Урок:Природні умови і ресурси Черкаської області
Мета:визначити особливості географічного положення Черкаської області;розвивати знання про природно - ресурсний потенціал регіону; закріпити вміння і навички працювати з картою і розв’язувати задачі; розвивати аналітичне мислення і творчий підхід до засвоєння матеріалу.
Обладнання:тематичні карти Черкаської області, опорні схеми, довідкова література.
Хід уроку
1 Організаційний момент.
Учитель налаштовує на співпрацю, доброзичливість до ровесників, підтримку один одного у вирішенні проблемних питань. Бажає успішної роботи.
2 Актуалізація опорних знань.
Прийом «Інтелектуальний марафон»
Учитель пропонує учням дати визначення основних опорних понять з теми у алфавітному порядку.
3. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.
Учитель повідомляє тему і мету уроку, пропонує епіграф до уроку:
«Допоки місцева географія залишається точкою відліку в розвитку природничого довкілля доти вона буде поштовхом до пізнання невідомого…»
Дж.Д’юї
Прийом «Проблемне питання»
Учні намагаються пояснити думку автора .
Учні об’єднуютьсяв групи.
До складу творчих груп входять:
4 Основна частина уроку (інтерактивна)
«Коли природу трактувати як цілісність тільки тоді маємо право говорити про природні зв’язки як взаєморозуміння в поєднанні з людським життям»
Дж.Д’юї
Мандрівка на вершину знань відбувається сходинками, де члени творчих груп виконують завдання.
1 Сходинка «Географічне положення межі розміри Черкаської області»
«Людина повинна завжди пам’ятати звідкіля вона пішла в життя»
О.Довженко
Прийом «Долина знань»
Я знаю…(географічне положення Черкаської області)
Я можу…(повязати з душею людини )(Дві душі – людина і прирда! Добре якщо працюють злагоджено, а частіше ламають одне одну.)
Я вмію…(визначати протяжність із заходу на схід)
2 Сходинка «Рельєф тектонічна будова та корисні копалини Черкаської області
«Шістьох я служок мав
Усе від них про світ я знав.
І ось як я їх всіх зову:
Хто? Що ? Як ? Коли? Чому?»
Р.Кіплінг
Прийом « Шкала думок»
Назвати форми рельєфу Черкаської області.
1.Що лежить в їх основі?
2.Як вони утворилсь?Коли? Чому?
3.Проаналізуйте зразки корисних копалин нашої області
3. Сходинка « Кліматичні умови Черкаської області»
Вправа «Логічний ланцюжок»
Широта-температура –тиск –опади-вітри
Дискусія
Чи сприяють кліматичні умови нашого краю життєдіяльності людей?
4 Сходинка «Поверхневі та підземні води»
Прийом «Сніжна грудка»
Ключові слова: Дніпро, Сула, Гнилий Тікич, Рось, Кременчуцьке водосховище, Канівське водосховище ,підземні води, болото.
5. Сходинка «Грунти рослинний світ та тваринний світ.»
«Ми навчились літати в повітрі як птахи. Ми вже навчились плавати під водою як риби . Нам залишилось навчитись жити на Землі як люди.»
Бернард Шоу
Робота з картами
Проаналізуйте за тематичними картами Черкаської області грунти, рослинний покрив та тваринний світ . Поясніть взаємозв’язок між ними.
Практикум
Встановіть необхідну площу зелених насаджень, щоб забезпечити населення Черкаської області киснем, якщо в процесі фотосинтезу за рік 1 га. забирає 1.2 т вуглекислого газу( засвоєння 1 т. вуглекислого газу супроводжується виділенням 2.7 т кисню.) Норма кисню для 1 людини на добу- 900 гр.
5 Узагальнення
Прийом « Роблю висновки»
6. Підсумок уроку
Бесіда
Учитель пропонує визначити кожному учневі стан душі.
Оцінювання роботи груп
7 Домашнє завдання