Урок "Відносна молекулярна маса"

Про матеріал
урок з хімії на тему "Відносна молекулярна маса" 7 клас тип уроку: засвоєння нових знань
Перегляд файлу

Тема: Відносна молекулярна маса речовини, її обчислення за хімічними формулами.         Розрахункові задачі

Мета : - поглибити поняття про хімічну формулу , її використання для розрахунків ; дати поняття про відносну молекулярну масу ,  навчитися визначати відносну молекулярну масу простих і складних речовин .

- розвивати логічне мислення , вміння й навички роботи з періодичною системою хімічних елементів Д.І. Менделєєва , виконувати завдання за алгоритмом .

- виховувати пізнавальний інтерес , творчий підхід до навчання , колективізм

Тип уроку:   засвоєння нових знань

Хід уроку

І

Щоб хімію добряче знати,
Треба вміти рахувати.
Спочатку маси речовин,
Але це тільки на почин.
Проте почин – один з початків,
Формування вмінь й задатків.
Не навчишся, маси рахувати
Надалі важко буде хімію вивчати.

 

 

ІІ Актуалізація опорних знань

  1. Яка формула води, це проста чи складна речовина
  2. Дайте визначення поняття «валентність».
  3. Яку валентність у сполуках проявляють Оксиген, Гідроген, Натрій, Алюміній?
  4. Чи всі елементи проявляють у сполуках сталу валентність?
  5. Назвіть елементи, які виявляють змінну валентність.

 

Картки самостійної роботи

І ВАРІАНТ                                

1.( 1 Б.) Напишіть назви хімічних елементів, позначе­них такими символами:

Н,  К, Ва.

2. (1 Б.) Підкреслити хімічні елементи -метали: С,  Сu,  Р, О, Н, Аg , Ca

3.( 2 Б.) Гра «Хрестики-нулики». Закресліть лінію, що містить тільки: а) прості;                  б) неметали;

а )

б)

СІ 2

Na

А1

N2

С

О2

Р

Mg

HCl

СО

Н2

K

HBr

NH 3

P2O5

S

N2O5

Na

 

 

 

4.( 2 Б.) Із запропонованих речовин випишіть окремо прості та складні речовини :

Вода, кисень, Йод, залізо, сіль, вуглекислий газ, алюміній, золото, крейда, азот.

5. ( 2 Б.) Записати з допомогою хімічних символів, ін­дексів та коефіцієнтів такі вирази:

 п'ять-о-два;                  аш-два;

о-три;                          десять-алюміній;

кальцій-це-о-три;        калій-манган-о-чотири;

два-сульфур;               чотири-пе ;

аш-два-о;                    три-ферум.

6.( 2 Б.) Визначити    валентність    хімічних    елементів у сполуках:

                  ІІІ            І                  ІІ                              І

   СuО,   Са3N2 ,   ВаС12,   Р205,   К2S,   РЬ02, Сг203,   А1Вг3

 

II ВАРІАНТ

1.(1 Б.) Напишіть назви хімічних елементів, позначе­них такими символами:

О,  Са,  СІ.

2.( 1 Б.) Підкреслити хімічні елементи-неметали: Аu, Н, О, А1, S, С, Р .

3.( 2 Б.) Гра «Хрестики-нулики» Закреслить лінію, що містить тільки: а) метали;                     б) складні речовини.

а)

б)

Na

А1

K

C

O

Вг

Мn

O

N2

ВаCI2

AI 2O 3

СаO

SO2

СuO

H2O

N 2

Аu

СІ 2

 

4.(2 Б.)Із запропонованих речовин випишіть окремо прості й складні речовини.

Вугілля, фосфор, срібло,  хлороводень, сірка, перекис водню, мідь, залізо,кисень , водень .

5. (2 Б.) Записати з допомогою хімічних символів, ін­дексів та коефіцієнтів такі вирази:

 чотири-аш-два;                        вісім-хлор-два;

 десять-аш-два-о;                     барій –хлор –два ;

три-ферум-три-о-чотири;          флуор-два;

аш-два-ес-о-чотири;                   калій-два-хром-два-о-сім

кальцій-о;                                     барій-ес –о-чотири

6.( 2 Б.) Визначити    валентність у сполуках:

    І                                                                             ІІ

СС14,   СаО,  N2 O , ZпС12,   Р 2O 5,   Fе203,  Сг03,  А1 2S 3.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (2хв).

шляхом створення проблемної  ситуації

П’ятачок та Вінні-Пух йшли на День народження до ослика Іа та несли йому три кульки. Кульки були заповненні різними газами: киснем, воднем та повітрям. Одна з них весь час чомусь хотіла злетіти, інша намагалася впасти на землю. П’ятачок та Вінні-Пух вирішили дізнатися про причину цього явища у Мудрої Сови.

Як ви вважаєте, якою була її відповідь?

Повідомлення теми та мети уроку

ІV Вивчення нового матеріалу

 

Відносна молекулярна маса

Відносна молекулярна маса застосовується не тільки для атомів, але й для мо­лекул. Відносна молекулярна маса Мг показує, у скільки разів маса молекули більша за 1/12 маси атома Карбону.

Відносна молекулярна маса речовини – це фізична величина , яка дорівнює відношенню маси молекули до 1/12 маси атома Карбону .

 

1. Відносна молекулярна маса – це фізична величина, що показує відносну масу молекули.

2. Відносна молекулярна маса позначається Мr.

Наприклад:   Мr (Cl 2);   Мr (H 2S O 4);   Мr (Ba(OH) 2).

            3. Для обчислення відносної молекулярної маси Мr використовують відносні                        атомні маси Аr елементів.

Пригадайте де ми шукаємо відносну атомну масу елемента та як її заокруглюємо? Цього року ми святкуємо 150-ти річчя створення періодичниї системи хімічних елементів Д.І. Менделеєва

Відносна молекулярна маса дорівнює сумі відносних атомних мас усіх хімічних елементів, що входять до складу молекули, з урахуванням числа атомів кожного еле­мента.

Наприклад, молекула води Н20 складається з двох атомів Гідро­гену й одного атома Оксигену. Отже, відносна молекулярна маса води дорівнює сумі двох відносних атомних мас Гідрогену й однієї відносної атомної маси Оксигену:

МГ20) = 2-АГ(Н) + АГ(0) = 2-1 + 16 = 18.

Алгоритм обчислення відносних молекулярних мас Mr

Послідовність дій

Приклади виконаних дій

1) Прочитайте текст задачі

Обчисліть відносну молекулярну масу нітроген(V) оксиду

2) Запишіть скорочено умову і вимоги задачі з допомогою загальноприйнятих значень

Дано: N2O5

Mr(N2O5)-?

3) Запишіть хімічну формулу речовини

 

N2O5

4) Користуючись періодичною системою хімічних елементів, випишіть відносні атомні маси елементів, що входять до складу речовини

Аr(N) = 14

Аr(О) = 16

5) Складіть формулу розрахунку відносної молекулярної маси, розглядаючи Mr як суму добутків Ar (E) на число атомів кожного з них

 

Mr (N2O5) = 2Ar(N) + 5Ar(O)

6) Розрахуйте Mr речовини за складеною формулою

Mr(N2O5)=14х2 + 16х5 = 108

7) Запишіть відповідь

 

Відповідь: Mr (N2O5) = 108

 

Дослід шипучка

Формула соди NаНСО3

Чи зустрічали ви таке явище в побуті?

                                                         Яке його значення?

                                                        Чи правильно роблять дорослі?

                                                         Чи має ця рочовина інше використання?

Закріплення вивченого матеріалу

Давайте розгадаємо загадку про кульки які несли П’ятачок та Вінні-Пух, водень складається з 2 атомів Гідрогену, кисень складається з 2 атомів Оксигену.

  1. Обчислити молекулярну масу кухонної солі яка має формулу NaCl, чи має дана речовина значення у житті людини.

 

  1. Всі ми дуже любимо напій Coca-Cola, до його складу входить ортофосфатна кислота яка має формулу Н3РО4 обчисліть її молекулярну масу

 

 

  1. Речовина яка складається з 12 атомів С, 22 атомів Н та 11 атомів оксисену називається сахароза, або просто цукор, написати її формулу та обчислити молекулярну масу.

 

  1. Обчисліть молекулярну масу кальцій ортофосфату Ca3(PO4)2, який широко використовується в сільському господарстві як фосфатне добриво.

 

  1. Знайти молекулярну масу сульфотної кислоти її молекула складається з 2 атомів Н, 1 атома S та 4 атомів О.

 

  1. Мідний купорос використовують в садівництві для боротьби зі шкідниками він має формулу CuSO4*5H2O, обчисліть його молекулярну масу

VI.   Підведення підсумків

 1. Яку фізичну величину ми вивчили  на уроку?

2. Яка величина називається відносною молекулярною масою?

Оцінювання

1. Найцікавішим на цьому уроці для мене було...

2. Ми набули навичок...         

Домашне завдання параграф 15 завдання 111, 112

 

 

docx
Пов’язані теми
Хімія, Розробки уроків
Додано
6 березня 2020
Переглядів
1277
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку