Тема: Які осінні явища відбуваються у житті рослин?
Мета:повторити матеріал про осінні зміни у природі; удосконалити вміння використовувати здобуті знання у власному житті; формувати знання дітей про явища, які відбуваються у житті рослин восени з використанням елементів медіаграмотності;розвивати вміння аналізувати, фантазувати, працювати у групах;виховувати почуття колективізму, поваги до думки іншого, бережне ставлення до природи.
Обладнання: презентація, малюнки, клей, ножиці, осінні листя.
Тип уроку : вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Він казковий і цікавий,
Доброго ранку, доброго дня,
ми вам бажаєм здоров’я й добра!
1.1 Вправа «Сигналізація»
Діти сигналізують : « так» – встати, « ні» – сидіти на місці.
Ви активні? (Так)
Хочете читати? (Так)
Готові відповідати? (Так)
1.2 Створення психологічного настрою. Вправа «Закінчи речення:
Очі дивляться та все /бачать/.
Вуха слухають та все /чують/.
Голова /думає/.
Який у вас настрій перед початком уроку?/Учні сигналізують картками./
Я бажаю вам, щоб такий настрій був у всіх до кінця уроку.
1.3 Гра «Усмішка»
Що можна передати очима?/Радість, добро, любов, тепло/.
Сусіду по парті передайте усмішку очима. Ви усміхнулися. Ви засвітилися. Чим засвітилися?/Серцем, душею, усмішками/.
Сіли рівненько, підняли оченята, прочитайте тему уроку, малята.
Створення казкової атмосфери:
Слайд
2.1 Гра « Кращий диктор» Слайд
Ваше завдання повідомити усіх про погоду на сьогодні, використовуючи такий план:
Скажіть, який сьогодні день ?
Яке число?
Яка погода сьогодні?
Яка температура повітря?
Чи були опади?
Молодці! Ви гарно впоралися.
Ну, що ж, а пригода Колобка продовжується.
Слайд Колобок подивився на небо і побачив пташок, які відлітають ; у садку дерева змінили свої шати на різнокольорові. Сидячи на підвіконні він помітив, що сонечко швидше, ніж зазвичай зайшло за обрій і почалася ніч. Колобку стало прохолодно і він вирішив повернутися додому. Він не міг зрозуміти, що відбувається. Чому природа так змінилася. Наш герой вирішив зранку вирушити до лісу і запитати про це у лісових жителів. Вони ходять до лісової школи і напевно знають , що відбувається з деревами та тваринами.
2.2 Постановка проблемного питання:
А чи можна іти у гості без дозволу батьків? (Ні)
То ж наш Колобок спитав бабусю та дідуся чи можна піти до лісових жителів і вони дозволили. Але перш ніж відпустити його повторили правила поведінки на природі.
Чи правильно поводяться діти на картинках?Слайд
Слайд Складіть самостійно правило до цього малюнка. (відповіді дітей) не руйнувати пташині гнізда, не залишати сміття після себе
Тепер, знаючи усі правила можна вирушати у подорож.Слайд
Колобку здалося, що навколо нього грає незвичайна мелодія.
Релаксаційна пауза за технікою «Колір мелодії»Послухайте мелодію, яку почув Колобок. Спробуйте уявити картину лісу. Перегляд відео https://youtu.be/vnhjqApXWwA
Ну, а поки ми з вами відпочивали на галявину до Колобка вибігла білочка. Слайд
Вона була дуже заклопотана. В лапках у неї були горішки, грибочки та ще й жолуді. Побачивши Колобка вона запитала, що він тут робить. Колобок відповів, що помітив зміни у природі і хоче дізнатися, що сталося. Білочка сказала, що із задоволенням допоможе і усе пояснить йому. Вона сказала, що Колобок має відгадати загадку.
Діти, Колобок просить у нас допомоги у відгадуванні загадки. Допоможемо йому? (Так)
Виснуть хмари низько-низько,
Опустили пасма-коси.
Всюди мокро, всюди слизько –
Ходить нашим краєм…
(Осінь)
Так, правильно. слайд
Кожен з вас розкаже Колобку, які зміни у природі він помітив.
Виступи дітей.
Колобка дуже зацікавили ваші виступи. Він дізнався багато нового. Але наш герой ще просить розказати йому що ви знаєте про осіння місяці.
Робота у групах.
Для цього нам потрібно попрацювати в групах. Ви поділитеся на три групи. Ваше завдання скласти пазл-картинку і відгадати за ознаками, який це місяць осені.
Виступи груп.
Вересень (завдання для 1 групи)
– Жовтень ( завдання для 2 групи)
Листопад (Завдання для 3 групи)
Слайд
Отже, пожовтіння листків є осіннім явищем в житті рослин.
Перегляд відео за посиланням: https://youtu.be/VcH9FP680kA
Аналіз переглянутого відео з елементами бесіди:
Хвойні дерева.Слайд
А чи у всіх дерев опадає восени листя?
У яких дерев восени листя зелене? (сосна, ялина)
До якої групи належать ці дерева – листяні чи хвойні?
Чому? (Їхні листки, хвоїнки, живуть декілька років і опадають поступово)
Трав’янисті рослини Слайд
Що відбувається з трав’янистими рослинами? (жовтіють і в’януть)
Зеленіють лише суниця і копитняк, які не бояться морозу.
Білочка пропонує вам попрацювати разом і створити аплікацію «Весела осінь»
Ваше завдання прослухати вірш і створити аплікацію до нього.
Перегляд відеоматеріал за посиланням: https://youtu.be/hMHIC8VZpBU
Знову я дивлюсь в віконце:
Он за ліс заходить сонце.
В лісі ходить хитрий лис…
«Мамо, що це, подивись?
Вчора ліс ще був зеленим
А сьогодні… онде клени
Червоніють, мов вітрила,
І берізка пожовтіла».
«Як красиво, — каже мама,
– Це віконце — наче рама,
А від сонця подарунок
— Панни Осені малюнок».
О. Роговенко
Аналіз вірша :
Який настрій відображається у вірші?
Які дерева зустрічаються у вірші?
Які кольори використав поет для опису осінніх дерев?
Колобок дуже вдячний білочці та вам за те, що ви розказали йому про осінь. Адже це була перша у його житті осінь. Він попрощався з білочкою та повернувся до дідуся з бабусею. Тепер він знав, що таке осінь, які осінні місяці існують, чому дерева змінюють свій колір та чому опадає листя.
А бабуся дідусем вирішили перевірити чи добре він запам’ятав усе, що йому розповіли і попросили виконати його підготовлені завдання. Колобок виконав усе на відмінно, а чи зможете ви так само гарно виконати це завдання?
Тестове завдання :
Осінь складається з :
а) трьох місяців;
б) чотирьох місяців;
в) двох місяців.
Перший місяць осені:
а) вересень;
б) жовтень;
в) листопад.
Як називається елемент, який забезпечує забарвлення листочків:
а) монофіт
б) хлорофіл
в) колорит
Які зміни відбулись у житті рослин восени:
а) опала кора;
б) змінює своє забарвлення та опадає листя;
в) буйно цвітуть
плоди, яких росли дозрівають восени:
а) калина, каштан, горобина
б) малина, абрикоси
в) черешня, вишня
Самооцінювання.
Що найбільше сподобалось на уроці?
Що нового дізнались на уроці?
Тож давайте ці знання візьмемо собі. Встаньте. Зробіть руки ось так (руки перед собою) і швиденько заберемо собі нові знання. Стисніть долоньки.
Дуже ви були старанні –
Отже, всі ви учні гарні.
І за труд ваш на уроці
Вам подякувати хочу!
Покладіть на голівку долоньку, погладьте себе і скажіть золоті слова:
«Я сьогодні – молодець!».