Урок. " Власні і загальні іменники. Велика буква у власних іменниках".

Про матеріал

Ознайомити учнів з поняттям „ власні іменники" і „загальні іменники". Спонукати учнів вживати у мовленні нові мовознавчі терміни. Вдосконалювати навички вживання великої букви у власних іменниках. Уточнювати і збагачувати словник учнів. Розвивати логічне мислення та творчу уяву дітей. Виховувати любов до Батьківщини, рідної землі. На уроці використовувались різні методи та прийоми для кращого засвоєння матеріалу.

Перегляд файлу

Конспект уроку з української  мови  в 3 класі.

«Власні  і загальні  іменники. Велика буква у власних іменниках»

 

Тема. Власні і загальні іменники. Велика буква у власних іменниках.

Мета. Ознайомити учнів з поняттям „ власні іменники" і „загальні іменники". Спонукати учнів вживати у мовленні нові мовознавчі терміни. Вдосконалювати навички вживання великої букви у власних іменниках. Уточнювати і збагачувати словник учнів. Розвивати мислення та творчу уяву дітей. Виховувати любов до Батьківщини, рідної землі.

Обладнання. Малюнки віночків, Землі - планети, землі - ґрунту, землі - країни,  дидактичний матеріал для учнів, презентація, мобільні пристрої.

Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

F:\Ярмарок\DSC09156.JPGI.  Організація класу (слайд 1)

Всі почули ви дзвінок

Він покликав на урок.

Кожен з вас приготувався,

На перерві постарався.

Тож і ми часу не гаймо,

Наш урок розпочинаймо.

Постараймось працювати плідно

Протягом всього уроку,

Щоб всі знали на „відмінно"

Мову рідного народу!

II. Повторення раніше вивченого (слайд 2,3)

-  Які частини мови ви знаєте?

-  Які слова називаються іменниками?

-  Які іменники відповідають на питання хто? що?

III. Актуалізація опорних знань. (слайд4)

  1. Загадка

Планета є, що в космосі літає

І між Венерою та Марсом місце має,

А також верхній шар її кори,

Й речовина, яку весняної пори

Орач руками пробує, щоб знати

Чи вже пора настала обробляти,

І ґрунт, який дає свої плоди,

І суша, на відміну від води,

А ще країну означає теж,

Державу, край в якому ти живеш.

(Земля).

-   Скільки ж значень має слово - відгадка ?

-  Які ж значення має іменник земля? (Показати  малюнки).(слайд5)

2. Каліграфічна хвилинка

З з Зз Зе мл ля

Земля

-   Скласти два речення в яких слово земля буде писатися з великої букви і з маленької.

Наприклад.

Ми живемо на планеті Земля.

Ми любимо свою рідну землю.

-  В яких випадках слово земля пишеться з великої букви, а коли з малої?

3. Звуко-буквений аналіз слова   земля.

IV. Повідомлення теми і мети ууоку. (слайд6)

F:\Ярмарок\DSC09166.JPGСьогодні ми ознайомимось з  новими мовознавчими термінами: „власні іменники", „загальні іменники".

- В яких же випадках ми пишемо слова з великої букви?

V. Вивчення нового матеріалу. (с 120, впр.284)

1 .Ознайомлення з правилом (с.120)

Всі слова, які ми пишемо з великої букви - це власні іменники.

- Як називаються іменники, що є назвами міст, сіл, вулиць, річок, гір, морів, прізвища, імена, по - батькові. (Власні іменники).(слайд8)

-  Чому ці іменники називаються власними?  (Даються одному предмету).

-  Як пишуться власні іменники?

-  Наведіть приклади власних іменників?

2. Робота з текстом.

Давайте ознайомимо детальніше з нашою державою. А одночасно і визначимо в тексті власні іменники. (вибірковий диктант)

Україна

Україна - це велика незалежна держава в Європі.

Своїми розмірами Україна більша за такі держави, як Англія, Австрія, Бельгія, Голландія, Данія, Португалія і Швейцарія разом узяті.

За чисельністю населення вона посідає п'яте місце в Європі після Німеччини, Італії, Великобританії, Франції.

В Україні є гори Карпати і Кримські, є й моря - Чорне й Азовське.

Київ - столиця України. Він розташований на берегах найбільшої в Україні річки - Дніпра. Це одне з найдавніших і найкрасивіших міст Європи.

Україна - твій рідний край, твоя земля, де ти народився і зростаєш.

3. Добір загальних назв.(с.121,впр.285)

Доберіть з довідки загальну назву для кожної групи власних назв і запиши.

F:\Ярмарок\DSC09168.JPGКиїв, Луганськ, Херсон, Полтава, Ужгород, Львів

Шевченко, Франко, Тичина, Рильський

Сергіївна, Миколайович, Василівна

Сергій, Василь, Олена, Андрій

Веселка, Рябуха, Чорнушка, Димок

Слова для довідки: клички тварин, прізвища, імена, по батькові, міста.

4.  Ознайомлення з правилом про загальні іменники.(с.121)

VI.  Фізкультхвилинка.

Попрацювали ми на славу,

Іменники вивчали.

Загальні й власні назви знаєм.

Тож - відпочиваєм !

VII. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Списати текст. Власні іменники підкреслити однією лінією, а загальні - двома.

Наша   держава називається Україною. Столиця України - місто Київ. Назар та Наталка - кияни. Наталка - студентка. Назар -школяр. Вони живуть на вулиці Садовій. На зимових канікулах діти їздили відпочивати в Карпати. Їм було весело!

2.Гра „ Сплетемо віночок власних і загальних іменників " (слайд10)

Самостійна робота.

F:\Ярмарок\DSC09172.JPGНа дошці на квітах записані слова:

Дніпро,   ріка,   вулиця,   Лугова,   гори,   Карпати,   прізвище, Шевченко, місто, Львів, село, Нова Прага, кіт, Пушок.

Учні записують слова в два стовпчики: власні і загальні іменники.

Перевірка.

Перший учень плете віночок власних іменників, другий учень - загальних.

3.Робота з сигнальними картками.

(Учитель називає іменники, якщо це власні іменники, то діти показують червону карточку, а якщо загальні іменники, то зелену карточку.)

Слова: Іван, Житомир, село, Рябко, річка, Україна, Шевченко, місто,  діти,  Петрович,  письменник,  дівчинка,  Людмила,  Польща, Карпати, кущ, гай, Рильський, композитор, учень.

4.Робота над скоромовкою.

Ой збирала Маргаритка маргаритки на горі.

Розгубила маргаритки Маргаритка у дворі.

-  Яке слово записали з великої букви?

-  Яке з малої? Чому?.(слайд9)

VIII. Розвиток творчих здібностей.

1. Дослідження „ Секрет свого імені".(робота з пристроями)

День народження дитини

Називаєм - іменини !

І тому не дивина,

Що даєм їм імена.

У наших маленьких чад

Тих імен - квітучий сад.

Як дитина підростає

Часто думає - гадає:

Що за ймення, в чім секрет –

Бізнесмен ти чи поет.

Про ім'я свого секрет

Розкажуть діти.

Тож - вперед!

Діти розповідають про те, що означає їхнє ім'я. (Творчі роботи).

 

IX. Підсумок уроку (слайд11)

-   З якими іменниками ми познайомились на уроці? (Власні і загальні).

-  Які іменники називаються власними? Як вони пишуться?

-  Які іменники називаються загальними? Як вони пишуться?

-  Що цікавого ви дізналися на уроці?

Додаткове завдання. Гра „Цікавий ланцюжок".(слайд 12)

Продовжити ланцюжок іменників - власних назв, щоб кожен кінцевий звук попереднього слова був першим звуком наступного слова.

Київ - Василь - Львів - Варшава.

Хлопець і дівчина читають вірш.

Ми є діти українські –

Хлопці і дівчата,

Рідний край наш Україна,

Красна і багата.

 

Українець я маленький,

Україна - край рідненький.

Вірний син я свого роду –

Українського народу.

 

Українка я маленька,

Україна моя ненька.

В неї щира я дитина,

Добра, люба та єдина.

 

Присягаєм край наш рідний

Над усе любити,

Рідний народ шанувати

І для нього жити.


 

docx
Додано
29 березня 2018
Переглядів
2647
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку