я на хлівець
Звуть мене … (горобець)
- Як ви здогадалися, що це – горобець? За якими ознаками?
- А що вам відомо про горобців?
1-й учень. Горобці – корисні птахи. Вони всеїдні: живляться плодами і насінням, їдять комах та їхніх лічинок.
2-й учень. Горобчики – дбайливі батьки. Вони турбуються про пташенят - горобенят: годують, захищають від ворогів, вчать літати. А покидають пташенята гніздо лише після того, як навчаться літати і самостійно добувати їжу.
- А ось що в народі говорять про горобців, дізнаєтесь, коли продовжите прислівʼя і приказки.
Виглянув, не сій проса.
Слово не горобець, як горобець.
Боїшся горобців – як горобець з гнізда.
Скаче, вилетить – не впіймаєш.
- Прочитайте ці вислови на одному мовному видиху.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Написав оповідання «Оленчин горобчик» В. Сухомлинський.
- Які асоціації у вас викликає прізвище Сухомлинський?
письменник учитель ветеран
В. Сухомлинський
добра людина директор школи
V. Опрацювання оповідання «Оленчин горобчик».
1. Передбачення за заголовком.
- А як ви вважаєте, про що може йтись в цьому творі?
2. Читання вчителем.
Перевірка первинного сприймання.
- Чи збулося ваше передбачення?
- Де Оленка взяла горобчика?
3.Завдання з аудіювання.
(Якщо дитина правильно відповідає на всі питання, то отримує квітку червоного кольору. У дітей на парті лежать по пʼять пелюсточок червоного і зеленого кольору.)
а) впіймати горобчика;
б) намалювати горобчика.
2. Оленка надумала склеїти горобчика:
а) з сірого пірʼя;
б) з білого паперу.
3. Оленка посадила горобчика:
а) на підвіконні;
б) на гілці.
4. Надворі за вікнами:
а) зацвірінчала горобчиха;
б) заспівав соловей.
5. Оленчин горобчик:
а) повернувся до вікна;
б) став стрибати.
4. Словникова робота.
Читання пірамідок слів.
пірʼя сіренький склеїти
дзьобиком тоненьким підняв
клеєм вишневим накришила
підвіконні відчиненого зацвірінчала
Фізхвилинка.
Пташка високо літає,
Зайчик високо стрибає,
Тихо лис десь пробіжить,
Равлик у траві сидить,
Десь в барлозі спить ведмідь.
Всіх звіряток цих любіть.
- Чому Оленка вирішила зробити горобчика?
- Прочитайте, з чого і як Оленка зробила горобчика?
- Знайдіть і прочитайте опис горобчика.
- Для чого дівчинка насипала йому пшонця і поставила водичку?
- Що ще Оленка робила щоб горобчик ожив?
- Прочитайте, що сталося з пташкою, коли надворі зацвірінчала горобчиха до своїх діток?
VІ. Вправи для розвитку мовлення та формування читацьких навичок.
Читання мовчки перших двох абзаців тричі по 30 с за командою.
Вчитель читає речення, а діти за допомогою сигнальних карток відповідають «так» чи «ні».
І в. – відшукати всі слова «горобчик» (8)
ІІ в. – відшукати слова з буквою «ша». (4)
Розгляньте малюнок. Якими словами твору ви б його підписали?
- Як ви гадаєте, це оповідання чи казка? Доведіть свою думку. У якому епізоді твору стає зрозуміло, що це казка?
VІІ. Підсумок уроку.
- З яким оповіданням на уроці ми познайомились?
- Хто автор цього твору?
- Яким людським якостям нас вчить це оповідання?
А допоможуть нам в цьому горобці. Вони принесли в дзьобиках слова. Виберіть того горобця, з вибором якого ви погоджуєтесь.
Працелюбність
Доброта
Любов до природи
Злість
Дбайливість
Щирість
Зрада
Лінощі
Заздрість