ЯДС 1 клас
Тема: СВІТ РОСЛИН. ВІД НАСІНИНИ ДО РОСЛИНИ
З чого виростають нові рослини
Мета:
Формувати вміння розпізнавати насіння рослин, які досліджуються на уроці.
Розвивати природничу та екологічну компетентності.
Розкрити взаємозв’язки між неживою природою і рослинами; між рослинами і людиною.
Формувати вміння досліджувати, порівнювати, узагальнювати, зіставляти набуті знання та використовувати їх у повсякденному житті.
Формувати здоров’язбережувальну компетентність.
Галузі: Природнича, соціальна і здоров’язбережна
Хід уроку
1.Об’єднання в групи
Учні об’єднались в групи ( за малюнками овочів)
Назвіть, що зображено у вас на малюнку? (помідор, огірок, перець, квасоля)
Як можна назвати одним словом? ( овочі )
Що ви вже знаєте про овочі?
(стіна слів: корисні, їстівні, вітаміни, ростуть на грядці, рослини, здоров’я, їжа)
Яку корисну для здоров’я страву можна приготувати з цих овочів? (салат)
Сьогодні я вам приготувала невеличкий сюрприз і хочу пригостити корисним салатом.
Що ви очікуєте побачити на тарілочках?
Відкрийте тарілочки. Чи справдились ваші очікування?
Що вас здивувало? (замість овочів в тарілці насіння)
Де можна взяти овочі, щоб приготувати салат?(магазин, базар, город..)
А на городі як з’являються овочі? (з насіння)
А насіння де взяти? Хотіли б дізнатися?
2. Повідомлення теми уроку
Сьогодні на уроці ми продовжимо досліджувати світ рослин. А саме простежимо як насінинка перетворюється на рослинку. Дізнаємось, як з’являються у нас на столі овочі.
3. Дослідження « Де живе насінинка»
На столі лежать розрізані овочі. Розглянте за допомогою лупи, що знаходиться в середині (насіння, зернятка).
За допомогою пінцету спробуйте відділити насіння від м’якоті, покладіть на серветку.
Висновок: насіння знаходиться в середині плоду, щоб виростити овочі спочатку треба знайти насіння.
4. Дослідження «Розпізнання насінин»
Тепер ви знаєте як виглядає насіння ваших овочів.
Виберіть з тарілки насіння вашого овоча.
Чи однакові всі насінини?
Слайд 1. Насіння різних рослин( перець, помідор, огірок, квасоля)
Огірок перець квасоля помідор
Висновок: насінини різних рослин мають різну форму
5. Дослідження « Обирання насінин для посіву»
Ми вже з вами знайшли насіння. Тепер треба обрати ті, які дадуть найкращий врожай. Як це зробити? Хочете дізнатись?
В стаканчик з водою покладіть дрібку солі, розчиніть її у воді.
Висловіть припущення, що станеться з насінням?
Опустіть в розчин насіння. Що відбувається з насінням? (одне на дні стаканчика, інші на поверхні).
Висновок: на поверхні легші насінинки – вони пусті і не підходять для посадки в грунт. А якщо насіння опустилось вниз – воно повнозернисте, це насіння підходить для посадки
Зберіть ложкою непотрібні насіння, залиште ті, які підходять для посадки.
6. Дослідження «Пророщення насінини»
Кожна насінина – це маленька рослина. Просто вона ще не почала рости.
Що потрібно насінині для росту? (волога і тепло).
В стаканчик покладіть вологі серветки
На серветки покладіть насіння.
Накрийте вологою серветкою.
Через 2-3 дні насінина проросте.
(вчитель демонструє заздалегідь пророщені насінини)
7. План посадки насіння
Як ви вважаєте, що далі треба робити з насінням?
(висаджувати в грунт)
Давайте подивимось, як же правильно висаджувати насіння
ВІДЕО. Як висаджувати насіння в грунт
Складемо план посадки насіння
8. Робота в групах «Посадка насінин»
Тепер дізнайтесь, як висаджують саме ваш овоч.
Прочитайте текст і виконайте завдання.
1 група
ПОМІДОРИ
Посіяти насіння у грунт на глибину 1 см
Грунт полити і закрити плівкою.
Поставити у світле, тепле місто. Поливати двічі на тиждень
2 група
КВАСОЛЯ
Зробити лунки.
Глибина посіву квасолі 5 см
Лунки зробити на відстані 20 см одна від одної
Поставити у світле, тепле місто. Поливати двічі на тиждень
3 група
ПЕРЕЦЬ
В окремі стаканчики з грунтом кладуть по 1-2 насінини.
Загорнути у грунт на глибину 1 см
Грунт полити та закрити плівкою
Поставити у світле, тепле місто. Поливати двічі на тиждень
4 група
ОГІРОК
В окремі стаканчики з грунтом кладуть по 2 насінини.
Глибина посіву 2 см. Загорнути грунт.
Полити і накрити плівкою.
Поставити у світле, тепле місто. Поливати двічі на тиждень
11. Презентація роботи
Розкажіть, як ви висаджували насінини. Як треба далі за ними доглядати?
Висновок: щоб насінина виросла і дала гарний врожай її треба правильно посадити і доглядати.
12. Відео «Народження насінинки»
Висловіть припущення, що далі буде відбуватися з нашою насінинкою?
ВІДЕО (Народження насінинки. Як починає рости рослина )
Через декілька днів і ваша насінина перетвориться на таку рослину
(вчитель демонструє розсаду, роздає групам)
Що з’явилося у нашої насінинки? (стебло, листочки)
Які вони?(тендітні, ніжні, маленькі)
Як тільки рослина зміцніє її можна висаджувати в грунт.
Чи потрібно далі піклуватися про рослину? Що рослині потрібно для розвитку і росту далі?
13. Казка «Що рослині потрібно для росту і рзвитку »
Оживіть казку і ви про це дізнаєтесь.
(до дошки виходять по одному учню з групи)
Весняне сонечко поцілувало рослину: »Рости, красунечко». Вітер обвівав, щоб не було так спекотно: «Тягнись вгору!. Ближче до сонечка» . Хмарка напувала рослину дощем. Бджілка пролетіла над рослиною: « Розцвітай!» І рослина розкрила свої пелюсточки і потягнулась до сонечка. І людина завжди поруч: землю вспушує, бур’яни вириває, рослину поливає, щоб врожай гарний був!
Висновок: на ріст та розвиток рослини в грунті впливають сонце, повітря, вода, комахи і турбота людини.
Це зафіксувати на дошці
Ось і врожай перший з’явився!
(вчитель демонструє СЛАЙДИ рослин з плодами)
Що з’явилося на рослинах? (плоди)
Покажіть на столі плід вашого овоча.
14. Робота в групах «Етапи росту і розвитку рослини»
Створіть послідовність етапів росту та розвитку рослини за допомогою малюнків.
1 група
Помідор
2 група
Квасоля
3 група
Перець
4 група
Огірок
Діти, подивіться, ми саджали одну насінину, а плодів з неї може з’явитися багато. І в кожному овочі захована насінина.
Висновок: Насіння служить для розмноження рослини
15. Де ми можемо купити овочі?
А зараз ми з вами пограємо у продавців овочів. Уявимо, що нам
необхідно продати один із запропонованих овочів. А що допомагає найкраще продавати будь-який товар ? (реклама)
- Наведу такий приклад. Одній людині необхідно було на ринку продати апельсини. Але продавців з апельсинами на ринку було багато. Поки стояв цей продавець мовчки, у нього ніхто нічого не купував. А коли він почав голосно і виразно промовляти: «Хто купує апельсини – отримає вітаміни!», у нього одразу розкупили товар.
- Отже, розпочинаємо.
16. Робота в групах: Користь овочів для людини
(Кожна група отримує картки із написаними ключовими словами: зір, пам’ять, кістки, гарна шкіра, волосся, здорові зуби, розум, сила тощо)
Завдання – розрекламувати зазначений овоч.
17. Презентація груп
1 група
Помідор .
Якщо ви хочете швидко рости, гарно бачити і мати міцні зуби, вам потрібен я! Покращую зір, маю цілющі властивості для роботи серця.
2 група
Квасоля .
Якщо ви хочете бути в гарній фізичній формі, вам потрібна я! Покращую розумову і фізичну працю, покращую травлення.
3 група
Перець.
Якщо ви хочете рідше застужуватися, бути бадьорим, швидше одужувати при хворобі, вам потрібен я! Сприяю росту, запобігаю простуді, поліпшую кровообіг, стимулюю ріст волосся і нігтів, покращую зір
4 група
Огірок.
Якщо ви хочете мати красиву шкіру і здорове серце, вам потрібен я! Покращую шкіру, збуджую апетит, маю цілющі властивості для серця
Який овоч ви б купили?
Висновок: кожен овоч містить в собі певні вітаміни, вживання яких поліпшує здоров’я людини Якщо в організмі не вистачає певного вітаміну, то людина починає хворіти, погано вчитися і погано працювати. Навіть настрій від нестачі вітамінів може погіршитися.
- Отже, вітаміни – це надзвичайно важливі речовини, без яких неможливе здорове життя у будь-якому віці.
18. Підведення підсумків
Ось такий довгий шлях пройшла насінина, поки не з’явилася у нас на столі у вигляді овочів.
Тепер коли ви побачите ,як готують салат, що ви пригадаєте?
Продовжіть речення:
Тепер я знаю…..
Тепер я вмію…….
Тепер я можу сам…..