Урок:Відносна молекулярна маса , її обчислення за хімічною формулою .

Про матеріал
Учень називає хімічні елементи за сучасною науковою українською номенклатурою, записує їхні символи, наводить приклади простих і складних речовин,пояснює зміст хімічних формул.
Перегляд файлу

Тема: Відносна молекулярна маса , її обчислення за хімічною формулою .

Мета:

А) формувати ключові і предметні компетенції:

1 - спілкування державною  мовою - використовувати в мовленні хімічні терміни, поняття, символи, сучасну українську наукову термінологію і номенклатуру;

3 - математична компетентність - застосовувати математичні методи для розв‘язування завдань хімічного характеру, використовувати логічне мислення;

4- основні компетентності у природничих науках і технологіях - усвідомлювати значення природничих наук для пізнання матеріального світу;

5 - інформаційно-цифрова компетентність - використовувати сучасні пристрої для добору хімічної інформації, її оброблення, збереження і передавання;

6-уміння вчитися впродовж життя - організовувати самоосвіту з хімії: визначати мету, планувати, добирати необхідні засоби.

Б) реалізувати наскрізні лінії: «Здоров’я і безпека»,  «Підприємливість і фінансова грамотність».

Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності:

знаннєвий компонент: учень називає хімічні елементи за сучасною науковою українською номенклатурою, записує їхні символи, наводить приклади простих і складних речовин, пояснює зміст хімічних формул;

діяльнісний компонент: розрізняє прості й складні речовини, описує якісний і кількісний склад речовин за хімічними формулами, використовує Періодичну систему як довідкову для визначення відносної атомної маси елементів, складає формули бінарних сполук за валентністю елементів, обчислює відносну молекулярну масу речовини за її формулою;

ціннісний компонент: усвідомлює необхідність збереження власного здоров’я і довкілля при використанні хімічних речовин.

Тип уроку: комбінований.

Форми організації освітнього процесу: фронтальна, групова, індивідуальна.

Методи навчання: словесні, інтерактивні.

Обладнання: таблиця «Періодична систем хімічних елементів Д.І. Менделєєва», презентація, cмартфони, ноутбуки.

 

Хід уроку

А) Організаційний момент.

Б) Актуалізація опорних знань

1) Інтерактивна вправа  «Хімічні елементи (знайди пару)»

Виконайте завдання за посиланням  https://wordwall.net/play/25090/320/844

    2) Робота в групах.

         а) Знайдіть відносну атомну масу елементів № 5,7, 12.

         б) Який з елементів Сульфур чи Нітроген має більшу відносну атомну масу?

         в) У скільки разів відносна атомна маса Сульфуру більша за відносну атомну масу Гелію?

         г) Розмістіть елементи Кальцій, Фосфор, Купрум по мірі зростання відносної  атомної маси.

  3) Хімічний диктант. Записати у два стовпчики формули простих і складних

      речовин.

      H2SO4, H2, CO2, N2O3,  NaNO3, O2, Cl2, CuS, O3, N2.

  4) Випишіть із поданого переліку оксиди. Запишіть в один стовпчик оксиди із постійною валентністю, а в другий із змінною.

СаО, O2, H2SO4, N2O3, Al2O3, NaOH, CO2, SO3, Ca(OH)2, O3, ZnO.

 

В) Мотивація навчальної діяльності

     Ми з вами вчили, що оперувати на практиці справжніми масами атомів не можливо тому, що ці маси надзвичайно малі.

Проблемне запитання. Якщо молекули значно більші за масою, то чи доцільно користуватися на практиці масою молекул?

 

Г) Вивчення нового матеріалу

1) Пояснення вчителя

     Ar –відносна атомна маса – це число, яку показує у скільки разів маса атома більша за 1/12 маси атома Карбону.

     Мr-відносна молекулярна маса це число, яку показує у скільки разів маса молекули більша за 1/12 маси атома Карбону.

 

Мr(молекули)

     

=

 

m(молекули)

1/12 ma(C)

Відносна молекулярна маса дорівнює сумі відносних атомних мас усіх хімічних елементів, що входять до складу молекули. При визначені відносної молекулярної маси речовин слід ураховувати кількість атомів кожного елемента к молекулі.

 

2)Інтерактивна гра «Випадкове колесо» Відносна молекулярна маса. https://wordwall.net/ru/resource/38204757/%D0%B2%D1%96%D0%B4%D0%BD%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%8F%D1%80%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%B0

 

Колективна робота.

Визначити відносну молекулярну масу сполук.

Mr(H2SO4) =2Ar(H) + Ar(S) + 4Ar(O) = 2 ∙ 1 + 32 + 4 ∙ 16  = 98

Mr Ca(OH)2= Ar(Ca) + 2Ar(O) +2Ar(H) = 40+2 ∙ 16 + 2 ∙ 1 =74

 

Робота в групах

Кожна група по черзі виписує по 2 формули з переліку  CuO, MgF2,H2CO3, Al2O3, Сl2O5,CaCO3, CO2, NaOH і обчислює відносну молекулярну масу.

 

Д) Осмислення вивченого

 

1) Гра «Знайди помилку»

Mr Ba(OH)2= Ar(Ba) + Ar(O) +2Ar(H) =

Mr Fe2(SO4)3 = 2Ar(Fe) + Ar(S) + 4Ar(O) =

Mr(H3PO4) = 3Ar(H) +Ar(P) +4Ar(O) =

Mr(NH4OH) = Ar(N) + 4Ar(H) + Ar(O) =

 

2) Самостійна робота . Заповніть пропуски в таблиці.

Формула речовина

Назва речовини

Відносна молекулярна маса

Проста чи складна речовина

 

вода

 

 

СО2

 

 

 

 

 

2

проста

 

кисень

 

 

СО

 

 

 

 

  3) Творче завдання.

Задача. Речовина складається із 2 атомів Гідрогену, 1 атома Сульфуру та декількох атомів Оксигену. Відносна молекулярна маса речовини 98. Знайдіть формулу речовини.

 

Дано: Ar(H) = 1         Ar(S) = 32      Ar(O) = 16

Мr(H2SOx) = 98 Mr(H2SOx) = 2Ar(H) + 2Ar(S) + x∙Ar(O)

_________________ 98 = 2∙1 + 32  + x∙16

H2SOx - ? 98 = 34 + x∙16

 98-34  = 16∙x

 64 =16∙x

   x = 64 : 16

                                        х = 4

Відповідь : H2SO4

 

Е) Домашнє завдання  

  1.       Опрацювати § 15
  2.       Виконати інтерактивну вправу «Відносна молекулярна маса» за посиланням  https://learningapps.org/14773544

                                       

 

1

 

docx
Пов’язані теми
Хімія, 8 клас, Розробки уроків
Додано
16 жовтня 2023
Переглядів
595
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку