Конспект уроку допоможе вчителю учити учнів виразно читати поетичні твори Т.Г.Шевченка;формувати емоційно-оцінне ставлення до змісту прочитаних віршів;навчити бачити красу рідної країни;розвивати образне мислення,збагачувати лексичний запас учнів.
УРОК- ВІКТОРИНА літературного читання в 4 класі
«КРАСА УКРАЇНСЬКОЇ ПРИРОДИ У ТВОРАХ Т.ШЕВЧЕНКА»
на тему «Т.Шевченко «Вітер з гаєм розмовляє»,»Вітер віє-повіває..»,»Реве та стогне Дніпр широкий»
вчителя- методиста Пісківської ЗОШ І-ІІІ ст.
Мордовцевої Тетяни Володимирівни
МЕТА : 1. Ознайомити учнів з поезією Т. Шевченка «Вітер з гаєм розмовляє»,»Вітер віє-повіває»,»Реве та стогне Дніпр широкий» .
2. Продовжити ознайомлення учнів з красою, неповторністю, чарівністю Шевченкового слова, значенням творчості Т. Шевченка для українського народу.
3 Формувати емоційно-оцінне ставлення до змісту прочитаних віршів;навчити бачити красу рідної країни.
4. Вчити учнів виразно читати і декламувати поезії Т. Шевченка.
5. Показати, як вшановують його пам’ ять, викликати бажання глибше пізнати його творчість.
6. Розвивати пам’ ять , образне мислення, читацькі інтереси,зв’я зне мовлення школярів;збагачувати лексичний запас.
7. Виховувати в учнів любов і шану до українського поета, інтерес до його творів, розуміти їх зміст, бажання їх розповідати.
ОБЛАДНАННЯ : макет « Шевченківської світлиці», портрет Т.Г.Шевченка, виставка дитячих малюнків до творів Т.Г.Шевченка, таблиці.
ХІД УРОКУ
І.ОРГМОМЕНТ
Учитель: Ми зібрались дружно в класі,
Щоб славного поета вшанувати,
Щоб знання міцні показати,
Адже «Кобзар»ми любимо читати,
В кожне Шевченкове слово вслухатись.
Шановні діти ! Ми сьогодні будемо господарями затишної « Шевченковської світлиці».На уроці ми продовжимо знайомитись з творчістю Т.Г.Шевченка. Поезія великого Кобзаря стала нетлінною частиною духовного буття українського народу. Т.Г.Шевченко для нас-це не тільки те,що вивчають, а й те,чим живуть,з чого черпають сили й надії. Тож подаруємо один одному приємні хвилини спілкування.
/ Біля Шевченковької світлиці, портрета Т. Г. Шевченка ставиться на столик запалена свічка. Заходить дівчинка, одягнена в селянський одяг, до неї підходить хлопчик/
ХЛОПЧИК: Матусю, а чому так багато зірок на небі ?
МАТИ : : Це коли людина на світ приходить, Бог свічку запалює, і горить та свічка, поки людина не помре. А як помре, свічка гасне, зірочка падає.
Бачив ?
ХЛОПЧИК : Бачив, матусю, бачив. Матусечко , а чому одні зірочки ясні, великі, а інші ледь видно?
МАТИ : Бо коли людина зла, заздрісна, скупа, її свічка ледь- ледь тліє... А коли добра, любить людей, ясно, і світло це далеко видно.
ХЛОПЧИК :Матусю, я буду добрим. Я хочу, щоб моя свічечка світила найясніше.
МАТИ : Старайся, мій хлопчику.
ІІ. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ
-ПРОЧИТАЙТЕ ПРИСЛІВ’ Я: ШЕВЧЕНКО ТАРАС – НАЧЕ СОНЦЕ ДЛЯ НАС.
В абетці з історії роду українського ШЕВЧЕНКО ТАРАС – великий Кобзар України, поет, художник, письменник зі світовим ім’ ям. Поетичний символ української держави.
У старій хатині кріпака колись, в тихий день весняний ,хлопчик народивсь.
Благославенна та година, як народила мати сина
І назвали його Тарасом.
І це слово обезсмертив наш геній- поет і художник Тарас Григорович Шевченко!
РОЗЧИТУВАННЯ
1.ВПРАВИ ДЛЯ РОЗВИТКУ АРТИКУЛЯЦІЇ ДИХАННЯ
-Повний вдих і видих носом.
-Проговорити голосні звуки без голосу.
-Міцно стулити рота. Язиком торкатися то лівої,то правої щоки.
-3-
-Голосно поцокати язиком.
2.РОБОТА НАД ЧИСТОМОВКОЮ
Ат-ат-ат-на столі фотоапарат.
От-от-от-поворот зробив пілот.
Ут-ут-ут-пілот розкрив парашут.
Ит-ит-ит- слід купити зошит.
Ет-ет-ет-художник малював портрет.
Атом,екран,іволга,оболонка,овал,опеньок,отвір.
5.Прочитайте запис :
ШЕВЧЕНКО ТИЖИ ДЕБУ КИПО АН МЛІЗЕ ТЬЖИМУТИ ДИЛЮ.
/ Шевченко жити буде, поки на землі житимуть люди/
/ Прочитайте повільно і спокійно, швидко і весело, одними губами і скоромовкою/
ПЕРШЕ ПИТАННЯ ВІКТОРИНИ « ЖИТТЯ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА»/виступ учнів/
ДРУГЕ ПИТАННЯ ВІКТОРИНИ « ТВОРИ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА»
ТЕСТ
а/ в Моринцях б/ в Кирилівці в/ в Черкасах / А/
а/ мачуху б/ діда в/ Тараса /В/
-4-
а/ ярмаркувати б/ чумакувати в/ козакувати /Б/
а/ Гуляйполе б/ Херсон в/ Черкаси /А/
а/ ліс б/ степ в/ ярмарок /Б/
а/ чумаків Б/ козаків в/ гайдамаків /В/
ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ УЧНІВ ПО ТВОРУ Т.ШЕВЧЕНКА «ПРО СЕБЕ»
БЕСІДА З ЕЛЕМЕНТАМИ ВИБІРКОВОГО ЧИТАННЯ « ПОШУКОВЦІ»
-Знайдіть у творі опис батьківської хати. Які слова вживає для цього автор?
-Перечитайте опис природи.З якими садами порівнює Тарас свій сад біля хати?
-Що свідчить про те, що маленький Тарас був доволі допитливою дитиною?
- Як заблукав хлопчик? Хто привіз його додому?
-Як чумаки ставилися до хлопчика? Що свідчить про їхню добру вдачу,щире серце?
- Яку картину побачив Тарас, коли він заглянув через перелаз? Хто першим підбіг до нього? Розкажіть про це близько до тексту.
-Якою ви уявляєте сестру Тараса Катерину? Які риси її характеру ви можете назвати?
ХАРАКТЕРИСТИКА ГОЛОВНОГО ГЕРОЯ ТВОРУ
-Про що хлопчик розмірковував перед сном?Як це його характеризує?
-Знайдіть в тексті опис зовнішності Тараса. Що ви можете сказати про вдачу хлопчика? Як він ставився до сестри Катерини?
-Що думав про батька та брата Микиту?
ІНТЕРАКТИВНА ВПРАВА « МАЛЕ ГРУПОВЕ ВІДТВОРЕННЯ»
- Об’єднайтесь у групи. Пропоную вам відтворити один з епізодів:
-зустріч та спілкування малого Тараса з чумаками або повернення додому;
-зустріч з родиною.
Оберіть виконавців ролей і підготуйте відтворення уривків.
ІІІ.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
ВЧИТЕЛЬ : Шевченкове слово – чарівне і неповторне. У Тарасове слово треба вчитатися, щоб зрозуміти його красу і мудрість. Цю мудрість і красу сьогодні ми відкриємо на уроці.
ІУ. ОСНОВНА ЧАСТИНА. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
ТРЕТЄ ПИТАННЯ ВІКТОРИНИ « ПОЕЗІЯ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА»
Учитель : Діти,ви знаєте вірші Тараса Шевченка.Бо він в своїх віршах благословляє вас і закликає:
Любіть її, свою Україну любіть,
-5-
В останню тяжку хвилину за неї Господа моліть !
ДЕКЛАМАЦІЯ ВІРШІВ Т. ШЕВЧЕНКА КОМАНДОЮ « УКРАЇНОЧКА»
Тихесенько вітер віє, степи, лани мріють,
Між ярами, над ставами верби зеленіють.
Сади рясні похилились, тополі по волі
Стоять собі, моі сторожа, розмовляють з полем.
Поговорим тихесенько в неволі з тобою.
Розкажи, як за горою сонечко сідає,
Як у Дніпра веселочка воду позичає.
Як широка сокорина віти розпустила..
А над самою водою верба похилилась.
Пташечка тихне, поле німіє.
Радіють люди, що одпочинуть, а я дивлюся... і серцем лину
В темний садочок на Україну.
Лину я, лину, думу гадаю, і ніби серце одпочиває.
Чорніє поле і гай, і гори, на синє небо виходять зорі.
Закувала зозуленька, на дубі сидячи.
Защебетав соловейко – пішла луна гаєм.
Червоніє за горою , плугатар співає.
Над водою гне вербою червону калину.
На калині одиноке листячко гойдає,_
-6-
А де ж дівся соловейко?
Не питай, не знає.
6. І на полі жайворонок, соловейко в гаї
Землю, убрану весною, вранці зустрічають..
І барвінком, і рутою, і рястом квітчає
Весна землю, мов дівчину в зеленому гаї.
Плугатарі з плугами йдуть, співають ідучи дівчата,
А матері вечерять ждуть.
Сім’ я вечеря коло хати, вечірня зіронька встає.
Дочка вечерять подає, а мати хоче научати,
Так соловейко не дає.
Поклала мати коло хати маленьких діточок своїх,
Сама заснула коло їх.
Затихло все, тільки дівчата та соловейко не затих.
ДЕКЛАМАЦІЯ ВІРШІВ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА КОМАНДОЮ « КОЗАЧАТА «
Як малого повивала, з малим розмовляла.
Свою Україну любіть, любіть її, во врем я люте,
В останню тяжку минуту за неї Господа моліть.
Ніби засміялась дівчина – дитина.
Любо – любо стало, пташечка зраділа і защебетала.
Пливе човен по Дунаю один за водою..
І верби, і тополі , і вітряки на полі.
Червоніє, круглолиций, горить, а не сяє.
1.ЕТАП ДОТЕКСТОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ТА ПІДГОТОВКИ УЧНІВ ДО СПРИЙМАННЯ ТЕКСТУ
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ФОНОВИХ ЗНАНЬ
-Діти,заплющте оченята і послухайте пісню «Дивлюсь я на небо…»
-Що ви уявляєте?Які почуття у вас викликає пісня?
ЕТАП ПЕРВИННОГО СПРИЙМАННЯ ЗМІСТУ ТЕКСТУ УЧНЯМИ
СЛУХАННЯ В ЗАПИСУ ПІСНІ Т.ШЕВЧЕНКА «РЕВЕ ТА СТОГНЕ ДНІПР ШИРОКИЙ»
-Бесіда:»Де ми побували? Чи сподобалося вам почуте? Що саме?»
Як ви розумієте вислів»Ще треті півні не співали? Хто такі сичі?
-7-
ЕТАП ПОГЛИБЛЕНОГО СМИСЛОВОГО Й СТРУКТУРНОГО АНАЛІЗУ ТЕКСТУ ВІРША «РЕВЕ ТА СТОГНЕ ДНІПР ШИРОКИЙ»
ЧИТАННЯ ТЕКСТУ ВЧИТЕЛЕМ
САМОСТІЙНЕ ЧИТАННЯ УЧНЯМИ
-Поділіть пісню на декілька уявних картин.
-Що показав поет у першій картині?/Відтворив силу бурі на Дніпрі,завивання вітру,нагинання дерев до землі./
-Що ви зобразили б у другій картині?/Захмарене небо,місяць,що виглядає із-за хмари./
-Яка третя картина?
/Спокійна,адже автор показав,що природа вгомонилася,усе стихло./
ВПРАВА « ПОДИВИСЬ І ПОРІВНЯЙ!»
-Розгляньте картину А.Куїнджі «Місячна ніч на Дніпрі». Що спільного має цей пейзаж із піснею?
-А чим відрізняється? Які почуття передає нам художник? А поет?
СЛУХАННЯ ВІРША ТАРАСА ШЕВЧЕНКА « ВІТЕР ВІЄ-ПОВІВАЄ»/с.84,читання вчителем/
-Чи сподобався вам вірш?
-Який настрій він у вас викликав?
-Які картини змальовані у вірші?
ГРА « РИБКИ»
Самостійне мовчазне читання вірша учнями.
-У якому темпі,з якою інтонацією та силою голосу будете читати вірш?
-Які слова виділите голосом при читанні?
ВИРАЗНЕ ЧИТАННЯ ВІРША УЧНЯМИ.
АНАЛІЗ ЗМІСТУ ВІРША З ЕЛЕМЕНТАМИ ВИБІРКОВОГО ЧИТАННЯ
ЦІКАВО ЗНАТИ!
-Хто такі кобзарі?
Колись у сиву давнину ходили по Україні старі люди/часто вони були сліпі/,співали про тяжке життя,про героїчні подвиги козаків.Співаючи, вони грали на музичному інструменті-кобзі/бандурі/.Назва інструмента і дала назву музикантам-кобзарі.
-Шевченко не грав на кобзі,не співав пісень на дорогах України. Але коли читаєш його твори,то ніби чуєш ніжну,сумну пісню про тяжке життя народу.
- Свою першу збірку він назвав « Кобзар». Входило до неї тоді 8 поезій.
-8-
СЛУХАННЯ ПІСНІ ТА ВІРШ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА « ВІТЕР З ГАЄМ РОЗМОВЛЯЄ»/ аудіозапис/.
РОБОТА В ПАРАХ
/Читання вірша учнями в парах/.
ВИРАЗНЕ ЧИТАННЯ ВІРША УЧНЯМИ
АНАЛІЗ ЗМІСТУ ВІРША З ЕЛЕМЕНТАМИ ВИБІРКОВОГО ЧИТАННЯ
-Що поет описує у вірші?
- Де плив човен?
- Чому його ніхто не спиняє?
-Куди поплив човен?
-Що з ним сталося?
- Як поет передав картини тиші і неспокою у природі?
ВПРАВА « ГРОНУВАННЯ»
ВІТЕР
ЧОВЕН ОСОКА ДУНАЙ
/Плине Дунай,над ним дме вітер і підганяє човен по хвилях./
ГРА « ДОПОВНІТЬ РЕЧЕННЯ»
ЧЕТВЕРТЕ ПИТАННЯ ВІКТОРИНИ « ПОЕЗІЯ МАЛЮКІВ»
Тут річка рідна плеще, багато рідних маю.
В селі найкращі друзі, моя рідненька хата.
Гуляю в чистім лузі, кохаю маму й тата.
Як раненько йду до школи своїм любимим, рідненьким селом.
І трави, і квіти пахучі, пташині пісні у діброві.
Там річка Айдар розливається
І мрії мої всі збуваються.
Я залишуся тут і тебе не покину.
Тут вишневі сади, солов’їнії співи,
У полях і лісах цвітуть квіти весінні.
-10-
Ростеш і розквітаєш, світанки зустрічаєш!
Краса твоя ніжна мою душу голубе.
Село моє Піски, ти гарне завжди!
Такої мальовничої берізки ніде не знайти!
П’ ЯТЕ ПИТАННЯ ВІКТОРИНИ « ТАРАС ШЕВЧЕНКО- ХУДОЖНИК»
Ми знаємо, що Тарас Шевченко був не тільки поетом, але й художником.
/ Вчитель ілюструє картини, намальовані Т. Шевченко/
КОНКУРС МАЛЮНКІВ ЗА ІЛЮСТРАЦІЯМИ ВІРШІВ Т. ШЕВЧЕНКА
У цім будинку гарнім, новім живе уся моя сім’ я.
Тепер в нас не працюють діти, у школу ходять геть усі.
І ми радієм Україні, що розквіта в своїй красі.
РОБОТА В ЗОШИТАХ
V ПІДСУМОК УРОКУ
КОНКУРС « БЛІЦ- ТУРНІР»
РЕФЛЕКСІЯ- ДІАЛОГ
-11-
Вчитель : Ми вчимося у Тараса Шевченка любити рідну землю, рідний народ, рідну українську мову, своїх батьків. Тому пам ‘ятайте його слова :
Учітеся, брати мої,
Думайте, читайте,
І чужого научайтесь,
Й свого не цурайтесь.
Вчитель- методист Пісківської ЗОШ 1-111 ст. Мордовцева Тетяна Володимирівна
Луганська обл. Новопсковський р-н с. Піски вул. Центральна, 43