Урок української мови № 64 4 кл.
Тема : Відмінювання прикметників у множині (впр. 224 – 227)
Мета : ознайомити учнів із відмінюванням прикметників у множині; пояснити, що прикметники у множині за родами не змінюються; вчити дотримувати м'якої і пом'якшеної вимови кінцевих приголосних основи прикметників у називному відмінку множини (хороші, далекі); розвивати вміння визначати відмінок прикметників у множині, зв'язне мовлення, логічне мислення; прищеплювати бажання говорити грамотно.
Обладнання: презентація , дидактичний матеріал
ХІД УРОКУ:
І. Організаційний момент
І знову дзвоник кличе в клас,
Знання нові чекають нас.
Ми дуже любим рідну мову,
Її мелодію чудову,
Тож починаємо урок,
Нехай знання ідуть вам впрок.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.«Мозковий штурм»
- На які дві групи можна поділити всі частини мови ?
- Які ви знаєте самостійні частини мови ?
- Які ви знаєте службові частини мови ?
«Продовжіть речення»
- Прикметник – це . ..
- Прикметники в реченні виступають . . .
- Прикметники змінюються . . .
2.Каліграфічна хвилинка
Письмо з пам'яті
На зеленому горбочку,
У вишневому садочку
Притулилася хатинка,
Мов малесенька дитинка.
— Знайдіть прикметники, поставте їх у множині.
— Прочитайте вірш без прикметників.
— Для чого потрібні прикметники?
3.Творчий диктант .
Уважно прослухайте текст. Ваше завдання - вставити прикметник перед кожним іменником .
МАК
У полі розквітли маки. Здалеку вони схожі на полум’я. Поле неначе килим. Гарно, коли зацвітає мак!
Учні читають тексти диктантів зі своїх зошитів
ІІІ . Повідомлення теми і мети уроку:
ІV . Вивчення нового матеріалу :
1. Спостереження за мовним матеріалом. — Відгадайте загадку.
• Йшла дівчина з торгу,
Несла гороху торбу.
Усюди, де ступала,
Горох порозсипала.
Ні лопатою згребти,
Ні мітлою замести.
А почало світати —
Нема чого збирати. (Зорі в небі)
— Які можуть бути зорі? (Холодні, блискучі, діамантові, мерехтливі, осяйні, срібні, сургучеві, тріпотливі, ясні, яскраві, небесні, недосяжні, передсвітанкові, вранішні, вечірні, пізні, ранні, самотні, незліченні, золоторогі)
— Провідміняємо: ясні зорі.
2.Робота за підручником (вправа 224 усно , с. 99)
3.Робота над правилом с.99
4. Виконання вправи 225 , провідміняти прикметники, позначити закінчення
Солодкий, пізня, твердий, сусіднє.
Фізкультхвилинка
V. Узагальнення і систематизація опорних знань:
Тренувальні вправи
1. Запишіть словосполучення у множині. Виділіть закінчення прикметників. Козацька шапка, жовтий фартух, юний читач, давній випадок, чудова погода, весняний вітер, кам’яна стежка.
2. Колективна робота
Поширте речення прикметниками.
Діти читають книги.
Хмари пливуть у небі.
Гриби ростуть у лісі.
3. Запишіть словосполучення у зазначених відмінках.
Колискові пісні — у Д. в.
Літні вечори — в О. в.
Березові ліси — у Р. в.
Бабусині онуки — у З. в.
4. Робота в парах
Допишіть закінчення прикметників. Запишіть відмінки прикметників у дужках. Перше речення розберіть за членами речення.
ВЕЧІР
Швидко насувається вечір у лісов_ (___) хащах. Темн_ (____) тіні лежать попід деревами. Непорушно височіють стар_ (___) сосни, чорніють густ_ (____) розлог_ (___) ялини. Сховалося за деревами низьк_ (____) вечірн_ (___) сонце.
5. Самостійна робота
Складіть речення з поданих слів.
Галасливі, у, краї, летять, теплі, качки, та, гуси, швидко.
VІ . Підсумок уроку:
— Що називається прикметником?
— На які питання відповідає прикметник?
— Як відмінюються прикметники у множині?
Скласти сенкан
Прикметник.
Самостійний.Змінний.
Вказує.Допомагає.Виражає.
Упоезії створює образи.
Ознака.
VІІ . Домашнє завдання
Вправа 227 (с. 100).