ТЕМА УРОКУ: Води суходолу
Мета:
формувати предметні компетентності:
орієнтуватися у географічному просторі; користуватися географічними картами; з’ясувати особливості нового курсу, предмет його вивчення; сформувати уявлення про систему географічних наук, що вивчають окремі регіони Землі; розповісти про співвідношення води і суші; дати визначення "материк", "частина світу ","океан"; розглянути материки та частини світу. Працювати з джерелами географічної інформації; критично аналізувати та оцінювати географічні інформаційні джерела, виявляти об’єктивність і необ’єктивність інформації, її достовірність і науковість; користуватися довідковою літературою. Аналізувати, пояснювати, формулювати теоретичні поняття, положення; користуватися науково-географічною термінологією, застосовувати поняття як інструмент пізнання нового. Читати різні види карт, аналізувати їх та використовувати як джерела різноманітної інформації.
розвивати ключові компетентності:
- спілкування державною мовою:
-усно й письмово тлумачити географічні поняття, факти, явища.
- математична грамотність:
-застосовувати математичні методи для розв’язання географічних проблем і задач, розуміти і використовувати математичні моделі природних та суспільних явищ і процесів.
- компетентності в природничих науках і технологіях:
-пояснювати явища в живій природі, використовуючи наукове мислення;
-самостійно чи в групі досліджувати живу природу, аналізувати і визначати проблеми довкілля;
-оцінювати значення географії для сталого розвитку та розв’язання глобальних проблем.
- інформаційно-цифрова компетентність:
-використовувати сучасні цифрові технології і пристрої для спостереження за довкіллям, явищами і процесами в суспільстві і живій природі;
-створювати інформаційні продукти (мультимедійна презентація) природничо – географічного та суспільно-географічного спрямування;
-шукати, обробляти і зберігати інформацію географічного характеру, критично оцінюючи її.
- уміння навчатися впродовж життя:
-організовувати й оцінювати свою навчально-пізнавальну діяльність самостійно чи в групі планувати і проводити спостереження, ставити перед собою цілі і досягати їх.
- екологічна грамотність і здорове життя:
-працювати в команді під час реалізації географічних знань.
виховна:
Методи і методичні прийоми: словесні (розповідь, пояснення, бесіда),наочні (демонстрація таблиць, гербаріїв), практичні (робота з таблицями, виконання лабораторного дослідження).
Внутрішньопредметні і міжпредметні зв’язки: природознавство, хімія, фізика історія, біологія, українська література.
Тип уроку. Комбінований
Методи та прийоми:
1). Пояснювально-ілюстративні (інформаційно-рецептивні): бесіда, розповідь, бліц-опитування, презентація.
2). Репродуктивні: робота з підручником, картами, зошитами, складання пазлів, порівняння, тести.
3). Проблемно-пошукові: дослідження, повідомлення учнів з додаткових джерел, географічний практикум, моделювання.
Наскрізні змістові лінії:
Громадянська відповідальність
Формування діяльного члена громади й суспільства, який:
- розуміє принципи й механізми функціонування суспільства;
- є вільною особистістю;
- визнає загальнолюдські й національні цінності;
- керується морально-етичними критеріями й почуттям громадянської
відповідальності у власній поведінці.
Екологічна безпека та сталий розвиток
- формування в учнів соціальної активності, відповідальності та екологічної
свідомості.
Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань. Перевірка виконання учнями домашнього завдання
Прийом « Дві правди – одна неправда» - ГП Південної Америки:
-розташована в західній та східній півкулі.
-перетинається південним тропіком майже посередині.
- крайня східна точка - мис Паріньяс;
- крайня південна точка - мис Фроуерд.
3. – омивається з заходу Тихим океаном;
-з півночі омивається Карибським морем;
- омивається зі сходу Індійським океаном.
Прийом «Географічна мозаїка»
• Рівнинна ділянка суходолу заввишки від 200 до 500 м над рівнем моря... (Височина)
• Переважно конусоподібна гора з круглим заглибленням — кратером на вершині, крізь яке на поверхню Землі виливається лава, виходять гази і водяна пара, викидаються вулканічний попіл та уламки гірських порід... (Вулкан)
• Місце на поверхні Землі точно над вогнищем землетрусу... (Епіцентр)
• Канал, що зв’язує вогнище вулкана із земною поверхнею... (Жерло)
• Підземні поштовхи, які викликають коливання земної поверхні та руйнування будівель... (Землетрус)
• Лійкоподібний отвір на вершині вулкана, через який витікає лава та викидаються інші продукти його виверження... (Кратер)
• Магма, що вилилася на земну поверхню і втратила гази... (Лава)
• Тверда верхня оболонка Землі, яка складається із земної кори і верхньої мантії... (Літосфера)
• Великий простір суходолу з вирівняною або слабкохвилястою поверхнею, на якому висоти сусідніх точок мало відрізняються одна від одної... (Рівнина)
IV. Вивчення нового матеріалу
Всі водойми надзвичайно важливі і для природи і для людини. Але річки являються природними транспортними шляхами і основним джерелом прісної води, тому ми почнемо своє знайомство з річок.
Внутрішні води Південної Америки
Водоспади Річки Озера
Анхель Амазонка Маракайбо
Ігуасу Парана Тітікака
Оріноко
Річки Південної Америки
За забезпеченістю водами Південна Америка посідає перше місце серед усіх материків. Континент охоплює близько 12 % площі суходолу, але на нього припадає 27 % загального світового стоку води.
Це обумовлено насамперед винятково вологим кліматом. Тут сформувалися великі річкові системи.
Найповноводнішою та найдовшою річкою світу вважається Амазонка. Донедавна найдовшою вважали р.Ніл, та недавно її ще раз виміряли Національному центрі космічних досліджень Бразилії, і визначили, що довжина її – 7100 км (а не 6437 км) НІЛ – 6670км.
Річка також найбільш повноводна, її річний стік - 219 000 м³/с (Ніл – 2830 км3)
Річка містить 15% прісних вод всього світу.
Якщо порівняти її з найбільшою річкою України – то Амазонка за довжиною більша у 3 рази, але за річним стоком Амазонка несе у 130 разів більше води аніж Дніпро.(за 12 днів вона б заповнила Азовське море)
Амазонка найбільша за площею басейну - 7 000 км3
За площею басейну (7 млн. кв. км) річка така велика, що уній помістилася б ціла Австралія і аж 12 таких країн як Україна.
Ширина річки - 20 км. Про розміри річки говорить її глибина - 70 – 100 м, тоді як у Дніпра - тільки 6-12 м.
В Амазонки понад 500 приток, 20 із яких мають довжину від 1500 до 3500 км. Понад сотня приток Амазонки судноплавні. Завдяки численним притокам, які впадають сюди з двох півкуль субекв., де сезони дощів не збігаються, Амазонка залишається повноводною цілий рік.
Ліві притоки розливаються з березня по вересень, а праві – з жовтня по квітень.
У гирлі річка настільки потужна, що в місці її впадіння в Атлантичний океан вода прісна протягом 300 км.
Дельта не виступає в океан, а зсунута вглиб суходолу. Це пов’язано з океанічними припливами, які вступають у двобій з течією річки. Наслідком цього є великий вал води висотою 5 м, що котиться вверх по течії з швидкістю 25 км/год аж 1000 км вверхого океану.
Амазонка справедливо є найунікальнішою річкою світу. Стікаючи з гір на Амазонську низовину, вона повільно тече трохи нахиленою в бік океану рівниною, тому сильно петляє, розділяється на безліч рукавів і проток і несе з собою багато піску та мулу. Не кожен, навіть досвідчений, лоцман може розібратися в цьому водному мереживі. У нижній течії ширина Амазонки досягає 20 км. У гирлі весь мул залишається, формуючи безліч островів, які утворюють дельту, що поступається площею лише дельті індійської річки Ганг. Амазонка така широка й глибока, що навіть океанічні кораблі заходять нею вгору на 1700 км. Річка має дощове живлення й повновода протягом усього року. Це зумовлює її величезний річний стік в океан
Отже Амазонка – «чемпіонка зпоміж річок»
• Найдовша річка світу – понад 7100 км (майже 3,5 довжини Дніпра).
• Має найбільший за площею річковий басейн – понад 7 млн км2 (близько 12 площ України, майже в 14 разів більше, ніж басейн Дніпра).
• Найповноводніша річка: виносить в Океан щороку понад 7 тис. км3 води (15% усієї річкової води планети).
Дніпру для цього знадобилося б 130 років. І це ще не все!
Другою за протяжністю річкою на материку є Парана. Вона вдвічі перевищує протяжність Дніпра, але в понад 1,5 раза поступається Амазонці. Впадаючи в Атлантичний океан, річка утворює естуарій – розширене затоплене морем гирло Ла-Плата (з ісп. – срібна річка). Перетинаючи тверді кристалічні породи щита Південноамериканської платформи, Парана утворює мальовничу систему водоспадів Ігуасу, оточену тропічними лісами.
За водністю Парана посідає 6 місце з-поміж найбільших річок планети, прокладає свій шлях через тверді кристалічні породи Бразильського плоскогір’я, тому для неї звичними є пороги і водоспади.
Каламутний слід річки помітно в Атлантиці на відстані 100 – 150 м від берега. Через те, що річка тече у пд.. півкулі через субекваторіальний та субтропічний пояси її верхня частина отримує велику кількість опадів у літній сезон. У сухий зимовий – річка сильно міліє.
Найбільша притока – Парагвай, найцікавіша – Ігуасу, адже на ній знаходиться водоспад з однойменною назвою, який вважається найширшим у світі. Громоподібний гуркіт водоспаду чути за 25 км. Тут створено національний парк Ігуасу (ЮНЕСКО)
Оріноко – третя за довжиною (2 730 км) річка Південної Америки. Витікає на схилах Гвіанського плоскогіря. Рівень води в ній залежить від дощів, що випадають влітку в північній частині її басейну. Різниця між літнім і зимовим рівнем води сягає 15 м. Витоки річки на схилах Гвіанського плоскогір’я лежать в області рясного цілорічного зволоження. Вони мають велику кількість порогів. Лише на заболоченій Орінокській низовині річка судноплавна. Її протяжність трохи більша за Дніпро. У гирлі Оріноко сформувалася дельта, де річка розгалужується на дрібні рукави, між якими намиті з родючого мулу численні острови. На одній з приток Оріноко розташований найвищий водоспад світу – Анхель.
Отже, ми розглянули з вами річки Південноі Америки. Всі річки материка багаті на енергоресурси. В окремих районах Амазонії річки — єдиний вид транспорту. На посушливих територіях води річок використовують для зрошення. На всіх річках розвинуто рибальство.
Водоспади Південної Америки.
Занаявності важкорозчинних гірських порід відбувається формування водоспадів. На території Бразильського плоскогір’я ще з ХVІ ст. європейцям відомий водоспад Ігуасу - « велика вода».Ігуасу вражає своєю красою.
Озера Південної Америки
У Південній Америці великих озер небагато. Найбільшим з-поміж них є Маракайбо, розташоване в тектонічній западині на півночі материка. Озеро з’єднується вузькою протокою з Карибським морем, через це його називають озером-лагуною
Найвідоміше озеро материка – Тітікака. Це найбільше високогірне тектонічне озеро світу. Воно розташоване на висоті 3812 метрів над рівнем моря. Площа озера – 8300 км2, максимальна глибина – 135-284 304 метри.
Вздовж берегів Атлантичного океану розташовані великі озера лагуни (мілководна частина океану (моря), відділена від нього косою, кораловим рифом і часто з'єднана з ним вузькою протокою).
Прикрасою Анд є високогірне озеро Тітікака. Його тектонічна улоговина досягає максимальної глибини 304 м. Воно лежить на висоті 3812 м, а площа водної поверхні становить 8 тис. км2. На такій значній висоті більших за площею озер ніде в світі не відомо. Назва в перекладі з мови інків означає «скеля з олова» через те, що на одному з островів на озері індіанці в давнину видобували цей метал. Хімічний склад води Тітікаки подібний до морської: вода солонувата, але придатна для використання. В озері є представники навіть океанічної фауни – зокрема деякі види акул. Це наштовхує на думку, що в минулому Тітікака могла бути затокою океану.
Маракайбо та Тітікака мають тектонічне походження улоговин.
Льодовики в Андах
Снігова лінія в Андах лежить найвище в світі: 4500-6500 м. Лише на півдні вона опускається до 500 м. Висоти гір достатньо, щоб досягти снігової лінії, тобто для формування льодовиків. Але через малу кількість опадів на схилах льодовиків в Андах небагато. Їх тут менше, ніж в інших високих горах світу. Льодовиками вкриті лише найвищі точки. Чим далі на південь, тим більше льодовиків.
Болота материка здебільшого розміщуються В долині річок Оріноко, Амазонка, Парана. Живляться дощами та підземними водами. Переважають низинні болота.
Підземні води Зосереджені в прогинах давньої та молодої платформи, живлять річки в сухий період
Отже, головним вододілом у Південній Америці є гори Анди. Оскільки води розміщені на крайньому заході материка, більшість річок Південної Америки належать до басейну Атлантичного океану – 90% території. Лише короткі річки стікають з Анд у Тихий океан. На відміну від Африки та Австралії, у зв’язку з вологим кліматом материка та особливостями його рельєфу, площі басейну внутрішнього стоку дуже малі (5% території).
V. Узагальнення і систематизація вивченого
«Світлофор»
1. «Царицею річок» називають Амазонку
2. Вікторія – це найпотужніший водоспад материка
3. Переважаючий тип живлення річок – дощове
4. Південна Америка мало забезпечена підземними водами
5. Сучасне зледеніння на материку набуло великого поширення
6. Озеро Тітікака тектонічного походження
7. Вода в озері Тітікака солона
8. Річка Парана має найбільший басейн бл. 7 млн кв. км
9. Висота водоспада Ігуасу понад 100 м
10. Витоки Амазонки губляться в Андах
VI. Підсумки уроку
Висловіть власні враження від уроку, починаючи зі слів:
«Для мене стало новим...»
«У мене вийшло...»
VII. Домашнє завдання