Урок-вікторина проводиться в останній або передостанній урок за календарним планом, коли всі твори вивчено, написано тематичні контрольні роботи. Такий урок проводиться з метою виявлення рівня знань засвоєного матеріалу учнями з курсу української літератури за 6 клас.
Клас: 6-А,6-Б,6-В
Тема: «Як добре ти вивчив літературу»
Мета: підсумувати вивчене учнями протягом 6 класу, навчити дітей грати в команді, уміти вчасно реагувати на прочитане завдання, дотримуватися хронометражу часу, виховувати любов до читання, почуття поваги до членів команди.
Обладнання: картки із завданнями, тексти віршів, портрети письменників, секундомір
Тип уроку: вікторина
Хід уроку
І. Організація команд
ІІ. Слово вчителя
Сьогодні, дорогі шестикласники, ми з вами позмагаємося, хто ж краще засвоїв матеріал з української літератури у 6 класі. Для цього ви делегували до своїх команд по 6 учасників. Побачимо, хто ж сьогодні переможе.
А поки я хочу зачитати вам вислови відомих людей про літературу^
Душа народна - ось колиска істинної літератури. - Адам Міцкевич.
А. Писемський: «У літературі існує одне залізне правило: порожня багатослівність частіше викликає жаль, чим стислість і змістовність».
Література повинна вірою і правдою служити народу і стояти на захисті його інтересів і вічних цінностей »- Чарльз Діккенс .
М.Булгаков: «Геніальна література живе вічно».
Кожен письменник, до певної міри, зображує у своїх творах самого себе, часто навіть всупереч своїй волі. - В. Гете
Отже, хочу вам оголосити правила вікторини:
Граємо 5 турів.
Час починати перший тур який має назву «Бліц-опитування!»
Задаю вам 15 запитань. На обговорення кожного є 15 сек. Відповідь пишете на аркуші та здаєте журі по завершенню першого туру. Кожна правильна відповідь – 1 бал
ІІІ. Вікторина
І тур . «Бліц-опитування!»
(Підведення підсумків І туру, оголошення результатів)
ІІ тур. Відтворіть наступні три рядка з віршів. Кожна правильна відповідь 2 бали
Як дитиною, бувало,
Упаду собі на лихо.
(То хоч в серце біль доходив,
Я собі вставала тихо )
Вихваля свого синочка
Мати на всі боки,
(У студії при театрі
Вчиться вже два роки)
(Підведення підсумків ІІ туру, оголошення результатів)
ІІІ тур Вгадай письменника (додаток № 1) Кожна правильна відповідь 3 бали
1. Л.Українка
2. І. Франко
3. В.Винниченко
4.Л.Воронина
(Підведення підсумків ІІІ туру, оголошення результатів)
IV тур Конкурс капітанів. Питання на швидкість. Хто перший дасть відповідь. Правильна відповідь оцінюється в 1 бал
(Підведення підсумків ІV туру, оголошення результатів)
V тур
Скласти паспорт твору. Максимальна кількість балів - 10
Леся Українка – Тиша Морська
В час гарячий полудневий
Виглядаю у вiконце:
Ясне небо, ясне море,
Яснi хмарки, ясне сонце.
Певно, се країна свiтла
Та злотистої блакитi,
Певно, тут не чули зроду,
Що бува негода в свiтi!
Тиша в морi… педве-ледве
Колихає море хвилi;
Не колишуться од вiтру
На човнах вiтрила бiлi.
З тихим плескотом на берег
Рине хвилечка перлиста;
Править хтось малим човенцем,
В’ється стежечка злотиста.
Править хтось малим човенцем,
Стиха весла пiдiймає,
I здається, що з весельця
Щире золото спадає.
Як би я тепер хотiла
У мале човенце сiсти
I далеко на схiд сонця
Золотим шляхом поплисти!
Попливла б я на схiд сонця,
А вiд сходу до заходу,
Тим шляхом, що проложило
Ясне сонце через воду.
Не страшнi для мене вiтри,
Нi пiдводнй камiння, —
Я про них би й не згадала
В краю вiчного промiння.
1890рік
IV. Оголошення результатів
V. Нагородження переможців грамотами
VІ. Підведення підсумків уроку. Учні діляться враженнями
Додаток № 1
4