Тема. Валентність хімічних елементів. Складання формул бінарних сполук за валентністю елементів.
Мета:
Обладнання: мультимедійна презентація, Періодична система, картки
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І Організаційний момент. Створення емоційного настрою.
Щоб зламати кригу напруження на уроці, давайте проведемо гру “Криголам”.
Якщо ви вважаєте, що хімія - природнича наука, підніміть праву руку.
Якщо ви вважаєте, що об’єкт вивчення хімії - речовини-підніміть ліву руку.
Якщо ви вважаєте, що хімія оточує нас на кожному кроці - стисніть ліву і праву долоні.
Якщо ви вважаєте, що необхідно вивчати хімію - плесніть у долоні і посміхніться.
ІІ Перевірка домашнього завдання
Із запропонованих тверджень виберіть вірні:
Слайд 2
Прочитати формули речовин: P4, H3PO4, HCl, Mg(NO3)2, CaCO3, Fe2O3, Al(OH)3
Слайд 3
Пояснити, що означають записи: 2Н2О, 3Н, 2Н2, Ag +, 4Fe, 5H2S, 3O₃
ІІІ Актуалізація опорних знань.
Знаючи хімічну формулу речовини, ми отримуємо відомості про склад речовини, а знаючи склад, можемо записати її хімічну формулу. Але ж речовин дуже багато. Чи можна запам’ятати склад і формули всіх речовин? Але й це не потрібно робити. Краще вивчити закономірності. за якими без проблем можна записувати безліч хімічних формул.
Вам потрібно розгадати кросворд, в якому закодовано слово, яке вказує на тему нашого уроку та на ще одну властивість атомів з якою ви познайомитесь сьогодні.
Слайд 4
Завдання: Розгадайте слово.
2. Символ цього хімічного елемента Mg.
3. Символ цього хімічного елемента K.
4. Символ цього хімічного елемента Fe.
5. Символ цього хімічного елемента N.
6. Символ цього хімічного елемента Sr.
7. Символ цього хімічного елемента Na.
8. Символ цього хімічного елемента Hg.
9. Символ цього хімічного елемента S.
10. Символ цього хімічного елемента Sn.
11. Символ цього хімічного елемента Ca.
1 В |
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
2 |
А |
|
|
|
|
|
|||||||||
3 |
|
Л |
|
|
|||||||||||
4 |
Е |
|
|
|
|
||||||||||
5 Н |
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
6 |
Т |
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
7 Н |
|
|
|
|
|
|||||||||
8 |
|
|
|
|
|
І |
|||||||||
|
9 С |
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
10 |
Т |
|
|
|
|
|
||||||||
|
11 |
|
Ь |
|
|
|
|
||||||||
Учні, розгадавши кросворд, називають тему уроку та цілі уроку, записують тему до зошитів.
Слайд 5
Валентність хімічних елементів. Складання формул бінарних сполук за валентністю
ІV Вивчення нового матеріалу
Слайд 6
На уроці ми повинні
Станьмо всі по одному, а тепер об’єднаймось у пари, запросіть до себе третього товариша. А в хімії, до речі, так як у житті. Сполуки можуть утворюватися двома хімічними елементами, трьома і навіть більше.
Слайд 7
Яким чином атоми “утримуються” в молекулі ?
Слайд 8
Слайд 9
Як ви вважаєте, атом може з'єднуватись з визначеною кількістю атомів чи кількість таких зв'язків необмежена?
Слайд 10
Атоми сполучаються у молекули не безладно, а у певній відповідності
Крім молекулярних, хіміки використовують ще один вид формул – графічні, або структурні. Ці формули показують не лише склад, а й дають наочне уявлення про порядок зв’язування атомів одного з одним.
Слайд 11
Атоми сполучаються у молекули не безладно, а у певній відповідності
Слайд 12
Валентність - кількість зв'язків, що утворює даний атом, поєднуючись з іншими атомами
Гра.
Учні - атоми з’єднуються з іншими атомами за допомогою рук – зв’язків.
Скласти структурні формули HCl, Н2О, СH4, NH3.
Слайд 13
Яким же чином ми можемо визначити валентність елемента і від чого вона залежить?
Слайд 14
Валентність залежить від будови атома і визначається за положенням у періодичній системі
На с. 90 вашого підручника розміщені таблиці елементів зі сталою і змінною валентністю.
Слайд 15
Валентність атомів позначається римськими цифрами, які розташовуються над елементом
Слайд 16
Валентність атомів елементів зі змінною валентністю залежить від того,
з якими атомами і в якому кількісному співвідношенні вони поєдналися
Розглянемо сполуки Сульфуру
Слайд 17,18, 19
Слайд 20
Алгоритм складання хімічних формул за валентністю
Прості способи складання формул
Слайди 21 – 23
Слайд 24
Складаючи хімічні формули бінарних сполук враховуйте порядок написання символів елементів у формулі.
V Закріплення матеріалу.
Слайд 25
Застосуємо набуті знання на практиці
Слайд 26
VI Рефлексія
Закінчити речення очікувань
VІІ Домашнє завдання
Опрацювати матеріал підручника §8
Додатково: скласти графічні формули до в. 6 с. 95
VІІІ Підведення підсумків уроку
Слайд 29
Виставлення оцінок