Урок «Я досліджую світ»
2 клас
Тема: Істотні ознаки птахів. Перелітні та осілі птахи своєї місцевості, їхня поведінка. Як мандрують птахи. Запис слів – назв птахів під диктовку, поділ на склади.
Мета: уточнити знання учнів про розмаїття перелітних птахів; з'ясувати, які зміни відбуваються у птахів з настанням весни; навчати бачити красу рідної природи, цінувати її і берегти; розвивати вміння знаходити взаємозв’язки в природі; виховувати повагу до природи, любов і дбайливе ставлення до птахів.
Хід уроку
І Організаційний момент
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок
Він весняний і цікавий,
І новин зібрав чимало.
Це для вас усміхається сонечко
Соловейко співає пісень
Заглядає веселка в віконечко
Добрий день, вам добрий день!
ІІ. Хвилинка фенологічних спостережень. Вправа «Синоптик»
- Розпочинаючи день, кожна людина хоче дізнатися, якою буде погода.
- Ось і ми послухаємо прогноз нашого синоптика на сьогоднішній день.
Учень-синоптик:
- Доброго дня! Вас вітає синоптична служба 2 класу. Я розповім вам про погоду за нашим віконечком. Отже, за віконечком ВЕСНА, п’ятниця, 11 квітня.
• Сонечко сьогодні нас …. (не) радує своїми промінчиками, тож, стан неба - .. ( ясно, хмарно, похмуро)
• Опадів не спостерігається (Опади у вигляді дощу, снігу)
• І нарешті температура повітря сьогодні …
Ми приготувалися до уроку ЯДС. З вами була синоптик …………..
Бажаю, щоб на сьогоднішньому уроці було тільки сонячно, затишно і тепло.
ІІІ. Вправа «Мій настрій»
- А з яким настроєм ви розпочинаєте свій день? Покажіть на дошці, за допомогою СМАЙЛИКІВ ( у чаті, перейдіть за покликанням)
ІV. Релаксація (на фоні мелодії) El Condor Pasa (Політ кондора) YouTube·Саксофоніст Василь Пташник·
-Я запрошую вас у мандрівку на хмаринці. Сядьте зручніше, заплющіть очі. Уявіть, що ви стрибнули на білу пухнасту хмаринку, схожу на м’яку гору із подушок. Відчуйте, як ваші ніжки, спинка зручно розташувалися на цій великій подушці. Мандрівка починається. Наша хмаринка повільно піднімається у синє небо. Відчуваєте, як вітерець обвіває обличчя?
Тут, високо в небі, усе спокійно і тихо. Десь далеко чуються голоси: знайомі та незнайомі. Розплющте очі. Як же гарно!
V. Індивідуальна робота. Складання пазлів
- За покликанням у чаті, перейдіть на завдання. Складіть пазл та пропишіть, кого я почула в небі, а ви побачили на малюнку (Птахів: ластівка, шпак, жайворонок, соловей, лелека, зозуля)
VІ. Повідомлення теми і мети уроку.
1. Відгадування загадки.
Прилетіли гості,
Сіли на помості.
Без сокири, без лопати
Поробили собі хати. (Птахи) …… Хто це?
- Птахи повертаються із зимівель. І ось сьогодні ми пригадаємо істотні ознаки птахів, поговоримо про повернення із вирію (міграцію) перелітних птахів і їхнє весняне життя.
2. Інтерактивна гра « Очікування»
- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
- Я теж очікую, що ви будете активні, старанні, кмітливі, працьовиті.
VІ. Робота над темою уроку
Птахи – невід’ємна частина природи. Вони прикрашають діброви, луки, степи, ліси, є окрасою парків і садів. Чи можна уявити собі весну без дзвінкої пісні жайворонка або весняний ліс без кування зозулі? Птахи – це діти повітря. Вони можуть підніматися вище хмар, перелітати через пустелі і моря. Це наші помічники, захисники наших лісів, полів, городів від шкідників. Кожна людина повинна охороняти птахів.
- Як ви відрізняєте птахів від інших тварин? (Основна відмінність птахів від інших тварин - наявність пір’яного покриву тіла.) Тому їх ще називають пернатими
-Якою є особливість будови птахів? Давайте пригадаємо будову та істотні ознаки птахів ……
-Чи можна назвати всіх тварин, які літають, птахами?
(Не можна. Можуть літати комахи (метелики) і звірі (руда вечорниця).) (
-Чи плавають птахи? (Так. Наприклад, гусак і пінгвін.)
Чи бувають птахи, які не літають? (Так, наприклад: страус, пінгвін, ківі.)
- А де живуть наші пернаті друзі, де їх можна зустріти ?
Птахи живуть у лісах, на полях, водоймах. Вони живляться комахами, плодами і насінням рослин. Цього корму стає все менше для птахів і вони вимушені переміщатися на нові житла. Зміни в житті комах і птахів пов’язані з похолоданням. Зникають комахи, зелені рослини - усе вкривається снігом. Тому перелітні птахи відлітають у теплі краї, де є корм. Частина птахів знаходить їжу і взимку, тому залишаються зимувати в рідних краях.
- Пригадайте, на які групи поділяють птахів за місцем перебування?
(Зимуючі, осілі, перелітні)
- За способом живлення птахів поділяють на рослиноїдні, хижі та всеїдні
Птахи - дуже корисні тварини. Вони живляться комахами і гризунами, тому знищують багато шкідників сільського господарства. А також розносять насіння на великі відстані, де з нього виростять нові рослини. Пташине м’ясо, яйця - цінні продукти харчування. Без пташиного співу і щебету природа була б сумною і непривітною.
Фізкультхвилинка
послухати та відгадати загадки.
Маленька, чорненька, співає, щебече,
Під стріхою з глини зліпила гніздечко,
Роздвоєний хвостик, як ножички, має.
Що це за пташина? Хто пташку цю знає? (Ластівка)
Здавна вважалося, ластівка повертаючись з вирію, приносить всім любов, це символ весни і відродження, добра і щастя. Вона – Божа пташка, а тому, вбити її – великий гріх. Благословенний той дім, на якому поселиться ластівчина сім'я... Літають у повітрі, сидять на дротах, готуються до важкого польоту у вирій, аж до далекої Африки
У долині цілий день
Він співа дзвінких пісень.
Як верба і як калина,
Птах цей — символ України.
Тішить піснею людей
Гарна пташка — …( Соловей)
Соловейко — найдосконаліший співочий талант пташиного світу. Навіть про талановитого співака кажуть: «Співає, як соловейко!». Солов’ї знищують багато гусені шкідливих метеликів, ґедзів, мух, які є шкідниками лісу та саду. І тому соловейко не тільки гарний співак, а й великий трудівник і належить до корисних птахів.
Він мостить гнізда на дахах,
У теплий край літа далеко.
Як зветься той цікавий птах?
Ну скажіть хутчіш? (Лелека)
По-різному його називають в Україні: бусол, чорногуз, бузько, гайстер, боцюн. Лелека – птах, що приносить щастя, персонаж багатьох казок та легенд.
В Україні багато прикмет про погоду, пов'язаних із білим лелекою. Він приносить тепло і забирає його назад у вирій.
Я перший приношу весну
Буджу все від зимового сну.
Співаю я під вікном
Люди називають мене…( Шпак)
- У кінці березня прилітають шпаки. Шпак є одним із перших вісників весни. Шпаки – дружні птахи. В разі небезпеки вони збираються по кілька особин, голосно кричать і намагаються відігнати ворога. Шпак – дуже корисний птах. Дбаючи про їжу для себе і своїх шпаченят, він знищує велику кількість гусені, метеликів, жуків, слимаків, саранчі, хрущів.
Ти відгадай мою загадку,
Вгорі тремтить сіренька цятка‚
Й пісні співає голосні.
Та жаль‚ що тільки навесні.
Ну називай же без відмовок,
Що ця пташка...( Жайворонок)
Майже разом зі шпаками повертаються в рідні краї жайворонки. Жайворонок – це символ єдності Землі й Неба. Він – чиста «Божа птаха», яка приносить весну на поле, бо першим з польових птахів повертається з вирію. Вважається, що з прильотом жайворонка треба розпочинати оранку і сівбу. Жайворонок – одна з небагатьох пташок, яка співає в польоті.
Сіра пташка на лужку
Нам кує :"Ку-ку, ку-ку-ку".
Та погану звичку має —
Яйця в гнізда підкладає.
Ця матуся-вередуля
Називається …(Зозуля).
Зозуля один з улюблених птахів нашого народу. Своїм куванням вона приносить людям радість, немовби підкреслюючи чарівність весняної пори. З усіх птахів першою летить у вирій і останньою прилітає зозуля, коли повністю зазеленіють дерева, десь в кінці квітня – на початку травня.
Протягом довгого липневого дня, зозуля з’їдає їх понад тисячу. Винищуючи волохату гусінь зозуля врятовує ліси, парки і сади.
А чи знали ви, що…….
VI. Узагальнення і систематизація отриманих знань.
1. Гра «Впізнай голос птаха». (Звуки співу птахів)
— Птаха будемо розгадувати по голосу. Я гадаю, ви впізнаєте, що це за птах, якщо будете уважні (Голуб, горобець, ворона, соловей, сорока, сова, журавель, зозуля)
Без пташиного співу і щебету природа була б сумною і непривітною. Тож любіть і охороняйте пташок.
2. Гра «Можна – не можна» (цеглинки ЗЕЛЕНА-ЧЕРВОНА)
Давайте пригадаємо правила поведінки в природі.
- Уявіть, що ви знаходитесь у лісі, пригадайте, як слід поводитись там і чого не можна робити.
(Вчитель називає дію, а діти відповідають: «Можна» – «Не можна» цеглинками ЗЕЛЕНА- ЧЕРВОНА)
- Спостерігати за тваринами.
- Диких тварин, їхніх дитинчат і пташенят забирати з природного середовища.
- Підгодовувати птахів.
- Прибирати місця відпочинку в лісі.
- Ловити метеликів, птахів.
- Руйнувати пташині гнізда.
- Обдирати кору з дерев.
- Руйнувати мурашники.
VII. Підбиття підсумків.
1. Бесіда.
— Коли птахи повертаються в рідні краї?
- Хто з них прилітає першим?
2. Заключне віршоване слово
Наш дивний світ такий, як казка:
Он в небі хмаронька пливе.
Тож бережи його, будь ласка,
Все в ньому гарне і живе.
Он квітка полум'ям палає,
І ясне сонечко блищить.
Чарівна пташечка співає,
Все в дивосвіт прийшло, щоб жить.
3. Продовжіть речення:
«Мені сподобалося…»
«Тепер я вмію…»
«Я дізнався (дізналася)…»