Тема: Вітер: причини виникнення, характеристики та значення в природі і житті
людини.
Мета:
навчальна:
формувати предметні компетентності:
просторову:
- орієнтуватися в географічному просторі;
- визначати напрямки та характеристики вітру;
інформаційну:
- працювати з джерелами географічної інформації;
мовленнєву:
- будувати усні та письмові висловлювання щодо географічних фактів, подій і явищ;
- оцінювати силу і швидкість вітру за віршами Т.Г.Шевченка користуючись малюнками підручника.
логічну:
картознавчу:
- читати кліматичні карти, аналізувати їх і використовувати як джерело інформації.
розвивальна:
розвивати ключові компетентності:
інформаційно-пізнавальну:
- удосконалювати прийоми роботи з різними джерелами інформації (навчальної, довідкової, Інтернету тощо), виділяти найважливіше.
комунікативну:
самоосвіти та саморозвитку:
- самостійно здобувати знання, демонструвати достатню сформованість загально навчальних умінь та мати стійкі пізнавальні потреби та мотивацію.
виховна:
Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.
Місце уроку в системі уроків цього розділу:
6 клас. Розділ III. Оболонки Землі, тема – 2. Атмосфера, урок 5.
Методи та прийоми:
1). Пояснювально-ілюстративні (інформаційно-рецептивні): бесіда, розповідь, бліц-опитування.
2). Репродуктивні: робота з підручником, картами, зошитами, порівняння.
3). Проблемно-пошукові: повідомлення учнів з додаткових джерел, географічний практикум.
Міжпредметні зв’язки:
- інформатика (програми Word 2013);
- математика (рішення задач);
- українська література.
Наочність та обладнання: підручники, зошити, атласи.
Випереджаючі завдання:
1. Підготувати додатковий матеріал «Шутки вітру».
«Єдиний шлях, що веде до знань –
це діяльність».
(Б. Шоу)
Хід уроку
Привітання, побажання хорошого настрою.
Вступне слово вчителя. Учитель перевіряє наявність учнівського обладнання.
Психологічне налаштування на роботу.
співвідношень в об’єктах вивчення.
Бліц-опитування.
Ми вже знаємо що таке атмосферний тиск і як він залежить від нагрівання
суходолу і водойм. А сьогодні ми познайомимось з природним явищем яке пов’язане з атмосферним тиском.
3. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
4. Визначення очікуваних результатів.
Вчитель: Що ви очікуєте від уроку? Які знання, уміння й навички ви сподіваєтеся отримати на уроці?
Очікувані результати:
- з поняттям «вітер».
- Виявити причини його утворення та характеристики.
- Навчитися визначати правильно напрям вітру.
- Складати і аналізувати схеми-діаграми.
- Визначити значення переміщення повітря.
III. Цілереалізація.
зв’язків і співвідношень в об’єктах вивчення.
Вчитель:
Повітря ми не бачимо, але повсякчас відчуваємо його рух. Іноді легкий, ласкавий, приємний, а іноді дуже сильний - аж підштовхує. Найсильніші вітри над поверхнею Землі в Антарктиді. Їх швидкість досягає 90 м/сек. А в Україні – 50 м/сек в Криму на горі Ай-Петрі. Я сподіваюсь вам цікаво знати що таке вітер, як він утворюється, яке він має значення.
1) Утворення вітру
(бесіда, малювання схеми, утворення бризу)
Висновок: Вітер – це горизонтальний рух повітря з області високого тиску в область низького.
Завдання:
Визначити напрямок вітру в наведених прикладах та виявити в якому випадку вітер найсильніший.
1) 760 мм 775 мм
2) 695 мм 687 мм
3) 762 мм 760 мм
2) Характеристики вітру
Завдання: Основні характеристики : напрям, швидкість, сила.
Визначити основні характеристики вітру й зробити висновок.
(Самостійна робота з підручником с.135)
Висновок: Основні характеристики : напрям, швидкість, сила.
(Використовують прибори: флюгер і анемометр.)
3) Фізкультхвилинка. «Флюгер»
• Порівняння (робота в групах)
Користуючись малюнками підручника (с.135) визначити силу і швидкість вітру.
Оцініть в балах силу вітру описаного у віршах Т.Г.Шевченка (с. 137):
1 група – урагану;
2 група – штормового вітру;
3 група – штіля.
4) Складання схеми-діаграми «Роза вітрів».
(Вчитель на дошці, учні в зошиті)
• Постійні вітри на Землі
(Пасати, західні, стокові, мусони, бризи)
• Значення руху повітря
4. Узагальнення й систематизація знань.
Бесіда:
- Що таке вітер?
- Яка причина виникнення вітру?
- Від чого залежить сила вітру?
5. Повідомлення домашнього завдання.
1.Всім опрацювати §34 с.134 – 137.
2.Завдання №6 с.137.
3. III-IV рівень «Шукайте в Інтернеті» с. 137
IV. Рефлексивно-оцінюючий.
1.Підведення підсумків уроку.
Учитель. Діти, який загальний висновок можемо зробити по закінченню вивчення сьогоднішньої теми.
- Вітер – це горизонтальний рух повітря з області високого тиску в область низького.
- Причини утворення вітру – різний атмосферний тиск на поверхні Землі (чим більша різниця тим сильніший вітер).
- Вітер має характеристики: напрям, швидкість і силу.
- Схема-діаграма «Роза вітрів» відображає напрям вітру протягом місяця.
2.Рефлексія.
Інтерактивна вправа «Рефлексія»
- Чи здійснилися ваші очікування?
- Який вид роботи вам сподобався?
- Що було складно?
- Що було цікаво?
- Що не сподобалось?
3.Оцінювання й цінування (з коментуванням роботи учнів).
Діти, сьогодні на уроці ви проявили наполегливість, працелюбність, зібраність, показали свої навички роботи з текстом підручника, уміння самостійно опрацьовувати літературу й складати схеми.