Тема. Велика буква Я. Читання слів, речень і тексту з вивченими літерами.
Мета: ознайомити учнів з великою друкованою буквою Я, навчити друкувати її; закріплювати вміння друкувати вивчені літери; розвивати навичку читання, уміння добирати заголовок до прочитаного тексту; розвивати вміння розповідати за малюнком і про події з власного життя; розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, повільно, виразно, витримувати паузи); удосконалювати вміння добувати й опрацьовувати інформацію з підручника; виховувати інтерес до сільського господарства, турботливе ставлення до свійських тварин.
Хід уроку
І. Вступна частина.
1. Організація класу.
Слайд 1-2. Організація класу.
Гарно й зручно ми сідаєм,
Щось нове завжди вивчаєм.
Те, що вчили - пригадаєм,
Будь уважний, починаєм!
2. Емоційне налаштування.
Слайд 3. Психологічна налаштування на урок. Вправа «Спіймай настрій».
-Який зараз у вас настрій? Покажіть смайликами!
Тож починаємо працювати у гарному настрої.
Будемо: уважні, розумні, організовані, кмітливі.
Щоб урок пройшов цікаво, всі берімося до справи!
ІІ. Актуалізація знань.
1) Артикуляційні вправи.
Слайд 4-9. Артикуляційні вправи.
2) Робота з чистомовкою.
Слайд 10. Робота з чистомовкою.
Ля-ля-ля — зелене гілля.
Ся-ся-ся — малина уся.
Ня-ня-ня — купали коня.
Ря-ря-ря — вранішня зоря.
Ця-ця-ця – лагідна киця.
Слайд 11. Фізкультхвилинка для очей.
- Налаштуємо наші оченята, щоб змогли все швидко і правильно читати. Будемо слідкувати за нашою північною зіронькою, яка освітлює вночі шлях всім мореплавцям.
3) Вдосконалення вміння читати склади і слова з вивченими буквами.
Слайд 12. Гра «Швидко миттю прочитай».
-Зараз пограємо в гру «Швидко миттю прочитай» склади та слова, то піднімаючись, то опускаючись на хвильках.
4) Хвилинка творчості.
-Яку ж букву почали вивчати на попередньому уроці. Ми викладали її із різного матеріалу.
Слайд 13. Подивіться фото своїх робіт. Чудові роботи і з ЛЕГО, намистин, макаронів, ґудзиків, квасолі.
Слайд 14.
-А ще створювали разом ХМАРКУ СЛІВ з буквою Я. Вам ця робота дуже сподобалась і ви створили свої хмарки. Презентуйте нам їх.
Слайд 15-19.
-Прочитайте свої слова. В якій позиції стоїть буква Я, які звуки вона позначає?
Слайд 20.
-Підсумуємо, коли ж буква я позначає два або один звук.
ІІІ. Основна частина.
1. Повідомлення теми уроку. Очікування.
Слайд 21. Повідомлення теми уроку. Очікування.
- Сьогодні на уроці читання ми познайомимось з великою друкованою буквою «я», будемо її друкувати, удосконалювати вміння робити звуковий аналіз слів, вчитися читати та будувати речення, читати діалоги, розгадувати ребуси, анаграми, загадки. І ще виконувати багато цікавих завдань.
2. Загадки.
Слайд 22-23.
-А що нам сьогодні допоможе далі мандрувати країною нашої рідної мови ви дізнаєтесь відгадавши загадки.
Наче птах вона розкрила
Вітру доброму вітрило.
А як вітер затихає,
То мотор вона вмикає.
Яхта
Що кидають тоді, коли це необхідно,
і піднімають тоді, коли це вже не потрібно?
Якір
- Ось на такій чудовій яхті ми сьогодні відправимося у плавання. (Демострую яхту, зроблену із ЛЕГО). Як ми назвемо нашу яхту. Пропоную ПЕРЕМОГА.
3. Бесіда за малюнком.
Слайд 24.
- Відкриваємо наш Буквар 4 частина. Разом з нами відправляються і інші діти. Як же звуть дітей? Прочитайте слова, які ми зараз будемо писати. (Ясь, Яна і Ярина)
4. Методика написання великої друкованої букви «я».
Слайд 25. Методика написання великої друкованої букви «я». Написання букви «я» у повітрі.
-Розгляньте написання великої букви Я. Порівняйте велику друковану букву Я з малою буквою. Правильно, вони відрізняються тільки розміром. Подивіться, як вона пишеться. Напишіть її в повітрі.
Написання букв, слів в зошиті.
Слайд 26-27. Перевірте, чи так у вас написано.
Фізхвилинка для очей.
-Поклали ручки. Погріли долоньки, приклали їх до оченят. Тримаємо 5 с. Пальчиками зробили кругові оберти навколо очей. Подивилися на монітор, на свій носик декілька разів.
5. Вдосконалення вміння читати слова з вивченими буквами.
Слайд 28. Прочитайте завдання Читалочки.
-Що позначають слова в І стовпчику? Які ще імена на букву Я ви знаєте? (Ядвіга, Яніна, Яків, Ян). А в другому стовпчику? А в ІІІ стовчику? А хотіли б побувати у цих містах? Зараз в нас буде Зупинка. Ми познайомимося з цими містами.
Слайд 29. Яремче.
Яремче – місто у Івано-Франківській області. Йому вже майже 240 років. Розташовано в мальовничому куточку серед Карпатських гір, недалеко від річки Прут.
Слайд 30. Яготин.
-Яготин – розташований в Київській області. Він ровесник. Йому, як і Харкову вже 371 рік.
Слайд 31. Конкурс на кращих читачів діалогу.
-Вирушаємо далі. Наша подорож продовжується. Але нам потрібно поповнити наші трюми, щоб довго змогли мандрувати. А чим? Зараз дізнаємося, прочитавши діалог.
(Вимкнули звук, слідкуємо пальчиками і читаємо разом зі мною).
ПОКАЗАЛИ КАРТКАМИ ЧИ встигли ви слідкувати та читати разом зі мною?
-Так чим ми поповнимо наші запаси їжі? (Картоплею, буряком, яблуками, ягодами).
Слайд 32. Конкурс на кращих читачів діалогу.
- Проведемо конкурс на кращого читача, хто ж краще дівчата чи хлопчики читають діалог.
Слайд 33. Ребус
-А що ми ще можемо взяти назвемо, розгадавши ребус.
-Диня яка? (Жовта, солодка, смачна, соковита, м’ясиста)
Слайд 34. АНАГРАМИ.
-Під час подорожі там приємно випити чашечку чаю з варенням. А із чого воно буде ми дізнаємося погравши в гру «Склади слова»
Суниця – втамовує спрагу.
Полуниця – підтримує імунітет.
Чорниця – підтримує сітківку очей.
Вишня – з’явилася 700 років том. Кісточки не їсти, можна отруїтися.
Черешня – «пташина ягода». Її дуже полюбляють їсти пташки.
Слайд 35. Фізкультхвилинка. МАНДРІВНИК
— Зараз трохи відпочинимо разом з Мандрівником.
Слайд 36. Спускаємося з гірки, читаючи речення.
-Мандруємо далі. Спустимося з гірочки, прочитавши речення.
(ЧИТАННЯ ЛАНЦЮЖКОМ ОДРАЗУ)
- Чим ми ще наповнили наші трюми? Квасолькою. Де ж взялася ще одна жменька?
ІМІТАЦІЯ РУХІВ.
- Покажіть, як капати ґрунт, як садити насіння, поливати його, збирати врожай.
6. Робота з текстом.
Слайд 37 Вправа «Входження в малюнок».
-Далі на нашій яхті ми допливли до незнайомого нам місця.
Де ж ми опинилися, подивіться на малюнок. (Сільське подвір’я) Чим займаються тут люди?
Слайд 38 Читання разом з учителем.
-Зараз ми будемо читати разом зі мною текст. Потім ви скажете, як же називалось село?
ПОКАЗАЛИ КАРТКАМИ чи встигли слідкувати, читати слова.
синя – встигав слідкувати
жовто – встигав читати деякі короткі слова
зелена – все читав разом зі мною всі слова
Слайд 39. Читання тексту «ланцюжком».
Слайд 40. Доповни речення словами.
У кішки КОШЕНЯ.
У кози КОЗЕНЯ.
У корови ТЕЛЯ.
У свині ПОРОСЯ.
7. Технологія «Ромашка Блума"
Слайд 41.
-Дядько Василь виростив дуже чудову ромашку і заховав під пелюсточками питання. Бажає перевірити, як добре ви зрозуміли його життя. Давайте на них відповімо. Вибирайте, яка пелюсточка вам більше до вподоби.
Просте (ЗЕЛЕНА пелюсточка)
-Які тварини були в господарстві дядька Василя?
Як їх назвати одним словом?
Уточнювальне (ФІОЛЕТОВА пелюсточка)
- Я можу помилятися, мені здається дітей звали Яся та Яша? А песика Васька та кішечка Маша?
Пояснювальне (ОРАНЖЕВА пелюсточка)
- Чому дядько Василь – гарний господар?
Оцінювальне (ЧЕРВОНА пелюсточка)
-Чи корисно тримати в господарстві собак, кішок?
Практичне (БЛАКИТНА пелюсточка)
- Які б поради по догляду зв тваринами ви б дали дітям?
ІV. Заключна частина. Рефлексія.
1. Підсумок уроку. Вправа «Відкритий мікрофон».
Слайд 42.
— Щебетунчик у вас запитує, яку букву сьогодні вивчали на уроці?
Слайд 43.
-Читалочка хоче знати, яке злиття звуків вона може мати?
Слайд 44.
-Щебетунчик і Читалочка прохають дібрати слова, в яких пишемо велику букву Я.
4. Рефлексія. Поділися своїми враженнями від уроку.
Слайд 45. Вправа «Мікрофон».
-Чи справдилися ваші очікування від уроку. Я збираю ваші враження в свою долоньку.
Слайд 46. Рефлексія.
-Який у вас зараз настрій? Бачу ви мені і підморгуєте. Значить ми можемо запалити наші ліхтарики, які немов маячки на воді, освітлюють нам шлях по чудовій країні нашої рідної мови. І наша мандрівка на яхті «Перемога» не закінчується, нас чекає багато пригод. Ми тільки ненадовго спустимо якір. Адже і на дизайні нас чекає цікава робота (в різних техніках оживити Я).