Вибір материнської (системної плати) При вивченні теми ви дізнаєтесь:
- Основні компоненти материнської плати.
- Виробники материнської плати.
- Форм-фактор материнської плати. - Сокет материнської плати. - Чіпсет материнської плати
- Основні індекси чіпсетів материнських плат.
Основною складовою в системному блоці є материнська плата, але її треба вибирати разом з процесором (щоб були сумісні).
З величезного асортименту, запропонованого на ринку, треба виділити саме ту родзинку, яка задовольнить усі вимоги і виконає в майбутньому поставлені завдання користувача.
Основні компоненти материнської плати:
- виробник материнської плати,
- форм-фактор,
- слоти,
- чіпсет, - виводи.
Розглянемо основні пункти, на які треба звертати увагу при виборі материнської плати. Розташування і принцип складових в усіх системних платах практично однаковий.
За приклад візьмемо одну з топових моделей Sapphire Pure Z77K (рис.1)
|
Рисунок 1. Материнська плата моделі Sapphire Pure Z77K |
Цифрами позначені основні компоненти і специфічні елементи, які є на материнських платах для оверклокинга (розгону).
0 - «Подвійний» радіатор є на материнських платах для оверклокинга, на звичайних платах цей елемент відсутній. Під час розгону підвищується температура центрального процесора, вбудованого графічного ядра і саме цей елемент відповідає за часткове його охолодження.
1 - Основний елемент материнської плати - сокет. Саме у нього встановлюється центральний процесор і дуже важливо, щоб вони були сумісні. Детальнішу інформацію про сумісність можна знайти на сайті виробника материнських плат.
2 - У цій моделі материнської плати спостерігаємо слоти PCI - Express X16 версії 3.0 3. Вони призначені для установки відеоадаптера (якщо декілька відеоадаптерів встановлюється, то залежно від виробника називається режим SLI і Cross Fire).
3 - Слот PCI - Express x16 2.0, попередній версії, який дуже актуально використовується на цей момент.
4 - Чіпсет містить в собі контролери взаємодії управління частиною компонентів і процесор. Під час роботи дуже нагрівається, тому завжди знаходиться під радіатором, що виводить тепло. 5 - Оперативна пам’ять. Оперативна пам'ять DDR3 вставляється саме в ці роз’єми. На цій моделі вони забарвлені в чорний і синій колір. Для роботи в двоканальному режимі, що трохи покращує ефективність їх роботи. У першу чергу необхідно заповнювати слоти 2 і 4 (при установці 2 модулів, а потім 3 і 1 (якщо планується, встановлювати 3 і 4 модулі).
6 - На кожній материнській платі є мікросхема BIOS (7) і саме в ній знаходяться усі системні налаштування материнської плати (час, завантаження). Для того, щоб ці усі дані зберігалися і не втрачалися після виключення системного блоку від мережі, допомагає батарейка CMOS- пам'яті.
7 - Мікросхема Bios.
8 - 24-x контактний роз'єм живлення - через нього живиться більшість компонентів на системній (материнською) платі.
9 - Роз'єми SATA 3 (6 Гбіт/с) призначені в основному для SSD дисків.
10 - Роз'єми SATA 2 використовуються в основному для підключення жорстких дисків, DVD - приводів і картридерів.
11 - Індикатор POST - кодів - дуже специфічний елемент, який зустрічається в топових моделях. Показує системні помилки материнської плати.
12 - 8-ми контактний роз'єм живлення - додаткове живлення для центрального процесора.
13 - Зовнішні роз'єми на задній панелі материнської плати.
Розглянемо детальніше поблочно (їх шість):
1) - один універсальний PS/2 використовується для підключення мишки або клавіатури;
- два USB 2.0 версій 1.1;
2) - Optical S/PDIF Out використовується для передачі цифрового звуку
- Display port інтерфейс для передачі цифрового зображення і звуку (трохи швидше, ніж HDMI);
- HDMI port інтерфейс для передачі цифрового зображення і звуку;
3) - D - Sub використовується для передачі відеопотоку по аналоговому інтерфейсу;
- DVI - D через нього проходить цифровий відеопотік (краще за аналоговий), але гірший за Display port і HDMI;
4) - один LAN для підключення мережевого кабелю (1Гб/с) - два USB 2.0 версії 1.1;
5) – ще один LAN створений практично на перспективу. Оскільки сьогодні дуже рідко можна зустріти того, хто використовує 2 мережеві роз'єми в одному персональному комп'ютері;
- два USB версії 3.0, але версії, що підтримуюються, 2.0 і 1.1 (за стандартом забарвлюються в синій колір);
6)- група аудіороз'ємів для повноцінного використання систем передачі звуку. 14. Cлоти PCI - E X1. Роз'єми розширення призначені для установки пристроїв, що не вимагають великої пропускної спроможності шини; їм цілком достатньо однієї лінії X1. До таких пристроїв можна віднести аудіо- і мережеві карти, ТБ-тюнери і інші різні контролери.
На сьогодні дуже важко вибрати одного лідера серед виробників Asus, Biostar, ASRock, Gigabyte, Intel, MSI, Sapphire, усі вони йдуть в ногу з часом.
Форм-фактор - це розмір материнської плати. Вибираючи його, треба врахувати деякі технічні характеристики майбутнього персонального комп'ютера. Адже саме від нього залежить установка необхідних модулів і модернізація. Нині більшість виробників материнських плат виконують в наступних форм-факторах (рис.2): Standard-ATX; Micro-
ATX; Mini-ITX; Nano-ITX; Pico-ITX
|
Рисунок 2. Форм-фактори материнських плат |
Чим менше материнська плата, тим відповідно вона дешевше за рахунок зменшення слотів :
- під оперативну пам'ять (що значно обмежує нарощування ОЗП); - розширення PCI і PCI - E під відеокарти і додаткові пристрої.
До вибору цієї позиції треба віднестися дуже уважно. Головне, щоб він був однаковий з процесорним сокетом і підтримував саме той термопакет, який є в центральному процесорі. У цій материнській платі процесорний сокет LGA 1155, під процесор Intel відповідно повинен був вибраний процесор з відповідним сокетом LGA 1155. Детальнішу інформацію про підтримку процесорів завжди можна знайти на офіційному сайті виробника материнських плат.
Чіпсет - ця системна логіка складається з північного і південного моста. Завдяки ньому визначається можливість швидкодії і функціонування материнською плати .
Чіпсет є зв'язуючою ланкою взаємодії усієї системи. Саме чіпсетом багато в чому визначаються можливості материнської плати. Чіпсет - це спочатку «набір чіпів» системної логіки, яка складається з північного і південного моста, але зараз з цим не все так однозначно.
Тепер детальніше про основні індекси чіпсетів материнських плат від Intel:
- Z - вважається лідером свій категорії. Призначений для любителів розгону, геймеров, а також для людей тих, що вимагають самі останні розробки на ІТ ринку. У ціновому діапазони найдорожчі.
- H - більше розширений функціонал чим бюджетна версія. - B - Для бюджетних і офісних комп'ютерів.
AMD також має свої індекси. Найпродуктивніший має маркування «FX», менш функціональний з маркуванням «X» і без маркування - відповідно бюджетний.
1. Назвіть основні компоненти материнської плати.
2. Виробники материнських плат.
3. Як правильно вибрати сокет материнської плати.
4. Дати визначення «сокету» материнської плати.