Урок " Як оберігати дихальну систему. Дослідження свого дихання"

Про матеріал
• закріпити поняття «органи дихання» (розташу¬вання в організмі, значення), за допомогою практично-дослідницької діяльності; • дати уявлення про газообмін в легенях; • вчити практично використовувати набуті знання; • розширити знання про значення чистоти повітря для здоров’я людини; • розвивати уважність, уяву, навички правильного дихання; • розвивати пізнавальні інтереси, уяву, фантазію, виховувати бажання піклуватися про власне здоров’я, навички догляду за органами дихання; • виховувати охайність, допитливість, пізнавальний ін¬терес до вивчення свого організму.
Перегляд файлу

Я досліджую світ

 

Тема: Як оберігати дихальну систему. Дослідження значення  повітря                                    

            для дихальної системи людини з елементами STEM

Мета:

         закріпити  поняття «органи дихання» (розташу­вання в організмі, значення), за допомогою практично-дослідницької діяльності;

         дати уявлення про газообмін в легенях;

         вчити практично використовувати набуті знання;

         розширити знання про значення чистоти повітря для здоров’я людини;

         розвивати уважність, уяву, навички правильного дихання;

         розвивати пізнавальні інтереси, уяву, фантазію, виховувати бажання піклуватися про власне здоров’я, навички догляду за органами дихання;

         виховувати охайність, допитливість, пізнавальний ін­терес до вивчення свого організму.

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.

Хід уроку

І. Емоційне налаштування                                                                                           Вправа «Спіймай настрій» (Слайд 2 )

 Бажаю вам сьогодні:

Не просто чути – а слухати!

Не просто дивитися – а бачити!

Не просто відповідати – а міркувати!

Разом плідно працювати!

      Привітайте (Слайд 3 )одне одного і побажайте щось таке приємне, щоб спогади про це підтримували гарний настрій цілий день.                                               

 

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

-            Яку систему органів ми вивчали на попередньому уроці?

-            Давайте пригадаємо органи дихальної системи. (Слайд)

1.     Робота з ребусами.

2.     Гра « Кубик Блума»

     Назви яку систему органів вивчали на попередньому уроці

     Чому потрібно провітрювати приміщення, в якому ми знаходимось?

     Поясни чи важливо розвивати легені? Для чого?

     Запропонуй свої поради як берегти дихальну систему

     Подумай, щоб буде з людиною, якщо вона довгий час перебуває у приміщенні, яке не провітрюється.

     Поділись з яких органів складається дихальна система.

 

3.     Вправа «Шість цеглинок»

Побудуй вежу органів дихальної системи за допомогою цеглинок.

 (Слайд 22 – 24 )

4.     Тест на повторення.

  1. Без дихання людина може прожити…

А) декілька хвилин;  б) декілька годин;  в) декілька днів.

2. Вдихати потрібно …

А) носом;  б) ротом.

3. Вибери органи, які входять до дихальої системи (кілька відповідей):

А) серце;  б) легені; в) трахея;  г) бронхи;

Д) вени;  е) гортань;  є) носова порожнина.

4. Повітря очищається в:

А) трахеї;  б) носі;  в) легенях.

5. Вибери функції дихальної системи: (кілька відповідей)

А) виводить з організму вуглекислий газ;

Б) забезпечує організм киснем;

В) качає кров по всьому організму.

6. Парний орган, який забезпечує дихання людини – це:

А) легені;  б) серце;  в) гортань.

7. Що потрібно робити, щоб повітря навколо нас було чистим? (кілька відповідей)

А) Провітрювати кімнати.

Б) Спалювати сміття.

В) Робити вологе прибирання.

Г) не відчиняти вікна.

III. Мотивація навчальної діяльності
1. Проблемна ситуація. (Слайд 25 – 28 )

      Уявіть собі таку картину:

1846 рік, одне судно наздогнала на морі буря. Всі, хто був на судні (а це батальйон солдат і команда судна) сховалися в трюмі. Коли буря скінчилася, на палубу ніхто не піднявся — всі загинули, хоча дно залишилося абсолютно неушкодженим. Поміркуйте! З якої причини сталася ця трагедія?  (Дихання)

2. Дихальна гімнастика. (Слайд 29 )

3. Бесіда з елементами розповіді про значення повітря.

- Без чого людина не може прожити?

Хмара слів

(Сонце, їжа, світло, вода, повітря). (Слайд 30 )

-  Без їжі людина може протриматися кілька тижнів, (Слайд 31 )

-       без води кілька днів, (Слайд 32 )

-       а без повітря людина не може прожити навіть кілька хвилин. (Слайд 33 )

     Основною ознакою життя є дихання – вдихання і видихання повітря.

Процес дихання відбувається постійно. (Слайд 34)

ІV. Оголошення теми і мети уроку. Робота над новим матеріалом.

-         Спробуємо дослідити значення повітря для дихальної системи людини.

  1. Практична робота.

Проведемо декілька простих дослідів, які допоможуть нам впевнитися в цьому.

Дослід 1. (Слайд 35 )

Затримайте дихання (можна закрити ніс і рот рукою).

-         Скільки секунд ви можете не дихати? (40 – 50 секунд), а потім, що ви відчули? (Слайд 36 )

(Відчули, що нам терміново потрібно вдихнути повітря) (Слайд 37 )

Дослід 2.

Покладіть руку собі на груди, що відбувається з грудною кліткою під час вдиху і видиху? (Слайд 38 )

(Грудна клітка під час вдиху – піднімається, під час видиху – опускається). (Слайд 39 )

-         Що під час дихання надходить в організм людини, а з організму виводиться? (Слайд 40 )

      Під час вдихання в організм людини надходить кисень, а з організму виводиться вуглекислий газ. (Слайд 41 )

  1. Розв’язування задач.

Ми вже довели, що в повітрі є кисень, вуглекислий газ. (Слайд 42 )

-         А якого газу в повітрі найбільше? (Азоту)

Давайте спробуємо розв’язати задачу.

   Задача 1. (Слайд 43 )

Якщо в повітрі азоту близько 80кг, а кисню в 4 рази менше. Скільки кг кисню в повітрі? (80 : 4 = 20 кг)

          Повітря необхідне людині більше, ніж їжа і вода. (Слайд 44 )

     Але, як виявляється, споживає людина повітря по-різному, в залежності від темпу життя.

  Задача 2. (Слайд 45 )

Під час відпочинку людина споживає – 12 кг повітря.

Під час легкої роботи – 45 кг.

Під час важкої роботи – 69 кг.

На скільки менше вживає людина повітря під час відпочинку, ніж під час важкої роботи? (69 – 12 = 57 кг)

  1. Складання пам’ятки «Бережи дихальну систему». (Слайд 46 )

        Давайте спробуємо, скласти правила, яких потрібно дотримуватися для збереження дихальної системи.

  1. Потрібно займатися фізичною культурою. (Слайд 47 )
  2. Не пити холодну воду. (Слайд 48 )
  3. Частіше бувати на свіжому повітрі. (Слайд 49 )
  4. Необхідно провітрювати приміщення. (Слайд 50 )
  5. Не забувати робити вологе прибирання. (Слайд 51 )

Запам’ятайте! Дихальну систему потрібно оберігати. (Слайд 52 )

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

-         Чи завжди ви дихаєте чистим повітрям?

-         Чим забруднюється повітря?

Інсценівка.

Сигарета  Hello! Друзі! Я – американка. Мене з Америки привезли моряки Христофора Колумба ще в 1492 році. З того часу і проживаю в Європі. І всі мені раді! Подивіться, яка я гарна! Понюхайте, як я пахну! А, може, хтось хоче запалити? Я ж така корисна!

Учень  Ні, стій! З тебе користі тільки й того, що з тютюну одержують хімічну речовину – нікотин, який використовують у сільському господарстві для захисту рослин від попелиць. Це одна з найсильніших отрурт в світі! Іноді господині посипають тютюном вовняні речі, щоб їх не їла міль. Ось яка з тебе користь. Від тебе більше неприємностей, ніж користі.

Перегляд слайду про шкоду паління.

2.     Гра « Обери позицію» ( Так – Ні) (світлофори)

  •                   Буду берегти зелені насадження.
  •                   Дихати прокуреним повітрям.
  •                   Витирати пил з меблів, підлоги вологою серветкою, ганчіркою.
  •                   Чистити взуття у кімнаті.
  •                   Провітрювати кімнату.
  •                   Відпочивати на свіжому повітрі. 

Цікаво:

       Основними органами, завдяки яким ми дихаємо, є легені. (Слайд 53) Наші легені працюють і вдень, і вночі — все життя. Якби вони перекачували не повітря, а воду, тільки за одну ніч підняли б на висоту другого поверху 500 кг води.

     Ось який потужний дихальний апарат створила природа! (Слайд 53 )

V. Підсумок уроку

Висновок.

Основним органом дихання є … (легені). (Слайд 57 )

Людині для життя потрібне … (повітря). (Слайд 58 )

Дихальну систему потрібно … (берегти). (Слайд 59 )

Рефлексія «Наплічник…»

Учні за допомогою наплічника описують свої враження. (Слайд 60 )

Я запам’ятав/ла …

Я зрозумів/ла …

Я навчився/лася ….

docx
Додано
4 лютого
Переглядів
486
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку