Урок. "А дружити треба вміти" (за матеріалами творів В. О. Сухомлинського)

Про матеріал

Матеріал містить розробку уроку читання для 4 класу за творами В. О. Сухомлинського "Як Павлик списав у Зіни задачу" та "Найкраща лінійка". Передбачає фронтальну, групову та індивідуальну роботу учнів. Попередня підготовка до уроку - творча група учнів готує презентацію про життєвий та творчий шлях Василя Сухомлинського.

Перегляд файлу

Тема уроку: А дружити треба вміти!

Матеріал: В. Сухомлинський «Як Павлик списав у Зіни задачу», «Найкраща лінійка»

Мета уроку: Вдосконалення навичок повноцінного читання, вміння усвідомлювати та самостійно визначати тему та головну думку твору, обґрунтовувати вчинки героїв та їх мотиви, висловлювати до них своє ставлення; розвивати критичне мислення,  зв’язне мовлення та творчі здібності учнів; виховувати чесність, доброзичливість, взаємоповагу, віру в себе.

Тип уроку: інтерактивний урок

Обладнання: портрет В. О. Сухомлинського, відеопрезентація, картки з завданнями для роботи в групах, складові таблиці, карточки-сердечка для індивідуальної роботи, аудіо- та відеоматеріали

 

Хід уроку

 

  1. Організація класу
  2. Розчитування

а). Робота за складовими таблицями

 

 

а

о

у

и

і

е

д

да

до

ду

ди

ді

де

др

дра

дро

дру

дри

дрі

дре

дрн

дрна

дрно

дрну

дрни

дрні

дрне

дрнж

дрнжа

дрнжо

дрнжу

дрнжи

дрнжі

дрнже

дрнжб

дрнжба

дрнжбо

дрнжбу

дрнжби

дрнжбі

дрнжбе

 

 

 

        б). Робота над скоромовкою

 

Павло і Пилипко

Поливали липки.

Виросли липки

У Павла і Пилипка.

 

  1. Актуалізація знань учнів. Перевірка домашнього завдання

 

а).«Вилучи зайве»

 

Акласдрукласжиклас тикластркласебакласвмікласти

 

  • Поясніть, як ви розумієте цей вислів.
  • Як ви думаєте, чому саме цю фразу я вибрала для нашого уроку?

 

        в). Фронтальна бесіда

       - Які твори про дружбу ви готували дома?

       - Хто їх автор?

 

        б). Вправа «Гронування» (Робота в групах)

 

  • Доберіть якнайбільше іменників до слова дружба

 

 

Справедливість         Повага           Відданість             Вміння знайти компроміс             Небайдужість

 

 

дружба

       

 

 Правдивість         Безкорисливість        Чуйність                Чесність                  Взаємопідтримка

 

 

 

в). Перевірка домашнього завдання

 

- Прочитайте фрагменти з творів, в яких стосунки між людьми відповідають переліченим рисам.

- Чи в усіх творах змальовано справжню дружбу і справжніх друзів?

- Як ви можете охарактеризувати Славка – героя вірша «Словник Славка»?

- Чи хотілося б вам мати такого друга,як Славко? Чому?

- Які слова слід вживати, щоб спілкування приносило задоволення?

- Чого вчать нас вірші Анатолія Костецького?

 

  1. Оголошення теми, мети уроку
  • Сьогодні ми з вами продовжимо розмову про дружбу і справжніх друзів. А допоможуть нам твори відомого вам автора – Василя Олександровича Сухомлинського.
  • Що ви знаєте про цю людину?
  • Які твори письменника ви вже читали?

 

  1. Презентація роботи творчої групи учнів – інформація про В. О. Сухомлинського

 

  1. Опрацювання оповідання «Як Павлик списав у Зіни задачу»

а) Постановка проблемного завдання:

-  Як ви думаєте, з якою інтонацією слід читати заголовок оповідання? Чому? (Передбачення)

- Чому могла трапитися така ситуація?

б). Словникова робота (слайди на екрані) 

Похнюпити голову

в) Читання оповідання вчителем

Завдання перед читанням:

  • Послухайте оповідання і скажіть, чи можна сказати, що воно про справжню

 дружбу?

г) Робота в групах

Завдання для груп:

1 група

Прочитати оповідання в особах.

2 група

Прочитати оповідання і дати відповіді на запитання.

3 група

Прочитати оповідання і скласти характеристику головних героїв – Павлика і Зіни – за допомогою опорної схеми

4 група

Прочитати оповідання. Висловити своє ставлення до вчинків головних героїв. Сформулювати головну думку твору.

5 група

Прочитати оповідання. Пофантазувати, як на вашу думку склалися подальші відносини між Павликом і Зіною.

д). Підведення підсумку. Формулювання головної думки оповідання.

 

  1. Фізкультхвилинка
  2. Робота над оповіданням «Найкраща лінійка»

а). Словникова робота (слайд на екрані)

Кострубата

б) Самостійне читання твору мовчки

Завдання перед читанням:

  • Про кого це оповідання?
  • Подумайте, чи можна назвати його героїв справжніми друзями?

в). Читання «Передай естафету»

  • Як змінюється настрій у хлопців? Чому це відбувається?

г). Аналіз змісту з елементами вибіркового читання

- Які уроки згадує автор у творі? Що учні робили на кожному з них?

- Який настрій мали хлопці на уроці рідної мови?

- Прочитайте, які лінійки вийшли у хлопців.

- Як змінився їх настрій?

д). Розвиток зв’язного мовлення

- Продовжте це оповідання кількома реченнями. (Наприклад, про те, як хлопці допомогли один одному підвищити свої оцінки з того предмета, який викликав у них певні труднощі).

е). Різновиди читання

  • «Чи є в тексті таке речення?»

У Миколи найкраща оцінка, а в Романа – одиниця. (-)

Написала вчителька: «Треба краще працювати». (+)

У Романа лінійка дуже гарна. Йому ставлю найвищу оцінку.(-)

  • «Розвідники»

- Скільки разів в тексті зустрічається слово Роман? (9)

є). Робота над виразом (с. 114)

- Прочитайте фразу на с. 114. Як, на вашу думку, вона підсумовує зміст прочитаного оповідання?

 

  1. Інтерактивна вправа «Діаграма Вена»

(На дошці – два кола, які ніби частково накладаються одне на одне так, що усередині утворюється вільний простір).

  • Що спільного в прочитаних творах, а чим вони відрізняються?

 

  1. Підсумок уроку
  2. Домашнє завдання

Читати і переказувати оповідання на с. 112-114

 

 

 

  1. Рефлексія «Подаруй сердечко другові»
  • Ви вже четвертий рік навчаєтесь в школі. За цей час ви встигли подружитися,

 знайти кращих друзів. Я впевнена, що серед однокласників є ті, кому б ви хотіли сказати приємні слова. А, можливо, є ті, перед ким за щось треба вибачитись, а ви не знаєте, як це зробити? Зараз ви матимете таку нагоду. У вас на партах лежать паперові сердечка. Напишіть на них важливі слова 

своїм друзям і подаруйте.

(Звучить мелодія про дружбу. Діти пишуть листівки і дарують їх один одному).

 

 

 

 

docx
До підручника
Літературне читання 4 клас (Чумарна М. І.)
Додано
9 липня 2018
Переглядів
1994
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку