ПЕРЕСТАВНИЙ ЗАКОН МНОЖЕННЯ. РОЗВ`ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ, ЯКІ МІСТЯТЬ ЗНАХЛДЖЕННЯ НЕВІДОМОГО ЗМЕНШУВАНОГО
Мета: ознайомити учнів з переставним законом дії множення; закріплювати вміння розв'язувати задачі; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, увагу; виховувати старанність.
Тип уроку: комбінований урок.
Обладнання: підручник, картки, відео «Піснезнайко», презентація.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Дзвоник голосно лунає,
Всіх дітей у клас скликає.
Приготуйтесь дружно враз –
Математика у нас!
ІІІ. Актуалізація опорних знань. Слайд 1
Учитель: Діти , подивіться на екран. Бачити, які сумні смайлики! Мабуть, вони ще не прокинулися, і зовсім не хочуть вивчати математику. Я пропоную підбадьорити смайликів, підняти настрій і довести, що математика цікава наука! А ще матиматику називають гімнастикой для розуму,і так як ми робимо вранці зарядку для м’язів, щоб бути бадьорими і веселими , таблиць множення і діленння. (Працює 3 ряд) (Картки з прикладами на вивчені випадки табличного множення і ділення. Учні «ланцюжком» дають відповіді і всі записують ці відповіді каліграфічно в зошит).
Слайд 2.
Учитель: Увага на екран! Дивіться, один смайлик повеселішав, йому спадобалося як ми виконали каліграфічну хвилинку.
А ми зараз працюємо з екраном, будь ласка кольорові картки. За допомогою них дайте відповіді на приклади.
(« Мозгова атака» за таблицями множення і ділення
Робота з екраном з використанням «колірників»)
Учитель: Увага на екран! Ще один смайлик змінив настрій і дуже пишається вашими знаннями.
IV. Повідомлення теми і мети уроку.
Ми з вами пригадали таблицю множення і це не просто так. Сьогодні ми пригадаєму одну вастивість множення, яка допоможе нам прискорювати обчислення виразів.
- Що таке множення взагалі? З якою дією пов’язане множення?( з дією додавання.)
Ось з дадавання і почнемо.
28+14+32 = 28+32+14=60+14=74
2. Пояснення нового матеріалу.
а) Бесіда за завданням №331 (с. 46).
ЕКРАН
— Що купила мама?
— Скільки яєць купила мама?
— Висновок:
На дошці — вираз: 5 * 6 = 6 * 5 = 30
— Що спільного? (Спільні множники і відповідь.)
— Чим відрізняються? (Перший і другий множники міняються місцями.)
— ДАВАЙТЕ СПРОБУЄМО СКЛАСТИ ПРАВИЛО:
Від перестановки множників добуток не зміниться.
ЕКРАН(правило на екрані, знайомство з правилом в підручнику )
Слайд (смайлик)
№ 333 (фронтально, ланцюжком)
Фізкульхвилинка «Піснезнайко»
Слайд (смайлик)
Учитель: Дивіться, смайлику теж стало цікаво і у нього вид дуже задоволений. А ось цей смайлик заплутався в розв’язанні задачі, дивіться, який у нього спантеличений вид. Давайте йому допоможемо і розв’яжемо задачу № 334:
(Розв’язання самостійно в зошитах, один учень біля дошки з коментуванням.)
Екран (смайлик)
VII. Узагальнення й систематизація знань
— Усно розв’яжіть рівняння, не виконуючи обчислень, користуючись переставним законом множення.
Маркером за дошкою
х * 3 = 3 * 7 (7)
8 * х = 8 * 9 (9)
х * 10 = 10 * 6 (6)
VIIІ. Рефлексія. Підсумок уроку.
Екран (смайлики - оплески)
Домашнє завдання (пояснити)