Розробка уроку для 8 класу з української літератури.
Мета уроку: ознайомити з життям і творчістю письменника, сюжетом його гумористичного твору, повторити відомості про види комічного та засоби його художнього втілення; розвивати образне та критичне мислення, творчу уяву, переказування гумористичних ситуацій, уміння висловлювати свої враження та думки; виховувати культуру спілкування, почуття гумору, прагнення до щирості почуттів.
Типа уроку: урок засвоєння нових знань.
Тема. Валентин Чемерис. «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання». Гумористична повість про життя і пригоди школярів із села Великі Чаплі
Мета уроку: ознайомити з життям і творчістю письменника, сюжетом його гумористичного твору, повторити відомості про види комічного та засоби його художнього втілення; розвивати образне та критичне мислення, творчу уяву, переказування гумористичних ситуацій, уміння висловлювати свої враження та думки; виховувати культуру спілкування, почуття гумору, прагнення до щирості почуттів.
Типа уроку: урок засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда у підр. «Дивослово» с.29
Теорія. Гумор – це…
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми та мети уроку
Бесіда у підр. «Дивослово» с.29
ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
Розповідь учителя про письменника підр. В. Паращича с.254
Складання анкети-характеристики письменника підр. В. Паращича с.256
Складання асоціативного куща до слова «кохання».
Передрозуміння твору:
Бесіда у підр. «Дивослово» с.29
Дослідження-пошук у підр. «Дивослово» с.30
Робота з текстом твору у підр. «Дивослово» с.30
Складання ланцюжка подій у підр. «Дивослово» с.31
Робота у групах у підр. «Дивослово» с.31
Дослідження-обгрунтування у підр. «Дивослово» с.31
Аналіз повісті
Тема: розповідь про життя і пригоди школярів із села Великі Чаплі: дружбу і перше кохання, вірність і перший поцілунок, дуель і перше побачення.
Ідея: уславлення почуття кохання.
Проблематика:
Система образів:
Вітька Горобець
Федько Котигорошко
Галя Козачок
Петро Білий
Бесіда у підр. «Дивослово» с.33
Дослідження-обгрунтування у підр. «Дивослово» с.34
Дослідження-зіставлення у підр. «Дивослово» с.34
Міні-диспут:
– Чи є Вітька щасливим з Галею? Як ви оцінюєте його вчинки (кроки) до серця коханої?
Випереджальне завдання:
З тексту повісті виписати крилаті вислови, пояснити їх значення
Крилаті вислови |
Значення |
Пасти задніх |
відставати, запізнюватися, бути позаду всіх, останнім, відставати або поступатися у чому-небудь |
Не ликом шиті |
про кого-небудь здібного, освіченого; такого, що уміє тримати себе де-небудь або розібратися в чомусь |
Обіцяти золоті гори |
знаджувати неймовірними обіцянками |
Діло в шляпі |
усе гаразд, як слід; все йде успішно |
Ведмідь на вухо наступив |
про тих, хто не має музичного слуху |
Не святі горшки ліплять |
при бажанні можна навчитися багато чого |
Дідька лисого |
вживається для позначення рішучого заперечення чогось; виражає незгоду з ким-небудь |
Підбивав клинці |
залицятися до кого-небудь |
Чекати в моря погоди |
даремно надіятися на кого-, що-небудь, чекати чогось, залишаючись пасивним |
Наче вітром здуло |
хтось або щось несподівано або безслідно зник чи зникло |
Що з воза впало, те пропало |
безповоротно |
Під лежачий камінь вода не тече |
той, хто нічого не робить, нічого й не здобуде |
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Складання сенкану.
ВІТЬКА
Добрий, рішучий.
Чекає, наполягає, жертвує.
Рішуче бореться за щастя.
ВІРНІСТЬ
Вікторина «Дванадцятка» у підр. «Дивослово» с.29
«Чи уважний ти читач?»
VІ. Підсумок уроку
Бесіда у підр. «Дивослово» с.32, 35
VІІ. Домашнє завдання
Написати розлогу відповідь на запитання: «Чим приваблює мене Вітька, Федько, Галя».
Придумати ще одну пригоду, яка трапилася з Вітькою та іншими героями твору.