Презентація до інтегрованого уроку з української та зарубіжної літератури за темою: "Війна як причина порушення гармонії у Всесвіті"
конспект інтегрованого уроку компаративного аналізу
української та світової літератур в 11 класі )
Мета: Проаналізувати проблематику вивчених творів («Україна в огні», «Чума»), охарактеризувати персонажів. Формувати цілісну систему знань із теми, методологічну, полікультурну, комунікативну компетентності; розвивати навички аналізу, систематизації та узагальнення інформації; логічне та асоціативне мислення, зв'язне мовлення; сприяти формуванню вмінь критичної оцінки ситуації; виховувати цінності миру, добра, гармонії.
Тип уроку: урок систематизації та узагальнення матеріалу.
Обладнання:мультимедійна дошка( відеоролики, презентація), роздавальний матеріал.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності.
1. Учитель української літератури починає урок зі слів із Біблії:
Спочатку Бог створив небо і землю. Потім створив світло. Назвав світло днем, а темряву – ніччю. Створив суходіл, усяку зелень, траву й дерева. Світила на небі, щоб відокремити день від ночі. Риби, усякі морські істоти, усіх птахів, різних тварин. На шостий день Бог створив людину. І сталося так. І побачив Бог, що це добре….
2. Перегляд відеоролика «Краса світу». (https://www.youtube.com/watch?v=gsNoOy3g-rA)
3. Активний діалог на тему: «Яким Бог створив світ?».
Слайд 3
Орієнтовна відповідь:
Добро,любов, мир- це гармонія.
4. Активний діалог на тему: «Що порушує гармонію у Всесвіті?».
Слайд 4
Орієнтовна відповідь: зло, війни, хвороби.
Війна як причина порушення гармонії у Всесвіті
(конспект інтегрованого уроку компаративного аналізу
української та світової літератур в 11 класі )
Мета: Проаналізувати проблематику вивчених творів («Україна в огні», «Чума»), охарактеризувати персонажів. Формувати цілісну систему знань із теми, методологічну, полікультурну, комунікативну компетентності; розвивати навички аналізу, систематизації та узагальнення інформації; логічне та асоціативне мислення, зв’язне мовлення; сприяти формуванню вмінь критичної оцінки ситуації; виховувати цінності миру, добра, гармонії.
Тип уроку: урок систематизації та узагальнення матеріалу.
Обладнання:мультимедійна дошка( відеоролики, презентація), роздавальний матеріал.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності.
1. Учитель української літератури починає урок зі слів із Біблії:
Спочатку Бог створив небо і землю. Потім створив світло. Назвав світло днем, а темряву – ніччю. Створив суходіл, усяку зелень, траву й дерева. Світила на небі, щоб відокремити день від ночі. Риби, усякі морські істоти, усіх птахів, різних тварин. На шостий день Бог створив людину. І сталося так. І побачив Бог, що це добре….
2. Перегляд відеоролика «Краса світу». (https://www.youtube.com/watch?v=gsNoOy3g-rA)
3. Активний діалог на тему: «Яким Бог створив світ?».
Слайд 3
Орієнтовна відповідь:
Добро,любов, мир- це гармонія.
4. Активний діалог на тему: «Що порушує гармонію у Всесвіті?».
Слайд 4
Орієнтовна відповідь: зло, війни, хвороби.
5. Перегляд відеоролика «Обличчя війни». Слайд 5,6
Методичний коментар: на даному етапі мотивації навчальної діяльності доцільно згадати про сучасні події в Україні, акцентувати увагу учнів на тому, що проблеми, порушені в кіноповісті «Україна в огні» та романі «Чума», на жаль, дотичні до нашого сьогодення.
II. Формулювання проблемного запитання
Чи можна побороти зло, війни, хвороби?
III. Визначення теми уроку
Слайд 7
Війна як причина порушення гармонії у Всесвіті (О. Довженко «Україна в огні» та А. Камю «Чума»)
Учитель світової літератури
Робота над проблемою.
Слайд 8
«Основа моєї книги: боротьба мого народу за визволення з-під ярма гітлеризму».
О.Довженко
«Явний зміст «Чуми» - це боротьба європейського руху опору проти фашизму. Образом чуми я хочу передати атмосферу задухи, в якій ми томились, атмосферу загрози і вигнання, в якій ми жили. Водночас я поширюю його значення на буття в цілому».
Альбер Камю
«Війна – не пригода. Війна хвороба. Як тиф».
А. де Сент Екзюпері
Слайд 9,10,11
Прийом «Кубування». Учні відповідають на шість запитань різних типів:
№ |
Чума |
Війна |
1. |
Гостре інфекційне захворювання. Особливо небезпечна інфекція, хвороба. |
Складне суспільно-політичне явище, пов'язане із розв'язанням протиріч між державами, народами. Стан ворожнечі.
|
2. |
Війна |
Чума |
3. |
Вбиває, нищить, руйнує. |
Кривава, вбиває, руйнує, нищить. |
4. |
Ізольованість, відчуженість, страх. |
Безчинства, вбивства, зло. |
5. |
Вбиває людей, тварин. |
Стає засобом наживи, завоювання територій, народів.
|
6. |
За: природний відбір, виживають сильніші, сприяє прогресу (н., появі нових ліків), згуртовує людей. Проти: забирає людські життя, які є найбільшою цінністю, приносить страх, біль, зло.
|
За: природний відбір, виживають сильніші, сприяє прогресу, повернення до цінностей миру, патріотизму, життя, згуртовує людей. Проти: вбиває, нищить, руйнує все на своєму шляху.
|
Слайд 12
Персонажі |
Заняття |
Характеристика |
Як боролися? |
Бернар Ріє |
Лікар |
«Мав вигляд людини, що добре знає свою справу». |
«Єдина зброя від чуми – чесність. А бути чесним – це значить робити свою справу». |
Лаврін Запорожець |
Сільський староста |
Не ідеальний, відсилав людей у Сибір, аналітик, досвідчений. |
Запрягав людей у ярма, щоб зліші були у боротьбі з окупантами; плекав ненависть. «Що смерть моя і смерть моїх дітей? І що мої мізерні муки?». «В’язні й судді повинні битись поруч, коли батьківщина гине». |
Висновки: нехтували особистим, розуміли складність ситуації, активно боролися. |
|||
Жан Тарру |
Громадський діяч |
Відповідальний, сміливий, відчайдушний. |
«Співчувати іншим, служити людям». |
Василь Кравчина |
Танкіст |
Відповідальний, сміливий. |
Чесна боротьба зі зброєю в руках. |
Висновки: обидва були відповідальні, принципові, були опорою для інших у боротьбі. |
|||
Жозеф Гран |
Службовець мерії |
Лірична душа, співчутливий, самовідданий. Особистість незначна. |
«Світ без любові – це мертвий світ». Творчість. «Все-таки треба допомагати один одному». |
Мина Товченик |
Розвідник |
Спокійний, цікавий, веселий, розважливий. |
Гумористичне ставлення до дійсності, обурення, винахідливість у критичних ситуаціях. |
Висновки: кожен із персонажів мав індивідуальний спосіб боротьби, який, на перший погляд, можливо, і не є дієвим, але у всякому разі вони не перетворилися на спостерігачів за злом. |
|||
Панлю |
Священик |
Мав авторитет серед віруючих, побожна людина. |
«Кожен гріх – смертний». Кожен повинен нести кару за свої гріхи. |
Олеся |
Сільська жителька |
Лірична, м’яка, добра, терпляча, витривала. |
Віра рятує від усіх бід. «Вони тебе душать,а ти вір. Вони тебе б’ють, а ти вір… ». |
Висновки: віра – один із найголовніших способів боротьби зі злом.
Діалог Олесі з Христею.
|
|||
Коттар |
Контрабандист |
Морально нестійкий, неврівноважений, переляканий. |
«Навіщо мені боротися з чумою, коли вона мені вигідна». «Відколи в нас чума – мені якось вільніше стало». |
Григорій заброда |
Поліцай |
Повний ненависті, зла, доносив на людей. |
«А що мені Батьківщина? … Я все віддам, аби помститись. Хай гине, хай!» |
Висновки: вибрали легкий шлях, зло було їм вигідне, вони з ним співпрацювали. |
|||
Раймон Рамбер |
Журналіст |
Розумний, романтичний, відданий. |
«А, може, я народився на світ, щоб кохати жінку». «Все-таки соромно бути щасливим одному». |
Христина Хутірна |
Сільська жителька |
Відчайдушна, смілива, часто нестримана. |
Помилялася, була і у ворожому таборі, оправдовувала окупанта, але це було самозахистом і бажанням вижити, а не зрадою Батьківщини. |
Висновки: у боротьбі ці персонажі не були стабільними, металися, перш ніж зрозуміли: зі злом повинен боротися кожен особисто. |
Інсценівка діалогу Олесі та Христі.
Інсценівка діалогу доктора Ріє.
( Чи можна подолати зло? У який спосіб? Так –ні.)
6.«Авторське крісло»
- Підтвердження власними віршами.
- Зачитування віршів , афоризмів, висловлювань видатних людей про мир.
ІV. Рефлексія
Висновки
Слайд 12
4.Заповнення паперових голубів з побажаннями добра, миру ( учні виходять, чіпляючи на глобус, зачитують свої побажання).
V. Домашнє завдання. Написати власне висловлення на тему: «Чи можна побороти зло, війни, хвороби?»
1