Інтегрований урок
(Українська мова. Природознавство. Літературне читання.
Трудове навчання. Музика.)
3 клас
Тема. Весна –красуня.
Мета: поглибити знання учнів про весняні явища, вчити виразно читати вірші;
збагачувати словниковий запас учнів, розвивати мовлення, вміння правильно
аналізувати прочитане, вчити помічати красу довкола; удосконалювати навички
роботи з ножицями, виховувати любов до природи рідного краю.
Методичне – дидактичне забеспечення: плакат із записом девизу уроку, таблиці для розширення кута зору, малюнки на яких зображена весна; полотно для складання павутинки, « проліски» -відгадки, запис мелодії П.І.Чайковського « Березень. Квітень. Травень»
Хід уроку
I Організація учнів до уроку
-Діти, до нас на урок сьогодні завітали гості. Тож давайте подаруємо їм з любов' ю слово
« Здрастуйте!»
II Мотивація навчальной діяльності учнів
-Працювати на цьому уроці ми будемо під гаслом.
Ми всі – одна сім’я,
Неповторні – ти да я,
Будемо всі дружити,
В злагоді і мирі жити.
III Створення емоційного фону уроку
1.Читання вірша вчителем
-Послухайте вірш. Дайте відповідь на поставлене в ньому запитання
Три брати ідуть по світу –
Від зими назустріч літу.
Перший пройде – тане лід,
Другий пройде – всюди квіт,
Третій пройде – укрива
Землю шовкова трава!
Нерозлучні три брати.
Не стрічався з ними ти?
( Весняні місяці-березень, квітень, травень.)
1.Розповідь з елементами бесіди про місяць березень.
-А перший місяць весни як називається? Чому він має таку назву?
(Міркування учнів)
-Березень — первісток весни, спадкоємець лютого, провісник квітня, ранок весни і ранок року, адже колись новий рік зустрічали саме в березні.
-Місяць назвали так тому, що в березні плаче білокора береза, коли наші предки вирубали значні ділянки березового лісу для землеробства, була поширена назва «березоль», утворена з основ двох слів — «береза» і «золи» (заготівля березового попелу для виготовлення скла).Є таке народне прислів’я про березовий сік: «Парубок нап’ється — велетнем стане, дівчина нап’ється — коханого зустріне». А ще в народі називають березень каплюжником, капелюжником, крапельником.
- Чому? Висловте свої міркування. (Міркування учнів)
- А які свята визначають у березні?
-Які березневі прикмети ви знаєте? ( Відповіді учнів)
2.Обговорення ілюстрації із зображенням дівчини –Весни.
- Чи гарна дівчина – Весна? Яка вона?
( Гарна, квітуча, сонячна, працьовита, весела, гомінка, чарівна.)
IV Повідомлення теми уроку « Весна –красуня»
-Отже, тема нашого уроку « Весна –красуня».
V Основна частина уроку
1.Розглядання ілюстрацій із зображенням весни.
-Розгляньте ілюстрації, малюнки, прикріплені на дошці.
-Яка пора року на них зображена?
- Чи всі малюнки відповідають темі нашого уроку? Чому?( На одному малюнку зображено зиму)
-А як ви здогадалися, що це весна?
- Які ознаки весни?
-Отже, ви побачили, що весна приходить не лише у наше місто, село, а й у ліс, поле, у гай.
Вона крокує всією нашою країною. І до нас на урок завітала. Тож всі разом скажемо їй:
« Добридень, весно! Ми ради вітати тебе у нас на уроці ».
-Давайте привітаємо її.(Заучування вірша напам’ять)
|
Здрастуй, веснонько-весна! Ти квітуча, запашна. Вже розтанули сніги, Як чудово навкруги! Кличе сонечко ясне Погулять тебе й мене.
|
2. Гра « Додай прикметник»
-А зараз за допомогою вірша ви відповісте на запитання: яка весна?
Вона весела і …(сумна)
Які для весни є слова?
Вона красива і …(жива)
Тендітна й ніжна, як купава,
Весела, лагідна, …(ласкава)
І скрізь весні лунає слава,
Весела, сонячна, …(яскрава)
Весна іде, немов царівна,
Зелена, сонячна, …(чарівна)
І кожен день на ній обнова,
Вона завжди така …(чудова)
Та й що казати, кожен знає,
Вона ще трепетна …(буває)
Стає одразу білосніжна,
Як зацвітає вишня …(ніжна)
Як прилетить зозуля сива,
То особливо вже …(красива)
3. Вправа для розширення кута зору.
Читання пірамідок слів — Швидко і правильно прочитайте слова зверху вниз, дивлячись на крапку.
ве ● сна
весні́в ● ка
ве́ ● сни
весня́н ● ка
наве ● сні́
весня ● ний
ве ● сно́ю
ве́снонь ● ка
ве ● сні́ти
весня́но ● чка
— А тепер прочитайте слова, прискорюючи темп. Намагайтеся, дивлячись на крапку, краєм ока побачити і прочитати все слово одразу.
4.Читання учнями напам’ять віршів про весну.
- Дуже багато українських поетів присвятили свої вірші весні.
( Учні читають вірші про весну)
-Які кольори можна зустріти у весняній природі? ( Білий, блакитний, жовтий, червоний,
зелений)
5. Це цікаво знати!
- У нашого народу є багато прикмет, за якими визначають що буде навесні.
Побачив комара, сіяти пора.
Березневий дощ, тішить квітень, а квітневий людей.
Зійшов у березні сніжок, берись за плужок.
Коли квітень з водою, то травень з травою.
Ясний день 19 травня — до врожаю огірків.
Фізкультхвилинка.
Закликання весни — один із найцікавіших звичаїв українського народу. Від неї люди сподівалися щедрих дарів, а тому й виглядали її рано-вранці до сходу сонця: вибігали на горби, ставали на воротах, лізли на дах комори чи клуні і запрошували її піснями. Закликали весну зазвичай жінки, дівчата та діти.
Всі діти: (разом)
Сонечко, Сонечко (роблять руками колоподібні рухи)
Засвіти, засвіти (руки й очі піднімаються догори)
Сонечко, Сонечко (колоподібні рухи руками)
Звесели, звесели (руки на поясі, ногами притупують)
Сонечко, Сонечко (колоподібні рухи руками)
Весну –красу запроси!
6. «Гронування». Складання «павутинки»
- Діти, давайте складемо « павутинку» до слова « весна».( На дощці плакати « Проліски».
Учні відгадують загадки і прикріплюють до кожної пелюстки квітки ( 6 пелюсток) – відгадки, які вчитель заготовив заздалегідь.)
Відгадайте, що за квітка,
Бо мене не стане влітку.
(Я найперша зацвітаю
Синім цвітом серед гаю. (Пролісок)
Чути, чути, що струмочок
Подає нам голосочок.
А хто знає, відгадає,
Який місяць прибуває? (березень)
Кожушком зеленим взялась
І до сонця посміхалась.
Виростає невеличка
На подвір'ячку ... . (травичка)
Я найперший розквітаю,
В лісі весну зустрічаю
Після того, як сніг зник.
Діти хто я? ...(первоцвіт)
Нарешті прокинулась річка,
З боку на бік повернулася –
Затріщав, ламаючись, лід –
Значить, скоро…(Льодохід)
На зеленії листочки
одягли біли віночки.
Усміхаючись весні,
зацвітають …(Яблуні)
Сто свічок на гілках стоять,
Сто свічок без вогню горять.(Каштан)
Білі горошки
На зеленій ніжці.(Конвалія)
Жовті, пухнасті
Кульки запашні.
Їх вкриє від морозу
У своїх гілочках ...(Мімоза)
Чудова квітка,
Немов яскравий вогник.
Пишний, важливий, наче пан,
Ніжний оксамитовий …
(Тюльпан)
Ось і пролісок привітний.
Як цей місяць зветься? (Квітень)
А в цім місяці підряд
Маємо багато свят
Зеленіють буйно трави
То іде веселий. … (травень)
7. Створення сенкану
Формула:
1. Тема (іменник).
2. Опис (два прикметники).
3. Дія (три слова).
4. Ставлення (фраза – чотири слова).
5. Перефразування сутності ( одне слово).
Квіти
Різнокольорові, гарні
Радують, надихають, квітнуть
Квіти дарують настрій
Кольори
8. Зустріч із Проліском.
- Але що це? Наче хтось у двері постукав? Та це ж Пролісок до нас завітав.
Пролісок.
Я перша квіточка весни,
Я пролісковий цвіт.
Я пережив зимові сни
І знов зявивсь на світ.
У мене очі голубі –
Неначе неба синь.
Росту між кленів та дубів,
Дарую радість всім.
-Ми ради вітати тебе, Пролісок.
- Щоб Проліску було веселіше, спробуємо подарувати йому друзів.
9.Самостійна робота.
( Вирізування пролісків. Повторення правил роботи з ножицями.)
Учні під музику П.І.Чайковського « Березень. Квітень. Травень » вирізають проліски, а
потім дарують гостю.)
10. Робота з текстом « День блакитної Весни»( Сергій Носань)
( Методична структура АУР – «актуалізація – усвідомлення – рефлексія».
Вправа « Читання з передбаченням». Текст поділено на 4 частини)
-А зараз я прочитаю вам оповідання. Написав його Сергій Носань. Називається « День блакитної Весни».
- Як ви гадаєте, про що воно або про кого? Чому?
-У цьому тексті ви почуєте такі слова :
незграбний-який має непропорційну, недоладну будову, неструнку фігуру і т. ін.;
залежалий-дуже ущільнений, твердий від тривалого лежання; злежаний;
задерикуватий-який часто вдається до бійки, сварки, глузування з інших; задирливий.
а)Читання частини №1.
-Куди ходила Оленка ранньої весною?
-Яку квітку побачила першою?
-Що було далі на вашу думку?
б) Читання частини №2.
-Чи правильно ви передбачили, що відбуватиметься далі?
-Що ж учинилося?
-Чим напоїла берізка землю?
-Що ж відбувалося далі?
в) Читання частини №3.
-Які дерева та кущі першими весну зустрічали?
- Що могло трапитися далі?
г) Читання частини №4.
-Чому весна здавалася Оленці голубою?
д)Самостійне читання оповідання учнями, підготовка до виразного читання.
е) Читання тексту учнями (індивідуально в парах)
- Прочитайте « ланцюжком» від слів Та найбільша радість…» до « Голубою-голубою»
-Чи сподобалось вам оповідання?
11 Кросворд.
|
в |
е |
с |
н |
а |
|
|
|
|
|
к |
в |
і |
т |
е |
н |
ь |
|
|
р |
я |
с |
т |
|
|
|
к |
в |
і |
т |
к |
а |
|
|
|
|
п |
р |
о |
л |
і |
с |
о |
к |
-Розгадаємо кросворд і дізнаємось, що нас чекає в березні?
Де вона проходить,-
Там травиця сходить,
Квіти розцвітають,
Солов’ї співають.( Весна)
Місяц славний квітникар,
Сонячно і рясно,
Уквітчав наш календар
Першим цвітом –рястом.
Який це місяць? ( Квітень)
Я на інших геть не схожий:
Кучерявий та пригожий.
Постелю під голе віття
Фіолетове суцвіття. ( Ряст)
Навесні она в теплі
Проростає з – під землі.
Має запах, має вроду,
І дарує насолоду. ( Квітка)
Навесні я зацвітаю
Синім цвітом серед гаю.
Відгадайте, що за квітка?
Бо мене не стане влітку. ( Пролісок)
-Яке слово утворилося у нас по вертикалі?( Свято)
- А яке свято наближається в березні?
-Я хочу , щоб ви привітали з ним наших гостей.
Всі разом. Вітаємо з весняним жіночим святом .
Учень1. Щоб доля світла увійшла
До кожного віконця.
Учень2. Хай навкруги цвіте бузок,
Та небо буде ясним.
Учень3. І щоб життя було в жінок
Щасливим і прекрасним.
Учень4. Аби завжди в душі у вас
Горів вогонь кохання.
Учень5. І хай у цей весняний час
Здійсняться всі бажання.
V Підсумок уроку.
-Давайте поаплодуємо собі за нашу працю.