Урок "Вогонь - друг чи ворог".

Про матеріал
Вважаю, що одним із кращих прикладів формування та розвитку жит- тєвих компетентностей учнів є проектна методика, яка сприяє розвитку ініціативи, самостійності, організаторських здібностей, стимулює процес саморозвитку. Сьогодні метод проектів - один із найперспективніших методів навчання, адже він створює умови для творчої самореалізації учнів, підвищує мотивацію до навчання, допомагає розвивати інтелектуальні здібності школярів.
Перегляд файлу

            Рольовий проект з курсу «Основи здоров’я».

                                   2-й клас

 Тема. Вогонь -  друг чи ворог.

 Мета проекту: довести, що вогонь є другом і одночасно може бути ворогом людини; навчитися безпечно користуватися вогнем.

 Завдання проекту: збір інформації щодо використання вогню; ознайомлен- ня з правилами пожежної безпеки; спостереження, опитування.

 Освітній продукт: виставка плакатів, малюнків, сюжетно – рольова гра «Суд над вогнем».

Тип проекту: груповий, короткотривалий.

      Планування діяльності.

 Учасники проекту складають план роботи.

                             План виконання проекту.

  1. Обговоримо у класі важливість проблеми.
  2. Висловимо пропозиції щодо форми представлення результату.
  3. Визначимо джерела потрібної інформації.
  4. Об єднаємось у творчі групи. Розподілимо обов язки між учасниками.
  5. Зберемо необхідний матеріал.
  6. Виготовимо плакати.
  7. Запросимо гостей і продемонструємо їм результат проекту.
  8. Оцінимо роботу учасників проекту.

 

                          Захист проекту.

 Мета уроку: поглибити знання учнів про значення вогню в житті людини, про небезпеку,  яку несе необережне поводження з вогнем; ознайомити дітей               з елементами пожежної безпеки; розвивати в дітей бажання творчого  пошуку,  виховувати обережність, уважність, рішучість у прийнятті  рішень в екстремальних ситуаціях.

Обладнання: малюнки, плакати, фотографії, іграшковий телефон,  дитячі книги, стікери, макет телевізора.

                                       Хід уроку

 І.  Ознайомлення з планом  роботи на уроці.

 - Ознайомимось з планом уроку.

 (На дошці вивішені малюнки вогників, на яких написано:

 

                                                     Сьогодні на уроці.

 

                             Судове засідання

                                                     

                                                      Хвилинка поезії

 

                                Практична робота

 

                                                                   Реклама

 

                                 Гра «Так - Ні»

 

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Мотиваційний етап.

 Вступне слово вчителя.

  • Сьогодні на уроці ми поговоримо та поміркуємо про вогонь, його корисну і шкідливу дію, вплив на життя людини. Ви повинні знати, що вогонь –серйозна стихія, і ігри з ним небезпечні. Дві групи учнів працювали над

проектом «Вогонь – друг чи ворог».Сьогодні вони продемонструють нам результати своєї роботи. Проведемо судове засідання.

ІІІ. Ділова гра «Суд над вогнем».

Секретар. Прошу всіх підвестися! Суд іде!

(Суддя, свідки, адвокат, прокурор займають свої місця.)

Суддя. Судове засідання оголошую відкритим (стук). На відкритому судовому засіданні слухається справа про звинувачення Вогню. Вогонь обвинувачується в тому, що через нього трапляється багато пожеж, у яких гинуть діти і  дорослі, рослинний і тваринний. Ми закликаємо сьогодні

детально з ясувати поставлені нами питання, уважно заслухати свідків і винести справедливий вирок. З ясуємо особу підсудного. Ваше ім’я підсуд-ний?

Пісудний.  Вогонь.

Суддя.  Дата народження?

Підсудний.   З моменту появи життя на землі.

Суддя.    Чи визнаєте себе винним у скоєні вище сказаних злочинів?

 Підсудний.  Ні

 Суддя.    Обвинувачу, Вам слово.

 Прокурор.   Шановний суде! Від імені жертв Вогню я звинувачую це зло, стверджуючи, що Вогонь – найгірше з лих. Його безвинні на перший погляд, дії безжальні за своєю сутністю, а наслідки цих дій жахливі, бо призводять до загибелі незліченної кількості людей, рослин і тварин, завдають шкоди всьому, що нас оточує.

Суддя.  Якими фактами ви зможете підтвердити своє звинувачення?

Прокурор. Прошу Вас вислухати свідків.

Суддя. Починаємо допит свідків. Перший свідок, прошу.

1 – й свідок. Високий суде, я, Габров Денис, говору від імені дітей, які гра-

лися сірниками і через їх пустощі Вогонь спалив хліва і все сіно, яке господа-

рі збирали ціле літо для  своєї худоби. Лічені хвилини залишились до пожежі в будинку. Ось мої докази.

Суддя. Викликається другий свідок.

2 – й свідок. Я, Сергієнко Богдана, ніколи не виступала в суді, але те, що я бачила жахливо. І не можу мовчати. Цього літа дорослі люди відпочивали в лісі, розпаливши багаття, варили юшку. Смачно поївши, вони залишили непогашений вогонь і пішли додому. Вуглинки, що тліли, запалили траву, дерева. Якби не приїхали пожежні,  увесь ліс згорів би, загинули рослини і деякі тварини. Ось фотодокази.

Суддя. Викликається третій свідок.  3-й свідок. Я, Боднаревська Ірина, нещодавно була свідком того, як моя сусідка сушила одяг над газовою пли-

тою.Мотузка, на якій висіла білизна була тонкою і розірвалась.  Все прання

 впало на плиту і почало горіти. На щастя вчасно це побачив господар.

А могла б згоріти  і хата. Вогонь у цьому винен. Ось фотодокази.

Суддя. Викликається четвертий свідок.

4 – й свідок. Я, Моклюк Віталіна, була свідком того, як одна бабуся прасува-

ла прання.Залишила праску на столі, забула її вимкнути. Під нагрітою праскою загорілась скатертина. І в цьому винен вогонь. Ось мої фотодокази.

Адвокат. Я протестую. Мій підзахисний не винен. У злочинах винні людська жорстокість,  байдужість, безвідповідальність.

 Суддя.    Протест відхиляється, Вам буде надане слово.

 Прокурор.  Ми можемо  продовжувати допит свідків обвинувачення, вони всі з явилися на судове засідання.

Суддя.   Досить. Перед тим як перейти до допиту свідків захисту, нам усім потрібно трохи відпочити. Встати.  Прошу фізкультхвилинку розпочати.

                           У небі ластівка літає,

                           Листя вітерець гойдає.

                           Цвіркун у лузі десь співає,

                           А тут вогонь, усе палає.

                            Дерева полум ям обвиті,

                           Трава вся попелом покрита.

                           Усе живе біжить, тікає,

                           А сизий дим все покриває.

                          

                              Пожежа сосни підбирає,

                           В повітрі сморід лиш літає.

                           - Врятуйте! – все навкруг благає,

                           А тут машина під їжджає…

 

                           Це рятувальники примчали

                           Знаряддя хутко все дістали,

                           Копали, піною вкривали,

                           І ліс, звичайно, врятували.

Суддя.   Тепер перейдемо до допиту свідків захисту,

                П ятий– свідок, будь  ласка.

5 – й свідок. Я, Алімов Микола, доведу вам, що Вогонь – надійний помічник і друг людей. Це він рухає тепловози і теплоходи, живить велетенські домни,  допомагає людині освоювати космос. Ось фотодокази.

Суддя.  Викликається  шостий свідок.

6 – й свідок. Я, Бербега Оксана, свідчу:

                      Вогонь наш друг, бо він завжди нас в прохолоду зігріває.

                      В будинках наших затишно завдяки йому буває.

                      Якщо раптом світло згасне, свічку ми запалимо.

                      В цьому випадку вогню ми подякуємо. Ось фотодокази.

Суддя. Викликається сьомий свідок.

7 – й свідок. Я, Левчук Дмитро, впевнений в тому, що без вогню, ми не могли б готувати їжу, пекти смачний хліб, обігріватись  в своїх будинках. Без вогню людині жилося б  дуже важко.

Суддя.  Викликається восьмий свідок.

8 – й свідок. Я, Лукашевич Анжеліка, разом із своїми батьками і родичами відпочивали в лісі. Ми розпалили вогнище, в якому запекли шашлики, посмакували. Після цього засипали вогонь землею. За такий гарний відпочи- нок я дякую Вогню. Ось докази.

Суддя. Адвокате, Вам слово. 

Адвокат. Я відмовляюся від захисту.

Суддя.  Підсудний, слово Вам. 

Підсудний. Я не визнаю себе винним. Якщо ви захочете засудити  мене, нічого у вас не вийде. Скільки існує світ, стільки буду і жити я.   А світ- вічний. А якщо не вірите, запитайте у них (до залу), що вони думають.         

Суддя. Ви, хто сидить у цьому залі, усі маєте виконати сьогодні функцію присяжних засідателів. Прошу Вас підвестися й винести вердикт - винен чи

не винен підсудний.

 Суддя. Наш суд був коротким і правдивим. Уважно заслухавши обидві сторони, суд виніс рішення:

Через те, що Вогонь - завжди добрий слуга, а поганим може  бути господар Вогню уважаємо його не винним і бажаємо вічно служити людям.

 Засідання суду оголошую закритим.  А людям потрібно суворо дотримуватись правил пожежної безпеки.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ! Вогонь стає ворогом, якщо поводитись з ним необережно.

Вчитель. Суд закінчився. Прошу зайняти свої місця. Добре попрацювали обидві групи. (Учні оцінюють внесок кожного учасника творчої групи. Діляться враженнями від роботи над проектом.)

Ми зробили висновок, що Вогонь – наш друг, допомагає нам і служить, але треба завжди пам ятати, що необережне поводження з ним може завдати великої шкоди і перетворити його на ворога.

ІІІ.  Хвилинка поезії.

Вчитель. Правила пожежної безпеки повинні знати всі. Згадаємо їх, провів-ши телепередачу «Хвилинку поезії».

Учениця. В ефірі «Хвилинки поезії». Сьогодні ви послухаєте вірші про безпечну поведінку з вогнем.  (Діти по черзі сідають перед екраном телеві-

зора і розповідають).

                1.                                                                2.

Вогню боятися не треба,                       Якщо підете в гості з дому

Якщо порядок в домі в тебе,                 Надовго до своїх знайомих,

Якщо працюють справно речі:              Про газ та струм не забувайте:

Магнітофони, праски, печі,                    Ретельно  все перевіряйте,

І телевізор, й газплита –                          Без нагляду не залишайте                      

Пожежа в дім не завіта!                           І прилади всі вимикайте!                 

                     3.                                                               4.

Якщо в сім ї маленькі діти                      Якщо колись в якусь годину

Уміють сірники палити,                            Ви десь помітили жарину –

То пустощі з вогнем завжди                     Її ви швидко погасіть,

Призвести можуть до біди.                       Бо з іскри може все згоріть.

Дітей самих не покидайте                         Всі знайте вимоги пожежі

І сірники від них ховайте!                         І будьте пильні й обережні!

              

                     5.                                                                    6.

У час, коли пожежа враз                             У світі безліч речовин – 

Здійметься на очах у вас,                          І спирт, і гас, також бензин  

Не панікуйте і завчасно                           Одну загальну рису мають:

Придбайте справжній вогнегасник.        Від іскри навіть  вибухають.

Лиш той, хто про безпеку дбає,                   Ці речовини пам ятайте

Проблем з пожежами не має!                       Й подалі від вогню ховайте!

 

  І V.    Практична робота.

        а) Складання правил поведінки при пожежі за малюнками.

  • Якщо пожежа невелика, спробуєм залити водою, або накинути вологу ковдру.
  • Електроприлад вимкнути та накрити ковдрою чи килимом.
  • Вибігти з приміщення за руки вивести інших дітей.
  • Якщо багато диму, закрити рот і ніс рушником, шарфом; із задимленого приміщення вибирайся повзком чи близько до підлоги.
  • Головне – не ховатися під ліжко, в шафі, не панікувати.
  • Не відчиняти під час пожежі вікна, щоб не було доступу кисню для горіння.
  • Кликати на допомогу дорослих, сповістити про пожежу найближчих сусідів.
  • Викликати пожежну команду.

       б)  Гра «Хто правильніше».

(На іграшковому телефоні діти набирають  101 і роблять виклик пожежних.)

         -У нас пожежа.(Що і де горить, причина пожежі. Чітко вказуюють адресу:  село, вулиця, дім, квартира, поверх; прізвище;  ).

Вчитель. Якщо правильно зробити виклик, то пожежні швидко примчать на допомогу.

Найближча  до нашого села пожежна частина знаходиться  у місті Калинівка.

Суворо заборонено набирати номер пожежної частини без потреби.

   V .   Реклама.

Вчитель.Послухаєм рекламу, яку підготували наші бібліотекарі.

Учень(бібліотекар).Бібліотекарі нашого класу рекомендують всім прочитати  такі книги: (звертає увагу на виставку) «Не жартуй з вогнем», «Король Попелюшко», «Дітям про вогонь», «Кицин дім», збірку віршів «З вогнем не можна грати». Із цієї літератури ви дізнаєтесь багато нового, цікавого про вогонь, його пригоди, значення. Читайте, збагачуйте свої знання.

    V І.   Гра « Так- Ні »

  - Коли говоритиму правильно – піднімайте зелену картку, а в разі моєї помилки – червону.

  • Гратися сірниками.
  • Вчасно вимикати електро прилади.
  • Ввімкнути телевізор і лягти спати.
  • Запалити газ на плиті і піти до школи.
  • Тримати вибухові речовини поблизу вогню.
  • Пожежних викликати за номером 101.

 

   VІІ.    Підсумок уроку.

 (У кожного на парті лежать стікери, на яких діти пишуть, що сподоба-лось чи не сподобалось на уроці. Прикріплюють на дошці, озвучуюють

написане).

     

   VІІІ.     Заключне слово.

             Хай вогник палає,

             Теплом зігріває

             Щасливу малечу,

             Що знання здобуває.

 

    -Дотримуйтесь правил пожежної безпеки вдома і в школі!

  

 

docx
Додано
29 лютого 2020
Переглядів
1129
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку