ТЕМА. Є. ГУЦАЛО. «СІМ'Я ДИКОЇ КАЧКИ». ТВІР ПРО ЛЮДИНУ І
СВІТ КРІЗЬ ПРИЗМУ МОРАЛЬНО-ЕТИЧНИХ ПРОБЛЕМ.
Мета: поглибити знання школярів про життєвий і творчий шлях Є. Гуцала,
ознайомитися з його твором «Сім'я дикої качки»; допомогти учням
усвідомити проблематику твору, його сюжет і композицію, ідейно-
художні особливості; розвивати навички виразного читання, творчу
уяву, логічне мислення, увагу, спостережливість, уміння робити
висновки; сприяти вихованню любові до природи, навколишнього
світу, критично ставитися до власних вчинків, дій.
Обладнання: портрет письменника, виставка збірок Є. Гуцала, підручник,
ілюстрації, де зображено дику качку з каченятами, мультимедійна
презентація.
Тип уроку: урок позакласного читання.
Епіграф: Крізь прекрасну природу світиться краса душі людської.
М. Рильський
Хід уроку
І. Організаційна частина.
1. Слово вчителя.
Яку красу дарує нам природа! Кожний бачить в ній щось особливе, чарівне. З щедрістю людина приймає дари матінки-природи. Квіти, ягоди, гриби, горіхи, свіже повітря, лікарські рослини, спів пташок, в річці — багато риби, раків. Придивиться навколо — все для неї. А чи завжди люди вдячні їй?
2. Фольклорна розминка.
Зрубав одне дерево, онуки прокленуть
Доглядай землю плідну посади троє
Не псуй джерела не чини їй зла
Люби природу як матір рідну
Не бий бобра: ніж гаї та ліси
Немає ліпшої краси, не буде добра
3. Прислів’я і приказки про природу (підготовлені учнями).
4. Бесіда.
- Хто з вас посадив деревце, врятував пташку, тваринку? Як це було?
- Хто з відомих вам авторів писав художні твори про природу, про її захист?
( О. Довженко, Є. Гуцало та інші.)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
«Є. Гуцало «Сім'я дикої качки» - твір про людину і світ крізь призму морально-етичних проблем».
А епіграфом уроку будуть нам слова відомого українського поета, природолюба М. Т. Рильського: “Крізь прекрасну природу світиться краса душі людської”.
ІІІ. Сприймання і усвідомлення навчального матеріалу.
По вертикалі: 1. Прізвище автора твору «Олень Август». (Гуцало)
По горизонталі: 1. Євген Пилипович закінчив Ніжинський педінститут ім.
(М. Гоголя) 2. Професія батьків письменника. (Учителі). 3. Діяльність Євгена Пилиповича окрім письменницької. (Кіносценарист) 4. Назва дитячої книжки письменника. («Саййора») 5. Книга без початку і кінця зі скрині баби Ликери. (Біблія) 6. Прізвище англійського письменника, твори якого полюбляв читати Є. Гуцало. (Лондон)
- Яке значення заголовка в художньому творі? - Чи може заголовок сформувати ваше перше враження про літературний твір?
- Що для вас означає слово "сім'я.
- Чи є, на ваш погляд, сім’ї у птахів, тварин? Що вам про це відомо?
5. Робота в парах.
1. Скласти асоціативний кущ до слова «сім’я»
2. Лексичне значення слів "сім'я", "свійський", "дикий".
Словникова робота.
Сім'я - група людей, що складається з чоловіка, жінки, дітей та інших
близьких родичів, які живуть разом; родина, сімейство, фамілія,
посімейство.
Свійський - живе при людях, не дикий (про птахів, тварин); звик до людини;
приручений.
Дикий - який перебуває у первісному природному стані, живе на волі, не
приру чений, на відміну від свійського (про тварин).
Мораль - система поглядів і уявлень, норм і оцінок, що регулюють поведінку людей.
Етика - наука, що вивчає мораль; норми поведінки,сукупність моральних
правил певної соціальної групи.
Качки можуть швидко пересуватися у повітрі та в коротких перельотах розвивають швидкість до 112 км на годину!
У всьому світі існує близько 160 видів качок, і вони мешкають на всіх континентах, крім Антарктиди.
Качки можуть переносити температуру до -110 °С!
7. Бліц-опитування.
- Як починається оповідання? (Описом ранку). Прочитайте його.
- Чому письменник починає свій твір з опису ранку?(Щоб передати велику
любов до рідної землі, її багатства й краси.Передати настрій, душевний
стан хлопця Юрка. Підготувати читача до сприймання твору)
- Який настрій у хлопчика на початку оповідання за текстом? (“Добре дихалося…”)
- Де проживає Юрко? (Він із міста).
- Чим є для нього прогулянка в ліс? (Незвичайна подорож, незвідані
простори).
- Який у нього настрій? (Піднесений, радісний). Зачитайте опис його стану.
- На які почуття здатна ця дитина? (Уміє радіти, любить природу).
- Хто така Тося? (Дівчина, яка мешкала в селі, хотіла товаришувати з
Юрком).
- Як Юрко ставився до Тосі? Чим його дратувала дівчина? (Своєю увагою).
- Чим пояснити прихильність Тосі до Юрка? («...Весь час намагалася бути в
його товаристві, не спускала з нього очей. Спочатку Юркові подобалась її
увага, але скоро та увага стала йому надокучати й заважати»).
- Яку побрехеньку розповів Юрко дівчині? («Колись ми з батьком піймали
були сома... Півтора пуда заважив... А як тельбушили його, то всередині
знайшли краснопірку на кілограм. І вона ще була жива!»).
- З якою метою він це робив? (Він хотів поглузувати з дівчини).
- Які риси характеру властиві Юркові за цим фрагментом? (Брехливість,
хвалькуватість, глузливість).
- Хто на початку твору видається цікавим як особистість - Тося чи Юрко?
Чому?
- Опишіть, використовуючи текст твору, як Юрко ловив каченят? («... Юрко,
кинувши свою вудочку, стрімголов шугнув уперед... забіг наперед, відрізаючи
їм дорогу на берег.... Коли Юрко кинувся до них, розставляючи руки, щоб вони
не повтікали, качка злетіла вгору. Хлопець поспіхом узявся ховати каченят за
пазуху...»).
- Як поводила себе качка-мати, коли хлопець збирав її малят? («...Не
наважуючись покинути дітей, не злітала в повітря, вона кидалася то туди,
то сюди, захищаючи їх... качка злетіла вгору. ...Од річки долетів розпачливий
материн крик... Зовсім близько пролетіла качка, сіла на землю, пробігла в
напрямку до дітей, - і знову зірвалася, гнана страхом і розпукою»)
- Чи схвилювало це Юрка? (Ні).
- Яка риса характеру проявилась у Юрка? (Байдужість).
- Пригадайте, що називається художньою деталлю. (Художня деталь - риса або
штрих, що роблять зображувану автором картину особливо яскравою і глибокою за
змістом ).
- Чи можна назвати цей учинок обдуманим? (Ні).
- Що спонукало Тосю віднести каченят до води? (їй стало гірко)
- Прочитайте уривок від слів «Тося залишилась сама...» до слів «... ніби мстилася невідомо за що».
- Чому автор зобразив природу саме так? (Прагнув передати напруження, неспокій).
- Чому сільські хлопці вирішили допомогти Тосі врятувати каченят? (Вони також добре ставилися до природи, до живих істот).
- Яким духовним скарбом наділив автор Тосю? (Милосердя, співчутливість).
- Чому наприкінці оповідання ні Тося, ні Юрко не наважилися підійти один до одного? Хто з них першим повинен був зробити крок назустріч?
8. Конкурс «Я — письменник». Прогнозування подій.
1. Складання орієнтовного позитивного плану-версії щодо продовження твору.
2. Складання орієнтовного плану-версії щодо продовження твору.
9. Метод «Прес»
10.Словникова робота.
Добро Зло
11. Складання інформаційного грона до характеристики образів Тосі та Юрка.
12.Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
— Визначте тему, ідею твору та його проблеми ( Запис у зошитах)
Тема твору - відтворення взаємостосунків дітей зі світом природи ( качиною сім’єю).
Головна думка — засудження бездумного ставлення до природи, до своїх учинків.
Проблеми:
― охорона й збереження дикої природи;
13. Композиція твору – це… ( зумовлена задумом автора побудова художнього твору, певне розміщення всіх його складових частин)
Експозиція: ранішня подорож Юрка до річки на рибалку, зневажливе ставлення хлопця до Тосі.
Зав’язка: побачивши сім’ю дикої качки, Юрко назбирав малих каченят собі за пазуху, не звертаючи уваги на крики матері-качки.
Розвиток дії: хлопець приніс каченят додому, намагаючись їх приручити; Тося вирішує повернути диких каченят їх матері.
Кульмінація: Тося за допомогою хлопців прагне навчити плавати каченят, не дати їм згинути.
Розв’язка: від’їзд Юрка до міста, його небажання прощатися з Тосею.
ІV. Оцінювання. Аргументація оцінок.
V. Підсумок уроку.
Метод "Незакінчене речення".
Я ніколи не буду... Сьогодні я зрозумів (-ла)…
Мені хочеться вірити, що...
Я хотів (-ла) б, щоб серед моїх друзів був (-ла)….
Слово вчителя.
Зупинімося – останній є шанс,
Схаменімося – благаю я вас.
Все задумано мудро в природі -
Жити всьому у мирі та згоді.
Річка куди хоче тече,
Пташеняті підставим плече.
Як зрубаємо дерево – вмить
Поспішаймо хоч два посадить.
Як асфальт – то не через калину,
Джерельце хай не знає зупину.
Як розоримо світ оцей вщерть,
Вирок нам – без війни буде смерть.
Зупинімось – останній є шанс,
Ця планета не тільки для нас.
VІ. Домашнє завдання.
Характеристика образів.
Твір - роздум “ Моя розмова з природою ”
Намалювати ілюстрацію до тієї частини твору, яка найбільше сподобалась чи вас
схвилювала.