Урок Власні та загальні іменники. Велика буква у власних іменниках.

Про матеріал
Урок української мови у 3 класі .Цікаві завдання + презентація. За підручником Українська мова , частина 1 М.Вашуленко,Н.Васильківська,С.Дубовик.
Перегляд файлу

                       Українська  мова    3      клас.

 

                         Тема.   Власні та загальні   іменники.

                Велика  буква   у власних   іменниках.( Слайд 1)

 

Мета:

  • Формувати   уявлення про іменник як  частину  мови, вміння  розрізняти власні та загальні іменники, учити добирати відповідні приклади, вживати в письмових текстах власні іменники з великої букви, сприяти  розширенню  словникового запасу    учнів;

удосконалювати орфографічні навички;

  • розвивати вміння аналізувати,узагальнювати,  розрізняти іменники – назви істот і неістот, правильно  ставити до них питання; розвивати  мовлення учнів, уважність:
  • виховувати старанність, наполегливість у  навчанні, почуття   взаємодопомоги, сприяти патріотичному вихованню.

Тип уроку:  комбінований.

Обладнання:   мультимедійний  комплект,  конструктор  LEGO, картки з завданнями.

 

 

 

Девіз уроку. Українського я роду,

                  Мову  вчу  свого народу!( Слайд 2)

 

ХІД УРОКУ.

 

І       Організація класу до уроку. ( Слайд 3)

 

Ви за ручки всі  візьміться,

Щиро  друзям  посміхніться.

І не роз’єднати нас,

Бо ми дружний, сильний   клас.

 

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Вправа «Очікування» ( Слайд 4)

 

Ви бажаєте, щоб урок був  яким?

  • ( Повчальним, цікавим, веселим, творчим).

 

Якими ви будете на уроці?

  • ( Кмітливі, уважні, спостережливі, дружні, енергійні, старанні).

2.Повідомлення теми уроку, мотивація навчальної діяльності.

Кожна  людина  мріє про успіх. Чи   хочете  ви  досягти   успіху, тобто поставленої мети  на уроці? Що для вас успіх? (Знання).Що  потрібно  робити, щоб  досягти успіху? (Наполегливо працювати).

  • Оберіть  за допомогою LEGO ,сигналізуйте як в будете працювати (Слайд 5)

 

Повідомлення теми і завдань уроку(Слайд 6)
 

3. Хвилинка каліграфії.( Слайд 7)

              Урок продовжимо ми без зупинки

                  з каліграфічної хвилинки.

                        П’ятнадцяте    лютого

                              Класна    робота

Мм  Зз   Сс  сн  им    іг    зима     сніг    морозець

Зима  - чарівниця   вкрила   пухким   снігом  землю.

 

 

 

4. Повторення  раніше   вивченого

 

Зараз    яка  пора  року?  Зима

«Зимові завдання»

 

-  Поставте   питання  до  зимових  слів !

-  До якої  частини  мови  відносяться   слова  зима, сніг ,морозець?

 

Гра "Холодні слова"     Робота в групах.

 

Сьогодні  як  завжди ми будемо працювати   у  групах  і назви наших  груп будуть  зимови:  Сніжинки,  Сніговички , Крижинки.

 

Завдання для груп:

-Сніжинки:  діти  по черзі називають    споріднені  слова до  слова  зима( зимонька, зимушка, зимовий, перезимувати , зимівля)

-Сніговички:  дібрати  споріднені слова до  слова  сніг( сніжок, сніжний , засніжило, сніжинка, сніжки, снігова)

-Крижинки  дібрати  споріднені слова до  слова морозець

( морозити, мороз, Морозко, морозенько, приморозив,морозний)

Питання до  всіх:  За допомогою яких  частин  основи  утворюються нові  слова?

 

5.Вправа « Займи позицію»  на повторення вивченого матеріалу.

Давайте    згадаємо  на  яке питання  відповідають:

- іменники- істоти Хто?

- а   іменники  - неістоти  Що?

- Я називаю слова, а ви  сигналізуєте  цеглинками LEGO

     (червона – істота,    синя  – неістота).

Не забувайте про питання!( Слайд 8 )

 

Пенал, котик, урок,  хліб, українка, ручка, вчитель, , водій,

дятел,  книжка, листок, учень, лікар, мурашка, аптека, кінь.

Гімнастика    для  очей( Слайд   9 )

6. Закріплення   вивченого про іменник

-  Вірш – загадка( Слайд 10)

Добре думайте, гадайте,

Хто це, діти, відгадайте!

Він предмети називає,

“Хто це?, що це? – всіх питає.

Хто? Матуся, син, зайчатко.

Що? Калина, світ, зернятко.

Всім     …………    ім’я дав, ( іменник)

У свою сім’ю зібрав!

- Вправа  «Кластер»( Слайд 11)

Діти , давайте  згадаємо, що  ми знаємо про іменник.

Що називає  іменник?

- Так є назвою  предмета,

А  ще, що  може  означати?

  • Так: може  означати : явище природи, подію, ліки, хворобу, назву  ознаки, назву дії  і ще щось, про це ми дізнаємось  вивчаючі тему  іменник   далі.

А на які  питання  відповідають   іменники?

Так!  Це  ви добре  знаєте!

А  як  же  розібратися до яких іменників ставимо  питання Хто?, а  до  яких Що?

Так, молодці!

Мабуть ви  помічали  і дещо знаєте про те: Чому одні іменники ми  пишемо з великої  букви,  а інші з  маленькою.

Проблема !

От сьогодні на уроці ми і будемо досліджувати ЧОМУ?
ІІІ. Сприймання та засвоєння нового матеріалу.

( Слайд 12 )

Прочитай    пари   слів!

ім’я  Мирослав,  співачка  Джамала,  Місто  Чернигів,  пані   Хурделиця

Чому перше слово пишеться з малої   букви, а друге — з великої?

Щ  називає   перше слово,  а   що  друге?

З якої  букви  пишеться   перше слово, а з якої — друге?

Зроби  висновок і звір  його   із правилом.

ПРАВИЛО          ( Слайд 13 )

Сьогодні   у  нас  в гостях зимова  чарівниця    пані  Хурделиця.( Слайд 14 )

Вона буде  дарувати     нам  подарунки и  спостерігатиме   як  ви  працюєте!

Підручник  стор 107, впр.12 (  колективно )

  • Прочитати  завдання
  • Записати  слова  парами.
  • Усно доповнити  обидві групи слів  загальними і  власними назвами.

 

Пані Хурделиця  запросила  до нас  своїх друзів

Музична  фізкультхвилинка( Слайд 15)

А  тепер  давайте  ще  раз  згадаємо  які  ж  іменники пишуться  з  великою  букви      ( Слайди 16 - 23)

Подарунки від  пані  Хурделиці( слайд 24)

Робота  в  парах   «Чарівні   Сніжинки»( слайд 25)

- Гра  « Пара»( Слайд 28 )

-  Гра «Допоможіть тваринам»( Слайди  29)

-  Гра "Аукціон".( Слайди  26, 27 )

Перевірка!   Так ( червона цеглинка), Ні ( синя  цеглинка)

Робота  в  групах( Слайди  30 )

Діти , а як ви  гадаєте,  чи  приємно буде  пані  Хурделиці отримати від вас  подарунки?

Завдання- гра

„ Зробимо  гірлянду  із  власних     і   загальних      іменників "

На зимових  фігурках  записані слова, кожній групі потрібно    скласти

по  2   намиста

          -  власні         іменники

- загальні     іменники

Метод клайстер слайд 31

Підсумок!

 Як ви гадаєте, відповіли ми на головне питання  уроку  ЧОМУ?

 

ІV.Підсумок уроку

Ромашка  «Блума» ( ромашка запитань) ( Слайд 32)

 

V.  Самооцінка( Слайд33)

 

Ой, пані  Хурделиця   залишила  ще  подарунки для вас.

 

Конверти з творчим домашнім завданням  отримують

капітани  команд

 

- Любіть нашу рідну  мову.( Слайд 34)

- Бережіть і вивчайте  кожне слово.

- Це  пісня  мами   колискова

- Й Тараса невмируще слово.

 

docx
Додано
8 січня 2023
Переглядів
461
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку