Технологічна карта уроку "Віруси, віроїди, пріони" для учнів 10 класу за новою програмою. Протягом уроку в учнів формуються поняття про неклітинні форми життя, вони знайомляться з особливостями організації вірусів, віроїдів та пріонівсформувати поняття про неклітинні форми життя, ознайомитись з особливостями організації вірусів, віроїдів та пріонів
Технологічна карта уроку
Тема шкільного курсу: Біологія
Клас: 10
Тема уроку: Віруси, віроїди, пріони. Особливості їх організації та функціонування
Цілі уроку:
Навчальні – сформувати поняття про неклітинні форми життя, ознайомитись з особливостями організації вірусів, віроїдів та пріонів |
Розвивальні – розвивати вміння аналізувати, порівнюючи неклітинні форми життя |
Виховні – валеологічне виховання, усвідомлення важливості збереження здоров’я |
Обладнання уроку: підручник, таблиці : «Будова віруса», «Пріони», презентація
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Компетенції учнів на уроці:
Основні поняття |
Основні знання |
Основні вміння |
Віруси, нуклеїнова кислота, капсид, віріон, віроїд, пріон |
Шляхи проникнення вірусів у клітину; особливості будови внутрішньоклітинних паразитів; представники вірусів, віроїдів, пріонів, та хвороби викликані ними |
Характеризує віруси, віроїди, пріони, дає їх порівняльну характеристику |
Хід уроку
Етап уроку |
Час |
Завдання етапу |
Зміст |
Методи і прийоми |
ФОНД* |
Діяльність |
Діяльність |
Організаційний |
1 хв |
Підготуватися до діяльності на уроці |
|
|
|
Готовність до уроку. Привітання |
Готовність до уроку. привітання |
Актуалізація |
5 хв |
Повторення вивченого матеріалу, виявлення труднощів при підготовці до уроку |
Питання: Які існують царства живої природи? Які особливості прокаріотичних клітин? В чому полягає ускладнення еукаріот, порівняно з прокаріотами? Представники яких царств можуть викликати інфекційні хвороби? Чи існує життя поза клітиною? |
Метод «Прес» |
Ф |
Вчитель задає короткі питання, що потребують стислої відповіді |
Учні відповідають на питання |
Мотивація |
3 хв |
Зацікавлення та включення учнів у активну пізнавальну діяльність |
За образним виразом англійського біолога, лауреата нобелівської премії Пітера Медавара, «це погані новини в упаковці з білка». Саме так він охарактеризував віруси. А вчені до цього часу достеменно не визначилися: вірус – це речовина чи істота. Хто ж вони, ці загадкові віруси?Чи єдині вони такі? |
Проблемне питання |
Ф |
Вчитель формулює проблемне питання, оголошує тему уроку |
Учні записують тему уроку в зошит |
Вивчення нового матеріалу |
25 хв |
Сприйняття і усвідомлення учнями навчальної інформації |
1.Повідомлення про відкриття та історію вивчення вірусів, віроїдів та пріонів
2.Особливості будови та життєвого циклу вірусів
3.Особливості будови віроїдів та пріонів. Інфекційні захворювання |
Випереджувальне завдання для учнів
Лекція з використанням презентації
Робота в групах |
І
Ф
Г |
Вчитель акцентує увагу на прізвищах вчених
Вчитель розповідає особливості будови та життєвого циклу вірусів, їх класифікацію, ілюструючи розповідь слайдами Вчитель розподіляє завдання між трьома групами, при необхідності забезпечує додатковими матеріалами |
Учні, що заздалегідь підготувалися, розповідають як і ким були відкриті віруси, віроїди, пріони Учні складають конспект
Перша група учнів знаходить інформацію про віроїди та спричинені ними хвороби. Друга група знаходить інформацію про пріони та спричинені ними хвороби. Третя група учнів знаходить інформацію про вірусні хвороби та шляхи інфікування. Спікери від кожної групи озвучуют результати своєї роботи |
Закріплення |
7 хв |
Закріплення отриманих знань, виявлення прогалин первинного усвідомлення матеріалу |
Вставити пропущені слова в текст. Віруси - ___________ паразити, здатні вражати __________, _______, _____________. Віруси, що паразитують в клітинах бактерій, називаються _________. Віроїди вражають лише __________, а пріони - ___________. Для вірусів притаманний один з типів нуклеїнових кислот: ______ або _______. До складу віроїдів входить лише ________. У пріонів нуклеїнова кислота ________, вони складаються лише з __________. Прості віруси мають оболонку _________, до складу якої входять __________. У складних вірусів наявна додаткова оболонка - ____________. Неклітинні форми життя здатні розмножуватися лише в ___________. |
Виконання вправи |
Ф |
Вчитель демонструє на слайді текст з пропущеними словами. Після заповнення прогалин, вибірково пропонує озвучити виконану роботу, при необхідності коригує правильність |
Учні переписують текст у зошит, заповнюючи прогалини відповідними словами. |
Підсумки |
2 хв |
Визначення ефективності роботи на уроці |
Відповідь на проблемне запитання |
бесіда |
Ф |
Вчитель пропонує учням спробувати відповісти на проблемне запитання, поставлене на початку уроку |
Декілька учнів висловлюють свою думку |
Домашнє завдання |
2 хв |
|
|
|
|
Вчитель дякує за увагу на уроці, виставляє оцінки, оголошує завдання : прочитати відповідний параграф, скласти пам’ятку «Профілактика вірусних та пріонних захворювань» |
Учні записують домашнє завдання у щоденник, за потреби задають уточнюючі запитання |
*ФОнд - форма організації навчальної діяльності (Ф - фронтальна, І - індивідуальна, П - парна, Г - групова).
Література:
Для вчителя |
Для учнів |
Цикл уроків «Неклітинні форми життя» Л.В.Ювшин. Журнал «Біологія» червень 2011 р. |
підручник |
«Пріони – збудники повільних інфекцій» Г.В.Коротєєва, Т.А.Компанець. Журнал «Біологія» березень 2007 р. |
«Дивовижна біологія» І.В.Дроздова |
|
|