Урок«Я – доблесний дон Кіхот із Ламанчі». Мандри Дон Кіхота в пошуках справедливості.

Про матеріал
Матеріал для уроку засвоєння нових знань та розвитку на їхній основі умінь і навичок.
Перегляд файлу

Тема. «Я – доблесний дон Кіхот із Ламанчі».  Мандри Дон Кіхота в пошуках справедливості.

Мета. Допомогти учням зрозуміти суперечливий характер образу Дон Кіхота, розвивати навички аналізу художнього твору, характеристики літературного героя, дослідницької роботи, аргументувати свої судження; виховувати толерантне ставлення до людей із різними життєвими позиціями.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань та розвитку на їхній основі умінь і навичок.

Епіграф до уроку.                    … я лицар із Ламанчі, відомститель

                                                   за всяку кривду і сваволю

                                                                                       Сервантес

Хід уроку

І. Перевірка домашнього завдання.

 Бесіда.

1. Чим характеризується епоха Відродження в Іспанії?

2. Що таке лицарський роман?

3. Чому саме в Іспанії найбільше захоплювалися лицарськими романами?

4. Яке ваше перше враження від прочитаної книги?

II. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, мети уроку.

Слово вчителя.

     Багато дивного й, на перший погляд, незрозумілого ви знайдете на сторінках роману М. Сервантеса « Дон Кіхот».

Трагікомічність образу Дон Кіхота відображає давно усвідомлену людством надзвичайну складність боротьби проти пануючого в суспільстві зла. Той, хто зважився самотужки вступити у боротьбу з несправедливістю, підступністю, насильством, може сам стати жертвою, опинитися чи в меншому, чи в трагічному становищі.

     Створений Сервантесом образ відважного лицаря увібрав у себе багатовіковий досвід людства та яскраво відобразив вічну істину, що залишається такою і для інших поколінь, які сперечалися щодо того, хто ж такий Дон Кіхот – мрійник? Дивак? Мудрий безумець? Шляхетна людина?.. Чи виглядає він кумедним у своїх наївних спробах жити згідно зі своїми ідеалами в реальному жорстокому світі?

     На сьогоднішньому уроці ми спробуємо знайти відповіді на ці непрості запитання.

Оголошення теми, мети уроку.

III. Застосування знань учнів та формування вмінь.

1. Прослуховування фонозапису (вступ до балету Л. Мінкуса «Дон Кіхот). Показ слайду 1.

Бесіда.

  1. Який характер музики?
  2. Як він пов'язаний з літературним вступом до твору?
  3. Чи можна за характером музики зрозуміти, якими будуть подальші події?

2. Читання вірша Б. Грінченка.

В уламках од зброї з іржавим мечем

Він гордою їде ходою,

І погляд у нього сіяє вогнем,

І серце аж рветься до бою.

Меча не пускає він з лицарських рук

І страху ніколи не знає,

Життя його — низка і горя, і мук,

Та іншого він не бажає.

На діло лицарське себе він оддав —

Ставать за малих, в обороні,

І де він неправду і зло зустрічав,

Там сміло він брався до броні.

Що нині не те, як колись, він не знав,

У дивні закоханий мрії,

І давні страшила по світу шукав,

Дракони, і велетні, й змії.

Не відав, що тії страшила в наш час

Вже нашу придбали подобу.

І в сяєві золота й пишних окрас

Мордують людей, мов худобу...

 Бесіда.

1. Про які реалії з життя Дон Кіхота йдеться у творі?

2. Чи бачить Дон Кіхот реалії життя.

3. Бесіда за змістом розділу I.

  1. Хто такий Кикоть? Як у романі описано його побут?
  2. Яким було улюблене заняття Кикотя?
  3. До чого призвело його надмірне захоплення читанням?
  4. Чому Кикоть став Дон Кіхотом із Ламанчі?
  5. З якою метою він вирішив блукати світом?
  6. Як Дон Кіхот назвав свого коня? Що означає це ім’я? Показ слайду 2.
  7. Кого і як обрав Дон Кіхот дамою серця?

Слово вчителя.

     Дон Кіхот виїжджає в путь, але нічого незвичайного з ним не трапляється. Лише надвечір він потрапляє до корчми, де його поява викликала здивування і сміх.

4. Творчий переказ тексту.

Розказати, як дон Кіхота посвятили в лицарі від імені самого героя.

Бесіда.

1. Як сприйняли цю посвяту Дон Кіхот і ті, що були у корчмі?

2. Чому корчмар навіть забув взяти плату за нічліг?

5.  Епізод «Врятування хлопчика-пастушка Андреса». Показ слайду 3.

1. Чим допоміг Дон Кіхот Андресу?

2. Який результат «подвигу» мандрівного лицаря?

3. Чому Дон Кіхот був упевнений, що він допоміг хлопцеві?

 6. Епізод «Битва з вітряками». Перегляд уривка з кінофільму.

 Показ слайду 4.

1. Ким уявляються Дон Кіхотові вітряки?

2. Навіщо мандрівний лицар вступив у бій із вітряками?

3. Чому Санчо Панса не уявляє велетнів, а бачить звичайні вітряки?

7. Епізод «Зустріч з «військом» баранів» . Показ слайду 5.

1. Як відреагували вівчарі та Санчо Панса на цей учинок Дон Кіхота?

8. Епізод «Звільнення каторжан». Перегляд уривка із кінофільму.

Показ слайду 6.

Бесіда.

1.Чи була потреба відпускати каторжан?

2. Якими могли бути наслідки цього вчинку?  

IV. Закріплення знань, умінь та навичок.

1. Заповнення другої колонки таблиці. Показ слайду 7.

Конфлікт між дійсністю та уявністю

Дійсність

Уявність

1. Прізвище героя Алонсо Кикоть

1. Дон Кіхот Ламанчський Лицар Сумного Образу

2. Жалюгідна шкапа

2. Лицарський кінь Росинант

3. Селянка Альдонса Лоренсо

3. Прекрасна дама Дульсінея Тобоська

 4. Придорожна корчма

4.Феодальний замок, де бажає посвятитися в лицарі

5. Мідний таз цирульника

5. Чарівний золотий шолом

6. Вітряки

6. Потворні велетні

7. Шишак з картонним начілком

7. Лицарський шолом

 

2. Проблемні запитання.

 1. Чому люди «благають небо покарати й знищити його милість з усіма рицарями, які будь-коли народилися на світ»?

2. Яким постає перед читачем головний герой?

3. У чому причина невдач Дон Кіхота?

4. Чому його не розуміють?

 3. Коментар учителя

     Дон Кіхот готовий на будь-які випробування. У своїх безглуздих вчинках він виявляє своєрідну велич духу, присвячуючи власне життя  меті знищення зла, і намагається знищити його там, де воно є або лише ввижається. Він упевнений у тому, що здатен «випрямити кривду», захистити страдників. Та результати самовідданих учинків героя завжди негативні, своїм втручанням він ускладнює становище тих, кого захищає, і часто страждає сам. Люди просто не розуміють Дон Кіхота.

V. Узагальнення та систематизація знань.

 1. Гронування «Основні риси характеру Дон Кіхота». Показ слайду 8.

Дон Кіхот: справедливий, хоробрий, мрійник, оптиміст, дивак, гуманіст, не знає життя, начитаний, благородний.

2. Виконання вправи «Обери позицію». Аргументація учнями свого вибору. Показ слайду 9.

Дон Кіхот

1. Мрійник.

2. Дивак.

3. Мудрий безумець.

4. Шляхетна людина .

 2. Прийом «Мікрофон»

1. Чи заслуговує Дон Кіхот на співчуття?

2. Чи розуміє герой, що його подвиги та бажання «випрямити кривду» несумісні з реальною дійсністю?

3. Чи  розуміє Дон Кіхот абсурдність ситуацій, у яких він опинявся?

3. Робота з епіграфом. Показ слайду 10.

1. Які ваші перші враження від Дон Кіхота, що виникли після ознайомлення з епіграфом?

2. Як розуміє герой ідеал лицаря?

VI. Підсумки уроку, повідомлення домашнього завдання.

Слово вчителя

      Сьогодні на уроці ви висловлювали й аргументували свої думки щодо багатоплановості та складності образу Дон Кіхота. Герой засуджує і себе за нерозуміння світу, і світ, що не зрозумів його щирих намірів. Та своїми людськими достоїнствами й ідеалами Дон Кіхот стоїть вище жорстокої дійсності. Подвиг полягає вже в тому, що, знаючи про свою самотність, він продовжує боротися за ідею Добра.

Домашнє завдання.

1. Прочитати розділи VIII-X.

2. Підготувати інсценівки епізодів твору:

перша група – епізод «Дон Кіхот і ключниця».

друга група – епізод «Корчмар і Дон Кіхот».

третя група – епізод «Санчо Панса на губернаторстві».

 

 

docx
Додано
28 листопада 2021
Переглядів
1441
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку