Мета: Допомогти учням вдосконалювати читання, усне мовлення та письмо; розвивати навички усного мовлення; виховувати в учнів свідоме ставлення до навчання.
Обладнання: Підручник, тематичні малюнки
3 клас
Тема «Відпочинок та дозвілля. Школа.»
Підтема : шкільні предмети. Мій улюблений предмет
Мета: Допомогти учням вдосконалювати читання, усне мовлення та письмо; розвивати навички усного мовлення; виховувати в учнів свідоме ставлення до навчання.
Обладнання: Підручник, тематичні малюнки
Хід уроку
Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
1. Організація класу до уроку
2. T: Good morning, children!
P: Good morning, Good morning,
Good morning to you.
Good morning, Good morning,
We are very glad to see you.
T: Sit down! I am very glad to see you, too.
2 Вступна бесіда з учнями
Who is on duty today? Who is absent today? Do you like to watch cartoons? Do you like to read books? В режимі T – P1 – P2…
2 Оголошення теми і мети уроку
T: In this lesson you’ll study to describe your favourite heroes of cartoons and introduce with the words named “antonyms”.
2 Фонетична зарядка
T: Repeat after me: old – young, thin – fat, beautiful – ugly, tall – short, good – bad,
strong – weak в режимі T – Cl; P1, P2… - Cl.
ІІ. Основна частина уроку
1. Перевірка домашнього завдання
1. Впр. 2, с. 89. 2. граматичний матеріал “Present Continuous”
2. запис визначення “antonyms” в зошити.
T: Children, look at the blackboard and rewrite the rule into your copy – books
3. Впр. 1, с. 91 (записати переклад слів)
T: In this exercise you see the pair of words which named “antonyms”. Your task was “Translate these pairs into Ukrainian and write the translation into your copy – books”.
4. Фізкультхвилинка
3.Впр. 4, с. 89 – 90.
T: Look at the pictures and answer my questions.
Picture 1: What is Mary doing?
Picture 2: What is Alice doing?
Picture 3: What is Ariel doing?
Picture 4: What is Winnie – the – Pooh doing?
Picture 5: What is Mickey Mouse doing?
Picture 6: What are Tom and Jerry doing?
Picture 7: What is Cinderella doing?
4.Гра “Am I right?”(погодьтеся з моїм твердженням: “I agree” , “I don’t agree”)
T: Mary is fat. Alice is young. Winnie – the – Pooh is thin. Ariel is fat. Ursula is ugly. Triton is strong. Mickey Mouse is big. Cinderella is beautiful.
5 Впр. 4, с. 93 (письмово)
T: Complete the sentences using the words from the table
ІІІ. Заключна частина уроку
1 Підсумок уроку
T: What did we do today? What was the most difficult for you? What was the most interesting for you?
2 Домашнє завдання
Впр. 7, с. 93 (вивчити вірш)