Урок «Я досліджую світ» 3 клас Тема. Проект: Відомі українські винахідники

Про матеріал
Розробка конспекту Урок «Я досліджую світ» 3 клас Тема. Проект: Відомі українські винахідники
Перегляд файлу

Урок «Я досліджую світ» 3 клас

 

Тема. Проект: Відомі українські винахідники

Мета:

- розвивати дослідницьку компетентність учнів та вчити  реалізувати її через проектну діяльність;

- вчити здобувати інформацію з різних ресурсів та джерел; розширити уявлення учнів про винахідницьку діяльність від найдавніших часів до сьогодення; стимулювати учнів до самостійного вирішення проблем та бажання самому відкривати щось нове; ознайомити учнів з побудовою проектної роботи.

- виховувати почуття поваги до історії, культури рідного краю; пізнавальний інтерес, прагнення до знань.

Обладнання:, презентація, ілюстрований матеріал до теми

Тип уроку : урок-захист проекту

Хід уроку

 

I. Організаційний момент    

1. Слово вчителя

Продзвенів уже дзвінок,

починається урок.

Приготуйте без мороки

Все, що треба до уроку.

Книжку, зошит, ручку, олівці.

Приготувались?

Молодці!

Все у нас уже на місці,

залишилось тільки сісти!

Сядьте, дітки, всі гарненько,

Руки покладіть рівненько.

Голову вище підніміть,

Плечі свої розведіть.

Всі на мене подивіться,

і приємно посміхніться!

- Зараз у нас урок Я досліджую світ, мене звати Ірина Володимирівна, і сьогодні проведу його я.

 

Емоційне налаштування

Зібратися разом — це початок,

Триматися разом — це прогрес,

Працювати разом — це успіх!

Ми зібралися, тримаємося разом і починаємо працювати.

 

II. Актуалізація опорних знань учнів

1.Вікторина «Так це ж винахід!»

Відгадайте назви винаходів склавши анаграми

КОЕЛСО (колесо)

ОМЛОКОТ (молоток)

ОМЛОКОТ (човен)

ЛЕТЕНОФ (телефон)

ЧРУАК (ручка)

  •        Як ви розумієте значення слова «винахід»? (результат інтелектуальної діяльності людини в будь-якій сфері технології.)
  •        Чому винахідники запозичують ідеї у природи? (Вона повсюди розставила свої підказки. Будь те спостережливими й уважними-тоді вам відкриються неймовірні ідеї для майбутніх винаходів)
  •        Які винаходи змінили наш світ? (Паровий двигун, колесо, друкарський верстат, комп’ютер, Інтернет, Всесвітня павутина, телебачення, лампочка, пеніцилін, телефон і багато чого іншого…)
  •        Навіщо люди створюють винаходи? (Для покращення існуючих пристрої або створення нових корисних пристроїв.)

Ми оточені речами, якими повсякчас користуємося, не замислюючись, звідки вони взялися, хто їх винайшов, і як вони змінили на краще життя людей. Навіть у звичайному шкільному класі можна побачити чи мало винаходів.

 

 

ІІІ. Оголошення теми уроку та очікуваних навчальних результатів

— Люди винайшли різні речі, щоб змінити життя на краще. Серед них є чимало й українців. Сьогодні ми поговоримо про внесок українців у розвиток світової науки. Отже, тема нашого уроку-проекту «Відомі українські винахідники».

 ІV. Робота над новим матеріалом

  •          А зараз  я вам пропоную переглянути  відео про «Українських винахідників» (відео 4:30), дивіться уважно після перегляду розповісте кого ви запам’ятами і який саме винахід був створений.
  •          https://www.youtube.com/watch?v=ExD08ssAGEo

 Кого із видатних українських винахідників ви запам’ятали? (Федір Піротський – винахідник трамваю, Ігор Сікорський – винайшов вертоліт, Сергій Корольов – винайшов штучний супутник Землі.)

 Як ви гадаєте, що допомогло цим людям створити винахід?

 Який винахід вас найбільше вразив?

Вправа «дізнайся»

А зараз ми з вами повернемось до нашого незвичайного уроку- це урок- проект.

  •          Хто може нам сказати що таке проект? (відповіді дітей)

Давайте дізнаємось що таке проект:

Проект це скоординованя діяльність, націлена на досягнення певного результату за визначений час.  Саме проектування складається з 5 П.

  1. П - проблема (тема, мета)
  2. П – план (створення плану)
  3. П - Пошук інформації
  4. П – проведення проекту (оформлення)
  5. П – презентація (розповідь).

Проектування не є принципово новим видом людської діяльності. Творчі відкриття винахідника чи науковця, створення архітектурних споруд чи художніх творів — це прояв творчості, і водночас — це проектування у певній галузі людської діяльності.

Давайте створимо власний проект під назвою: «Українські винахідники»

Але спершу розділимось, і кожен з вас обере назву групи:

Група 1 – «Техніки»

Група 2 – «Медики»

Група 3 – «Космонавти»

Група 4 – «Інформатики»

  •          Давайте поглянемо які завдання проекту заховалися під назвами:
  • «Техніки» - дослідити та коротко розповісти про одного винахідника в галузі техніки.
  • «Медики» - дослідити та коротко розповісти про одного винахідника в галузі медицини.
  • «Космонавти» - дослідити та коротко розповісти про одного винахідника в галузі космонавтики.
  • «Інформатики» - дослідити та коротко розповісти про одного винахідника в технологічній галузі .

Фізкультхвилинка

https://www.youtube.com/watch?v=ld__dVatHiE

 

Давайте зясуємо які ж є етапи нашого проекту, зачитайте їх.

Етапи створення проекту «Українські винахідники»

І етап    Організація  проекту

         Визначення теми, мети,  навчальних предметів.

ІІ етап   Планування проектної діяльності

  1. Визначення джерел інформації: енциклопедії, книги, інтернет.
  2. Пошук потрібної їнформації

ІІІ етап  Реалізація проекту

  1. Підбирання заголовка(назва проекту).
  2. Складання плану розповіді.
  3. Оформлення самої розповіді.
  4. Презентація її з фотографіями.

Отже, з цим ми ознайомилися, давайте поглянемо на зразок роботи:

Назва проекту: «безкровний аналіз крові»

План розповіді:

  1. Неулюблена справа – здача крові.
  2. «Біопровінь» – винахід Анатолія Малихіна.
  3. Пристрій в дії.

Унікальний винахід українця — безкровний аналіз крові.
Цю неприємну, але таку необхідну процедуру, доводилося проходити хоча б декілька разів чи не всім жителям планети. Українцю вдалося розробити безкровний аналіз крові і тепер важливі показники здоров’я можна дізнатися без болю!

Завдяки розробці харків'янина Анатолія Малихіна тепер не потрібно проколювати палець чи вену і чекати по кілька днів результатів з лабораторії.

Прилад називається "Біопромінь". За 5 хвилин він здатний визначити 131 показник крові! Зокрема, пристрій визначає швидкість осідання еритроцитів, загальний білок, лімфоцити та інші показники.

Аби отримати ці показники з традиційного аналізу крові доведеться витратити від кількох годин до дня.

Винахід українця діє надзвичайно просто. Пацієнту треба приєднати до тіла всього 5 датчиків. Після цього лікар вводить у комп'ютерну програму особисті показники хворого: вік, стать, вагу, зріст, частоту пульсу і дихання. За кілька хвилин будуть відомі дані діагностики.

Пристрій не лише зручний, але й надзвичайно точний. Можлива похибка становить всього 2%.

Працював українець над своїм приладом довгих 25 років. І єдиний мінус "Біопроменя" — ціна. Обійдеться таке диво медицини у приблизно 20 тисяч доларів.

Зараз приладом користуються у декількох клініках України. Закордоном "Біопромінь" активно використовують у Китаї, Об'єднаних Арабських Еміратах, Чехії, Білорусі

Анатолій Малихін - вчений, який винайшов аналіз крові без крові, він  придумав, як дізнатися стан крові, не пошкоджуючи шкіру пацієнта. | Tops

V. Закріплення вивченого матеріалу. (самостійна робота учнів)

Отже, думаю, кожен зрозумів своє завдання, тому приступимо до роботи. (робота учнів)

  •          Сподіваюсь ви виконали наш проект та підготували коротку розповідь про українських винахідників у різних галузях.

Звіт учнів

Група 1 – «Техніки»

Назва проекту: «Крилата мрія»

План розповіді:

  1. Юнацькі захоплення Ігоря Сірковського.
  2. Підняття у небо першого гелікоптера.
  3. Користь винаходу.

Ігор Сікорський – видатний український винахідник.

Перший вертоліт Сікорського та звинувачення у відьомстві – 14 вересня в  історії | Новини Хмельницького "Є" | ye.uaЗ юних років захоплений у літакобудування, Ігор Сікорський ще 1910-го збудував перший гелікоптер здатний відриватися від землі за ідею підказали малюнки славетного Леонардо да Вінчі. Однак на той час гелікоптерові не вистачало тяги, він міг підняти лише порожню машину, без пілота. Відтак роботи були припинені. 
До юнацької пристрасті винахідник повернувся наприкінці 1930-х.  14 вересня 1939-го власноруч підняв у повітря свою модель гелікоптеру. Німецький авіаконструктор Генріх Фокке і його послідовники використовували іншу схему. Тоді як Ігор Сікорський продовжував доопрацьовувати свою. Зрештою вона і стала головною і сьогодні. 
Вже за три роки у США розпочалося серійне виробництво двомісного гелікоптера, який був прийнятий на озброєння американської армії. Використовували його також у Великобританії. При цьому сам конструктор вважав головним завданням таких машин рятування людей, а не бойові дії. І щиро радів, коли особливу ефективність гелікоптери проявляли в пошуково-рятувальних та санітарних роботах. За підрахунками його сина Сергія Сікорського, машини батька врятували понад півтора мільйона людських життів.   

(Доповнення: 1952-го гелікоптер першим у світі здійснив переліт через океан. Всього ж Ігор Сікорський створив 18 моделей гелікоптерів. Навіть президенти США з 1947-го постійно використовували гелікоптери Ігоря Сікорського.  )

Група 2 – «Космонавти»

Назва проекту: «людина, яка "запустила" Гагаріна у космос»

План розповіді:

  1. Початок космічної ери.
  2. Винаходи Сергія Корольова.
  3. Великий крок в майбутнє
  4. Однодумці.

Сергій Павлович Корольов — українець, що став першим головним конструктором ракетно-космічних систем в Радянському Союзі. Не буде перебільшенням назвати цю людину одним з піонерів світової космонавтики, не тільки теоретиком, але і практиком освоєння космічного простору. Початок космічної ери людства безпосередньо пов'язаний з ім'ям звичайного житомирця Сергія Павловича Корольова, який зробив можливим перший штучний супутник Землі, перший політ людини в космос, перший вихід космонавта Юрія Гагаріна (також українця) у відкритий космос в 1961р, та роботу орбітальної станції і багато іншого.

Невичерпна енергія Сергія Павловича, його віра в успіх зробили можливим те, що ще недавно вважалося повністю фантастичним. Він умів не тільки обґрунтовувати і розраховувати ті чи інші науково-технічні гіпотези, але й вселяти тверду впевненість у власних колег, мотивувати їх на виконання часом неможливих завдань. По суті, саме Корольов і такі як він ентузіасти дали старт науково-технічній революції, яка за останні півстоліття змінила світ до невпізнання.

Крім приголомшливих винаходів, Королеву вдалося відкрити цілу плеяду талановитих вчених, своїх однодумців, які і після його смерті продовжували розпочату Сергієм Павловичем справу, просуваючи вітчизняну космонавтику до нових висот.

(Додаток: Всю весну 1961 року на космодромі Байконур йшла інтенсивна підготовка до першого польоту людини в космос. Держкомісія з безлічі кандидатів відібрала одного — Юрія Олексійовича Гагаріна. Державна комісія з організації першого польоту людини в космос затвердила дату польоту — 12 квітня 1961. Сергій Павлович з пункту управління польотом повністю керував усім процесом. Всі його команди також дублювалися Юрію Гагаріну. Політ першої людини в космос тривав 108 хвилин. О 10 годині 55 хвилин відбулося приземлення Гагаріна на Землю.)


Сергій Корольовhttp://heroes.profi-forex.org/uploads/_pages/476/mini/korolev07.jpg
 

Група 3 – «Інформатики»

Назва проекту «Один з "батьків" Інтернету»

План розповіді:

  1. Хто ж винайшов інтернет?
  2. Леонард Кляйнрок – винахідник з українським корінням.
  3. Народження Інтернету.

Леонард Кляйнрок

Вважається, що винахідником Інтернету є англієць сер Тім Бернс Лі. Або є думка, що Інтернет придумали в Пентагоні американські військові в 1969 році, але це не зовсім повна інформація. Без розробок українця Леонарда Кляйнрока Інтернет був би просто неможливим.

Професор з Каліфорнії Леонард Кляйнрок, чиї батьки походять з України, знаний у цілому світі, крім своєї прабатьківщини. Це справді дивовижно, але більшість українців і не здогадується: творець Інтернету, що зв’язав сотні мільйонів людей у єдину глобальну мережу, має київське коріння.

Свій головний винахід Леонард Кляйнрок зробив ще в студентські роки. 1961 року він опублікував в технологічному інституті роботу про передачу інформації не цілісним потоком, а розбитою на пакети. Власне, на пакетній передачі даних побудований нині весь Інтернет і мобільна телефонія.

Leonard Kleinrock - Premios FronterasА 1969 року група студентів Каліфорнійського університету під керуванням Кляйнрока організувала першу в світ комп’ютерну мережу, з’єднавши два обчислювальні комплекси кабелем завдовжки 4,5 метра. Того ж року Кляйнрок через звичайну телефонну мережу передав кілька літер зі свого університету в розміщений за півтисячі кілометрів Стенфордський. Цю подію і прийнято вважати народження Інтернету

 

 

VІ. Підсумок уроку

Українці - талановита нація і цей перелік винаходів цьому доказ. Шкода, що, як і раніше, українські вчені не отримують підтримку від держави. Тому і зараз доводиться реалізовувати свої плани та винаходи на теренах інших країн, які дуже зацікавлені у наших вчених.

Технологія «Саморефлексія»

-Шо таке винахід? (результат інтелектуальної діяльності людини в будь-якій сфері технології)

-Яке значення мають винаходи для людства?

Давайте пограємо в одну гру, і поглянемо кого ви запамятали з сьогоднішнього уроку.

https://learningapps.org/watch?v=pef2qh63k22  

 

Збіг урок наш, як коротка мить

Дуже швидко час біжить,

Та попереду у нас багато кроків.

І веселих і сумних уроків

Намагайтесь вправно все вивчати,

Щоб про все на світі знати

 

VІІ. Домашнє завдання.

 

Додому у вас буде дуже цікаве завдання. Вам необхідно  виготовити невеличку стінгазету на листку А4 про винахідника якого сьогодні нам розповідали.

До побачення!

 

 

 

 

 

Група 4(запасна) – «Медики»

Назва проекту: «Чудо промені»
План розповіді:

  1. Початок діяльності Івана Пулюя.
  2. Лампа Пулюя – винахід Х – променів.
  3. «Рентгенівські» промені.
  4. Першість Івана Пулюя.

Іван Пулюй – всесвітньо відомий український вчений, великий фізик і електротехнік, винахідник. Народився 2 лютого 1845 року в містечку Гримайлів на Тернопільщині. Під час навчання в семінарії він захопився фізикою, математикою й астрономією, тому вирішив стати вченим. У цій сфері Іван Пулюй домігся чималих успіхів, проте його завжди серйозно цікавило інше питання – катодні випромінювання і Х-промені.

У 1881 році вчений сконструював “лампу Пулюя”, що стала прообразом майбутнього рентгенівського апарату, який робив знімки будь-якої частини людського організму. Винахід завоював срібну медаль на Міжнародній електротехнічній виставці в Парижі. Але першу наукову статтю про винахід Пулюй опублікував через 2 місяці після Вільгельма Рентгена. Вся германська преса переконала світ, що “першовідкривачем чудо-винаходу став великий німецький фізик Вільгельм Рентген”, а Х-промені моментально отримали назву “рентгенівських”.

Фактичне відкриття рентгенівського апарату задовго до його офіційного автора – це справжній науковий подвиг. А скромність українського вченого, який не вважав за потрібне боротися за визнання і дивіденди, зайвий раз доводить благородство натури Івана Пулюя та відданість своїй справі, а також ставить його в один ряд з великими діячами світової науки.

Також Іван Пулюй першим:

– виявив появу електропровідності в газах, що опромінюються рентгенівськими променями;

– показав можливість використання х-променів в медичній діагностиці;

– зумів зробити рентгенівський знімок людського скелета цілком.

(Додаток: Він був пристрасним патріотом України, який не втомлювався повторювати про необхідність здобуття Україною незалежності, писав про це статті, всіляко популяризував “українську тему” в Європі. “Самостійність України – це ключ від мирного залу в Європі, – писав великий фізик)

 

 

docx
Додано
3 грудня
Переглядів
16
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку