Письмове додавання і віднімання двоцифрових чисел. Розв’язування рівнянь. Задачі на знаходження третього доданка
Мета: узагальнити знання про властивості дій додавання і віднімання; формувати вміння розв’язувати рівняння, задачі на знаходження третього доданка; розвивати логічне мислення, математичне мовлення; виховувати наполегливість.
Хід уроку
І.Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань (див. додаток на с. 12)
III. Повідомлення теми уроку
— Сьогодні на уроці ми узагальнимо ваші знання про властивості дій додавання і віднімання, продовжимо роботу над розв’язуванням рівнянь і задач.
IV. Робота над темою уроку
1. Обчислення прикладів з коментуванням (с. 14, завдання 80)
36 + 43 = (30 + 40) + (6 + 3) = 79
59 – 33 = (50 – 30) + (9 – 3) = 26
48 + 34 = (40 + 30) + (8 + 4) = 70 + 12 = 82
75 – 18 = (60 – 10) + (15 – 8) = 50 + 7 = 57
2. Розв’язування рівнянь (с. 14, завдання 82)
— Розв’яжіть рівняння з перевіркою.
х + 15 = 74
32 + х = 80
— Як знайшли невідомий доданок?
— Поясніть, який невідомий компонент будемо шукати у рівняннях:
63 – х = 24
х – 8 = 21
— Як знайти невідомий від’ємник?
— Як знайти невідоме зменшуване?
3. Самостійне складання і розв’язування рівнянь (с. 14, завдання 83)
Самоперевірка (запис на дошці).
Фізкультхвилинка
V. Розвиток математичних знань
1. Складання задачі за малюнком (с. 14, завдання 81)
— Розгляньте малюнок.
— Складіть задачу про збирання марок і розв’яжіть її.
— Як називають людину, яка колекціонує марки? (Філателіст)
Аналіз задачі
— Про що запитується в задачі? (Скільки було марок із зображенням
мостів?)
— Чи можна про це дізнатися одразу? (Ні)
— Що треба знати, щоб дізнатися про кількість марок із зображенням
мостів? (Скільки всього марок із зображенням рослин і тварин.)
— Про що тепер можемо дізнатися? (Скільки марок із зображенням
мостів.)
— Яку дію треба виконати? (Дію віднімання)
— Чому? (Щоб знайти невідомий доданок, слід від суми відняти відомі доданки.)
— Складемо план розв’язування задачі.
1) Скільки всього марок із зображенням рослин і тварин?
2) Скільки марок із зображенням мостів?
— Розв’яжіть задачу.
Розв’язання
1) 25 + 30 = 55 (м.) — з рослинами і тваринами
2) 100 – 55 =45 (м.)
Відповідь: 45 марок із зображенням мостів.
— Складемо вираз.
100 – (25 + 30) = 45 (м.)
2. творча робота над задачею. складання оберненої задачі
— Складіть обернену задачу, відповіддю якої буде число 25.
Марок із зображенням рослин — ?
Марок із зображенням тварин — 30
Марок із зображенням мостів — 45
Учні можуть скористатися схемою-опорою під час самостійного розв’язування задачі.
–(+) =
3. Робота над задачею (с. 15, завдання 85)
Статуя — скульптура (зображення людини чи тварини).
1) Аналіз задачі за запитаннями вчителя. Складання короткої умови до задачі.
Олово — 2 кг
Цинк — 5 кг
Мідь — ?
2) Самостійне розв’язування задачі.
Сильніші учні розв’язують задачу виразом.
45 – (5 + 2) = 38 (кг)
Учні достатнього і середнього рівня — по діях. Слабким учням роздати картки-підказки.
План
1) Скільки разом використали олова і цинка?
+ =
2) Скільки використали міді?
– =
Перевірка виконаних робіт.
4. Усні обчислення (с. 15, завдання 84)
— Розгляньте малюнок і дайте відповіді на запитання.
1) 40 + 2 • 3 = 46 (л) — бак і два чайники.
35 + 3 = 38 (л) — чайник і бідон.
2) 40 – 3 • 3 = 31 (л) — різниця між баком і трьома чайниками.
3) 3 – 2 = 1 (л) — різниця між чайником і глечиком.
5. Завдання з логічним навантаженням (с. 15, завдання 86)
VI. Підсумок уроку
— Що повторили на уроці?
— Які теоретичні знання допомогли вам виконати всі завдання?
— Прокоментуйте розв’язання рівняння: х – 15 = 25.
VII. Домашнє завдання
С. 15, завдання 87; 88.