Розробка уроку « Я досліджую світ» у 2 класі
Тема уроку. Права та обов’язки дитини
Мета уроку. Сприяти формуванню поваги до прав інших людей та почуття відповідальності за виконання своїх обов’язків.
Результати навчання
Наприкінці заняття учні мають уміти:
розрізняти поняття «право» й «обов’язок»;
назвати права дитини;
розповісти про свої обов’язки.
Обладнання. Мультимедійний проектор, картки з назвами прав дитини, словник з тлумаченням імен, робочий зошит, підручник, пазли.
Хід уроку.
Діти сидять на стільцях , розставлених у формі кола. Діти мають значки (бейдж) зі своїм іменем. Діти по черзі називають свої імена .
-Чи подобається вам ваше ім’я, якщо так, то чому?
-Давайте промовимо свої імена різними мовами .
« Мене звуть..( українською, російською, англійською).
Робота у групах. ( 5 хв)
Досліджуємо своє імя.
-Чи знаєш ти чому тобі дали саме це ім’я?
Робота зі словами. ( словник тлумачення імен)
Що означає моє ім’я ? Що може розповісти про мене моє ім’я?
ВИСНОВКИ.
Важливо мати ім’я.
Ім’я – це я.
За нашими іменами ми пізнаємо себе та один одного.
Наше ім’я говорить дещо про те, ким ми є ( стать,мова,місце походження)
Обираючи дитині ім’я, батьки виражають певні бажання , сподівання, почуття.
Маючи ім’я, дитина стає членом держави.
Слово вчителя.
Скажіть,як ви любите, щоб вас називали?
Іноді імя скорочують до прізвиська або змінюють, якщо ти матимеш таке прізвисько, чи сподобається вам нове ім./я, чому?
ВИСНОВОК: «Ми з вами не лише дізналися, як кого звуть, а й як ви люби-
те, щоб вас називали. Варто зазначити,що кожна дитина має право на особисте ім’я і на те, щоб бути громадянином певної країни. Ми з вами — громадяни України».
Запитання для обговорення:
• А які імена, на вашу думку, найпоширеніші в Україні?
Прізвиська у сім’ї або серед друзів: що вони означають і звідки беруться?
Чому не можна вигадувати образливі прізвиська іншим дітям?
Підсумок:Образливі прізвиська порушують права дитини! Постав себе на
місце іншого – тобі неприємно було б, якби обзивали тебе?
Сьогодні наше заняття присвячене правам дитини. Ви часто чуєте слова: «Ти маєш право...», «Ти зобов’язаний...».
Перед нами покладено важливе завдання – розібратися, що ж означають ці слова».
Робота у зошиті. (2 хв) с. 59, завдання 1
Завдання 1. Що означають поняття право й обов’язок?
Поєднати частини речень.
Право – це те,…
Обов’язок – це те,…
Слово вчителя: «Права дитини – це певні можливості, які потрібні вам, щоб жити і дорослішати. Це те, що ви можете робити і в чому вам не можуть відмовити.
Поміркуйте, які у вас є права. (Відповіді дітей)
Перегляд мультфільмів та їх обговорення (10 хв)
Фільм 1
Запитання для обговорення:
• Хто дав Буратіно ім’я, купив йому абетку і відправив його до школи?
• Хто хотів спалити Буратіно в печі?
• Хто намагався його обдурити й обікрасти?
• Хто подарував йому золотого ключика?
• Хто у цій казці захищає права дитини, а хто їх порушує?
Підсумок: «Трапляються випадки, коли права дітей порушуються, але
пам’ятайте, що є люди (батьки, вчителі, вихователі, лікарі, поліцейські), до яких можна звернутися по допомогу».
Фільм 2
http://autta.org.ua/ua/materials/material/
Prava-ditini--urok-tren-ng--2-kl--/
Запитання для обговорення:
• Що сталося зі Слоненятком ?
• Хто прийшов йому на допомогу ?
• Про яке правило йшлося в цьому мультфільмі?
(Про право на медичну допомогу, про право на любов і піклування).
Фільм 3
Запитання для обговорення:
• Що сталося з Пінгвінятком?
• Хто йому допомагав?
• Про які права йдеться у мультфільмі?
(Про право на любов і піклування, турботу і захист з боку батьків; про право на порятунок).
Фільм 4
http://autta.org.ua/ua/materials/material/
Prava-ditini--urok-tren-ng--2-kl--/
Запитання для обговорення:
• Куди йшли звірятка?
• Хто спочатку не зміг потрапити до кінотеатру?
• Чому вони не змогли потрапити туди?
• Про які права йшлося у цьому мультфільмі?
(Про те, що всі діти мають право на дозвілля; вони мають рівні
права, навіть якщо вони дуже відрізняються одне від одного.)
Усі діти мають право на відпочинок, дозвілля і ви теж.
Руханка
Станьмо, діти, в дружне коло,
(діти стають у коло)
Як багато нас довкола.
(озираються по боках)
Дружно сіли, дружно встали,
(присіли, встали)
Покрутились, пострибали.
(покрутились, пострибали)
Ти мій друг і я твій друг.
(обнялися всі разом у колі)
Скільки усмішок навкруг!
(усі усміхнулися)
Фільм 5
http://autta.org.ua/ua/materials/material/
Prava-ditini--urok-tren-ng--2-kl--/
Запитання для обговорення:
• У які ігри грали дівчатка? А в які хлопчики?
• Чому вони не хотіли гратися разом?
Про які права говорилося в цьому мультфільмі?
(Про право дітей на розвиток і дозвілля; про рівні права .)
Знаючи права, не можна забувати і про обов’язки: старанно вчитися; не ображати інших; поважати права інших людей.
Робота з підручником. (с. 111) (5 хв)
Завдання 2. Прочитай.
Завдання 3. Вислови свою думку.
Завдання 4. Поясни, як розумієш.
Завдання 5. Розкажи які маєш обов’язки.
Підсумок: Всі ми різні, але маємо однакові обов’язки та права для хлопчиків, і для дівчаток.
Робота в групах (2 хв)
Об’єднати учнів у групи.
Завдання групам — зібрати пазли ( права) в речення.
Право на відпочинок
Право на повноцінне харчування
Право на захист та медичний догляд
Право на любов і піклування
Дітей не можна залучати до праці, яка може загрожувати їхньому здоров’ю
Діти з особливими потребами мають право на особливе піклування
Коли всі групи завершать роботу – кожна по черзі хором зачитує своє право. Решта учнів повторюють його й «кладуть» його у кошик Червоної Шапочки ( на екрані)
Підсумок уроку.
Слово вчителя: «Нехай Червона Шапочка тепер знає свої права та інших навчає. Не забувайте, що, поважаючи права інших людей, ви спонукаєте їх поважати ваші»
Завдання додому. Виконати завдання 5 у зошиті с.60
Вчитель Наталія БАЙРАК