Тема уроку. Вписані чотирикутники. Пряма Симсона.
Мета уроку: ввести поняття прямої Симсона, довести теорему про пряму Симсона; розвивати логічне мислення, спостережливість, наполегливість; виховувати охайність, культуру математичного мовлення та записів.
Тип уроку: урок закріплення та застосування знань, умінь і навичок.
Форма проведення. Урок з використанням комп’ютерних технологій.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Девіз уроку: «Успіх викликає тим більше втіхи, чим більше потрудишся, перш ніж досягнеш його»
(Ксенофонт, «Кіропедія»)
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Учні перевіряють домашнє завдання, звіряючи свої розв’язання із розв’язаннями, записаними на карточках, які роздані на кожну парту заздалегідь.
13.22. У трикутнику АВС відрізки АА1 і СС1 – висоти. Відновіть трикутник АВС за точками А1, С1 і прямою, яка містить сторону АС.
Розв’язання. Аналіз. Припустимо, маємо ∆ АВС, у якого АА1 і СС1 висоти. За твердженням задачі 13.21 серединний перпендикуляр до А1С1 перетинає відрізок АС в точці, яка є центром кола описаного навколо чотирикутника АС1А1С. Отже, точки А і С є точками перетину даного кола з прямою АС, В – точка перетину прямих АС1 і СА1.
Побудова.
13.26. Рівні рівносторонні трикутники АВС і CDE розміщено так, як показано на рисунку.
Точки К, М і L – середини відрізків АС, ВD і СЕ відповідно.Доведіть, що трикутник KML – рівносторонній.
Розв’язання.
Нехай рівні рівносторонні трикутники АВС і CDE розміщені так, як показано на рисунку. Точки К, М і L – середини відрізків АС, ВD і СЕ відповідно.
∆BCD –рівнобедрений (ВС=CD, як сторони рівних рівносторонніх трикутників). Звідси <MBC=<MDC.
Оскільки ВМ=МD, то СМ – медіана, а отже, і бісектриса <BCD і висота (<ВМС=900).
В ∆АВС ВК –медіана, а отже, і бісектриса <АВС(<KBC=<KBA=300) і висота ( <BKC=900).
Оскільки <BKC=<ВМС=900, тобто <BKC+<ВМС=1800, то ВМСК – вписаний. Тоді <КВС=<КМС=300, як вписані кути, що спираються на одну хорду КС.
Аналогічно вписаним буде і чотирикутник MDLC. Тоді <CDL=<CML=300, як вписані кути, що спираються на одну хорду CL.
∆КВМ=∆LDM, бо 1) ВК=DL, як висоти рівних рівносторонніх трикутників, 2)ВМ=МD, за умовою, 3) <KBM=<LDM, бо складаються з рівних частин. Звідси КМ=МL.
Отже, в ∆КМL КМ=МL і <KML=<KMC+<CML=300+300=600. Звідси <MKL=<MLK=600. Отже, ∆КМL - рівносторонній.
ІІІ. Формулювання теми і мети уроку
ІV. Актуалізація опорних знань
Фронтальна бесіда з учнями
Практична робота. Комп’ютерна підтримка
Група учнів (кількість дітей у групі рівна кількості комп’ютерів) працюють за комп’ютерами, решта виконують роботу на аркушах із заздалегідь заготовленими рисунками. Учні досліджують взаємне розміщення трьох точок, які є основами перпендикулярів, опущених з довільної точки кола, описаного навколо трикутника, до сторін (або їх продовжень) даного трикутника.
Кожному учневі, який працює на аркуші, пропонується рисунок із зображеним колом та вписаним у нього трикутником (прямокутним, гострокутним, тупокутним) та точкою Р на колі, яка може співпадати із однією із вершин, не співпадати з вершиною, разом з однією із вершин трикутника бути кінцями діаметра кола.
Кожному учневі, який працює на комп’ютері, пропонується картка-інструкція.
|
Дослідити взаємне розміщення трьох точок, які є основами перпендикулярів, опущених з довільної точки кола, описаного навколо трикутника, до сторін (або їх продовжень) даного трикутника
|
Висновок (Теорема). Основи перпендикулярів, проведених до сторін трикутника (або їх продовжень) з довільної точки описаного кола, лежать на одній прямій. Цю пряму називають прямою Симсона.
Історична довідка
Доведення. Нехай Р – довільна точка описаного кола трикутника АВС. З точки Р опустимо перпендикуляри на прямі, які містять сторони трикутника.
На рисунку зображено випадок, коли основи двох перпендикулярів (точки Е і М) належать сторонам трикутника, а основа третього перпендикуляра (точка N) належить продовженню сторони трикутника.
Оскільки <AEP=<AMP=900, то навколо чотирикутника АЕМР можна описати коло. Звідси кути 1 і 2 рівні як вписані, що спираються на одну й ту саму дугу.
Оскільки <PMC+<PNC=1800, то навколо чотирикутника PMCN можна описати коло. Звідси кути 3 і 4 рівні як вписані, що спираються на одну й ту саму дугу.
Оскільки <PEB+<BNP=1800, то навколо чотирикутника PEBC можна описати коло.
Звідси <4+<EPC+<B=1800.
Оскільки чотирикутник АВСР – вписаний, то <2+<EPC+<B=1800. Отримуємо, що <2=<4, отже, <1=<3.
Оскільки кут АМС – розгорнутий, то <1+<EMC=1800. Тоді <3+<EMC=1800. А це означає, що кут ЕМN – також розгорнутий, тобто точки Е, М і N лежать на одній прямій.
Розглянемо окремі випадки розміщення прямої Симсона. Демонструються слайди.
У класі проводиться детальний аналіз випадку, зображеного на останньому слайді.
-(<MNC+<NCM)=1800 – (<MNP+<PNC+<NCM)=1800 – (<MNP+900+<NCM)= =900 – (<MNP+<NCM)=900 – (<EBP+<APB)=900 –<EAP= 900 –<EMP).
Фронтальна бесіда з учнями