Тема: Як вода подорожує. Чому воду називають чарівницею?
Мета:
Очікувані результати навчання
Обладнання
підручник І. Андрусенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
конструктор “Лего”;
роздруківки “Колообіг води у природі”, “Рефлексія”;
матеріали для досліду;
ножиці, клей;
кольорові олівці.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
Махніть рукою ті, хто любить відпочивати біля річки.
Плесніть у долоні, хто з вас був на морі.
Встаньте ті, хто любить прогулянки під час дощу під парасолькою.
Тупніть ті, кого не лякає туман, і хто любить гуляти в такий день.
Помахайте руками ті, хто любить, коли падає сніг.
Встаньте ті, хто пив воду з криниці.
Підморгніть мені ті, хто любить мінеральну воду.
Підніміть руку ті, хто любить чай, компот, лимонад.
Що об’єднує всі ці речення? (В усіх розповідається про явища, пов’язані з властивостями води).
2. Гра “Так — ні”
|
Виберіть цеглинку, колір якої асоціюється у вас із водою. Послухайте твердження. Якщо ви згодні, то легенько підкиньте цеглинку вгору. Якщо ні, то тримайте цеглинку в руках і дайте правильну відповідь. Вода може бути у двох станах. (ні) Вода блакитного кольору. (ні) Вода — це життя і здоров’я. (так) Вода — об’єкт неживої природи. (так) Град і лід — це вода. (так) Вода не розчиняє речовини. (ні) Вода — мандрівниця. (так) |
3. Повідомлення теми уроку
|
Яке твердження вас здивувало? Чому? Чи захотілося вам дізнатися, чому воду називають мандрівницею? Ми продовжимо свою мандрівку разом із жевжиками і дізнаємося, які чарівні перетворення можуть відбуватися з водою та чому воду називають мандрівницею. |
4. Колообіг води у природі
1 |
1. Відгадування загадки. Хто найдовші нитки має, Небо й землю вмить єднає? (дощ) Що залишається після дощу на дорозі, асфальті? (калюжі) Пригадайте, що відбувається з калюжами влітку. Як ви думаєте, куди зникає вода з калюж? А як вода знову потрапляє у хмаринки? |
2 |
2.Дослід (с.25, завд.2). Пропоную вам дослідити, як вода мандрує і переходить з одного стану в інший.
|
3 |
3.Пояснення колообігу води.
фользі.)
перетворилася на краплинки води.)
Висновок. Вода нагрілася і стала перетворюватися на пару, випаровуватися. Пара від зіткнення з холодною фольгою знову перетворилася на воду. Краплинки води впали вниз. Відбувся колообіг води.
Колообіг відбувається безперервно. Десь вода випаровується, а десь випадає у вигляді опадів. |
4 |
4. Перегляд відео “Колообіг води у природі”.
|
5. Фізкультхвилинка “Дощик капає зі стріхи”
|
Потанцюйте разом із веселим дощиком. Придумайте свої ритмічні рухи. |
6. Створення схеми “Колообіг води у природі”
|
Закріплюємо уявлення учнів про колообіг води в природі (див. роздруківку “Колообіг води у природі”). |
Об’єднаю дітей у групи і запропоную створити схему колообігу води у природі. Роздаю групам роздруківки із зображенням природи, шаблони краплинок, хмаринок. Пояснюю, що діти можуть обирати варіант створення схеми: вирізати і клеїти на картину краплинки і хмаринки або домальовувати. Прошу підписати які процеси, відбуваються з водою: випаровування, конденсація, опади, просочування (ці слова бажано записати на дошці). Така робота надасть учням можливість іще раз усвідомити, як відбувається колообіг води у природі, й закріпити це під час презентації своєї схеми. |
7. Значення води
1 |
1. Опрацювання казки «Про річку» (підр. с. 27)
навколишнього середовища? |
2 |
2. Гра “Краплинка-помічниця”. Уявіть, що ви — рослини, тварини, люди певних професій. Чи потрібна вам вода? Для чого? Назвіть конкретні приклади. Наприклад: Я — кухар. Вода мені потрібна для приготування страв. Я — квітка. Вода мені потрібна, бо без неї я зів’яну. Я — дерево, вода дає мені поживні речовини. Я — лілея, живу у воді. Я — пташка, хочу пити. Я — рибка, у воді я дихаю. Я — мама, у воді я перу білизну. Я — бабуся, у воді я розчиняю цукор, щоб зварити компот. Я — шофер, водою я мию машину. Я — аптекар, за допомогою води я роблю ліки. За що ми можемо подякувати воді? Отже, воду треба берегти, не забруднювати, використовувати дбайливо. |
Домовляюсь з учнями, хто ким буде. А можна приготувати картинки, які діти оберуть і будуть розповідати, яку користь дає їм вода. Звертаю увагу дітей, що бажано не повторюватися у значенні води для різних об’єктів. За бажання можна доповнити/змінити назви рослин, тварин, професій. |
8. Підсумок
1 |
1. Рефлексія У вас на столах лежать крапельки і хмаринки. Якщо урок був пізнавальним і корисним для вас, покажіть крапельку. Якщо урок був не дуже цікавим, і ви нічого нового не дізналися, покажіть хмаринку. |
2 |
2. Вправа “Рюкзак”.
(Діти можуть намалювати рюкзак чи торбинку і написати на них (або прикріпити стікери) свої відповіді.)
Який емоційний стан переважав під час уроку? Яким кольором ви його позначили б?
|
9. Домашнє завдання
|
Написати розповідь про збереження води.
|