Лекція
Тема. Видимі зоряні величини. Найяскравіші зорі на небі та в північній півсфері. Одиниці відстаней в астрономії. Абсолютна зоряна величина. Точки і лінії небесної сфери. Залежність висоти полюса світу від географічної широти місця спостереження. Явища, пов’язані з добовим обертанням Землі: схід та захід світил, кульмінація світил (моменти кульмінації та висоти). Зоряні карти.
Мета: навчальна: продовжити формування вмінь роботи з картою зоряного неба, поглибити знання студентів про сузір’я, походження, назви сузір’їв та цікаві об’єкти, які знаходяться в них; ввести поняття річного паралаксу та ознайомити з методами визначення відстаней до зір та одиницями відстаней в астрономії; ввести поняття абсолютної зоряної величини та сформувати вміння обчислювати абсолютну зоряну величину для зір;
розвивальна: розширити знання студентів про методи пізнання природних об’єктів, способів визначення відстаней до віддалених небесних об’єктів;
виховна: з метою формування діалектичного світогляду показати пізнаваність світу, розкриваючи роль математичних методів в астрономії.
Нові поняття:
ЗАНЯТТЯ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Абсолютна зоряна величина
У середині ХІХ ст. англійський астроном Норман Погсон удосконалив метод класифікації зір за принципом світності, що існувала з часів Гіппарха і Птолемея. Погсон врахував, що різниця в плані світності між двома класами становить 2,5 (наприклад , сила світності зорі третього класу в 2,5 раза більше, ніж у зорі четвертого класу). Погсон увів нову шкалу, за якою відношення між зорями першого і шостого класу становить 100 до 1.
Видимі зоряні величини нічого не говорять ні про загальну енергію, випромінювану зорею, ні про яскравості її поверхні. Дійсно, внаслідок відмінності у відстанях маленька, порівняно холодна зоря тільки через свою відносно значну близькість до нас може мати значно меншу видиму зоряну величину (тобто здаватися яскравіше), ніж далекий гарячий гігант.
Якщо відстані до двох зір відомі, то на підставі їхніх видимих зоряних величин легко знайти ставлення випромінюваних ними дійсних світлових потоків. Для цього достатньо освітленості, створювані цими зірками, віднести до загальної для всіх зір стандартної відстані. За таку відстань приймають 10 пк.
Зоряна величина, яку мала б зоря, якщо її спостерігати з відстані в 10 пк, називається абсолютною зоряною величиною. (При цьому не враховується міжзоряне поглинання світла). Таким чином, абсолютна зоряна величина дозволяє порівнювати питому світність небесних об’єктів у заданому діапазоні спектра.
Що ми дізналися на уроці?
r=1/π (пк)
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Читати § 4-6.
2. Конспект.